Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Nokia anunta Lumia 930

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Nokia anunta Lumia 930

    Odata cu lansarea Windows 8.1 pentru smartphone-urile si tabletele care ruleaza sistemul de operare de la Microsoft, Nokia a anuntat un nou flagship. Lumia 930 este noul telefon al "finlandezilor", acesta vine cu un ecran de 5" cu o rezolutie fullHD, procesor Snapdragon 800 si 2GB RAM si 32GB spatiu de stocare. Pe langa asta, camera foto este cea din Lumia 1520, avand 20MP. Spre deosebire de alte modele Nokia, grosimea lentilei nu este mai mare decat cea a telefonului, ea nemaifiind in relief. Pe langa astea, avem o baterie de 2420mAh care promite o autonomie mai buna decat oricare alt device Nokia. Avem si Dolby Surround Sound pentru o experienta audio mai placuta.

    Lumia 930 are un frame din aluminiu, iar spatele este dintr-un policarbonat (plastic) colorat. Grosimea telefonului este si ea mai redusa fata de alte terminale Nokia, avand 9.8mm. Telefonul va fi disponibil in 4 culori: alb, rosu, verde, negru. Incepand cu luna mai se va gasi in Europa pentru 600EUR.

    Eu sunt de parere ca fata de multe alte Nokia, 930 arata chiar bine, iar la 5" dimensiunea este chiar decenta. Din pacate insa, multi nu sunt dispusi sa renunte la Android sau iOS pentru Windows. Voi ati face-o? Nu uitati, Cortana e doar pe Windows!
    Attached Images Attached Images nokia-lumia-930-beauty.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Lumia 925 a fost unul dintre putinele modele lansate de Nokia in ultima vreme care mi-a placut, iar Lumia 930 continua trendul. Imi place frame-ul de aluminiu (deh, imi place metalul, daca m-a facut mama metalist). Imi place ca au ramas pe AMOLED si au ajuns si ei in sfarsit la FullHD. La fel, in sfarsit ma bucur ca nu mai ai bump-ul acela dat de camera foto (careia i-au crescut rezolutia de la 8Mpx la 20Mpx)... insa nu-mi place ca au crescut diagonala. Un 4.5" (cum era 925-ul) sau hai un 4.7" ar fi fost mult mai "pocketable".

    In schimb, pe partea de performanta... m-a distrat cand am citit opiniile "androizilor". Multi se plangeau ca "dar vai, nu are nici macar SnapDragon 801". Fara suparare, dar cine spune asta, probabil crede ca Windows Mobile seamana cu Androidul, si are nevoie de 8 core-uri si n giga ram. Windows 8 Mobile mergea perfect pe un Dual Core la 1.5Ghz cu 1GB RAM. Cu Quad Core la 2.2Ghz si 2GB RAM, chiar si cu cresterea de rezolutie, va ZBURA!

    Sincer, per total imi place. Singurul lucru care ma tine sa fac trecerea, e lipsa aplicatiilor si a restrictiilor impuse de Microsoft developerilor. Ah, si pretul care mi se pare cam mare...

  3. #3 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Exact, Windows 8 mobile e extrem de bine optimizat si stabil. Se misca absolut exemplar pe absolut orice l-am incercat pana acum. Ah, si vezi ca Lumia 1520 a fost primul Nokia cu full HD.

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ah, si vezi ca Lumia 1520 a fost primul Nokia cu full HD.
    Pe acela nu-l iau in calcul pt. ca e un phablet in toata regula, la cei 6" si peste 200grame.

  5. #5 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Foarte frumos telefonul si cu o configuratie de vis (parerea mea). Pretul de lansare e posibil sa fie un pic cam mare, dar daca se va vrea impulsionarea vanzarilor Windows Phone e posibil ca operatorii sa aplice anumite promotii la achizitia cu abonament.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem si ceva filmulete cu Lumia 930. Asa cum am zis... e mare... ganditi-va ca este mai mare si mai gros decat un Galaxy S4, care mie unul mi se pare limita maxima daca vrei portabilitate cat de cat. Da, stiu... am un Note 3 care e si mai mare, dar acela n-are nici cea mai mica legatura cu portabilitatea, manevrabilitatea si alte chestii care inainte erau standarde pentru un telefon. Welcom to the phablets world...




  7. #7 SP
    Banned nurv's Avatar
    Windows 8.1 e cel mai rapid OS pentru mobile, e mai rapid si decat iOS, e foarte bine scris, foarte bine gandit. Fata de junk-ul de Android care e un junk de OS pentru mobile cu un singur avantaj - a venit primul in momentul in care nu exista concurenta. Iar pentru MS acum este prea tarziu sa se impuna, oricat de grozav e OS-ul.

    Intr-o lume in care iOS, Windows 8.1 si Android s-ar fi lansat in aceasi zi, junk-ul de Android n-ar fi rulat pe nici 0.5% din terminale. Confirm ce a zis MonkY, WP8.1 se misca impecabil pe dual core. La fel ca iOS. Nu ii trebuie 8 nuclee ca junk-ului de Android pentru a deschide instant o banala agenda sau lista de contacte.

  8. #8 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Quote Originally Posted by nurv View Post
    Windows 8.1 e cel mai rapid OS pentru mobile...
    M-ai speriat
    On: Confirm faptul ca WP 8.1 e cel mai rapid OS,mama are un Nokia Lumia 620 care se misca destul de bine,mai ales daca il comparam cu un telefon Android la un pret asemanator (~600 lei) + ca este foarte intuitiv.Ceea ce ii lipsesc WP-ului sunt aplicatiile...

  9. #9 SP
    Banned Venom's Avatar
    Uite ca junkul asta are 80% din piata. Dar deh, geniile sunt putine si neintelese.

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate la WP, pe langa lipsa aplicatiilor, dai de un OS atat de inchis incat pana si iOS-ul pare o minune. Customizarile sunt aproape zero (la naiba, nu poti schimba decat culorile si marimea widget-urilor si cam atat) si din pacate, fata de iOS, nu exista ceva gen Cydia si jailbreak. Deci cine isi ia un smartphone cu WP, stie ca il va folosi "as it is" si nimic mai mult. Comparatia cu Android e oarecum exagerata, intrucat comparam mere cu pere.

  11. #11 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    Sunt cumva offtopic, insa, optimizare desavarsita -- cam asta e treaba cu WP.
    Foarte multumit de-al meu telefon Nokia.

  12. #12 SP
    Banned SWTFU's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 4 Last Post: 01-06-2015, 21:01
  2. Problema Nokia Lumia 820 By razvanrazy in forum GSM
    Replies: 6 Last Post: 01-11-2013, 23:56
  3. Noul Nokia Lumia 920 By FallouT in forum Tech News
    Replies: 4 Last Post: 12-09-2012, 20:16

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts