Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 28 FirstFirst ... 18 26 27 28
Results 541 to 550 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #541 SP
    Member Leni's Avatar
    asta am vrut sa zic si eu, ca nu trebuie confundate comunele din Ilfov, cu "orasele" din provincie, care sunt in multe cazuri chiar ca niste comune mari. Stiu, fiindca si la Sighisoara, care totusi nu este un oras mic si necunoscut, situatia e fix ca si cea descrisa de nina....doar ca pe ai mei nu-i deranjeaza, si nici pe mine cand sunt pe la ei.

  2. #542 SP
    Member cipvas's Avatar
    @MonkY, am nevoie de sfatul tau. Stiu ca la capitolul routere recomanzi Asus. Asta vreau si eu sa-mi iau. Internetul este de 500Mb de la RDS, iar apartamentul este unul de 3 camere. Ideea este ca in ultima camera, unde am si un Apple TV, semnalul nu este cel mai bun, chiar si cu telefonul fiind, mai trebuie cateodata sa stau "cu mainile in aer" sa pot citi mailurile. Tot am incercat degeaba cu cateva extendere, mai nou am cumparat de la Emag adaptor powerline asta https://www.emag.ro/kit-adaptor-powe.../pd/DBW5X3BBM/, dar nu am reusit sa fac mare lucru(cred ca am eu ceva la reteaua electrica). Asa ca o sa fac retur la acest produs si o sa pun o diferenta si o sa iau un router Asus ceva mai potent la capitolul wi-fi. Aici as vrea sa imi recomanzi tu ceva, din experienta pe care o ai tu cu Asus. Mentionez ca fibra optica vine pana in casa si intra intr-un router wi-fi dat de cei de la RDS, nu stiu exact modelul... Huawei si ceva. Nu e rau pt ce am legate la el, pe cablu un Smart TV si PS4, iar pe wi-fi niste camere de supraveghere, vre-o 2 telefoane, 1-2 tablete, un Apple TV din cand in cand si cam atat, dar in afara de camere, niciodata nu merg toate simultan. Cel mai mult ma deranjeaza semnalul din ultima camera, ca este(1-2 liniute sau chiar 3 imi arata) pe iPad si iPhone.

  3. #543 SP
    Senior Member nina's Avatar
    au schimbat astia fata site-ului,chiar si abonamentele de internet
    minimum era 100Mb/s acum vad ca e 300Mb/s

  4. #544 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Lasa ca eu am niste show-uri cu ei aici... de nu-ti imaginezi. Nu m-am asteptat ca pe partea de business sa dau peste asemenea capcauni, si sa vad un asemenea dezinteres si (sa-i spunem drept) nesimtire. Hai sa o luam pe scurt:

    Avand mai tot timpul contact cu ei la clientii cu care lucrez, mi-au facut si mie oferta pt. adresa mea. Unde aveam UPC 500Mbps si pachet full TV. Nu ma pot plange de viteza de la UPC... practic 2 ani a mers cu 500Mbps "in buza", dar ma durea foarte tare problema upload-ului, de doar 25Mbps (si eu chiar am nevoie de mai mult pt. munca).

    Mbon, au verificat adresa, au spus ca se poate trage FFTH (fiber to home), Gigabit, cu 500Mbps UL, pachet TV full, telefonie business nelimitat. Cum pretul nu era cu mult mai mare decat la UPC, am zis... hai sa o facem si pe-asta. Au venit, au instalat niste chinezarii (m-a mirat pt. ca prima oara in viata am vazut un EPON - de obicei ei instaleaza GPON). La fel, m-a mirat faptul ca au tras un fir cu 2 fibre (una pt. net si una pt. TV). Am zis "whoaaa, next-level".

    Si incepe show-ul. Baietii care se ocupa de instalare/testare... habar n-au cu ce se ocupa de fapt. Eu le spun ca trebuie routerul lor setat in mod bridge (avand routerul meu deja), ei nu si nu, ca e suficient oprit WiFi-ul (wtf?). Dupa ce au dat vre-o 30 de telefoane (la tehnic nimeni nu stia ce-i cu EPON-ul acela)... au plecat. S-a rezolvat intr-un final (cand m-am trezit ca nu-mi mai merge net-ul si m-am gandit ca poate l-a trecut cineva in mod bridge si am setat eu PPPoE-ul pe router - n-ar fi stricat sa ma sune cineva totusi).

    Fac ceva teste: DL foarte OK (peste 7-800Mbps) insa UL... pare pur si simplu a fi limitat la 200Mbps (de obicei merge pana in 100-150). Sun la ei, si dupa plimbat pe la tehnic, pe la comercial... mi se da urmatorul raspuns:
    In zona dvs. nu se poate instala conexiune gigabit - nu permite infrastructura. Ca solutie va oferim trecerea de la 1000Mbps la 300Mbps!?!
    Aici mi-a sarit neuronul in aer, pentru ca sunt 3 contradictii majore:
    1. Cum nu permite infrastructura gigabit cand eu am descarcat si cu 900Mbps?!?
    2. Tot voi ati verificat zona inainte de a imi face contractul... si ati spus ca 100% in zona e gigabit.
    3. Cum mama ma-sii imi faceti voi "upgrade" de la 500Mbps cat aveam inainte, la 300Mbps?

    Si uite asa, fac si eu o cerere sa vina o echipa sa testeze reteaua, sa vina cu echipamentul de test. Mi se spune sa fiu acasa intre orele x si y. Si stau, si astept. Nimic. A doua zi, nimic. I-am lasat o saptamana. Sun la ei si primesc raspunsul "Aaaa, pai nu a mai fost nevoie sa vina echipa, am vazut in retea ca nu se poate Gigabit". Nu ca ar fi putut sa ma anunte cineva. Mai fac o reclamatie... mai trece o saptamana, nimic!

    Practic dupa aproape o luna de cand am marele abonament DigiNet Business Acces internet 1000 de la RCS-RDS-DIGI-DIGINET-Whatever, iata concluziile mele strict legate de ei:
    1. Lucrez si eu de ceva vreme in domeniu si trebuie sa recunosc ca este prima data cand dupa 3 sesizari, nici macar nu se oboseste cineva de la departamentul Business sa ma contacteze inapoi.
    2. Este pentru prima oara cand cer sa vina o echipa sa faca un test in locatie, mi se spune si intre ce ore sa stau pentru a putea fi gasit... si nu vine nimeni. Asa ceva nu se intampla nici macar la abonamentele minime pentru persoane fizice!
    3. Semnal la telefonul Digi dat pe firma NU AM. Este aproape ZERO (reusesc sa prind pana intr-un 0.1Mbps)! Asta in timp ce pe Vodafone nu am probleme. La tehnic am fost intrebat daca am semnal "in strada". Pai nu stiu, o sa mut biroul in strada, sa vedem...
    4. Am ramas cu acelasi echipament chinezesc precum vecinii care au pe persoana fizica. Credeam ca pentru business se face totusi un mic efort extra. Nu mai spun ca intre timp si alti vecini si-au tras Gigabit in zona, si culmea am vazut la unul din ei 300Mbps UL.
    5. La aproape o luna de cand am semnat contractul, eu nu am TV (pe care dealtfel il platesc pachet full). Nimeni nu s-a stressat sa-mi dea CI-urile si decodorul HD. De cate ori am sunat, ba ca nu sunt in stoc, ba ca sunt pe drum, ba ca nu se stie cand o sa le am. Cum poti sa faci contract/factura pe ceva ce tu nu ai?
    6. De cate ori am ridicat problema legata de faptul ca UL-ul e departe rau de 500Mbps (mai mult spre 100Mbps), mi s-a aruncat in ochi ca este "pana la 500Mbps". Mkay... pana la 500 poate insemna si 0.01.

    Si uite asa, nu e totul roz la RDS... Poti sa ai Gigabit, dar poti sa n-ai. Oricat de prost ar merge, ti se arunca in ochi ca este "pana la" si daca vrei mai mult, e suficient sa iei abonamentul cu banda garantata (care costa o caruta de bani). Telefonia Digi e in continuare praf (practic 90% din timp ori nu am semnal, ori se pierde convorbirea in neant). Televiziunea as vrea sa va spun cum este, dar fara CI-uri si fara decodor, nu prea pot. So... momentan astept sa vad ce se va intampla cu UPC (daca tot i-a cumparat Vodafone), vedem si ofertele Orange, Telekom... Time will tell!

  5. #545 SP
    Senior Member nina's Avatar
    rds era singurul provider in zona mea in 2005 cand au venit,acum e si upc parca dar fratele meu nu avea deloc viteza ok la bloc,a terminat perioada contractuala si s-a mutat pe rds
    pentru mine de la fiberlink 100 sa pot trece la fiberlink 300 ar fi super,astept raspunsul de la ei de la ora 2 si nimic

  6. #546 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Eu stiu ca la rds se prind multe programe fara CI sau decodor daca ai tuner DVB-C.

  7. #547 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by nina View Post
    pentru mine de la fiberlink 100 sa pot trece la fiberlink 300 ar fi super,astept raspunsul de la ei de la ora 2 si nimic
    Pe parintii mei i-am upgradat anul trecut de la 100 la 300, fara extra costuri.
    Quote Originally Posted by PS4&PS3 View Post
    Eu stiu ca la rds se prind multe programe fara CI sau decodor daca ai tuner DVB-C.
    Indiferent ce prinzi, e cam de porc sa platesti ceva ce nu ai. In plus sunt tare curios sunt ce programe as prinde eu pe monitorul pentru care astept decodorul HD...

    ---------- Post added 24-05-2018 at 14:44 ----------

    Minune, m-au sunat de la Digi referitor la semnalul lor (aproape inexistent):

    - Buna ziua! Am verificat sesizarea dvs. si intr-adevar, nu aveti semnal in zona.
    - Deci nu sunt nebun. Si... cum se rezolva?
    - Vom instala in zona o antena radio.
    - Super. Aveti idee cand?
    - Nu stim. Probabil un an, poate si mai mult.
    - Pooooftim?!?

    Deci cam asa inseamna sa ai NELIMITAT cand viteza e aproape zero. Dar, tot e bine ca am abonament pe 2 ani, poate prind si eu ziua in care o sa am semnal la Digi...

  8. #548 SP
    Member biagyydog's Avatar
    Customer care ori grija pentru client sau cum o mai fi tradusa in legislatia romaneasca inca nu este bine implementata in Romania; nu zic ca in alte tari o fi mai bine, dar la noi e putin catastrofic.
    Nu cred sa existe companie (indiferent de domeniul de activitate) care sa aibe o politica exemplara si clara.

    De exemplu eu la ei in sistem inca mai apar cu o adresa la care nu mai locuiesc de vreo 10 ani, dar factura imi soseste la adresa curenta/ corecta, abonamentul este tot la adresa corecta samd. Si am doar o locatie si un abonament la Digi. Am facut numeroase sesizari sa se schimbe, degeaba (bine ca nu mai primesc facturi pe numele meu acolo, le-a luat vreo jumatate de an sa repare asta desi schimbasem titularul). O fi ceva dificil rau sa schimbi 14 cuvinte intr-un sistem.
    Iar cand am stat la casa a fost o adevarata aventura; o firma de cartier se descurca excelent; dupa ce a fost cumparata de ei brusc au aparut probleme: ba nu mai era placa de retea buna (de fapt era si inca este), ba nu se poate in acea zona (intr-adevar strada Vasile Lascar din sectorul 2 e undeva in mijlocul campului); problema a aparut fiindca ei nu erau in stare sa verifice faptul ca un nene nu a dorit ca a lor cutiuta magica sa stea pe stalpul de langa curtea lui, asadar a taiat niste cabluri si papa net).
    Si povestile pot continua...

    Cat priveste clienti business ori normali: doar cand pui multa presiune pe ei (sau ai pile, ori reprezinti o companie mare sau ai de ceva timp un contract baban cu ei) vor face ceva miscare, altfel nimic.

    Legat de viteze: Digi se cam joaca cu acele viteze, fiindca de cand am 1000 nu am vazut o imbunatatire semnificativa tot timpul, ba chiar uneori viteza scade din senin, diferente mari download/ upload etc (si asta fara legatura wired/ wireless ori de banda, ci chiar la miezul zilei in cursul saptamanii).
    Daca mai pica netul nici gand sa primesc vreun mail ori sms cu "ne pare rau, avem probleme tehnice blablabla". Bine ca pot activa plati recurente.
    Legat de echipamentele lor: cu un router mai vechi (N56U, care parca nu e gigabit) prindeam o viteza si stabilitate mai bune decat cu cel gigabit ZTE adus de ei; cu cel nou AC-1750 nici nu se compara.
    Eu am GPON, dar pentru un client normal diferentele nu sunt majore cu/ fara el.

  9. #549 SP
    Banned PS4&PS3's Avatar
    Au bagat in grila CATV digital postul american AMC.

  10. #550 SP
    Admin MonkY's Avatar
    8 ani mai târziu, Digi lansează în Spania serviciul de internet pe fibra de 10Gbps (pentru utilizatorii "casnici"). Și o face la doar 30 de euro (cel mai apropiat concurent cere minim 60 euro). Speram să vedem întâi în România acest pas, dar nu a fost să fie...
    Attached Images Attached Images digi_spania_10gbps_1.jpg digi_spania_10gbps_2.jpg digi_spania_10gbps_3.jpg digi_spania_10gbps_4.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 28 of 28 FirstFirst ... 18 26 27 28

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts