Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 16 of 16

Thread: Adio Panasonic plasma...

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Adio Panasonic plasma...

    Trebuie sa incep acest articol prin a spune ca in ultimii 10 ani m-am bucurat de 5 modele de TV-uri cu plasma de la Panasonic, fiecare din ele fiind cele mai bune TV-uri din generatia lor. Din pacate va anunt ca incepand cu sfarsitul acestui an fiscal si cel tarziu pana in Martie 2014, Panasonic va renunta la divizia de productie a panourilor TV ce folosesc plasma ca tehnologie. Acest lucru a fost dealtfel avizat de-a lungul anului de catre oficialii Panasonic (este si motivul pentru care personal la ultimul upgrade am optat pentru un LED), si era extrem de previzibil.

    Spun ca era previzibil in mare parte datorita limitarilor tehnologice, a costurilor enorme pentru a realiza plasma in 4K si nu in ultimul rand datorita materialelor mai putin verzi la care au fost nevoiti sa renunte, ajungand ca ultimele generatii sa fie mult mai predispuse la defectele de tip burnin chiar decat generatiile mult mai vechi.

    Pentru Panasonic acest lucru va insemna o pierdere de aproximativ 413 milioane de dolari, insa nu mai puteau intarzia trecerea la productia in masa de OLED-uri, pe care ei le considera ca fiind "key future products".

    Macar s-au retras din productia de plasme exact ca si Sharp, in momentul in care produsul de top a atins limita tehnologica impusa. Nu pot sa spun decat: Bye Bye Panasonic plasma! You will be missed!

    Sursa #1: Panasonic will stop selling plasma TVs by March 2014, says Reuters | The Verge.
    Sursa #2: Panasonic to exit plasma TV panel business by end-March 2014 | Reuters.
    Attached Images Attached Images panasonic_plasma.jpg

  2. #2 SP
    Banned cryyo's Avatar
    R.I.P.

  3. #3 SP
    Member Cristache07's Avatar
    Exceptionale modele de plasma au produs. Si sa nu uitam ca cel mai performant tv ( d.p.d.v. al calitatii imaginii) pentru consumeri pe anul 2013, este tot un model de plasma Panasonic. Foarte curios sunt ce se va intampla in 2014

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pentru 2014, 2 cuvinte vor fi baza: OLED si 4K. Sansele ca o alta tehnologie sau 8K sa apara si sa devina "mainstream" sunt aproape imposibile.

  5. #5 SP
    Senior Member Enthroll's Avatar
    Good news defapt! Si eu sunt fan Panasonic, si nu ma ascund, au produse excelente.
    1: Pretul la plasma Panny va scadea (yey me pt ca daca vreau un panny mai mare nu ma rupe)
    2: OLED by Panasonic? BRING IT!!! Tech-ul va fi awesome, sunt sigur. Any news?
    3: OLED mass production: OLED price affordable.

    Win-Win-Win !

  6. #6 SP
    Junior Member boywnder's Avatar
    eu am un model P42c3e si am o sigla deja in coltul dreapta de la un post tv ( il luasem expus din necunostinta dar la reducere fiind lichidare de stoc) ce am observat ca functia "scrolling bar" accentueaza mai tare sigla in loc sa scape de ea si "pixel orbiter" e on. Am trecut de la un lcd de 66 la plasma de 106 si am ramas masca prima oara pe gears of war 2, nu sunt dezamagit totusi de marca, nu pot explica, probabil ca multa lume stie doar de samung si am vrut sa incerc ceva mai diferit, imi place f. mult la ei designul si am vazut formaturi de panouri ciudate la ei gen 2.21:1.

  7. #7 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by boywnder View Post
    eu am un model P42c3e ...am ramas masca prima oara pe gears of war 2, .
    probabil ca din cauza marimii ai ramas impresionat, totusi are doar 1024 x 768

  8. #8 SP
    Junior Member Gandomyr's Avatar
    Zvon fals, vor continua sa faca plasme.
    Sursa #1
    Sursa #2
    Sursa #3

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Gandomyr View Post
    Zvon fals, vor continua sa faca plasme.
    Sursa #1
    Sursa #2
    Sursa #3
    Eu te sfatuiesc sa verifici datele stirilor si veridicitatea lor inainte de a le crede. Initial (prin Februarie - Martie au aparut primele zvonuri), iar ce ai citat tu (din Aprilie) a fost o incercare a celor de la Panasonic de a drege situatia (intrucat a scazut enorm numarul de plasme vandute datorita acelor zvonuri - sub 5% din "operating margin goal").

    Ce am postat eu se bazeaza pe declaratiile oficiale de la Panasonic din Octombrie, care au anuntat exact si cati bani vor pierde din miscarea asta... prin inchiderea unor anumitor fabrici si relocarea angajatilor in faburile dedicate OLED.

    Miscarea era de asteptat... plasma nu mai are loc de evolutie (o plasma 4K ar intrece orice imaginatie), costurile de productie nu mai pot fi reduse...

  10. #10 SP
    Junior Member Gandomyr's Avatar
    Cred ca amandoi vorbim despre declaratii oficiale Panasonic. Putem cadea de acord ca in februarie-martie au anuntat ca nu vor mai produce plasma... pt ca nu e profitabil... si tot ei au declarat ulterior cu o luna mai tarziu ca nu e cazul, vor continua sa produca plasme.

    Care dintre cele doua declaratii se va adeveri... timpul va raspunde.

    Oricum, sa nu crezi ca nu am luat in calcul posibilitatea ca Panasonic sa se retraga de pe piata plasmelor. Mai ales ca avem un precedent cu Pioneer. Care, culmea, tot lider pe piata de plasme era. Kuro abia anul asta cred ca a fost intrecut la profunzimea negrului. Si ce face Pioneer acuma? Casetofoane pt masini. Mda.

    Si de asta m-am si grabit sa imi iau plasma Panasonic anul asta. 1 - pt ca vroiam TV nou, avand in minte PS4 (pana acum cateva saptamani aveam pe masa un Teletech... dintr-ala din reclamele cu Star Wars si Batman )... si 2 - pt ca nu stiam daca voi mai avea ocazia.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gandomyr: Pioneer a parasit scena cand Kuro era inca nr. 1 (desi era cel mai scump TV de pe piata - de 2 ori mai scump decat orice alt Panasonic - a fost dealtfel si unul din motivele pentru care nu se vindeau bine). Panasonic vrea sa faca acelasi lucru si sa renunte la plasme cat inca sunt nr. 1.

    P.S. Pioneer nu face doar casetofoane de masini... damnit! Anyway, ca sa-ti faci o idee, Pioneer a vandut 2 lucruri: Kuro si Elite. Tehnologia din cele mai bune TV-uri ale momentului (Elite) a fost cumparata de Sharp, pe cand tehnologia Kuro de catre Panasonic. Atat Sharp cat si Panasonic sunt in top cu 2 lucruri pe care le-au luat de la Pioneer...

  12. #12 SP
    Member dtancu's Avatar
    Acuma, sincer sa fiu, Panasonic a iesit din jocul cu plasma insa cea mai buna oferta de TV pt prezent tot un 50VT60 mi se pare.
    E la 59 milioane sa dea dracii...si dat fiind ca OLED nu vom vedea la preturi accesibile in 2014, mi se pare o oferta foarte buna.
    Un 50VT60 e un ecran superb pt 2013.


    In alta ordine de idei, stiri si mai pesimiste:


    Sony and Panasonic reportedly cancel OLED TV partnership | The Verge

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    dtancu: daca n-ar fi fost retentia care incepuse sa ma omoare cu zile, n-as fi trecut pe LED nici daca ma bateai. Culmea e ca pana si cu acel defect, si tot o plasma as fi preferat...

    Referitor la Sony si Panasonic care renunta la parteneriatul OLED, e chiar aiurea. Astia au parteneriat desi nu au lansat niciunul un OLED pe piata (doar le-au prezentat la CES si atat)... in timp ce LG si Samsung nu au parteneriate dar au deja cateva modele. Se pare ca au inceput coreenii sa cam ia fata japonezilor...

  14. #14 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Eu am o plasma entry level si pana acum nu am avut mari probleme cu retentia. Recunosc, nici nu ma uit foarte mult la tv, dar ma joc destul si tot nu am fost deranjat.

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    x2z: nu toate modelele fac la fel. Si mai grav este ca pana si la aceleasi modele, un panou poate avea probleme si dupa 15 minute de afisare a unei imagini statice, in timp ce alt panou poate sta linistit 10 ore fara sa se intample nimic. Cand dai peste 80 de milioane pe asa ceva, nu ar trebui sa fie o loterie (din pacate asa cum este la LED-uri)... Dar cel mai deranjant este cand afli de la Panasonic ca "e normal si nu este acoperit de garantie". Deci poti sa te joci linistit cu sigla de la Antene sau ProTV in "background", ca pt. ei e OK. Asta a pus capac.

  16. #16 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Intr-adevar cand platesti peste 1500 euro te astepti sa nu ai parte de asemenea raspunsuri sau probleme. Daca stau sa ma gandesc, nici mie, cu o plasma de 3 ori mai ieftina, nu mi-ar placea un tratement de felul asta.

    Pana la urma poate asta este limita tehnologiei.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. HDD pentru plasma Panasonic? By AndyZ in forum HiFi
    Replies: 5 Last Post: 28-03-2012, 21:50

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts