Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 28 1 2 3 11 ... LastLast
Results 1 to 20 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

    Stim cu totii deja ca UPC luase un start interesant cu abonamentele de internet pe cablu de 150 si 200 Mbps, si se astepta de ceva vreme un raspuns si din partea celui mai mare provider de internet pe cablu din Romania. Acesta nu s-a lasat prea mult asteptat, si a venit chiar mai in forta decat ne asteptam. Practic astazi, in cadrul unei conferinte de presa, RCS & RDS a lansat doua noi abonamente de internet care ofera conexiuni cu cea mai mare viteza la internet din Romania (cel putin pentru domeniul home use): Digi Net Fiberlink 500 care va aduce viteza maxima de 500 Mbps la 49 RON pe luna si Digi Net Fiberlink 1000 care va atinge limita de 1 Gbps si va costa 59 RON pe luna (cu TVA inclus).

    Noile tipuri de abonamente vor intra in lucru din Noiembrie 2013. Eu unul sunt curios care va fi reactia lui Brenciu care prezinta in reclamele sale "cea mai rapida conexiune la internet" in cadrul UPC.

    Va reamintesc ca dupa ultimele estimari, RCS & RDS avea 1,2 milioane de abonati la internetul fix (pe cablu) si 320.000 de conexiuni pe internet mobil. Si toate acestea cu un numar de 8.845 de angajati. Totodata e demn de luat in calcul faptul ca RCS & RDS a incheiat anul 2012 cu o cifra de afaceri de 459 milioane de EURO, venituri totale de 633 milioane de EURO si profit de 19.7 milioane de EURO.

    Mai multe detalii puteti gasi pe pagina oficiala: Internet prin fibra optica Fiberlink.

    Update #1: "Daca sunteti abonati atat la TV cat si la telefonie costul abonamentului de 1 Gbps este de 49 RON."
    Update #2: "100Mbps va fi upload-ul indiferent de cele doua abonamente (500Mbps/1000Mbps)" (la Fiberlink 1 si 2 acesta era de 30Mbps).
    Update #3: "Vor fi disponibile de inchiriat routere din oferta RCS & RDS cu capacitatea de 1Gbps la pretul de 5 RON pe luna (pentru cei care nu detin un router capabil de 1Gbps). Echipamentele se vor putea comanda direct de pe site si se vor livra in maximum 2 zile".
    Attached Images Attached Images fiberlink.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Sau nu gasim detalii pe pagina oficiala...

    Ma rog, vestea asta este chiar buna, cu ocazia asta RDS a ridicat stacheta pentru toti providerii de internet din tara si pe deasupra probabil ne va ridica la locul 1 global la vitaza de internet.

  3. #3 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Interesant dar nu sunt dipus sa dau 20ron in plus la abonament pentru ceva ce nu am nevoie acum Daca imi ofera 1gbps in internet si nu metro POATE m-as gandi dar asa... mi se pare arhisuficient si 100mbps.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Sau nu gasim detalii pe pagina oficiala...
    Eu am scris stirea la 10 minute dupa incheierea conferintei Live... mai lasa-i si pe ei un pic. Oricum de-abia din Noiembrie vor incepe nebuniile...
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    Interesant dar nu sunt dipus sa dau 20ron in plus la abonament pentru ceva ce nu am nevoie acum Daca imi ofera 1gbps in internet si nu metro POATE m-as gandi dar asa... mi se pare arhisuficient si 100mbps.
    Probabil vor mari si pe extern (asa cum au diferente intre Fiberlink 1 si 2), insa nu au dat detalii despre asta.

  5. #5 SP
    Member The Antagonist's Avatar
    Adevarul e ca conexiunea la internet in Romania este foarte buna. De pret nici nu mai zic. Cat e, 15€? De exemplu in Spania pentru 10Mbs platesti 40€. Incredibil.

  6. #6 SP
    Member MrGad3tGuy's Avatar
    Well, this makes me happy to be in Romania

  7. #7 SP
    Member Mariush's Avatar
    Din punctul asta de vedere Romania este rai Top 10 countries with the fastest Internet | SmartPlanet

    Chiar si preturile sunt ridicol de mici. De exemplu, in Slovenia platesc approx. 30€, si ma pot declara fericit ca beneficiez de conexiune prin fibra optica, fara sa mai pun la socoteala vitezele mult sub ce-i in Romania.
    La noi in tara, din punct de vedere al serviciilor (gandindu-ma indeosebi la piata telefoniei mobile) stam extraordinar, costuri mici, beneficii mari, iar asta-i un rezultat in principal al concurentei acerbe. Problema apare cand facem un pas inapoi si aplicam aceste "beneficii" la puterea de cumparare a Romanului de rand..

    In orice caz, sunt uimit la ce viteze am ajuns, mai ales raportat la cost. One reason to look forward to end of October, cand voi reveni pe plaiuri mioritice.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by The Antagonist View Post
    Adevarul e ca conexiunea la internet in Romania este foarte buna. De pret nici nu mai zic. Cat e, 15€? De exemplu in Spania pentru 10Mbs platesti 40€. Incredibil.
    Actually, pentru 1Gbps este 10,7 EUR + TVA (13.32 EUR). Nu, nu e pret rau deloc... sa vedem insa cum vor sta la partea de integrare, instalare, banda pe extern, etc...

  9. #9 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Da, dar RDS sunt groaznici atunci cand vine vorba sa iti instaleze netul... Mie imi propuneau sa-mi gaureasca jumatate din peretii din casa pentru a imi pune cabluri, desi tot blocul e cablat din constructie (am prize de internet in pereti); cand le-am spus **** off, blocul e cablat, au vrut sa-mi scoata netul de la UPC din caseta (pe care il aveam in jumatate de casa), ca sa isi instaleze netul lor; a trebuit sa vina vreo 4 echipaje de baieti din aia pana sa dau de unii care stiau cum sa instaleze netul fara artificii elucubrante; plus, timp de asteptare enorm de mare la rds fata de upc; plus ca pentru absolut orice trebuie sa te duci la vreun centru de-al lor - cu upc-ul rezolv absolut orice problema pe mail/telefon.

    Or avea rds viteza mai mare, dar upc-ul ii bate rau de tot la toate celelalte capitole (din punctul meu de vedere). Conteaza mai mult sa ai o experienta normala la cap - ca si client - decat sa ai viteze de NSA (cel putin pentru mine).

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Or avea rds viteza mai mare, dar upc-ul ii bate rau de tot la toate celelalte capitole (din punctul meu de vedere). Conteaza mai mult sa ai o experienta normala la cap - ca si client - decat sa ai viteze de NSA (cel putin pentru mine).
    Exact invers pot spune eu despre UPC. La ultima problema avuta la un client, au venit dupa aproape o saptamana. Peering-ul pe cel mai mare abonament al lor e dezastru. Degeaba au ei 150Mbps daca peeringul pe metropolitan cu RDS e de 50KB/s (cel putin unde am testat eu). De bandwith pe extern si upload nici nu mai vorbesc...

  11. #11 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Eu sunt foarte multumit de ce am de la ei; bine, cel mai dur task pentru netul de la mine de-acasa e sa traga dlc-uri de pe psn . Si la asta fac o treaba foarte buna.

    Oricum, pacat ca experienta clientului inca depinde in Romania de persoana cu care stai de vorba...

  12. #12 SP
    Member HollowMan's Avatar
    La RDS cand mi-au "montat" mie serviciile acum 3 ani si jumatate le-am zis sa imi lase cablurile in casa ca ma descurc eu. Nesimtiti mai asteptau si spaga avand in vedere ca n-au facut NIMIC! Le-am zis DA DA salut si le-am inchis usa in nas.
    Referitor la infrastructura, pentru mine cel putin, exista fibra trasa in bloc si am cablat tot deci maxim ce pot sa faca e sa schimbe switchul in care sunt eu cu unul gigabit (daca nu e deja) si sa imi scoata limitarea de banda din server.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    "Daca sunteti abonati atat la TV cat si la telefonie costul abonamentului de 1 Gbps este de 49 RON."

    ---------- Post added 08-10-2013 at 13:38 ----------

    "100Mbps va fi upload-ul indiferent de cele doua abonamente (500Mbps/1000Mbps)" (la Fiberlink 1 si 2 acesta era de 30Mbps).

  14. #14 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Interesanta stire. Nici eu nu ma plang de viteza. Banda maxima noua poate folosi multor compani care se bazeaza pe schimb de date in timp real.

    Cat despre serviciile celor de la RDS,

  15. #15 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    "Daca sunteti abonati atat la TV cat si la telefonie costul abonamentului de 1 Gbps este de 49 RON."

    ---------- Post added 08-10-2013 at 13:38 ----------

    "100Mbps va fi upload-ul indiferent de cele doua abonamente (500Mbps/1000Mbps)" (la Fiberlink 1 si 2 acesta era de 30Mbps).
    BULL****... am 100mbps UPLOAD la fiberlink 2!

  16. #16 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    Eu de-abia astept noua optiune Fiberlink 1000 (10RON in plus pentru mine).Multi s-au plans ca au net slab si jocurile de PS4 ocupa mult...ei bine RCS&RDS va vine in ajutor.

    59RON pentru 1Gbps mi se pare moca...in state este $60-70 si sa nu mai spun de unele tari din UE.

    Hai cu luna Noiembrie

    EDIT : Va trebuie router,placa de baza compatibila 1000Mbps,deasemenea cei de la RCS&RDS recomanda CPU i5/i7 si SSD pentru o experienta mai buna.

  17. #17 SP
    FIFA Fan gvingi76's Avatar
    De ce doar 10 ron in plus? Fiberlink2 este 39 lei. Ce tip de abonament ai?


    HollowMan ai pe hartie sau testat? Acasa sau la munca? Si eu am la munca testat 95 Mbps, dar este abonament special (downloadul este de maxim 50Mbps)

  18. #18 SP
    Senior Member JeNeI's Avatar
    @gvingi76 Fiindca am telefonie + CATV + internet de la ei.Deci abonamentul de 39RON (Fiberlink 2) -> 49RON

    Viteza momentan :


  19. #19 SP
    DY2
    Junior Member DY2's Avatar
    Ce preturi in Ro...
    EU la 26 euro am viteza asta:

    3020083198.png

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by HollowMan View Post
    BULL****... am 100mbps UPLOAD la fiberlink 2!
    Nu inteleg ce esti asa suparat. Eu iti vorbesc de cat sunt abonamentele "pe hartie": Pachete Fiberlink.
    In loc sa zici merci ca ai mai mult... Ia sa facem o cerere, sa ti se taie la 30Mbps
    Attached Images Attached Images 2013-10-08_161627.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 28 1 2 3 11 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts