Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 10 of 10

Thread: 2014 - anul ceasurilor inteligente

  1. #1 SP
    is the man! trickz's Avatar

    2014 - anul ceasurilor inteligente

    Nici nu a inceput bine anul si nisa ceasurilor inteligente incepe sa se umple - analistii prezic vanzari de peste 8 milioane de bucati pana la sfarsitul anului. Prima lansare ne va aduce nu un dispozitiv nou in curtea Samsung ci doua. Gear 2 si Gear 2 Neo se diferentiaza prin materialele folosite, plastic pentru varianta low-cost (Neo - imagine atasata), metal pentru cea premium. Sistemul Android pare ca a fost abandonat, cel putin temporar, in favoarea Tizen - bazat pe HTML5. Nici cei de la Google nu raman in urma, cu o lansare programata (neoficial) la sfarsitul lui Martie. Surse din interiorul firmei vorbesc de o posibila amanare pana la Google I/O 2014, care va avea loc in Iunie. Ceasul va fi realizat din metal, va avea un design masculin si va afisa notificari de la aplicatii sau Google Now pe un display full color. Un produs Apple va fi lansat avand o versiune modificata a iOS 8 si o sumedenie de senzori care sa urmareasca functiile vitale ale posesorului.

    Este clar ca toate firmele incearca sa profite de o piata putin explorata si astept cu nerabdare sa vad ce inovatii vor mai inghesui in micile dispozitive. Pe voi ce tabara va incanta mai mult, iOS cu aplicatiile orientate spre sanatate sau dispozitivele Android cu posibilitatile mai mari de personalizare?
    Attached Images Attached Images nissan.jpg gear_2.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Oare eu fac parte din minoritatea care "don't give a flying frack about watches"? Ma uit asa, de la distanta... ma distreaza "evolutia" si cam atat. Nu-mi doresc un ceas care sa se conecteze la smartphone... in special pentru ca nu-mi doresc inca un device redundant, cu care sa-mi bat capul ca "ouch, trebuie pus si asta la incarcat din 2 in 2 zile". Ecran prea mic pentru a fi folositor... baterie slaba... functii putine.

    Il vad folositor pentru cineva care este extrem de activ.... o persoana ce cara un phablet sau o tableta cu functii GSM. Caz in care, folosirea unei casti bluetooth + smartwatch, e mult mai eficienta decat chinul de a scoate phablet-ul din geanta/buzunar si manevrarea lui in majoritatea situatiilor.

    Oricum, "interesant" faptul ca au renuntat la Android. Pai, nu era cel mai bun OS pt. mobile?

  3. #3 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Oricum, "interesant" faptul ca au renuntat la Android. Pai, nu era cel mai bun OS pt. mobile?
    Nu stiu daca asta are de-a face cu cat de bun este Android, ci ca Samsung vor sa-l inlocuiasca cu Tizen cat mai repede.

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by trickz View Post
    Pe voi ce tabara va incanta mai mult, iOS cu aplicatiile orientate spre sanatate sau dispozitivele Android cu posibilitatile mai mari de personalizare?
    Precum MonkY, as putea spune ca mi se par inutile aceste ceasuri. Ma rog, din punctul meu de vedere. Imi place ce prezinta, mai mult ca sigur voi pune si eu mana sa incerc pe pielea mea (la propriu ) asa ceva, dar cam atat. Mie imi plac ceasurile, insa cele clasice, la care schimb bateria o data la 2 ani, nu te lasa la greu si completeaza o tinuta. Ma rog, copii din ziua de azi nu mai poarta ceasuri si vor imbratisa probabil tehnologia noua, eu unul o voi testa si cam atat. Nu imi surade ideea unui ceas destept deloc. Ba chiar nici ceasurile electronice, cu display digital nu imi plac. Am mereu un ceas la mana, si ma uit sa vad cat e ora o data pe zi maxim, in rest telefonul. Dar nu pentru asta porti un ceas.

    Vorba aia, real men wear watches.

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Vorba aia, real men wear watches.
    Un gentleman adevarat va purta mereu un ceas clasic. Totusi, in moda masculina a ultimilor ani devine din ce in ce mai folosit sacoul "sport", care permite astfel de accesorii...

    Eu apreciez variantele precum Casio G-Shock cu bluetooth, care are toate functiile pe care le-as vrea eu de la un astfel de device, fara sa aiba display color si fara sa devieze de la aspectul clasic al seriei G-Shock.

    Functii Casio G-Shock
    • music control
    • primire alarme si notificari pe ceas (nu arata mailul complet, doar avertizeaza primirea)
    • localizare telefon si alerta in caz ca telefonul paraseste raza
    • 2 ani autonomie
    Daca ar scoate un ceas clasic cu functiile astea, nu as sta pe ganduri... pacat ca ar fi cam greu sa inghesui si mecanismul si tehnologia.
    Attached Images Attached Images dsc_0465.jpg

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Vad ca deja LG face pregatiri pentru Google's Smart Watch: Google's Smart Watch June - Business Insider. Pe mine ma distreaza miscarea asta de tip "turma". Scoate unul o chestie, urmeaza toti cu "clone"... si rar vezi pe unul care chiar incearca sa faca ceva mai bun. E acelasi lucru pe care-l observ la tablete. Aproape ca nu mai exista cuvinte ca "inovatie" sau "originalitate"... Si culmea ca exista niste concept-uri dementiale pe net, dar sunt complet ignorate. Probabil si pentru ca nimeni nu mai indrazneste in ziua de azi sa iasa din tipar... si conteaza doar pretul in final.

  7. #7 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    [...] Pe mine ma distreaza miscarea asta de tip "turma". Scoate unul o chestie, urmeaza toti cu "clone"... [...]
    Iata ca nici Motorola nu ramane in urma... Produsul lor va "raspunde problemelor reale ale utilizatorilor" si va pune accentul pe autonomie mare si design ca piesa de bijuterie. Lansarea oficiala va fi un urmatoarele luni.

    Quote Originally Posted by Rick Osterloh
    Right now, there are no wearable products you actually want to wear, and it's because they're all extremely ugly

  8. #8 SP
    is the man! trickz's Avatar

  9. #9 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ala de la Motorola e chiar superb. Sunt foarte curios cu ce iese Apple, ca deja nu cred ca au cum sa scoata ceva mai frumos ca Moto360

    Acum sa vedem si pretul si cand va fi disponibil, ca daca e 500+ EUR si o sa fie disponibil in iarna 2016, e egal cu zero. Dar daca chiar il scot in vara, cum au anuntat, la un pret decent, e genial

  10. #10 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Wow, Moto360 superb omg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Smartwatches - ceasuri inteligente By MonkY in forum Travel & Fashion
    Replies: 176 Last Post: 09-02-2019, 16:24
  2. Replies: 24 Last Post: 12-01-2015, 12:21
  3. Replies: 6 Last Post: 06-09-2014, 00:22
  4. Gran Turismo 7 nu prinde anul 2014 By MonkY in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 04-07-2014, 18:20
  5. Anul 2009 pe Metacritic By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 11-12-2009, 17:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts