Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Noul Nexus 7 - tableta cu cea mai mare densitate de pixeli

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Noul Nexus 7 - tableta cu cea mai mare densitate de pixeli

    Ca detinator de Nexus 7 pot spune ca asteptam cu interes "continuare" tabletei celor de la Google. Si de data aceasta, cu ajutorul celor de la Asus, noua versiune de Nexus 7 vine si promite un upgrade pe masura. Pe scurt noua tableta vine cu un upgrade de performanta la CPU de 1.8x, upgrade de performanta la GPU de 4x, de 2x mai mult RAM si cel mai important cu un upgrade impresionant la rezolutie (pentru o diagonala de 7"): 1920x1200. Acest lucru duce la o densitate de 323ppi, facand noul Nexus 7 sa poarte denumirea de "highest DPI of any tablet on the market" (ca o comparatie, iPad Retina display are o densitate de 264ppi).

    Partea frumoasa este ca Google nu a lucrat doar la performanta si rezolutie, ci chiar a reusit sa reduca greutatea tabletei cu aproximativ 60 de grame (in varianta cellular). Mai mult, e acum cu 6mm mai subtire decat predecesorul sau. La baterie se adauga inca o ora de video playback si 2 ore de web surfing.

    In plus acum Nexus 7 vine si cu o camera pe spate de 5Megapixeli (varianta initiala nu avea deloc) iar frontal vom avea o camera de 1.2Megapixeli. In afara de NFC acum avem si suport pentru Wireless Charging. Si bonus, de data aceasta avem stereo speakers, un feature pe care fanii Nexus il cer de mult de la Google.

    Desigur ca fiind un device "made by Google", acesta va veni cu ultima iteratie de Android: versiunea 4.3 Jelly Bean. Aceasta aduce in plus "multi-user restricted profiles" si "Bluetooth Smart integration".

    Noul Nexus 7 va fi disponibil incepand din 30 Iulie pe Google Play Store precum si la diversi retaileri online si magazine. Varianta de 16GB WiFi va costa 229 USD iar varianta de 32GB WiFi 269 USD. Google va oferi si o varianta 32GB WiFi + 4G LTE pentru suma de 339 USD.

    Mai jos aveti si un tabel cu specificatiile comparative (intre vechiul model Nexus 7 si noul Nexus 7). Produsul deja se gaseste pe pagina oficiala iar mai multe imagini gasiti aici: http://www.consolegames.ro/forum/f11...exus-7-2013-a/. Enjoy!

    Nexus 7 Noul Nexus 7
    Data lansare Iunie 2012 Iulie 2013
    OS Android 4.2.2 (Jelly Bean) Android 4.3
    Processor 1.2GHz, quad-core NVIDIA Tegra 3 1.5GHz, quad-core Qualcomm Snapdragon S4 Pro
    Memory 1GB 2GB
    Display 7-inch IPS 7-inch IPS
    Resolution 1280 x 800 1920 x 1200
    Pixel Density 216 PPI 323 PPI
    Storage 8GB / 16GB /32GB 16GB / 32GB
    Front Camera 1.2-megapixel 1.2-megapixel
    Rear Camera None 5-megapixel
    Cellular Optional (HSPA+) Optional (LTE)
    WiFi 802.11/b/g/n 802.11/a/b/g/n
    Bluetooth 3.0 4.0 LE
    Connectivity NFC NFC, SlimPort, wireless charging
    Navigation GPS / GLONASS GPS / GLONASS
    Accelerometer Yes Yes
    Gyroscope Yes Yes
    Ports microUSB, 3.5mm audio microUSB and HDMI (SlimPort), 3.5mm audio
    Battery 4,325mAh 3,950mAh
    Weight 340gr 317.5gr
    Dimensions 198.5 x 120 x 10.5 mm 201 x 114.3 x 7.9 mm
    Pricing $200 (16GB), $250 (32GB), $300 (32GB, WiFi + mobile data) $230 (16GB), $270 (32GB), $350 (32GB, WiFi + mobile data)
    Attached Images Attached Images google_nexus7_2013.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Super pret. Ma bucur ca au invatat din greselile modelului precedent si cel putin ca specificatii au ascultat de feedback-ul primit. Bravos, abia astept sa butonez una. Bateria in schimb e dubioasa. E mai mica decat cea veche dar ecranul e la rezolutie mai mare. Dar de data asta sper sa fi facut si ei niste optimizari pe masura.

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si mie mi s-a parut dubios faptul ca ei anunta o autonomie mai mare dar cu baterie mai mica (desi au rezolutie mai mult decat dubla), insa pun totul pe seama consumului mai redus fata de Tegra 3. In plus, am un feeling ca display-ul folosit este de tip IGZO de la Sharp care se lauda cu un consum redus de energie fata de display-urile clasice cu LED (desi sincer nu am gasit pe nicaieri specificat acest lucru).

  4. #4 SP
    Member felixanu's Avatar
    229 USD foarte interesant pretul. Va fi si pe amazon.com nu?

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Da, va fi si pe amazon.com si uk... dar daca se va intampla precum celalalt Nexus 7... de-abia dupa luni bune vom gasi la third parties. Ca de obicei, Google are probleme cu stoc-ul la tot ce a insemna Nexus. O fi si asta o strategie

  6. #6 SP
    Member felixanu's Avatar
    La pretul care il are varianta de 16 Gb ma tenteaza foarte mult sa o cumpar. La noi cred ca va fi mai scumpa.

  7. #7 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Draguta tableta.
    Dar sunt foarte multumit de Nexus 7 pentru acum. Poate peste un an-doi.

  8. #8 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Mini-ul e in pericol daca cei de la Apple nu vor gasi un producator care sa faca fata la cererea de retina display...

  9. #9 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Eu mi-am pus wallpaper-ul ăsta nou pe Nexus 7, aștept să vină actualizarea la Android și m-am scos
    O să mă uit la tabletă și o să zic că am noul Nexus 7

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar

  11. #11 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  12. #12 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Mic offtopic... la cate review-uri face omul asta ai crede ca o sa se descurce si el mai bine... balbaiala peste balbaiala, informatii neimportante, de multe ori si pe langa subiect... Pacat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 1 Last Post: 31-12-2014, 17:06
  2. Replies: 14 Last Post: 26-07-2014, 23:34
  3. Piesa cu cea mai mare valoare din colectia ta By ilie11 in forum Console Club
    Replies: 10 Last Post: 24-07-2014, 03:06
  4. Replies: 1 Last Post: 16-12-2013, 11:46
  5. PS4 va avea cea mai mare lansare din istorie? By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 19 Last Post: 09-10-2013, 20:52

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts