Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 22

Thread: Apple lanseaza noul iOS 7.1

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple lanseaza noul iOS 7.1

    Dupa cateva luni de asteptari, cateva beta-uri si multe sperante legate de noua versiune de iOS a celor de la Apple, iata ca in sfarsit versiunea 7.1 isi face aparitia in mod oficial. Aceasta poate fi descarcata fie via iTunes, fie via OTA (over the air) direct de pe iPhone sau iPad. Trebuie mentionat ca este unul din cele mai mari update-uri (atat la propriu cat si la figurat), prin urmare va recomand sa aveti rabdare. Varianta pentru iPhone are 1.4GB iar cea pentru iPad are 1.5GB, iar OTA-ul (in caz ca upgradati de la iOS 7.06) aproximativ 214MB.

    Pe langa bugfix-urile mult asteptate, noul iOS 7 vine si cu ceva noutati. Aveti mai jos lista oficiala. Intre timp, nu recomand celor care au jailbreak sa faca update-ul:

    CarPlay
    • iOS experience designed for the car
    • Simply connect your iPhone to a CarPlay enabled vehicle
    • Supports Phone, Music, Maps, Messages, and 3rd-party audio apps
    • Control with Siri and the car's touchscreen, knobs, and buttons
    Siri
    • Manually control when Siri listens by holding down the home button while you speak and releasing it when you're done as an alternative to letting Siri automatically notice when you stop talking
    • New, more natural sounding male and female voices for Mandarin Chinese, UK English, Australian English, and Japanese
    iTunes Radio
    • Search field above Featured Stations to easily create stations based on your favorite artist or song
    • Buy albums with the tap of a button from Now Playing
    • Subscribe to iTunes Match on your iPhone, iPad, or iPod touch to enjoy iTunes Radio ad-free
    Calendar
    • Option to display events in month view
    • Country specific holidays automatically added for many countries
    Accessibility
    • Bold font option now includes the keyboard, calculator, and many icon glyphs
    • Reduce Motion option now includes Weather, Messages, and multitasking UI animations
    • New options to display button shapes, darken app colors, and reduce white point
    Extra
    • New Camera setting to automatically enable HDR for iPhone 5s
    • iCloud Keychain support in additional countries
    • FaceTime call notifications are automatically cleared when you answer a call on another device
    • Fixes a bug that could occasionally cause a home screen crash
    • Improves Touch ID fingerprint recognition
    • Improved performance for iPhone 4
    • Fixes display of Mail unread badge for numbers greater than 10,000
    • Continued user interface refinements
    Sursa: iOS 7.1
    Attached Images Attached Images iphone_5s_ios7_1.jpg

  2. #2 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    + No more Safari Crash on iPad Air

  3. #3 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    And no more jb, asa ca feriti-va de update pentru moment

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu sper ca nu au acoperit chiar toate posibilitatile de jailbreak... pentru ca m-am indragostit de cateva tweak-uri din Cydia.

    P.S. Avem si o mica pagina de update pt. iOS 7.1: Apple - iOS*7 - Update. Vad ca se pune foarte mare accent pe CarPlay.

  5. #5 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pentru mine:

    Improves Touch ID fingerprint recognition
    Ma scoate din minti in ultimele saptamani, sper sa fie mai ok, ca l-am calibrat si recalibrat de cel putin 10 ori.

    Ca modificari, nu e mare lucru sa fiu sincer, mici tweak-uri si mult bla bla. Eh, poate iOS 8.

  6. #6 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Lag sau alte probleme daca nu fac wipe dupa update?

  7. #7 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    L-am pus si eu pe Air. Singurele feature-uri care ma intereseaza sunt in zona de Accessibility. Din punctul asta de vedere, tastatura bold-uita arata super. La fel si "darken colors". Toata lumea se plangea de beta-uri, ca ce nasol arata animatia de power off, cu butoane rotunde. Contrar asteptarilor, e OK. Dar optiunea "button shapes" e de departe cea mai inestetica chestie prezenta in iOS 7. Serios ? O dâră de gri? Din punct de vedere al performantei, nu as putea sa zic prea multe. Zbura si inainte, o face si acum. Dar animatiile sunt mult mai rapide, pentru cine are Parallax-u' pe On.

    Mi-as fi dorit sa ramana optiunea pentru tastatura neagra. Pe iPhone raman pe 7.0.5, din cauza JB-ului. Dar adevarul e ca sunt multumit de 7.1. Se vede ca Apple se straduie. Hai cu WWDC-u'.

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Foarte frumos din partea lor: Apple credits iOS 7.1 security changes to evad3rs and other jailbreak community members. Nu doar ca le multumeste celor de la evad3rs, dar ma mira ca il mentioneaza chiar si pe Filippo Bigarella (cel care a facut Springtomize-ul). Asta e un semn ca Apple chiar e cu ochii (si nu doar asta) pe ce se intampla in afara "ecosistemului". Oricum, tot respectul pentru genul asta de recunoastere.

  9. #9 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar

    Apple lanseaza noul iOS 7.1

    Sa stii ca mentioneaza si un roman dar sunt pe telefon acum si nu am link, daca cautati log-ul oficial o sa vedeti l-am gasit intamplator

    Le: bogdan alecu http://support.apple.com/kb/HT6162
    SpringBoard Lock Screen

    Available for: iPhone 4 and later, iPod touch (5th generation) and later, iPad 2 and later

    Impact: A remote attacker may be able to cause the lock screen to become unresponsive

    Description: A state management issue existed in the lock screen. This issue was addressed through improved state management.

    CVE-ID

    CVE-2014-1286 : Bogdan Alecu of M-sec.net

  10. #10 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    M-am retardat eu sau cand sunt sunat nu mai mi se afiseaza poza contactului? 5s

  11. #11 SP
    Junior Member roberthotean's Avatar
    asa este, pe ios 7.1 nu-ti mai apare poza pe fundal

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Incercati sa introduceti o imagine noua la un contact (direct pe telefon) si vedeti cand va suna cum apare. Sunt persoane care spun ca apar asa imaginile care au fost synced cu iTunes. Nu am incercat (n-am iPhone cu 7.1), dar merita testat.

  13. #13 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    La mine apare un cerc mic cu imaginea undeva in dr sus, de tipul acelor cercuri din Facebook cand vb cu cineva prin mesagerie.

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cineva a postat comparatia aceasta... insa am un feeling ca nu e corect, pentru ca una este in lock screen si cealalta in timp ce telefonul e unlocked.
    Attached Images Attached Images ios_7.jpg ios_71.jpg

  15. #15 SP
    Senior Member Pisboy's Avatar
    Mie imi apara ca in a 2 a poza. In lockscreen nu apare nimic.

  16. #16 SP
    Member dtancu's Avatar
    Mie nu-mi apare gagica aia cand ma suna nevasta-mea....

  17. #17 SP
    Junior Member dann778's Avatar
    Vad ca nimeni nu zice nimic de autonomia acumulatorului.La mine a SCAZUT vertiginos si daca Aple nu scoate rapid o "retusare" lui 7.1, am sa fac schimb cu 4s-ul neveste'mii.

  18. #18 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    De precizat si ca se descarca mai repede decat inainte. Daca cu 7.0.x, ducea pana la 12 ore, cu 7.1 nu a atins deocamdata 10, utilizat in aceleasi conditii.

  19. #19 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da. Toata lumea se plange de autonomie pe 7.1. Sunt curios daca e valabil si pe 5-5s sau doar pe 4 si 4S.
    Eu oricum nu renunt la jailbreak momentan, ca am probleme cu butonul home si nu ma risc, dar e pacat...

  20. #20 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Iti satisfac eu curiozitatea. E crunta bateria pe 5s. Si mai zicea lumea de drain la android...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 28-06-2015, 23:07
  2. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  3. Apple prezinta noul iOS 8 si OS X 10.10 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 05-06-2014, 23:27
  4. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  5. Apple lanseaza Noul iPad! By MonkY in forum Hot Story
    Replies: 83 Last Post: 15-03-2012, 19:16

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts