Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 7 of 7

Thread: Intel Iris: noul GPU integrat, acum cu mai multa putere!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Intel Iris: noul GPU integrat, acum cu mai multa putere!

    Titlul suna ca o reclama siropoasa, stiu si imi fac mea culpa! Insa in sfarsit e un pas mai important pe care Intel il face pe piata GPU-urilor (in special a celor integrate). Daca pana acum vedeam sporuri de performanta cu 10 sau 20%, noul Intel Iris promite un spor de performanta cu 2x mai mare (fata de anterioarele HD 3000 si HD 4000). Intel Iris Graphics va veni in 2 variante: 5100 (pe care il veti gasi pe generatia a 4a i7-4000U - pentru ultrabooks) si Intel Iris Pro Graphics 5200 (care se va gasi pe chip-urile din seria H si R pe generatia a4a de procesoare - pentru notebooks si desktop-uri).

    Intel Iris are full support pentru OpenCL, DirectX 11.1, OpenGL 4.1, 3 display-uri conectate in acelasi timp precum si rezolutie 4K UltraHD. In varianta 5200 Pro este foarte posibil sa se depaseasca performanta de 3x fata de modelele anterioare.

    Stiu ca pentru multi poate parea o nimica toata... insa eu am considerat intotdeauna procesoarele grafice integrate in GPU ca fiind "un bonus". Nu strica sa-l ai in sisteme low end (sau office)... si in ultrabook-uri ajuta enorm la eficienta si consum. Intel HD 4000 era deja foarte ok pentru majoritatea jocurilor, prin urmare Iris 5100 si 5200 vor fi mai mult decat binevenite. Ma gandesc acum la tablete gen Surface Pro care vor fi avantajate de astfel de GPU-uri.

    Ramane insa o singura intrebare: cum se vor compara cu noul Haswell (noul CPU gandit special pentru eficienta maxima in ultrabooks)? Mai ales ca Haswell promite 24 de ore de autonomie pe un notebook. Well, ramane de vazut cand apar benchmark-urile. Poate ca in final Intel va gandi strategia in felul acesta: Haswell pentru super autonomie si seria i generatia a 4a pentru performanta sporita.
    Attached Images Attached Images intel_iris.jpg

  2. #2 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Vom vedea ce mai lanseaza Intel-u . Daca apare generatia a 4-a, mai scad preturile la i5 3rd gen???.. C-am scump un i5 3570k..suntem de mult in "era" quadcore-urilor si preturile al dracu daca scad. i5 3570k si i7 3770k sunt aproape la fel(performanta), uneori i5 scoate mai mult iar alte ori i7.
    AMD v-a lansa(t) seria G si inca una parca..
    Totusi Intel HD 4000 nu se compara cu AMD Radeon HD 7660D. (A10 5800K BL)

    https://www.youtube.com/watch?v=LCFLqBgX4Ac

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cum sa fie 3570k la fel cu 3770k?

    Cat despre placile video integrate de la Intel, eu cu un HD4000 mi-am facut treaba foarte decent in foarte multe aplicatii gen photoshop si iMovie dar si in destule jocuri destul de noi (Guild Wars 2, Dishonored, si altele). Daca se dubleaza performanta cu placile noi, pentru un user casual, sau chiar un casual gamer, nu va mai fi nevoie de o placa video dedicata. Eu sunt foarte curios de urmatoarele laptop-uri cu placile astea si cum se comporta. As fi tentat de un upgrade la Macbook Air doar pentru noua placa video

  4. #4 SP
    Banned DeMons's Avatar

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by DeMons View Post
    Din linkul tau: "The maximum we achieved with the i5 3570K was 4.5 GHz at 1.335 V. The i7-3770K achieved 4.9 GHz at 1.32 V." That's good enough for me In rest mananca bataie in toate testele (e si normal)... Ba chiar e socant sa vad un 3570K cu 4-5 grade mai cald decat 3770K...

    Oricum e off-topic... Oarecum on-topic ar trebui specificat ca "amarata" aia de placa video onboard de la Intel (care e moka) poate aduce un spor de performanta cu 60% mai mare pe o placa video dedicata (testat pe nVidia cu LucidLogix Virtu MVP). In plus cu Intel Quick Sync Video e cea mai rapida solutie pentru conversie video (cu exceptia solutiilor profesionale de mii de euro). AMD e la ani distanta...

  6. #6 SP
    Banned DeMons's Avatar
    Uitate la Gaming, nu la bench-uri.

    Intel in zona GPU nu o sa faca mare chestie.

    APU-urile oferite de AMD sunt foarte bune si la pret mic, bine in romania cu TVA si importatori astia v-a fi un pic mai mult de cat pretul recommandat.

    OFF2: Ex Radeon HD 7990 "MALTA" e 999$=32 mill, dar in Romania importatori au gasit pretul perfect 59 de mill .

    Revenin l-a subiect, sunt curios ce performanta vor scoate gen 4 Intel.

  7. #7 SP
    Junior Member spooky1's Avatar
    Eu am un laptop Dell i7 cu placa dedicata AMD 1Gb si 6 Gb RAM si aveam impresia ca pot juca ceva jocuri...ideea e ca se incalzeste destul de tare si nu am cine stie ce performante in jocuri..Daca vrei gaming serios iti iei ori un PC tunat(duh!) ori o consola(duh!) ori un laptop de PESTE 5000-5500 RON,recomandarea mea fiind Asus G75VX i7.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 3 Last Post: 26-07-2014, 20:09
  2. Replies: 74 Last Post: 09-02-2013, 11:15
  3. Replies: 14 Last Post: 15-01-2013, 00:18
  4. Nintendo Wii - acum cu 25% mai ieftin By MonkY in forum Console News
    Replies: 8 Last Post: 28-05-2011, 00:48

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts