Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 43

Thread: Samsung lanseaza Galaxy S5!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Samsung lanseaza Galaxy S5!

    A venit timpul ca Samsung sa reinnoiasca linia Galaxy, cu noul flagship Galaxy S5. La conferinta din Barcelona din aceasta seara, acestia au prezentat inlocuitorul lui S4. Dupa multe speculatii care vorbeau despre un display 2K, materiale premium in constructie, doua flash-uri pe spate sau chiar doua marimi de telefoane, nu prea s-au adeverit. In aceasta seara Samsung s-a concentrat foarte mult pe lifestyle si fitness, punand un mai mare accent pe seria de ceasuri destepte "Gear" decat pe noile componente interne ale lui S5.

    Telefonul a crescut putin, ajungand la un display de 5.1", aproape cat primul Note 1 care avea diagonala de 5.2". Din pacate, acesta a ramas "doar" 1920x1080. Procesorul este un Snapdragon 800, prezent deja pe multe alte flagship-uri, dar care este acum la o frecventa de 2,5GHz. Spre deosebire de Note 3 avem doar 2GB RAM. Elemente de la Note 3 se regasesc: portul USB 3.0 care va facilita transferul de date dar si a unei incarcari mai rapide. Avem si o baterie mai mare de 2800mAH si un ultra power setting, mod in care telefonul are o autonomie de peste 10 zile. Camera, are 16MP si este cea mai rapida de pe un smartphone. Avem si un HDR mult imbunatatit si, poate cel mai interesant, avem un manual depth of field care este extrem de similar cu cel din aparatele DSLR. Filmarea 4K este si ea prezenta, nu s-a specificat insa nimic despre un posibil mod slo-mo precum cel din iPhone 5S.

    Urmand moda aparatelor Sony, noul S5 este rezistent la apa si praf. Acesta va rezista pana la 30 de minute sub apa si pana la o adancime maxima de 3 metri.

    S5 vine si cu un finger scanner, care se afla pe butonul home. Pentru a-l folosi va trebui sa trecem degetul peste el pentru a putea face o plata online prin PayPal sau pentru a downloada ceva din Playstore.

    Cea mai mare dezamagire probabil a fost design-ul. Desi multi se asteptau la materiale premium, iata ca nici de data aceasta nu avem parte de asa ceva. Nici macar design-ul elegant de la Note 3 nu este prezent, S5 fiind din nou complet din plastic. Avem 4 optiuni de culori: negru, alb, albastru si auriu.

    Lansarea va avea loc in 11 aprilie.
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_s5.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Niste poze:
    Attached Images Attached Images 1.jpg galaxys5-2040-9_verge_super_wide.jpg samsung-galaxy-s5-1-.jpg samsung-galaxy-s5-2-.jpg samsung-galaxy-s5-3-.jpg samsung-galaxy-s5-4-.jpg samsung-galaxy-s5-5-.jpg samsung-galaxy-s5-6-.jpg samsung-galaxy-s5-7-.jpg samsung-galaxy-s5-8-.jpg samsung-galaxy-s5-10-.jpg samsung-galaxy-s5-11-.jpg samsung-galaxy-s5-12-.jpg

  3. #3 SP
    OEE
    VIP Member OEE's Avatar
    Sunt curios cum se va comporta bateria, restul e neinteresant.

  4. #4 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Au spus ca bateria rezista 10 ore internet browsing sau 12 ore video playback, lucrul care mi se pare cel mai atragator dar chiar si asa nu cred ca merita pretul la lansare.
    Poate peste un an-doi.

  5. #5 SP
    Junior Member Ghassan's Avatar
    parca e Galaxy s1 your move apple !

  6. #6 SP
    Member Darku's Avatar
    Pe net apare ca ar avea 2gb ram.
    epic fail KIRFSUNG, nimic nou, NIMIC. Chiar imi place mai mult cum arata S4. Ma asteptam la mai mult, d.p.m.d.v. este cel mai slab galaxy S lansat pana acum.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Aveti si ceva imagini in calitate mai buna. Am ales varianta gold. Daca vreti black sau white, let me know
    Attached Images Attached Images samsung_galaxy_s5_sm-g900f_21.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_20.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_19.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_18.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_17.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_16.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_15.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_14.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_13.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_12.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_11.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_10.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_09.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_08.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_07.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_06.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_05.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_04.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_02.jpg samsung_galaxy_s5_sm-g900f_01.jpg

  8. #8 SP
    Junior Member Ghassan's Avatar
    spatele e din silicon sau plastic ?

  9. #9 SP
    Senior Member siNcE's Avatar
    Si acum... iar schimbam tabara. Apple, I missed you!

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Deci hai sa vedem:

    Galaxy S5 Fail list:
    - carcasa metalica - fail
    - spate din piele - fail
    - snapdragon 805 - fail
    - 64bit CPU - fail
    - 3GB RAM - ?!?*
    - rezolutie mai mare de fullhd - fail
    - design spectaculos - fail**
    - dimensiuni reduse - fail
    - fingerprint dintr-un touch - fail***
    - porturi mai greu accesibile - fail

    Galaxy S5 Win list:
    - fingerprint senzor - win
    - baterie mai mare - win
    - camera mai buna - win
    - filmare 4K - win
    - water and dust proof - win


    * aici nu sunt sigur, unele site-uri anunta 2GB, altele 3GB RAM
    ** plastic... so much cheap plastic
    *** swipe? really?

    Concluzia o trageti singuri. Mi se pare un remake al lui S4, si inca unul nereusit. Astept concurenta

  11. #11 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi se par exagerate reactile. Lumea se asteapta mereu ca Samsung sa vina cu ceva nebunii, asa ca din partea mea fail-ul e doar acolo. Nu au introdus nimic nou sau spectaculos care sa fure ochiul in vreun fel. In alte parti, cand se prezinta noul telefon si nu vedem mare lucru nou, e inovatie, aici ca stagneaza in sfarsit si Samsung, e fail. Nu ma intelegeti gresit, nu imi place Samsung si in afara de gama Note nu m-au atras niciodata, dar mi se pare complet exagerat.

  12. #12 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Peste tot pe internet apare ca are doar 2GB RAM, dar asta ramane de vazut.
    Oricum destul de ''uratel'' ca design, pentru mine cel putin este un pas inapoi. Telefonul este mai mare ca si S4, iar specificatiile sunt aproape la fel. Inteleg totusi ca display-ul este de 5.1 inch dar nu trebuiau sa il fac mai mare, puteau incerca sa ingusteze marginile asemenea LG G2(care are ecran mai mare si telefonul este mai ''mic'' in dimensiuni), dar NU ei le-au facut mai mari ca doar no, la galaxy s6 trebuie sa reduca ceva de undeva...
    Mie mi se pare ca duce designul undeva in spre Galaxy S1.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz: sorry man, cam astea sunt reactiile peste tot in lume. Samsung s-a culcat pe lauri si a iesit cu un semi-flagship cu o singura functie in plus (si aceea copiata prost). Sunt unele chinezarii care arata mai bine (si culmea, care folosesc sticla, unibody sau aluminium)... In plus, cine Dzeu se mai uita la asa ceva pe langa Sony Xperia Z2? Ia sa facem o comparatie mica:

    CPU:
    Galaxy S5 - Snapdragon 800
    Xperia Z2 - Snapdragon 801
    Winner: Xperia Z2

    Battery:
    Galaxy S5 - 2800mAh
    Xperia Z2 - 3200mAh
    Winner: Xperia Z2

    Camera:
    Galaxy S5 - 16Mpx
    Xperia Z2 - 20.7Mpx
    Winner: Xperia Z2

    Design:
    Galaxy S5 - Plastic + plastic
    Xperia Z2 - Glass + aluminium
    Winner: Xperia Z2

    Extra:
    Galaxy S5 - Fingerprint scanner
    Xperia Z2 - Triluminos
    Winner: Galaxy S5

    In rest, ambele sunt cam la fel. Stiu 4K, au microSD, sunt waterproof si dustproof. Nu stiu la RAM cu S5-ul (mai peste tot scrie 2GB RAM), dar stiu ca Z2 are sigur 3GB RAM (plus suport pt. 128GB external datorita SoC-ului).

    Atasez cateva imagini mai jos. Nu sunt eu mare fan al telefoanelor Sony, dar Xperia Z2 mi se pare o bijuterie pe langa plasticaraia de S5. Sper ca nu supar pe nimeni... daca da, blame it on Samsung.

    Later edit: si un filmulet

    Attached Images Attached Images sony_xperia_z2_07.jpg sony_xperia_z2_06.jpg sony_xperia_z2_05.jpg sony_xperia_z2_04.jpg sony_xperia_z2_03.jpg sony_xperia_z2_02.jpg sony_xperia_z2_01.jpg

  14. #14 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Wow ce bine arata Xperia Z2.
    Sunt curios daca va fi mai ieftin decat S5.

  15. #15 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Mi se par exagerate reactile. Lumea se asteapta mereu ca Samsung sa vina cu ceva nebunii, asa ca din partea mea fail-ul e doar acolo. Nu au introdus nimic nou sau spectaculos care sa fure ochiul in vreun fel. In alte parti, cand se prezinta noul telefon si nu vedem mare lucru nou, e inovatie, aici ca stagneaza in sfarsit si Samsung, e fail. Nu ma intelegeti gresit, nu imi place Samsung si in afara de gama Note nu m-au atras niciodata, dar mi se pare complet exagerat.

    Bine ai venit pe ConsoleGames! Din ce zici tu aici parca ai fi nou, dar culoarea nick-ului ma contrazice. De ce iti mai bati capul?

  16. #16 SP
    Junior Member SirXtrem's Avatar
    Copiat tot amprenta digital mai nou au aparut si cu gold-u )Smen mare astia de la Samsung ))

  17. #17 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Bine ai venit pe ConsoleGames! Din ce zici tu aici parca ai fi nou, dar culoarea nick-ului ma contrazice. De ce iti mai bati capul?
    Asta chiar a fost un "rautacism" nemeritat... Faptul ca suntem multi pasionati aici care mai stim cate ceva despre design, despre hardware, despre ce se intampla pe piata... si chiar discutam pro si contra, nu inseamna ca trebuie sa fim "aplaudaci" si sa procedam ca in alte parti unde la fiecare lansare parca a venit Messiah.

    S5 nu e nici pe departe un telefon rau, dar nu are nimic deosebit. Un Snapdragon 805 ar fi facut acea diferenta de restul gloatei (deja Snapdragon 800 este mainstream). Un design cu aluminiu sau piele... sau poate un nou Gorilla Glass indestructibil... ar fi fost un element WOW!

    Altfel, nu avem decat un urmas al lui S4 mai mare (142.0 x 72.5 x 8.1mm vs 136.6 x 69.8 x 7.9mm), mai greu (145g vs 130g), cu storage mai mic (maxim 32GB vs maxim 64GB), dar cu o camera mai buna, o baterie un pic mai mare si un procesor un pic mai rapid. Chestia cu waterproof are si bune si rele. De exp. mie mi se pare al naibii de enervant faptul ca portul de charge acum este acoperit. Adio docking station (asa cum imi incarc eu Note 3-ul de exp.) si la orice conectare (in masina sa zicem), e un pas in plus pe care trebuie sa-l faci ca sa poti accesa portul de charge.

    Anyway, e pacat sa vii cu afirmatii gen "de ce iti mai bati capul, ca esti pe Consolegames"... Dar, daca nu ai nimic de spus legat de subiect, presupun ca e mai simplu sa trollezi.

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Tudor, din cate-mi aduc aminte, au specificat ca va filma in 120 fps in timpul evenimentului.
    Nu inteleg care-i faza cu "noul" HDR. Tipu ala zicea ca e pentru intuneric si ca ce vezi aia iese, dar eu nu folosesc HDR pentru poze in low light ci pentru a scoate anumite detalii in evidenta, precum si pentru a intregi scena cu expuneri diferite. Ori nu stia el despre ce vorbeste, ori au simplificat ei totul.

    Pe langa telefon si ceasuri , nu mi-a mai placut nici prezentarea, cu orchestra care a cantat mai bine de 20 de minute. Probabil au avut unele probleme de au tot lungit-o, iar chinezoiu ala (nu i-am retinut numele, dar probabil era CEO sau ceva), fratele meu...nu era in stare nici macar sa-si pronunte numele propriului telefon. "Samsun Galax S5" WTF ?!?! Sa puna pe cineva mai amuzant, eventual cineva celebru, poate au mai mult succes.
    Si saracu ala care a fost ultimu, tot facea glume si pauze de aplauze, dar nu misca nimeni in sala.

    De produs overall sunt foarte dezamagit. Chiar aveam asteptari mai mari, cum zicea si MonkY, cu materiale premium si poate un OS mai putin modificat.

    Singura chestie care chiar mi-a placut, dar care este valabila doar pentru ecranele AMOLED, este modul Ultra Power Settings.

  19. #19 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Mie imi place. Intr-adevar, la prezentari au foarte mari probleme cei de la Samsung, sper sa reuseasca sa o dreaga pe viitor. In rest, ma bucur ca nu au facut ecranul decat cu 0.1" mai mare. Chestia cu waterproof mi se pare un mare plus, chiar daca nu mi-am scapat niciodata telefoanele in apa. Camera e bomba, specificatiile pe masura. Si sunt in sfarsit mai multe culori. Eu vreau sa vad cat de bine e implementat scanner-ul de amprente. Si cum am cativa phandroizi prin familie, cred ca o sa aflu curand.

    Sunt dezamagit de design. Aduce prea mult a S1, iar faptul ca au ramas tot la plastic... Nu stiu de ce fac asta. Le e frica sa il schimbe? Ar fi prea ridicate costurile de productie pentru un alt material? Mi-e un pic frica de faptul ca nu au facut nimic nici cu mizeria aia de TouchWizz.

    Nu stiu ce ar trebui sa urmeze sau se intample ca sa ni se para un telefon care apare "wow". Eu cred ca s-a cam atins "momentul zero", in sensul ca nu stiu cat de multe progrese se mai pot face. Si chiar ca e prima data cand Samsung nu a facut un upgrade urias. Sigur ca e foarte important output-ul, dar telefonul asta e cam ce se astepta toata lumea sa fie. Si repet, mie mi se pare OK.

  20. #20 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pana la urma se pare ca nu sunt 3GB RAM ci doar 2GB. Prima sursa gasita de mine zicea 3GB. De procesor inca nu se stie daca e 800 sau 801 precum in Z2.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 13 Last Post: 09-09-2013, 07:22
  2. Replies: 90 Last Post: 07-07-2013, 15:04
  3. Samsung lanseaza Galaxy S4 Mini By MonkY in forum Tech News
    Replies: 24 Last Post: 01-06-2013, 01:39
  4. Replies: 23 Last Post: 18-04-2013, 11:03
  5. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts