Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 27

Thread: Android Quad-core cu 1 GB RAM, 4,7" la doar 99€

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Android Quad-core cu 1 GB RAM, 4,7" la doar 99€

    Zilelea acestea o multime de site-uri au publicat si republicat stirea conform careia producatorul Xiaomi lanseaza in data de 12 August noul lor model de smartphone cu Android: Hongmi (in traducere Red Rice) la uimitorul pret de... 99€ (130 dolari)!!! Ceea ce uimeste nu este neaparat pretul (intre noi fie spus se gasesc multe telefoane cu Adroid made in China la acel pret), ci specificatiile lui - procesor Quad-core la 1,5 Ghz, GPU PowerVR SGX544, 1 Gb RAM, 4 Gb stocare interna + microSD de 32 Gb, 4,7 inchi IPS LCD cu 312 ppi + Corning Gorilla Glass 2, 8 MPx camera principala + 1.3 MPx cea frontala, Bluetooth 4.0 cu A2DP, WIFI b/g/n dual band & so on.... specificatiile complete le puteti gasi aici.

    Acum intre noi fie vorba, telefonul arata bine, probabil se misca bine iar pretul este excelent (pentru ceea ce ofera, bineinteles fiind telefoane mult mai bune, dar la alte preturi). Iar ca sa condimentam si mai bine stirea: telefonul se va vinde in UE prin site-ul oficial spaniol (dupa lansarea oficiala): MIUI 西班牙 | España.

    Daca preferati sa nu asteptati, la doar 165$ cu transport inclus il puteti gasi aici: Xiaomi Hongmi (Red Mi / Red Rice) Smartphone Quad Core 1.5GHz Dual Sim Dual Camera 4.7 Inch IPS Screen | JSXL Technology - Global Online Shopping for Cell Phones, Tablets & Related Accessories from China (+24% TVA la sosirea in tara !).
    Attached Images Attached Images xiaomi_hongmi.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Mai multe imagini aveti mai jos:
    Attached Images Attached Images xiaomi-hongmi2.jpg xiaomi-hongmi.jpg xiaomi_hongmi_smartphone-8.jpg xiaomi_hongmi_smartphone-7.jpg xiaomi_hongmi_smartphone-6.jpg xiaomi_hongmi_smartphone-5.jpg xiaomi_hongmi_smartphone-4.jpg xiaomi_hongmi_smartphone-2.jpg xiaomi-hongmi3.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deja incep sa ma intreb de ce draci costa atat de mult alternativele... ca doar sunt facute tot in China. Chiar asa mult platim "firma"?

  4. #4 SP
    Junior Member sinnerghost's Avatar
    Eu unul as cumpara telefoane de la firme din astea sa zicem mai no-name, dar e pacat ca nu se dezvolta custom roms pt ele, in rest, intr-adevar, jumatate din pret e numele firmei.

  5. #5 SP
    Junior Member RocketBV's Avatar
    In priviinta custom romurilor eu cred ca asta vine cu MIUI pe el. Care la randul sau a fost creat pe baza de CyanogenMod..... asa ca presimt o avalansa de moduri customizate dupa aparitie.

  6. #6 SP
    Member HollowMan's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Deja incep sa ma intreb de ce draci costa atat de mult alternativele... ca doar sunt facute tot in China. Chiar asa mult platim "firma"?
    Nu platesti firma dar gandeste-te ca S4 de exemplu a fost supus la n-spe mii de teste si gandit intr-un anume fel. Din ce vad la telefonul asta designul aduce a Sony Xperia Z si nu iti garanteaza nimeni nimic la el, plus cel mai probabil 0 suport din partea dezvoltatorului.
    Da, S4 este un telefon bun dar clar nu de 2500-2700ron.


  7. #7 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Mai dragii mosului..cum spunea un scriitor roman celebru de care nu-mi aduc aminte cum il cheama din cauza imbolnavirii de Mess (ion Creanga ) pe langa aceasta stire am vrut sa fac o chestier interesanta dar finantele nu-mi permit la oara actuala asa ceva (plec in Germania pe 19 August si am 5 locuri libere in Zafira daca intereseaza pe careva... ), dar am vrut sa cumpar telefonul, sa-l las unui Admin 1-2 saptamani pentru testare si la final ne impartasea cateva pareri intr-un scurt review urmand la final sa il primes eu la Valcea. Suna cu adevarat interesant si bine pentru mica si scumpa noastra comunitate de consolisti....
    Dar cine stie, poate pentru Septembrie cand imi revin se indeplineste visul... BTW MonkY te bagi la review ?

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Dar cine stie, poate pentru Septembrie cand imi revin se indeplineste visul... BTW MonkY te bagi la review ?
    Sure, why not?

  9. #9 SP
    Banned Geo2160's Avatar
    In afara de gorilla glass, telefonul asta nu are absolut nimic deosebit. Gasesti pe dealextreme telefoane chiar mai ieftine de atat cu exact aceleasi specificatii (de la procesor pana la ecran) care, spre deosebire de asta, suporta si retelele 3G europene. Niciunul nu are MIUI intr-adevar, insa nici cu Android 4.2 stock nu mi-ar parea rau.

    Si in caz ca v-a impresionat procesorul QUAD-COREZ de 1,5Gigahurtz si GPU-ul ala care este folosit pe iPhone si anumite variante de GS4, tineti minte ca este doar un quad-core Arm Cortex A7, foarte slab, chiar mai slab decat vechiul A9 folosit pe galaxy S3, insa foarte eficient, iar GPU-ul are un singur nucleu. Ca termen de comparatie, varianta Exynos de S4, are in SoC-ul sau un Quad-core A7 + Quad-Core A15 (extrem de performant) + 4 nuclee de GPU PowerVR, toate tactate la frecvente mai mari decat pe chinezarii. Per total, cred ca este de vreo 3-4 ori mai performant. Adaugati pe langa asta ecranul ala full-hd, carcasa testata la uzura in timp, senzorul Sony, memoria foarte rapida, optimizarile software si nu in ultimul rand certificarile de la Google pentru Play Store si cele de la UE pentru comercializare (pana si incarcatoarele trebuie sa fie de o inalta calitate ca sa primeasca certificarile) si cred ca va dati seama de unde vine pretul de 3-4 ori mai mare.

    Un dispozitiv este in general mai mult decat suma specificatiilor sale.

  10. #10 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    In afara de gorilla glass, telefonul asta nu are absolut nimic deosebit. Gasesti pe dealextreme telefoane chiar mai ieftine de atat cu exact aceleasi specificatii (de la procesor pana la ecran) care, spre deosebire de asta, suporta si retelele 3G europene. Niciunul nu are MIUI intr-adevar, insa nici cu Android 4.2 stock nu mi-ar parea rau.

    Si in caz ca v-a impresionat procesorul QUAD-COREZ de 1,5Gigahurtz si GPU-ul ala care este folosit pe iPhone si anumite variante de GS4, tineti minte ca este doar un quad-core Arm Cortex A7, foarte slab, chiar mai slab decat vechiul A9 folosit pe galaxy S3, insa foarte eficient, iar GPU-ul are un singur nucleu. Ca termen de comparatie, varianta Exynos de S4, are in SoC-ul sau un Quad-core A7 + Quad-Core A15 (extrem de performant) + 4 nuclee de GPU PowerVR, toate tactate la frecvente mai mari decat pe chinezarii. Per total, cred ca este de vreo 3-4 ori mai performant. Adaugati pe langa asta ecranul ala full-hd, carcasa testata la uzura in timp, senzorul Sony, memoria foarte rapida, optimizarile software si nu in ultimul rand certificarile de la Google pentru Play Store si cele de la UE pentru comercializare (pana si incarcatoarele trebuie sa fie de o inalta calitate ca sa primeasca certificarile) si cred ca va dati seama de unde vine pretul de 3-4 ori mai mare.

    Un dispozitiv este in general mai mult decat suma specificatiilor sale.
    Nu inteleg de ce il compari cu lopata aia numita S4. Apoi, sa spui "CHIAR MAI SLAB decat vechiul A9 de pe S3", mi se pare elucubrant, considerand diferenta enorma de pret dintre cele doua. S4 nu se misca nici macar de doua ori mai rapid decat amaratul meu de Xperia Active, darmite sa fie de 3-4 ori mai performant decat Hongmi.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Si in caz ca v-a impresionat procesorul QUAD-COREZ de 1,5Gigahurtz si GPU-ul ala care este folosit pe iPhone si anumite variante de GS4, tineti minte ca este doar un quad-core Arm Cortex A7, foarte slab
    Nu m-au impresionat cei 1.5 "Gigahurts", dar pot sa spun doar atat:

  12. #12 SP
    Banned Geo2160's Avatar
    Quote Originally Posted by saller123 View Post
    Nu inteleg de ce il compari cu lopata aia numita S4. Apoi, sa spui "CHIAR MAI SLAB decat vechiul A9 de pe S3", mi se pare elucubrant, considerand diferenta enorma de pret dintre cele doua. S4 nu se misca nici macar de doua ori mai rapid decat amaratul meu de Xperia Active, darmite sa fie de 3-4 ori mai performant decat Hongmi.

    Asa pot sa zic si eu ca un CPU intel 3960X nu "se misca" de 10 de ori mai repede decat vechiul meu E8400, pentru ca in windows nu se va observa nicio diferenta, dar cand le soliciti la maxim pe toate nucleele (sa zicem la encoding), acel 3960x va termina intr-adevar sarcina 10 ori mai repede. Acelasi lucru este valabil si aici. Daca ai de 3-4 ori mai multa putere fizica de procesare, in sarcinile solicitante si optimizate va fi de 3-4 ori mai rapid. Daca te joci candy crush toata ziua si postezi 3 statusuri pe facebook, normal ca nu ti se pare ca "se misca" mai repede. Si daca ai sta sa te gandesti putin, ti-ai da seama ca S4 (ca mai toate smartphone-urile high-end) are de miscat de 13 ori mai pixeli decat amaratul ala de xperia active doar ca sa afiseze un home-screen sau mai sus mentionatul facebook.

    Si ca sa clarific de ce il comparam cu S4: 1) procesorul sau este cel mai apropiat dpdv arhitectural din ce mi-a venit in minte la momentul respectiv (quad-core a7 + sgx544) si 2) a fost mentionat mai sus ca un model la care cica "platesti firma" si am explicat de ce este mai scump, pe langa lucrurile evidente

    Fun-fact: "lopata" aia de S4, desi are ecranul mai mare, are aceleasi dimensiuni plane (+/- 1 mm) ca acest xiaomi si este chiar mai subtire. Banuiesc ca nici macar nu ai tinut vreodata unul in mana.

    @Monky: Eu vin cu argumente pertinente ce se pot dovedi, tu cu "fanboy alert". Ce pot sa zic? Bravo! Felicitari!

    Nu sunt fanboy Samsung, banii mei s-au dus pe un Xperia T, datorita suportului pe care l-au acordat catre XDA. Din acelasi motiv nu ma voi atinge de vreo chinezarie in afara de Oppo in viitorul apropiat.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    @Monky: Eu vin cu argumente pertinente ce se pot dovedi, tu cu "fanboy alert". Ce pot sa zic? Bravo! Felicitari!
    Sorry... asta s-a intamplat pentru ca am obosit sa vad comparatii intre procesoare, gpu si ram la smartphone-uri ca si la PC-uri... asta in timp ce majoritatea au devenit niste palete de ping-pong (unele chiar lopeti). Se compara puterea de procesare, dar nu se intreaba nimeni de ce mama naibii ar trebui sa aiba nevoie un smartphone de 3GB RAM (deja se anunta cu 4), octocore si rezolutie FullHD pe 4-5"... asta in timp ce bateria ajunge sa nu te tina nici macar o zi.

    Vorbesc in cunostinta de cauza, pentru ca am avut Galaxy S4, Galaxy Note, Galaxy Tab... si de toate am scapat cat de repede am putut. M-am intors tot la "prostul" de iPhone unde nu incepe sa se miste totul in reluare din diverse motive... unde chiar pot sa folosesc functia de PHONE dintr-un smartPHONE cu o singura mana... Comparate tehnic asa cum ai facut-o tu mai devreme, S4 ar trebui sa "zboare" pe langa un iPhone 5 (care totusi are aproape un an de la lansare). Si cu toate acestea, tot ce am testat side-by-side, a mers mai ok pe i5. Browsing, gaming, aplicatiile de baza... la care luam in calcul si ergonomia (nu vreau sa-mi schimb linia vestimentara doar pentru a-mi incape un S4 in buzunar) si pentru mine rezulta ca tot ce ai spus tu mai sus e irelevant.

    Desi nu prea ma joc pe smartphones, pot spune ca am testat si jocuri care sunt multiplatform... si m-a mirat sa vad jocuri nu foarte pretentioase (gen Transformers) care pe S4 sacadau in draci... aveau lag, and so on. Si fara suparare, dar amaratul ala de i5 are jumatate de RAM (1GB fata de 2GB RAM), are doar un Dual-core la 1.3Ghz (fata de Quad-core 1.6 GHz)... Unii ar spune ca si mine ca sunt Fanboy Apple. Ii inteleg. Eu am facut exact ce ai spus tu in postul tau de mai devreme si am zis "Un dispozitiv este in general mai mult decat suma specificatiilor sale". Ar fi bine sa tii si tu cont de asta, daca tot o spui.

    Revenind la subiectul acestui topic... am observat ca ai fost deranjat de o "chinezarie" cu super specificatii la 99 EUR. De ce? Uite eu am fost obligat sa-mi iau i5-ul cu abonament pe 2 ani... altfel costa enorm si nu mi-as fi permis sa-l cumpar cu "banii jos". Si asa a costat extrem de mult, si sper ca genul acesta de chinezarii sa le dea peste nas atat celor de la Sony, Samsung, LG & Co... si sa demonstreze ca se poate. Macar la Apple si Google e de inteles, pentru ca ei cheltuiesc enorm in R&D... investesc enorm in development la OS-uri... dar in cazul Samsung si Sony de exp. preturile acelea depasesc orice imaginatie. Mai ales cand vezi ca vin cu totul facut din plastic (cel putin la Samsung - Sony vad ca la flagships prefera sticla).

    Inteleg pretul mai mare la un HTC sau iPhone 5... vorbim de unibody metalic... dar cand vad o chestie de plastic la peste 2500 RON, ma apuca durerea de cap. Indiferent cate mii de core-uri are procesorul. S4 se incalzea atat de tare incat la un moment dat nu-l mai puteam tine in mana. Degeaba are ecran cu diagonala mare si SuperAMOLED daca in momentul in care vreau si eu sa stau cu peste 50% brightness, nu ma tine nici macar o zi bateria.

    Macar la o chinezarie de genul asta, stii ca platesti exact ce cumperi. Nici mai mult nici mai putin. Fara benchmark-uri manarite "ala Samsung"... fara biz-biz-uri pe care nu le vei folosi niciodata (eu la S4 dezactivasem 90% din functiile cu care se lauda)...

    In final, e "freedom of choice". Fiecare isi alege ce isi doreste. Iti place un phablet? Go for it! Vrei ceva care chiar sa fie replacement la camera foto? Go for it! Vrei ceva care chiar sa fie telefon... Ai de unde alege!

  14. #14 SP
    Banned Geo2160's Avatar
    Nu am fost "deranjat" de super-specificatiile unei chinezarii, pentru ca nu sunt super-specificatii, asta am vrut sa va atentionez. Sunt doar niste componente mediocre cel mult, care fara optimizari de drivere si software vor face ca acel telefon sa nu-si merite banii la noi, daca mai pui TVA si shipping. Deasemenea, Hongmi nu o sa functioneze pe retelele 3g romanesti, lucru pe care voi l-ati ignorat. Am zis si mai sus, gasesti pe dealextreme telefoane mai ieftine cu aceleasi specs si ca singurele chinezarii care-si merita banii sunt cele de la Oppo, si nici macar alea nu sunt prea ieftine, pentru ca R&D-ul costa.

    Deasemenea, nu stiu ce ii faceai tu la S4 sau in special la Note/Note 2 ca sa ti se duca bateria intr-o zi. Si ca sa fac o paralela iarasi cu chinezariile, daca la S4 ai vreo problema cu firmware-ul, ca se incalzeste sau ti se pare ca merge sacadat, poti s-o remediezi de unul singur citind niste topicuri pe XDA sau trimitindu-l la garantie daca nu te pricepi. Desi...modarea mi se pare jumatate din farmecul android-ului. Am umblat pe mai multe S4 pana acum si toate: ori s-au miscat impecabil din prima zi, ori nu mergeau ideal din cauza ca nu erau updatate sau au avea firmware din tari straine.

    Cu iPhone nu am nicio problema, desi acolo chiar mi se pare ca platesti pentru firma. Iar jocurile si aplicatiile vor merge in general mai bine pe un i5, pentru ca platforma este foarte limitata dpdv hardware (suport activ doar pentru 5-6 dispozitive odata, toate similare), ceea ce inseamna ca developerilor le este foarte usor sa optimizeze pentru ele. E ca si cand ai compara un joc de PC cu unul de consola. Cel pe consola va rula fluid indiferent de conditii, cu un nivel de grafica incredibil pentru hardware-ul respectiv, insa cel de PC va trebui sa ruleze la rezolutii mai mari pe o varietate imensa de componente si va sacada fara optimizari chiar si pe hardware mult mai puternic decat cel de pe console.

    Si nu stiu de ce bagi Google in ecuatia asta, tu nu stii ca Nexus-urile sunt facute tot de parteneri (HTC, Samsung, Asus, LG) si sunt vandute FARA PROFIT pentru Google in state? Este exact acelasi build quality ca si cand ai lua un dispozitiv similar de la partenerul respectiv (Nexus One-> Desire; Nexus 4->Optimus G), insa ai elimina costurile de licentiere, marketing, shipping si profitul din ecuatie. Si pot sa-ti spun cu siguranta ca profitul nu e cea mai mare parte din cele 4.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Nu am fost "deranjat" de super-specificatiile unei chinezarii, pentru ca nu sunt super-specificatii, asta am vrut sa va atentionez.
    Nu te supara, dar pentru tine ce inseamna super specificatii la un Android? Quad core la 1.5Ghz mie unul mi se pare arhisuficient (ca nu fac rendering si movie editing pe smartphone). Mai bine ar pune mana si ar optimiza kernel-ul, software-ul in sine... ca deja au ajuns ca Microsoft cu Windows. Ca sa nu se vada cat de prost merge treaba, punem CPU mai rapid, punem RAM mai mult.
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    singurele chinezarii care-si merita banii sunt cele de la Oppo, si nici macar alea nu sunt prea ieftine, pentru ca R&D-ul costa.
    Am scris si despre Oppo, dar acolo nu te-am vazut sa "protestezi": http://www.consolegames.ro/forum/f11...tphone-fullhd/
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Deasemenea, nu stiu ce ii faceai tu la S4 sau in special la Note/Note 2 ca sa ti se duca bateria intr-o zi.
    Il foloseam (ca pe iPhone)... asta era problema cu el. Daca-l lasam fara sa folosesc, tinea foarte mult bateria. Era sublim chiar...
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Si ca sa fac o paralela iarasi cu chinezariile, daca la S4 ai vreo problema cu firmware-ul, ca se incalzeste sau ti se pare ca merge sacadat, poti s-o remediezi de unul singur citind niste topicuri pe XDA sau trimitindu-l la garantie daca nu te pricepi.
    Da, cum sa nu... au descoperit cei de pe XDA cum sa repari o problema hardware (overheating) prin software. Genial! Nu-mi spune ca au facut asta fara ca macar sa reduca frecventele.
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    ti se pare ca merge sacadat, poti s-o remediezi de unul singur citind niste topicuri pe XDA
    Am "remediat" la Note vreo 6 luni... pana m-am saturat de remedieri si am decis ca nu am timp sa incerc saptamanal alte kernel-uri, lagfix-uri, rom-uri, patch-uri si alte aberatii. Eu mi-am luat smartphone-ul ca sa-l folosesc, nu sa-l repar sau sa pierd timp incercand sa remediez problemele Samsung.
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    sau trimitindu-l la garantie daca nu te pricepi.
    Am trimis eu la garantie la Samsung un Galaxy Tab 7.0 care a murit in timp ce-si facea update (oficial). El costa cam 1200 RON nou nout, si mi-au cerut 950 RON pentru reparatie (au zis ca trebuie schimbata placa de baza). Desi am incercat sa le explic ca facea un amarat de update prin Kies, au zis ca e vina utilizatorului. Niste tzepari! L-am rezolvat la un service LG unde m-a costat 250 RON reparatia. Si nu, nu au schimbat placa de baza.
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Cu iPhone nu am nicio problema, desi acolo chiar mi se pare ca platesti pentru firma. Iar jocurile si aplicatiile vor merge in general mai bine pe un i5, pentru ca platforma este foarte limitata dpdv hardware (suport activ doar pentru 5-6 dispozitive odata, toate similare), ceea ce inseamna ca developerilor le este foarte usor sa optimizeze pentru ele. E ca si cand ai compara un joc de PC cu unul de consola. Cel pe consola va rula fluid indiferent de conditii, cu un nivel de grafica incredibil pentru hardware-ul respectiv, insa cel de PC va trebui sa ruleze la rezolutii mai mari pe o varietate imensa de componente si va sacada fara optimizari chiar si pe hardware mult mai puternic decat cel de pe console.
    Nu e vina mea ca Androidul e fragmentat in draci... ca iau o aplicatie si ma trezesc ca "your device is not compatible", sau imi apare pe jumatate de ecran. Daca erau asa buni cei de la Google, faceau SDK-ul calumea... sa nu apara astfel de probleme. Dar (si ma repet) se pare ca merg pe solutia de tip Microsoft cu Windows. Accepta orice rahat de driver si aplicatie... Quality Control-ul e la pamant si ca dovada sta faptul ca pe Android ajungi sa-ti pui antivirus, antispyware, antibanner, etc.. .
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Si nu stiu de ce bagi Google in ecuatia asta
    Stai tu linistit... Google nu face nimic din care sa nu iasa bani. Cine ti-a spus altceva, te-a pacalit

  16. #16 SP
    Banned Geo2160's Avatar
    Ma chinui degeaba sa explic, este clar ca esti facut pentru iPhone si Windows Phone si nu stii care-i diferenta intre doua procesoare complet diferite , intre un sistem open si unul closed si a cui este sarcina sa faca optimizarile unui OS. Intr-adevar nu ar trebui sa avem discutia asta despre componente pana si la smartphones, insa asta se intampla cand sunt mai mult PC-uri decat telefoane.

    Si btw, eu nu am zis ca Google nu scoate bani din programul Nexus. Am zis doar ca dispozitivele Nexus sunt vandute cu 0 profit pentru Google, e o mica mare diferenta.

  17. #17 SP
    Member Snake's Avatar
    La banii astia eu mi-as lua o asemenea chinezarie. M-am saturat de Samsung si LG ca de mere padurete. Nu am avut smartphone de la ei care sa nu ajunga la service mai devreme sau mai tarziu. Macar asa stiu ca am dat putin pe el si daca pica nu ma doare.

    Referitor la discutiile de mai sus si eu cred ca se supra-exagereaza specificatiile la smartphoneuri. De la procesoare care ar trebui sa fie optimizate pentru consum redus de curent pana la diagonale nesimtite cu rezolutii nesimtite la dimensiuni nesimtite cu preturi la fel de nesimtite. Inainte toti ne doream telefoane cat mai mici si mai usoare si vad ca multi dintre noi ne-am tampit si vrem sa fie cat mai mari posibil de nu mai stii care e tableta si care e telefon. De-asta am si ajuns sa refuz sa mai merg pe la concerte, ca vad tot felul de indivizi care se cred intereanti cand fac poze cu fabletele lor de nu mai apuci sa vezi scena.

    Degeaba e super mega telefonul lui peste, daca si voi il folositi asa cum face colegul meu. Are S3 dar sta cu luminozitatea pe la 10-15%. Ii spun ca eu nu vad nimic pe telefonul lui la care el imi explica faptul ca asa ii tine mai mult bateria si daca are nevoie da brightness-ul mai mare. Am ramas paf. Ce rost are sa-ti iei un flagship phone cu Super Amoled-ul lui peste daca stai si te benoclezi la el. Sau stai sa schimbi luminozitatea de fiecare data si asta cu doua maini, ca deh ai vrut telefon cu "ecran mare".

  18. #18 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Ma chinui degeaba sa explic, este clar ca esti facut pentru iPhone si Windows Phone si nu stii care-i diferenta intre doua procesoare complet diferite , intre un sistem open si unul closed si a cui este sarcina sa faca optimizarile unui OS. Intr-adevar nu ar trebui sa avem discutia asta despre componente pana si la smartphones, insa asta se intampla cand sunt mai mult PC-uri decat telefoane.

    Si btw, eu nu am zis ca Google nu scoate bani din programul Nexus. Am zis doar ca dispozitivele Nexus sunt vandute cu 0 profit pentru Google, e o mica mare diferenta.


    Unii platesc firma, altii platesc denumirea procesorului. Prietene, chiar tu ai spus ca aplicatiile ruleaza mai bine pe iPhone, la acelasi pret ca si Samsung... Atunci de ce te mai intereseaza daca are single, dual sau octa core ASDFG sau JKLM? Singurele lucruri care conteaza la un telefon sunt, pana la urma, autonomia, performanta, fiabilitatea si design-ul ( atat exterior cat si al sistemului de operare ). Nu trebuie sa fiu mare priceput in ale telefoanelor ( si spun sincer, nu am inteles nimic din toate denumirile tehnice pe care le-ai dat ) ca sa vad ca te contrazici singur de la un post la altul.

  19. #19 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Nimeni nu vede ca acest model se vrea un concurent pentru Gione & Romanian co Allview? Sau ma rog Mht si alte chinezarii specifice zonei...eu zic ca-i un regres pentru cei de la Xiaomi. Cat despre discutia aprinsa cu privire la Fanboy-ism nu stiu ce sa zic dar stiu atat: Android are o gramade de probleme pe partea de optimizare pentru aplicatii,si trebuie sa fi orb sau rauvoitor sa nu accepti asta. Despre Ipon nu stiu ce sa zic dar din ce-am incercat pe la altii se pare ca spre deosebire de Android unde ti-o iei partial gratis aici ti-o iei pe bani

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    Ma chinui degeaba sa explic
    Eu cred ca nu ar trebui sa te chinui... personal sunt suficient de informat si imi trec suficient de multe produse prin mana zilnic pentru service si tech support ca sa mai accept explicatii chiar de la oricine. Ma intereseaza doar cele realiste, nu calcule pe hartie. Parerea fiecaruia conteaza aici pe forum, dar asta nu inseamna ca eu unul trebuie sa accept orice se scrie.
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    este clar ca esti facut pentru iPhone si Windows Phone
    Este clar ca nu ma cunosti. Am si Android si iOS (ultimul Windows Phone l-am dat mamei, atat de "bun" a fost)... asta nu inseamna ca trebuie sa am ochelari de cal si sa nu vad diferentele si sa aleg ce mi se pare mai fiabil, mai ok din toate punctele de vedere. Punctele mele de vedere, desigur... ca doar pentru mine il iau si nu pentru ca "asa e moda".
    Quote Originally Posted by Geo2160 View Post
    nu stii care-i diferenta intre doua procesoare complet diferite, intre un sistem open si unul closed si a cui este sarcina sa faca optimizarile unui OS.
    Multumesc ca m-ai luminat. Simteam ca e ceva care imi scapa... intr-adevar, de-asta se misca mai bine in aceleasi aplicatii un i5 fata de un S4... pt. ca sunt procesoare si OS-uri diferite. Dar asta inseamna sa accepti faptul ca Androidul e optimizat prost si are nevoie de putere de procesare mult mai mare pentru a reusi sa ruleze un kernel de linux pe care ruleaza un framework de java care la randul lui ruleaza pe un apache. Peste care vin aplicatiile. E un fel de sandwitch prost gandit din start.

    Intr-adevar, e mai open... dar e atat de open incat printr-un simplu SMS sa poti sa-i faci omului wipe la telefon (slava Domnului ca unele device-uri au rezolvat problema)... atat de open incat NSA a fost fortat sa faca statement public prin care sa declare ca a scris (si scrie in continuare) cod pentru Android, si ca poate activa si asculta oricand orice smartphone cu Android.

    Dar astea sunt alte discutii... pe alte teme pe care se pare ca nu-i intereseaza pe multi. Important e sa intelegem din ce ne-a explicat Geo2160 ca "al meu quad core x il bate pe al tau dual core y". Asa cum Batman il bate pe Spiderman, Bruce Lee pe Van Damme si tot asa...

    Noi sa fim sanatosi si sa avem de unde alege!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts