Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Xperia Z1 este noul flagship Sony!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Xperia Z1 este noul flagship Sony!

    E o nebunie atat de mare la IFA 2013 incat din greseala ne-a scapat un produs pe care multi fani Sony il asteptau cu sufletul la gura. Este desigur vorba despre noul flagship smartphone de la Sony: Xperia Z1, care pana nu demult era cunscut sub codename-ul Honami. Acesta vine intrun body de sticla incastrat in aluminiu cu un display de 5" FullHD Triluminous (1920 x 1080 la 441ppi) cu X-Reality si OptiContrast. Procesorul este un quad-core Snapdragon 800 la 2.2Ghz, avem 2GB RAM si 16GB spatiul de storage (plus microSD card slot de pana la 64GB). Foarte interesanta este noua camera de 20.7MegaPixeli care acum foloseste un senzor 1/2." Exmor RS si lentile din gama G de la Sony cu F2.0. Cu alte cuvinte avem o camera foto capabila sa se "ia la tranta" cu anumite camere foto dedicate.

    Pe partea frontala avem o camera de 2MegaPixeli iar pe partea de conectivitate avem Wi-Fi a/b/g/n, Wi-Fi hotspot, Bluetooth 4.0, microUSB port cu MHL si USB host, A-GPS, 3.5mm audio jack si NFC. Bateria este de 3000mAh iar OS-ul c ucare vine jucaria este un Jelly Bean 4.2. Ca dimensiuni avem 144 x 74 x 8.5mm si 170grame.

    Pe langa ecranul cu Triluminous, camera impresionanta, performantele de procesare, un alt lucru extrem de atractiv la Xperia Z1 este faptul ca acesta este certificat IP58, cu alte cuvinte este rezistent la praf si apa (pana la 1 metru adancime). Not bad Sony not bad! Telefonul se va regasi la vanzare incepand cu aceasta luna dar din pacate nu avem inca pretul final.

    Eu unul sunt curios cum va arata sfarsitul acestui an, pentru ca slava Domnului, avem o gramada de flagship smartphones extrem de bune. Imi vin rapid in minte noul LG G2, Samsung Galaxy S4, Samsung Galaxy Note 3, HTC One, Nokia Lumia 1020, Apple iPhone 5S, Motorola X, and so on...

    Attached Images Attached Images sony-xperia-z1.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar
    Au anuntat si doua add-on cameras daca le putem spune asa: QX10 - bazat pe o compacta superzoom si QX100 - un derivat de la cea mai buna compacta RX100 MKII.

    Se vor conecta prin one-touch NFC cu smartphone-urile SONY si prin Wi-Fi/Bluetooth cu celelalte modele de la concurenti.

    Smartphone Attachable Lens | Creative imaging device - Sony Smartphones (UK)

    Sony reveals QX10 and QX100 camera modules for smartphones: Digital Photography Review

    Attached Images Attached Images ifa-2013-sony-smart-shot-dsc-qx100-dsc-qx10_thumb.jpg

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Sunt curios cum se descurca lentila asta. Poate fac baietii de la DigitalRev un review, as fi tare curios.

    Din pacate insa, cel putin din cate am citit eu, merge folosita doar la telefon. Nici macar la alte camere compacte facute de Sony. Nu stiu cat de mult merita. Eu insa chiar astept un review mai serios.

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  5. #5 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Buy Sony Xperia Z1 "first stock is expected to arrive on September 16."

  6. #6 SP
    Member Snake's Avatar
    Ce inseamna sa fii pilos dar habarnist. Ma uit la buhnici asta si imi dau seama ca nu rezist sa ma uit mai mult de 10-20% din prezentarile lui. E bataie de joc modul in care ghiceste specificatiile unui device pe care-l testeaza. Aloca functii pe care el le prinde ochiometric. Eu daca eram in locul celor de la Sony ii banam clipul asta si nu-i mai trimiteam un alt telefon!

  7. #7 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar

  8. #8 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar


    Hai si cu product trailer! <3




  9. #9 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Superb telefonul si foarte performant. Tocmai vroiam sa-mi cumpar un HTC One dar se pare ca mai astept un pic si o sa cumpar acest Sony la prelungire de abonament.

  10. #10 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Cred ca este cel mai frumos telefon de pe piata. Eu am ales S4 din cauza ca nu doresc ca de fiecare data cand imi conectez castile (lucru care se intampla destul de des) sa indepartez protectia din cauciuc. Pe langa ca e smartphone are si PSMobile (initial dedicat Xperia, acum suporta si anumite HTC-uri).

  11. #11 SP
    Junior Member luciano555's Avatar

    Xperia Z1

    Sunt probabil primul detinator din Europa poate mai mult al acestor deviceuri
    pot spune ca dupa ce am testat atat Z1 cat si Note 3 Z1 este in momen tul actual cel mai performant Smartphone din lume

  12. #12 SP
    Junior Member d@nn's Avatar
    Pics or it didn't happen...

  13. #13 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    I second that...

  14. #14 SP
    Senior Member Mr.KaKa's Avatar
    Il are trust me, si QX10 lens, a postat imagini pe "celalalt" forum.

  15. #15 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    luciano555, e posibil daca lucrezi la service sau vreo redactie (in general, ei le primesc inainte pt teste, traning, reviews. dupa caz)

    Pe de alta parte, orice smartphone e cam degeaba fara net. Si cum net nu e ...

  16. #16 SP
    Junior Member luciano555's Avatar
    Quote Originally Posted by Ma_Plictisesti View Post
    luciano555, e posibil daca lucrezi la service sau vreo redactie (in general, ei le primesc inainte pt teste, traning, reviews. dupa caz)

    Pe de alta parte, orice smartphone e cam degeaba fara net. Si cum net nu e ...
    Cum adica net nu e?
    Attached Images Attached Images 20130906_223022.jpg

  17. #17 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Alb si frumos . Ce accesorii ai la el ?

  18. #18 SP
    Junior Member luciano555's Avatar
    doar cutia e alba telefonul este black, obiectivul Q x10, Casti wireless cu NFC si accesoriile normale ale telefonului

  19. #19 SP
    svg
    Member svg's Avatar
    Stand de incarcare ai primit ? Poti sa-mi spui cat dureaza incarcarea cu el comparativ cu cea clasica la priza ?

  20. #20 SP
    Junior Member luciano555's Avatar
    NU am primit stand de incarcare, am avut de ales intre accesorii si le-am ales pe cele precizate in anuntul de vanzare si aici in poze, castiile si obiectivul, mai puteam alege standul sau ceasul!
    Cateva poze facute cu unul dintre cele doua Z1
    Attached Images Attached Images pict_20130907_185900.jpg pict_20130907_181305.jpg pict_20130907_181414.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Sony anunta noul smartphone Xperia Z4 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 6 Last Post: 26-04-2015, 10:01
  2. Noul flagship HTC vine in martie By tudyniuz in forum Tech News
    Replies: 15 Last Post: 11-03-2014, 20:39
  3. Noul Walkman de la Sony este o... casca! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 6 Last Post: 15-10-2013, 15:22
  4. LG lanseaza la apa noul flagship: G2 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 13 Last Post: 11-08-2013, 01:59

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts