Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Steam OS se lanseaza pe 13 Decembrie

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Steam OS se lanseaza pe 13 Decembrie

    Inainte sa sariti de pe scaun/canapea de entuziasm, va anunt ca este vorba doar de o lansare exclusiva. Valve lanseaza propriul Steam Machine unui numar foarte limitat de numai 300 de fani norocosi. Steam Machine vine cu un sasiu caruia ii putem face upgrade-uri, un Steam Controller si va rula Steam OS, propriul sistem de operare bazat pe Linux. Steam OS va fi disponibil pentru toata lumea atunci cand prototipurile vor incepe sa fie livrate. Instalarea OS-ului nu va fi insa foarte usoara. Ii citez pe cei de la Valve: "unless you're an intrepid Linux hacker already, we're going to recommend that you wait until later in 2014 to try it out". Asadar, nu se vor incumeta prea multi.

    Lansarea in mod oficial va avea loc la inceputul lui 2014.
    Attached Images Attached Images steamos.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Marinake's Avatar
    Este o veste buna in special pentru cei 300 de norocosi, dar si pentru cei care folosesc Linux sau distributii ale acestuia. Odata ce vor lansa Steam OS inseamna ca vor imbogati si mai mult libraria de jocuri pentru Linux.

  3. #3 SP
    Senior Member reddyBo's Avatar
    dar ce pret o sa aiba !...

  4. #4 SP
    Senior Member Tudoran's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Inainte sa sariti de pe scaun/canapea de entuziasm...
    Yep that was me... . Oricum anul acesta nu prea am avut timp sa ma joc, asa ca asteptarea nu va fi la fel de dificila ca si in alti ani (inainte sa se lanseze o consola, sau un joc si nu aveam mai nimic important de facut).

  5. #5 SP
    Member COD.221's Avatar
    Kotaku . . . $1500 racire pe apa.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by reddyBo View Post
    dar ce pret o sa aiba !...
    SteamOS-ul va fi free, desigur. Poti sa-l pui si pe PC-ul tau (poti incepe de-acum sa te joci cu un Ubuntu ceva, ca sa vezi cum stai cu driverele si incompatibilitatile).

  7. #7 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Cine stie sa instaleze drivere video pe linux corect pun pariu ca nu are timp de pierdut pt Steam OS, decat pt curiozitate.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cred ca miscarea asta cu SteamOS pe Linux a facut multi oameni fericiti (care bineinteles nu sunt din Redmond ) si va scoate in sfarsit Linuxul din "chinurile" la care s-a supus in ultima vreme. Vom vedea si noi in al 12-lea ceas drivere optimizate pt. Linux, pt. ca pana acum a fost o gluma (e si normal, ce producator s-ar chinui sa optimizeze pentru un OS cu "o mana" de jocuri?).

    Faptul ca Valve impinge Linux-ul de la spate eu il vad ca o miscare extrem de bine calculata. Au vazut ca MacOS-ul prinde teren, ca Windows-ul pierde, asa ca au mers cu o a treia tabara. In final vom castiga noi, pentru ca va fi o concurenta "perfecta": MacOS vs Windows vs Linux la un nivel care nu s-a intamplat pana acum (Linux si MacOS fiind defavorizate de lipsa jocurilor in special). Daca aruncam in ecuatie si device-urile cu iOS, Android si mixam cu consolele, cum sa zic... "viitorul suna bine". E perfect cand exista astfel de competitie pe piata.

    SteamBox-ul in sine va fi un fail... pt. ca Valve nu va controla mai nimic (ci doar va pune un fel de "recomandari"). Prin urmare de acum inainte vom vedea mii de producatori de pe piata care vor lansa SteamBox-uri in loc de PC-uri. "Rebranduirea" asta se face si pentru ca PC-ul e in cadere libera la vanzari (asta in raport cu cresterea numarului de utilizatori). Cu alte cuvinte, PC-urile pe care le vedeati de la Alienware (Dell, de exemplu) de acum inainte le veti putea achizitiona si cu sigla Steam pe ele, si datorita Linuxului, veti plati probabil cu aproximativ 50-100 USD pt. licenta. Si cam atat.

    SteamController-ul iarasi mi se pare o aberatie. Daca nu ar fi suportat totusi gamepad clasic (de Xbox sa zicem) sau tastatura+mouse, ar fi fost un fail total. Nu stiu cine a fost inteligentul care s-a gandit ca niste stick-uri analoage vor fi mai bine inlocuite de touch... dar nu cred ca s-a gandit prea mult. Indiferent cat de inovative ar fi si cat de bine realizate, din punct de vedere ergonomic vor fi sub nivelul oricarei solutii gen gamepad clasic sau mouse. Dar, probabil au venit cu solutia asta in ideea ca in ziua de azi din ce in ce mai multi sunt obisnuiti cu "touch screens". Well, not on PC!

  9. #9 SP
    Member dilibau666's Avatar
    Oricum Monky dacă Steam OS va da clasă pe PC Windows-ului gândeşte-te ce va însemna asta? Dacă vom vedea pe Steam OS, chiar ... ar fi amuzantă prescurtarea SOS nu? , că jocurile merg mai bine, cu un fps decent faţă de Win (după câte am înţeles din testele ce le făcuseră cei de la Valve unele jocuri mergeau chiar mai bine cu driverele făcute de ei pt Linux) ce crezi că se va întâmpla? Gândeşte-te, să fie Pc-ul ca şi consola? Ai un sistem de operare special pt jocuri care merge brici şi pe un sistem mai slab, nu te ma chinui cu configurări în Win, nu merge aia nu merge aialaltă, este echivalentul ,bagi discul în consolă şi play, numai că va fi ,deschizi SOS şi play,!

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stai linistit... ca si la Linux configurezi si apar probleme, exact ca si la Windows (in plus trebuie sa sa si stii ceva Unix pt. asta). Nu poti considera consola un sistem unde totusi poti avea probleme cu drivere, cu malware, crash-uri, etc... Nu am testat Steam OS-ul, dar din cate am inteles e doar o interfata de X peste un kernel de Linux. Deci ceva gen Ubuntu, dar care va fi mai mult optimizat pt. gaming decat pt. apps and stuff.

    Si da, atata timp cat vor exista tzaspe mii de configuratii de PC-uri ce vor rula SteamOS, va exista problema de care spui tu (gen "jocul asta merge prost, jocul cutare nu merge" si tot asa). Asta ramane avantajul consolei: o singura platforma cu o singura configuratie, din care un developer poate "scoate untul".

  11. #11 SP
    Member Snake's Avatar
    Cred ca Microsoft deja lucreaza la un nou DirectX sau cine stie ce API-uri care nu vor exista niciodata pe Linux din cauza copyright-ului. In felul asta o sa ajunga SteamOS-ul la fel de rau vazut de gamerii inraiti precum sunt consolele. Nu de alta dar placile video inca se vand si se vor vinde mult timp de-acum incolo pe baza la DirectX.

  12. #12 SP
    Turbo Killer RonanN1's Avatar
    Does it feel like a special day? It should – the first beta release of Steam OS has been made available for download.

  13. #13 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    Quote Originally Posted by Snake View Post
    Cred ca Microsoft deja lucreaza la un nou DirectX sau cine stie ce API-uri care nu vor exista niciodata pe Linux din cauza copyright-ului. In felul asta o sa ajunga SteamOS-ul la fel de rau vazut de gamerii inraiti precum sunt consolele. Nu de alta dar placile video inca se vand si se vor vinde mult timp de-acum incolo pe baza la DirectX.
    Nu stiam ca gamerii inraiti se joaca numai cu mouse-ul.
    SteamOS se pare ca vrea sa transforme magnificul PC intr-un tip de consola.

  14. #14 SP
    Member Snake's Avatar
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    Nu stiam ca gamerii inraiti se joaca numai cu mouse-ul.
    Gamerii inraiti de PC asa o fac. Indiferent daca tu esti de acord cu asta sau nu.
    Quote Originally Posted by Inuhanyou View Post
    SteamOS se pare ca vrea sa transforme magnificul PC intr-un tip de consola.
    Cu aberatia aceea de gamepad touch pot sa-l transforme si intr-o tableta. Asta nu inseamna ca ma voi si juca vreodata pe asa ceva. E un fail din start.

  15. #15 SP
    You're PARROTS Dudel's Avatar
    Se pare ca unii au decis ca ar trebui sa fie mai usor sa instalam Steam OS asa ca s-au apucat sa-l modifice:
    Ye Olde SteamOSe

    tl;dr - merge dual boot, nu necesita hard separat

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Dead Nation se lanseaza pe 1 Decembrie By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 16-11-2010, 21:34
  2. Crysis 2 se lanseaza in Decembrie By erik95 in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 26-05-2010, 23:42
  3. Demo Bayonetta in Decembrie By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 23-11-2009, 21:21
  4. Demo Dante's Inferno in Decembrie By erik95 in forum Console News
    Replies: 5 Last Post: 12-11-2009, 01:03
  5. James Cameron Avatar se lanseaza pe 1 Decembrie By erik95 in forum Console News
    Replies: 12 Last Post: 23-10-2009, 21:38

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts