Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Qualcomm Snapdragon 805 - noul rege al procesoarelor mobile

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Qualcomm Snapdragon 805 - noul rege al procesoarelor mobile

    Nu putem sa nu admitem faptul ca 2013 a fost un an al naibii de bun pentru cei de la Qualcomm. Incepand cu Snapdragon 600 si finalizand cu Snapdragon 800, Qualcomm a dominat piata de SoC-uri (system on a chip), device-urile alimentate cu aceste procesoare fiind mai tot timpul in top-uri. Sony Xperia Z1, Google Nexus 5, Nokia Lumia 1520, Samsung Galaxy Note 3, LG G2 si Sony Xperia Z Ultra... toate sunt modele top ce folosesc Snapdragon 800.

    Well, cei care aveti unul din aceste flagship-uri, nu va bucurati prea mult. Qualcomm deja a anuntat noul Snapdragon 805. Acesta va fi pe scurt un 800 upgradat la 2.5Ghz, cu o interfata de memorie pe 128 bit, suport pentru D3D11 si acces de RAM peste 4GB (dar nu via 64bit ci folosind 36bit LPAE - Large Physical Address Extension).

    Nu doar CPU-ul este cel care primeste un boost prin cele 4 core-uri Krait 450, ba chiar am putea spune ca de fapt motivul upgrade-ului este GPU-ul. Acesta trece la chip-ul Adreno 420 care acum include hardware dedicat pentru tesselation (welcome to desktop class GPU grade). Pe langa suport D3D11 avem si OpenCL 1.2. Performanta este dublata cand vorbim de performanta de texturare precum si cresterea la shaderi depaseste 40% extra.

    Practic prin aceste upgrade-uri Qualcomm se poate lauda cu faptul ca noul Snapdragon 805 e capabil de 4K rendering si poate face decoding accelerat hardware la H.265 (standard de compresie pt. 4K).

    Sunt deasemenea prezente si upgrade-uri pe ISP (cu aproape 50% mai rapid - 1Gpixel/s fata de 640Mpixel pe Snapdragon 800), iar la memorie deja s-a trecut la LPDDR-1600 (upto 25.6GB/s memory bandwith - pentru a avea un termen de comparatie, cei 8GB DDR3 din XBox One ajung pe la 68.3GB/s).

    Din "fericire" inca nu exista un device construit in jurul lui Snapdragon 805, prin urmare inca va mai puteti bucura de flaship-urile actuale. Ar trebui sa ne asteptam sa vedem noile jucarii cu 805 spre sfarsitul lui 2013 - inceputul lui 2014. Amen to that!
    Attached Images Attached Images qualcomm_snapdragon_805.jpg

  2. #2 SP
    Member Ma_Plictisesti's Avatar
    Cred ca vom vedea mul mai curand 4K pe mobile, decat pe PC-uri sau console (la preturi rezonabile)

  3. #3 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Vesti bune si vesti mai putin bune. Vestile bune sunt ca CPU-urile si GPU-urile mobile vin tare din urma si in cativa ani vom avea putere gen i7 si gtx titan in buzunare. Vestile mai putin bune sunt ca CPU-urile si GPU-urile nu se mai dezvolta asa rapid si mult in ultima vreme. Pana la sfarsitul lui 2014 ma astept sa vad alta stire bomba de la Qualcomm, poate un 810 de aproape 3 Ghz. Singurul lucru pe care nu l-am inteles este daca e sau nu de 64 de biti procesorul.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E funny ca procesoarele de desktop incearca sa isi reduca din consum si se indreapta spre cele mobile (vezi Hasswell, Broadwell), iar procesoarele mobile incearca sa ajunga la performantele de desktop (vezi A7, Snapdragon 8xx, Tegra 4)... Mai urat e ca la desktop-uri de vreo 2-3 ani numai asta fac, si am ajuns la un upgrade de i7 sa nu vad mai deloc performanta (desi ma intereseaza extrem de putin consumul pe un desktop - acolo vreau raw power)... pe cand daca ne uitam la mobile, anual cresc cel putin de 2x in performante.

    RELOADED9: Snapdragon 805 nu este un procesor pe 64bits... are doar o modalitate de adresare (care seamana cu PAE la Windows) prin care poate folosi mai mult de 4GB RAM.

  5. #5 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Dar o noua tehnologie la baterie nu scot? Mergem pe aceleasi baterii ca nokia 3310.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    Dar o noua tehnologie la baterie nu scot? Mergem pe aceleasi baterii ca nokia 3310.
    N-ar fi rea o tehnologie noua, dar cred ca e cam exagerata comparatia cu "aceleasi baterii ca nokia 3310". Iti aduc aminte ca 3310 avea o amarata de baterie care de-abia tinea un ecran mono in 5 linii maxim 4-5 ore de talk-time. Si asta pe un CPU care probabil ar fi stat o zi sa randeze homepage-ul CG.

  7. #7 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    N-ar fi rea o tehnologie noua, dar cred ca e cam exagerata comparatia cu "aceleasi baterii ca nokia 3310". Iti aduc aminte ca 3310 avea o amarata de baterie care de-abia tinea un ecran mono in 5 linii maxim 4-5 ore de talk-time. Si asta pe un CPU care probabil ar fi stat o zi sa randeze homepage-ul CG.
    Am facut comparatia ca tehnologia e aceeasi puterea a crescut doar.

  8. #8 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    E funny ca procesoarele de desktop incearca sa isi reduca din consum si se indreapta spre cele mobile (vezi Hasswell, Broadwell), iar procesoarele mobile incearca sa ajunga la performantele de desktop (vezi A7, Snapdragon 8xx, Tegra 4)...
    Asta pentru ca desktopurile concureaza cu laptopurile la consum, desi fiabilitatea e mai mare (dureaza mai mult) spre deosebire de laptopuri care in 3-5 ani se dezmembreaza de la caldura.

    Oricum, nu cred ca se poate folosi telefonul in loc de desktop cum au vrut sa faca cei de la Ubuntu cu Edge. Comparatiile privind performantele ar trebui facute in FLOPS nu in Ghz.

  9. #9 SP
    Member RELOADED9's Avatar
    Exista deja tehnologii de noi baterii care sunt in testare. De exemplu bateriile pe baza de carbon se incarca in cateva secunde si au o capacitate de 2 pana la 10 ori mai mare. Cica in 2-5 ani o sa apara pe piata.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au aparut si ceva filmulete "in action" cu noul Snapdragon 805: Snapdragon 805's desktop-class mobile graphics chops in action (video). Din cate vad eu se apropie incet incet de "desktop replacement"

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu credeam ca apare la CES. Mi se pare aiurea sa anunti un cip cu un an inainte cand el se invecheste de regula dupa 6 luni. Unde e logica?

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Un articol interesant (in stilul caracteristic celor de la Anandtech) despre performanta lui Snapdragon 805: AnandTech | Qualcomm Snapdragon 805 Performance Preview. Sincer, ma asteptam la mai mult...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 2 Last Post: 09-04-2014, 00:46
  2. Replies: 0 Last Post: 17-10-2011, 20:13

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts