Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Samsung va avea procesoare 64-bit in telefoane

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Samsung va avea procesoare 64-bit in telefoane

    In urma cu cateva zile au fost anuntate noile telefoane Apple, iPhone 5C si 5S. iPhone 5S este primul telefon din lume care beneficiaza de un procesor care ruleaza pe 64 de biti. Coreenii de la Samsung insa nu se lasa mai prejos. Unul dintre directorii firmei, JK Shin, a anuntat ca si telefoanele lor vor avea astfel de procesoare. Acestia au mai mentionat si faptul ca sunt constienti de piata din China si Japonia unde Apple doreste sa isi creasca cota de piata si astfel se vor concentra si ei pe aceleasi piete. Dupa lansarea noilor telefoane, Apple va comercializa 3 modele de telefoane in timp ce Samsung dispune de 26 de modele in SUA.

    Nu este prima data cand Samsung urmeaza pasii facuti de Apple, dar vor avea oare succes cu aceasta tactica?
    Attached Images Attached Images samsung-galaxy-s5.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    What ? Credeam ca o sa treaca cam o luna dar cateva zile ? "Good Job Samsung"

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Problema celor de la Samsung nu este hardware-ul ci faptul ca ei nu se pricep la software. Degeaba scot procesor pe 64bits, pt. ca nu au OS care sa-l sustina. Iar Androidul cred ca are suficient de multe pe cap ca sa treaca pe 64bits.

    P.S. Ma mir ca nu au anuntat ca de fapt ei lucreaza la fingerprint technology de nu stiu cati ani deja si ca le-a furat Apple ideea

  4. #4 SP
    Member Nestea's Avatar
    Da, cei de la apple au software dar degeaba ca e acelasi de la 3.0 doar o mica cosmetizare, normal ca meniul oiess nu e laggy pentru ca nu ruleaza nimic in background.

    Diferenta dintre samsung si apple e ca samsung isi permite sa lanseze prototipuri cum e samsung galaxy camera,samsung galaxy beam,samsung flexible phone si multe altele...

  5. #5 SP
    Junior Member higara's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Problema celor de la Samsung nu este hardware-ul ci faptul ca ei nu se pricep la software. Degeaba scot procesor pe 64bits, pt. ca nu au OS care sa-l sustina. Iar Androidul cred ca are suficient de multe pe cap ca sa treaca pe 64bits.

    P.S. Ma mir ca nu au anuntat ca de fapt ei lucreaza la fingerprint technology de nu stiu cati ani deja si ca le-a furat Apple ideea
    Am avut s4 octa cu exynos si pot sa-ti confirm ca era foarte bine optimizat spre deosebire de cele quad cu snapdragon. Eu zic ca se pricep la software din moment ce telefoanele lor vin cu o suita de aplicatii foarte interesante si bine optimizate.

    Personal consider fingerprint-ul o porcarie fara nici o practica, pot sa-mi protejez telefonul fara fingerprint si inca foarte bine. Eu sunt totusi sceptic ca amprenta mea nu o sa fie folosita in alte scopuri. Dupa scandalurile facebook, google si microsoft nu te mai mira nimic. Chiar si apple a furnizat date confidentiale guvernului american deci atat le mai lispseste, amprenta mea.

  6. #6 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    What ? Credeam ca o sa treaca cam o luna dar cateva zile ? "Good Job Samsung"
    Ce good job? Common man, daca nu anuntau Apple telefonul pe 64 biti, crezi ca plasticsh!t astia faceau ceva? Iti spun eu ca NU. Ba din contra, mai scoteau cel putin 20 - 30 modele pana la sfarsitul anului pentru iubitorii de ping pong si materiale plastice.

  7. #7 SP
    Junior Member higara's Avatar
    Quote Originally Posted by Trefla0874 View Post
    What ? Credeam ca o sa treaca cam o luna dar cateva zile ? "Good Job Samsung"
    Au tehnologia necesara sa-l produca intr-un timp extrem de scurt. Daca nu ma insel A7 este produs de samsung, asa ca.....

  8. #8 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    @higara, si nu e dubios ca tocmai acum s-au gandit ca e nevoie de 64 biti proc? Exact dupa keynote-ul Apple?

  9. #9 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Asta e ca si cum ai zice ca Microsoft s-au luat dupa Sony, avand in vedere ca ei au anuntat mai tarziu consola.

    Pentru mine android sau ios e tot aceeasi treaba, pe ambele sisteme am avut o gramada de erori. Fiecare sistem e cu avantajele dar si dezavantajele sale.

  10. #10 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    Ce good job? Common man, daca nu anuntau Apple telefonul pe 64 biti, crezi ca plasticsh!t astia faceau ceva? Iti spun eu ca NU. Ba din contra, mai scoteau cel putin 20 - 30 modele pana la sfarsitul anului pentru iubitorii de ping pong si materiale plastice.
    Vezi ca mai nou plasticsh!t e si la Apple

    Eu cred ca face bine concurenţa, niciunul nu a inventat "praful de puşcă". Tot Htc-ul ma atrage, mai nou si Sony

  11. #11 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Corect, fiecare sistem are avantaje si dezavantaje. Comparatia M$$ si Sony aici nu-si are rostul. Ceea ce face samsung e dezgustator.

    ---------- Post added 13-09-2013 at 11:25 ----------

    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Vezi ca mai nou plasticsh!t e si la Apple
    Mai nou, asa este. Putin prea important insa pentru mine, daca vrei produs premium alegi ce trebuie. Dar m-am saturat de xerox astia aka samsung, in afara de a copia si a filma rahaturi de clipuri publicitare in care ataca iphone-ul, ce stiu sa faca? Daca se limitau pe piata TV's totul era ok, acolo chiar sunt cei mai buni.

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Am inteles, tot ce e bun in materie de "smartfon" e facut de Apple, ma retrag din discuţia asta, nu vreau sa intru in polemica

  13. #13 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mie imi plac reclamele Samsung in care ataca iPhone. Sunt haioase si bine gandite. Reclamele Apple mi se pare ca au devenit repetitive.

  14. #14 SP
    Junior Member higara's Avatar
    Quote Originally Posted by iry View Post
    @higara, si nu e dubios ca tocmai acum s-au gandit ca e nevoie de 64 biti proc? Exact dupa keynote-ul Apple?
    La un moment dat si apple o sa treaca la octa core, sunt convins, asta inseamna ca i-au copiat pe cei de la samsung? Oricum ei se copiaza unii pe altii dar nu consider ca trebuie sa facem atata valva pe tema asta, nici apple si nici samsung nu au inventat coada la cireasa si cu atat mai putin procesoarele pe 64biti. Oricum nu le vad sensul acelor 64biti dar ma rog, da bine in specificatii, la fel de bine cum da si un octa core si se uda lumea cand se gandeste cate core-uri are.

  15. #15 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Am inteles, tot ce e bun in materie de "smartfon" e facut de Apple, ma retrag din discuţia asta, nu vreau sa intru in polemica
    Ai inteles gresit. Si nimeni nu vrea sa intre in polemica. Doar mi-am exprimat parerea personala vizavi de samsung.

  16. #16 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Apropo de ios.

    Am vrut sa ii raspund lui Iry, am scris 3-4 randuri dupa care minunatul safari mi-a dat eroare . Dant3 are dreptate, nu are nici un sens o discutie atata timp cat unii oameni vad doar mere muscate.

    Nici Samsung nici Apple nu au inventat telefonul, touchscreen-ul sau procesoarele 64-bit.

  17. #17 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Nu e adevarat, nu vede nimeni mar muscat man. Eu doar am spus ce am crezut ca trebuie. Sa nu crezi ca cineva care ia apararea intr-un anume fel celor de la apple, nu sunt open mind. Din contra, in familie am persoane cu telefoane/tablete android de care sunt foarte multumiti. Personal dispun si de telefon/tableta nexus, pe care le recomand cu multa placere, insa nu trebuie sa vina cineva sa-ti spuna ca vezi doar mere muscate daca ti-ai dat cu parerea despre samsung.

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu zic ca toate "premierele" astea pe care le face o companie sau alta... in final tot pe consumatorul final il ajuta. Ei se bat, si noi avem doar de castigat. Da, Apple are avantajul ca isi face si software-ul si hardware-ul "in house", ceea ce Samsung nu are. Daca va uitati la ce a facut Microsoft cu Nokia... i-au cumparat pentru ca vor aceeasi treaba, si anume sa detina controlul atat asupra hardware-ului cat si a software-ului. Google si-a dorit acelasi lucru cu Motorola, si a facut-o... insa Google ca si Microsoft, trebuie sa ofere suport pentru toate tonele de device-uri aruncate pe piata. Ori asta inseamna fragmentare, lucru care nu aduce nimic bun.

    E bine ca avem de unde alege... dar eu cred ca in ultima vreme au luat-o razna cu hardware-ul si au cam uitat de software. Ca dovada, Microsoft dupa atatia ani, si de-abia acum lucreaza la suport pentru 1080p in Windows Mobile 8, de tin intreaga productie pe loc. Acelasi lucru se poate spune de Samsung cu 64bits. Degeaba vor scoate procesoare daca Google nu se agita... si probabil de-abia peste 6 luni or so vom vedea ceva pe 64bits de la Google. Probabil! Si chiar si atunci, mi-e si frica sa ma gandesc la cate bug-uri vor apare.

    Singurul lucru care nu-mi place la "batalia" asta, e ca unii (in special Samsung, urmat vad si de altii), au cam uitat ce e acela un phone si pun accentul mai mult pe smart... indiferent de dimensiuni. Toti scot cu diagonale din ce in ce mai mari, de parca vor ca incet-incet sa ajunga sa produca tablete sau televizoare. Toti scot procesoare cu cat mai multe core-uri, dar 99.9% din aplicatii sunt optimizate single-core... Arunca RAM in prostie pe telefoane, doar pentru ca Google merge pe ideea "unused RAM is bad RAM". No offense, degeaba imi dai 3GB RAM, daca dai voie jocurilor sa se instaleze la start-up. Degeaba te duci la frecvente de 2-3Ghz daca ma obligi sa-mi pun antivirus/anti malware pentru ca permiti asa ceva in store...

    Nestea: spunand ca pe iOS nu poti rula nimic in background denota ca nu ai habar despre ce poti face pe un iOS. Poti rula linistit in background, mai ales cu iOS7. In caz ca nu stiai, pe iOS poti avea si multi-window (ferestre ca in Windows) de vreo 2-3 ani... chiar daca nu e suportat oficial (vezi Quasar).

  19. #19 SP
    Senior Member Danny's Avatar
    Abia astept un aragaz/frigider sau microunde cu android....

  20. #20 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Danny View Post
    Abia astept un aragaz/frigider sau microunde cu android....
    Deja sunt... stai linistit. TV-uri cu Android deja avem (aici chiar sunt curios de ce Dzeu cei de la Samsung, daca tot spun ca este atat de bun Android-ul, vor ca in curand toate TV-urile sa treaca pe alt OS - Tizen). Uite un cuptor cu microunde care merge cu Android:


Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 13-10-2009, 20:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts