Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 28 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 ... LastLast
Results 341 to 360 of 550

Thread: RCS & RDS lanseaza cel mai rapid internet din Romania la 1Gbps!

  1. #341 SP
    Junior Member zeus's Avatar
    Salut baieti ,Monky revin cu noutati . Am luat asus-ul rt-n56u , am instalat si padavan si m-am bagat pe test .Si cu softul lui si cu padavanul am acelasi rezultat ,492 Mb dl si 102 Mb upl cu rds fiberlink 500 (sare acul direct pe 300 dupa care urca incet de tot si cu greu ajunge pe 490) . Acum am o problema cu viteza la placa de retea onboard ,daca bag cablul direct in retea obtin maxim 200 Mb si nu imi dau seama care e cauza . Placa mea de baza Gigabyte x58a-ud7 rev.1 care are Lan - 2 x RTL8111D chip (10/100/1000 Mbit) . Am inceput sa ma uit la placi de retea pe pci ,dar mi-e frica sa nu am acelasi rezultat ,din pacate slotul pcie imi este ocupat. Ceva sfaturi ,solutii ?

  2. #342 SP
    Junior Member Tzeb's Avatar
    Ce vrei tu practic? La ce te intereseaza cum iti merge pe direct, atata timp cand prin router merge cum trebuie?

  3. #343 SP
    Junior Member zeus's Avatar
    fac download pe pc prin lan si lanul ma limiteaza la 200,nu fac dl prin usb direct pe hdd din router.

    ---------- Post added 20-03-2014 at 10:40 ----------

    nu mi-e tot una sa fac dl cu 20-24 MB cat imi permite lanul sau 60 MB cat ar fi normal .

    ---------- Post added 20-03-2014 at 10:43 ----------

    practic , as vrea sa nu ma limiteze lanul .

  4. #344 SP
    Admin MonkY's Avatar
    zeus: avand in vedere ca nu ai un PCIE liber (deci nu poti pune o placa de retea mai buna), iti recomand sa faci 3 lucruri:
    1. update de bios (de multe ori prin update de BIOS se upgradeaza si firmware-ul placii de retea
    2. update de driver - la Realtek e "regula de baza" sa pui ultimul driver. Mergi pe realtek.com.tw si ia de acolo, si nu de la producatorul placii de baza (Gigabyte - care are drivere vechi)
    3. incearca si pe celalalta placa de retea (am vazut ca ai doua)

    P.S. Acum vad ca ai totusi un slot PCI liber. Daca nu reusesti nimic cu udpate-urile de mai sus, iti recomand la buget mic sa-ti iei asa ceva: Placa de retea Intel PRO/1000 T, low profile, PWLA8391GTL.

  5. #345 SP
    Junior Member zeus's Avatar
    Ok , o sa mai incerc cu punctul 2 ,celelalte doua le-am facut .Update de bios nu mai fac astia ,l-am facut pe ultimul acum vreo 2 ani cand m-am mai lovit de o problema cu viteza la ssd .Am controller Marvell si am inteles ca ar cam exista ceva incompatibilitate cu sata 6Gb .
    O sa recurg si la ultima solutie ,cea cu placa pe pci.
    Multumesc

  6. #346 SP
    Admin MonkY's Avatar
    iNes Gigabit pe un Asus RT-AC68U
    Are legatura al naibii de buna cu RDS-ul se pare...
    Attached Images Attached Images 2014-04-18_184621_ines_gigabit.jpg

  7. #347 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Azi am comandat si eu tableta pe care ti-o ofera pt. prelungire contract, nu e mare lucru de capu' ei dar pt mama e buna Va anunt cand soseşte, chiar sunt curios cat durează

  8. #348 SP
    Member cipvas's Avatar
    Ce tableta?

  9. #349 SP
    CG Editor Dant3's Avatar

  10. #350 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Azi am comandat si eu tableta pe care ti-o ofera pt. prelungire contract, nu e mare lucru de capu' ei dar pt mama e buna Va anunt cand soseşte, chiar sunt curios cat durează
    Ai comandat-o la sediu, telefonic sau cum? Ai cerut sa-ti fie deconectat vreun serviciu? Da te rog mai multe detalii!

  11. #351 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Prelungire de contract, nu se poate prin telefon, te duci la ei, semnezi, dai comanda si aştepţi, mai multe detalii nu am, asta am facut, asta am postat

  12. #352 SP
    Banned SWTFU's Avatar
    Tableta e contra cost sau e moka?

  13. #353 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stati departe de tableta Allview AX4 Nano (cea cu 3G). Si eu am facut greseala sa o iau pt. mama (nu am ales Samsung pt. ca nu avea camera frontala si nu mergea Skype). Va spun sincer ca nu am mai vazut chinezarie mai proasta ca asta. Desi la design si specs pare destul de OK (for free), e penibila. Ecranul e atat de prost ca daca te misti 5cm deja nu mai vezi mai nimic. Daca o atingi pe spate, iti apar pete pe ecran... Serios, acum imi pare rau... isi va strica ochii cu ea.

    In plus, aveti grija ca eu mi-am luat tzeapa cu o chestie: cel care a venit sa-i faca oferta mamei, a spus ca daca face marire de abonament primeste un stick USB cu 3G si tableta moka. Dupa ce am stat la o coada infernala, mi s-a spus senin ca nu se poate... ori stick-ul USB ori tableta. Am luat tableta in speranta ca... Dar imi venea sa ma iau de cineva acolo. Romania, te iubesc!

  14. #354 SP
    Junior Member curentatu's Avatar
    salut. am cumparat recent un n56u pt rds gigabit iar cand trag ceva de pe torrent am viteza limitata la 35mb/s cu fw stock sau ultima de pe site de la asus, daca dau disable la NAT viteza urca la 44mb/s.
    mai are cineva aceeasi problema sau la majoritatea le merge cu fw original?

  15. #355 SP
    Admin MonkY's Avatar
    curentatu: pune firmware-ul padavan... crede-ma ca n-are nicio legatura cu ce vine stock. E 10 clase peste

    P.S. Nu stiu pe nimeni care merge cu N56U cu firmware original

  16. #356 SP
    Junior Member curentatu's Avatar
    cu padavan merge cu aproape 100mb/s pe torrent insa nu stiu daca poate afecta cu ceva garantia produsului pt ca nu este fw original.

  17. #357 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    am si eu o intrebare? cu routerul d-link dir-825 pot sa benificez de vitezele internetului cu 1000mbs? sau ar trebui sa ma multumesc cu 500?

  18. #358 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AndRewqp: DIR-825 a fost un router bun la vremea lui (si sta inca bine pe WiFi chiar si in ziua de azi, chiar daca nu este dual band). Extrem de stabil (noi avem la cativa clienti si merg de ani de zile 24/7)... insa din pacate nu a fost gandit sa tina gigabit pe router (chiar daca are gigabit si pe wan si pe lan-uri... Din cate stiu ducea (simultan) pe routare undeva pe la 350Mbps. E posibil sa se mai fi produs ceva mici imbunatatiri din firmware sau revisions, insa eu nu m-as astepta la minuni. La urma urmei, e un router care cred ca s-a lansat de mai bine de 5 ani.

    As testa cu mare placere un DD-WRT mai nou, insa la clientii unde am asa ceva, nu au abonament Gigabit. Eu zic sa faci o incercare... si sa ne spui si noua daca se intampla o minune. Daca reuseste sa tina real 500Mbps (pe routare - cu firewall on), atunci eu zic ca e super OK.

  19. #359 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pai si ce ma sfatuiesti, sa fac un abonament pentru 500 si sa pun un fw dd-wrt? nu am pus inca un astfel de fw. stiu ca e vechi si nu am asteptari mari de la el, dar speram sa prind macar 500mb

  20. #360 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu mi-as lua de 500 (Gigabit oricum e cam overrated momentan, media oricum e pe la 700Mbps din cate am vazut pe la majoritatea) si as vedea intai cum merge cu firmware oficial, dupa care cu DD-WRT.

    Referitor la "macar 500Mbps"... multi nu cred ca inteleg exact cat de complicata devine functia de routare. Mai ales atunci cand are un firewall serios, reguli de filtrare, ports forwarding, trafic manager, vpn si alte nebunii... Gandeste-te ca de la a trece la 100 la 500 inseamna pur si simplu de 5 ori mai multa informatie procesata. Am vazut i7-uri ingenuncheate de o placa gigabit cu o solutie de firewall software... daramite o jucarie de procesor care probabil mai mult de 5-600Mhz nu are.

    Daca faci bypass (si il folosesti ca switch si nu ca router - practic dezactivezi orice functie de firewall, routing, etc.), probabil se va duce linistit la Gigabit. Dar care mai e rostul lui ca router atunci?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 18 of 28 FirstFirst ... 8 16 17 18 19 20 ... LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 17 Last Post: 07-01-2016, 22:37
  2. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  3. Replies: 4 Last Post: 16-12-2013, 18:00
  4. Replies: 2 Last Post: 26-09-2013, 17:33
  5. Kinect-Cel mai ieftin pret din Romania By nebunu1 in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 53 Last Post: 19-01-2012, 14:53

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts