Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 36 of 36

Thread: AMD mai naste un monstru: Radeon R9 295X2

  1. #21 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Caponescu, totusi majoritatea jocurilor de console ruleaza in 1080p (si inca sunt la inceput) cu mica mare diferenta ca o consola next-gen costa cam de 3 ori mai putin (cu tot cu procesor, memorie, stocare, unitate optica, case, sursa, gamepad, etc.) decat o super placa d-asta "smechera" fara de care sincer eu chiar nu puteam trai (mi-au cam apus vremurile in care alergam tot timpul dupa ultimul model de placa video, pentru ca m-am trezit la realitate - sau cel putin asa sper).

    Cat despre scaderile de vanzari la PC-uri si componente de PC, e suficient sa te uiti la statistici. Asta pentru ca si-au luat partea lor tabletele, smartphone-urile, smart tv-urile, consolele, samd. Si este cat se poate de logic si normal... ma uit la procesoarele de PC care in ultimii 5 ani aproape ca au stat pe loc, in timp ce SoC-urile de pe portabile au ajuns la raporturi de 30-40x performanta.

    Or fi multi plini de bani (mai ales in Romania), dar slava Domnului ca nu mai e nevoie sa-ti faci un HTPC de 10Kg si sa bagi peste 20 milioane in el, cand poti sa faci cam acelasi lucru cu o jucarie de 35$. Nu mai imi trebuie placa video de 10 milioane (lei vechi, desigur - i'm still old school) ca sa-mi poata rula un amarat film in 1080p. Ba din contra, pana si un smartphone iti poate playa (chiar si filma) in 4K.

    Iar cu jocurile, degeaba bagi placi de mii de dolari in calculator, daca nu poti sa joci un Infamous, God of War, GTA V, un Uncharted, Gears of War, sau un The Last of Us, un Ryse, FM5, Donkey Kong... si lista poate continua la nesfarsit. Da, au mai rasarit cateva titluri exclusive pe PC, dar sunt atat de putine incat nu o fac o platforma atractiva decat pentru cei care numara pixelii si vertex shaderi...

    Cei care sunt fanboys PC pana la moarte, ar trebui sa fie fericiti de ce au facut Sony si Microsoft cu PS4 si Xbox One, pentru ca datorita lor exista posibilitatea ca si pe PC sa apara din ce in ce mai multe jocuri bune... fiind vorba acum de acelasi x86. Pana acum vedeam niste porturi proaste pe PC, acum sper sa fie mai usor "transferul" de pe o platforma pe alta.

    Nu vreau sa incep un nou razboi PC vs console... eu am avut intotdeauna loc si pentru PC si pentru console, doar ca PC-ul pentru mine a devenit mai mult workplace iar consolele funplace. Acum au si putere suficienta si arata jocurile asa cum acum 10 ani nu ne inchipuiam probabil ca se va putea... sunt suficient de ieftine (si pretul nu are cum sa se duca decat in jos) incat comparatiile intre o consola de 500$ si o placa video de 1500$ mi se pare un fel de gluma. Mai ales cand vezi ca pe platforma de 500$ ai mai multe jocuri bune...

    Si da, cine isi va dori ultimate gaming machine, va pompa bani seriosi. Anual! Cine isi permite si nu are altceva de facut cu banii, bravos lui! Ma uitam la tipul caruia i-am instalat si configurat laptopul de 5-6000$... mi-a placut de el pt. ca a fost sincer cand l-am intrebat "de ce?". Mi-a zis "pentru ca imi permit!". Mai funny e ca omul nici macar nu avea un Battlefield 4, un Metro Last Light, un joc care sa arate ce poate laptopul respectiv. Cu greu l-am convins sa si le cumpere... desi imi cerea variantele sparte.

    Probabil si asta e un punct care a dus la scaderea interesului developerilor pentru jocurile de PC... Probabil si eu as proceda la fel daca as vedea ca jocul facut de mine pe PC s-a vandut in 200.000 de exemplare, iar pe console in 20 milioane. Anwyay, vom trai si vom vedea... un lucru e cert. Atat nVidia cat si AMD vor scoate toate armele grele pentru a putea mentine interesul pt. PC gaming.

  2. #22 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Eu m-am referit mereu la desktop-urile cumparate pt gaming, nu stiu cati vor schimba gamingul de desktop pe laptop (care vad ca si asta e pe moarte din cauza tabletelor). Pe partea de PC-uri OEM sau office/net browsing s.a.m.d. (care reprezentau grosul vanzarii de PC-uri desktop si la vremea respectiva erau console nu?) e normal sa nu mai fie cumparate, pt. ce sa ai o uzina si un morman de cabluri sub birou cand poti face acelasi lucru la fel de comod si de pe un laptop. Aici este scaderea vanzarii de desktopuri.

    De placa video la 1000 lei vechi sa poti rula un 1080p nu ai avut nevoie niciodata, o puteai face cu oricare placa entry de la ATI (de la seria 2000 in sus) sau nvidia (seria 8000 parca) acestea puteau decoda 1080p nativ fara a forja procesorul.

    Cei care sunt fanboy nu sunt deloc fericiti de evolutia consolelor si stii de ce ? Datorita consolelor a stagnat evolutia in materie de grafica pe partea de PC-gaming.

    Nu compara nimeni o consola de 500$ cu o placa video de 1500 nu sunt multi cei care le cumpara, sa fim seriosi majoritatea cumpara placi video middle end, placi care pot duce orice la setari cat mai high in rezolutii de 1080p la 60 FPS. Ce a facut ATI acum cu lansarea acestei placi este ca a deschis drumul catre 4k, si asta este de apreciat, da stiu un drum foarte costisitor momentan. Problema este alta in 2-3 ani de zile pe PC te vei putea juca jocuri in 4k si asta pe un PC cu placi medii (cam ce gasesti acum la 1000 lei). Asa a fost si cand a aparut 7950 (nvidia), avea un pret destul de mare si nu multi isi permiteau asa ceva dar vezi acum ca poti rula jocuri in 1080p si cu placi video gen hd 7770 de la ATI o placa pe la 4-500 lei asta in timp ce pe PS4 sau Xbone abia daca vor fi 70% din jocurile lansate in 1080p nativ de 60 fps nu mai pomenesc.

    Din punctul meu de vedere sa dai 5-6000$ pe un laptop pt. gaming este o bataie de joc, dar ma rog cum ai zis si tu omul isi permite, sunt banii lui si e liber sa faca ce doreste cu ei si e posibil sa fi gandit si el cum am gandit eu in primul paragraf.

  3. #23 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Eu zic ca depinde de cat vrea fiecare. Cum zice si MonkY, pentru gaming in 1080p un 750ti se va descurca binisor, nu va rula totul la maxim, dar va fi foarte ok. Eu de exemplu am avut un 7950 care a fost foarte ok, dar dupa niste teste intr-un magazin de calculatoare, baietii mi-au aratat ca ajunge chiar la 300W in full load, nu constant, dar are maximuri pe acolo. Iar la temeperaturi era din nou peste un 660ti de care zici tu. Le compar pentru ca aveau preturi similare la lansare, iar in 1080p erau cot la cot, abia la rezolutii mai mari se detasa AMD-ul, dar se incalzea si consuma si mai mult.

    Ce e ciudat insa, un 780 cum am acum consuma mai putin, se incalzeste mai putin si e mai silentios decat vechiul GPU. Cu trecerea asta mi-am marit performanta considerabil dar am o placa mai "green". Eu cred ca e o greseala ce fac AMD, toata lumea stie ca placile lor se incalzesc mai mult decat o placa Nvidia, dar ei nu fac nimic sa schimbe asta. Iar de consum, e aceasi poveste, nu ii intereseaza, iar in 2014 mai conteaza si altele, nu doar performantele.

  4. #24 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Au fost aici atinse mai multe puncte:

    1. Laptop de 5K $ - o exagerare sau nu - din punctul meu de vedere discutabil, avand in vedere ca vorbim aici de portabilitate crescuta pentru cineva care face bani cu laptopul din dotare nu doar "jocuri" e ceva de vis - eu am un laptop de 2K euro (deci de vreo 3K $) si am facut de vreo 3 ori banii platiti in doar 3 luni deci conteaza acum si la ce il folosesti. Nu uitati va rog ca un laptop este o solutie completa/compacta - in unele cazuri doar 1 monitor de PC poate costa peste 1K si unii au 2-3 in dotare. (evident e o exagerare din partea mea, insa e doar pentru a evidentia faptul ca tehnologia si mai ales tehnologia super HIGH END si foarte noua - COSTA ENORM - si da .. se si devalorizeaza enorm).

    2. PC gaming vs console gaming - market share-ul de pc e undeva la 20 bilions / market shareul la console e undeva la 60 bilion (ma refer aici doar la piata de jocuri, nu la PC-uri in general sau la segmentul enterprise). E doar o chestiune de numere, mereu piata de console a fost >>>> piata de pc (vorbind strict la partea de gaming) - doar ca in Romania (o tara saraca) nu a avut aceelasi proportie, de aceea in Romania exista asa numitii "extremisi PC" care considera ca Pc-ul este mama si tata la un loc insa n-au platit in viata lor un joc (sau daca vreti - la cate jocuri au jucat pirat, se poate considera ca cele cateva achizitii "originale" sunt total nesimnificative).

    3. raport performanta / pret - evident vorbim aici de o curba exponentiala, sau mai bine zis o descrestere exponentiala cu performanta la pret platit. Daca o placa video costa de 10 sau 100 ori mai scump decat alta nu inseamna ca si ofera un raport similar in performanta (vorbim la mod general si la nivelul aceeleiasi generatii/generatii concomitente, pot exista si exceptii). Deci lucrurile super high end nu sunt pentru mass market ci sunt pentru o foarte mica parte din "populatie".

    4. consumuri - generatie "green" - eu consider ca avem aici 2 aspecte:
    a. reglementari ale guvernelor, cei care decid cam cat ar trebui sa fie limitele admise de CO2 produs - companiile ar trebui sa se focuseze in a sta in aceste limite si a descreste productia de "noxe" si evident a creea produse cat mai green, sa nu uitam ca in spatele companiilor sunt oameni si acestia probabil isi doresc si ei un viitor cat mai bun pentru generatiile urmatoare, ca de aia urmaresc sa faca enorm de multi bani, cineva trebuie sa se si bucure de rezultatele muncii lor -
    b. publicul consumator - acesta poate alege produse cat mai "green" (forta producatorul sa produca mai mult din acest tip de produse) - in tarile necivilizate (cum e si Romania) acest lucru este ignorat, sistemul de valori aici este mult mai limitat si conditionalitatile sunt mult mai stricte, reducandu'se la alegeri mult mai simple, de cele mai multe ori reducandu-se la " cel mai ieftin posibil " - in tarile mai dezvoltate/mai civilizate exista si o suita de alegeri, se iau in considerare mult mai multi factori (ce contine, cat de "verde" este) bazat si pe diversitatea in oferta, datorita puterii financiare crescute (in primul rand).

  5. #25 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Cei care sunt fanboy nu sunt deloc fericiti de evolutia consolelor si stii de ce ? Datorita consolelor a stagnat evolutia in materie de grafica pe partea de PC-gaming.
    Si asta continua si astazi, din pacate trecere de pe o plataforma pe alta nu este asa complicata comparat cu anii trecuti, atunci nici macar nu se chinuie sa faca mici modifacari la jocul respectiv, 30fps on console > copy paste on PC (si nici macar asa nu e sigur ca un produs o sa fie destinat pe piata PC -dar totusi parte buna e ca macar asa PCul mai are si el ceva jocuri,mai rapid si fara mari costuri) , bataie de joc . Dar ce conteaza, dupa cum bine zice rodarkone market shareul la console este triplu fata de PC, companiile alearga dupa $$$ .

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    Cei care sunt fanboy nu sunt deloc fericiti de evolutia consolelor si stii de ce ? Datorita consolelor a stagnat evolutia in materie de grafica pe partea de PC-gaming.
    Hai sa fim seriosi... de-aia arata asa bine jocuri precum The Last of US, Uncharted & Co. pe o jucarie de acum 8 ani, pentru ca developerii de PC Gaming au "stagnat" la acelasi nivel. No offense, dar nu-i opreste nimeni sa vina cu super engine-uri pe PC. Eu unul nu le vad, si nu din cauza consolelor, ci pentru ca oricum isi scot banii chiar si asa...

    Microsoft ar fi ramas probabil la DirectX11 multi ani de-acum inainte daca nu venea X1 si era asa mare nevoie de optimizari (care da, vor veni in DirectX 12). La fel si cu PS4, unde e necesar un OpenGL mai destept... Inainte PC-ul tragea inainte industria de gaming, acum vad ca voi veniti si va plangeti ca industria de gaming pe PC asteapta dupa console... ca stagneaza. Asta inseamna ca PC gaming now kinda sucks... nu altceva.
    Quote Originally Posted by COD.221 View Post
    Dar ce conteaza, dupa cum bine zice rodarkone market shareul la console este triplu fata de PC, companiile alearga dupa $$$ .
    Ei nah, ca Steam, Origin si alte d-astea nu or alerga dupa bani... o fac din pasiune

  7. #27 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  8. #28 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Nu stiu ce mare grafica vedeti voi la The Last of US, Uncharted & Co, da arata frumos dar nu este ceva de WOW. Cat despre faza cu DirectX 12, Microsoft a inceput sa se laude cu Dx12 doar dupa ce a aparut Mantle de la AMD si dupa ce au vazut ca faimoasa lor consola nu este in stare sa "duca" un joc la 1080p, si acum incearca ce spuneam mai demult tot aici pe forum, o optimizare la sange din care sper sa iasa ceva bun.
    Nu industria de gaming de PC asteapta dupa console ci developerii de jocuri, este exact cum ai spus si tu mai sus, vanzarile fiind mult mai mari pe console, pt. ce sa se mai chinuie sa refaca un joc de la 0 pt. pc? E mai simplu un copy paste si gata luati si rumegati ca oricum voi piratati mai tot ce misca in industrie.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Initial si eu am zis ca DirectX 12 e optimizat cu Mantle in gand... dar daca te uiti la conferinta, ei se lauda ca optimizarea respectiva va rezulta intr-un 2x performance indiferent de placa video... poate sa fie si una de acum 10 ani. Oare de ce n-au facut lucrul asta mai demult? Incerc eu sa ghicesc: pentru ca acum le sufla Steam Machine-ul in ceafa si pana acum i-a durut la basca. Le e mai frica de Linux gaming machines decat le-a fost pana acum de console. In ambele cazuri (atat PS4 cat si Steam Machines), daca ne uitam la ce nebunii vin pe OpenGL si citim upto 7x-15x performance... intelegem "frica" celor de la MS.

    Dar repet, nu i-a oprit nimeni pana acum... Iar copy/paste de multe ori s-a facut si in sens invers, adica au fost portari de pe PC sub orice critica pe console. Asta tine doar de developeri...

    In final eu zic un mare thanks pentru next-gen consoles si 4K. Pentru ca altfel se scalda toata industria in aceiasi ciorba reincalzita. Si sa nu uitam ca vine si VR-ul, care o sa aiba nevoie de procesare si mai mare. Oricum viitorul suna bine, si sper ca genul asta de placa (on-topic) de 1500$, la anul sa nu fie mai mult de 3-400$.

  10. #30 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Quote Originally Posted by Caponescu View Post
    pt. ce sa se mai chinuie sa refaca un joc de la 0 pt. pc? E mai simplu un copy paste si gata luati si rumegati ca oricum voi piratati mai tot ce misca in industrie.
    Exact asa e situatia, de ce sa se chinuie sa faca pentru PC cand oricum 80% fura jocul? Si nu sunt sarcastic, chiar vorbesc serios. Eu in locul multora as fi renuntat la portarea pe PC.

  11. #31 SP
    Member COD.221's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Ei nah, ca Steam, Origin si alte d-astea nu or alerga dupa bani... o fac din pasiune
    asta e buna . Nu o fac din pasiune e clar, eu vorbeam de "game developer", daca STEAM nu are jocuri e clar ca nu vinde, STEAM nu are jocuri petru ca nu e interes in PC gaming , console gaming = more profit (vanzarii console/PSN/Xlive-toate la un loc)! chiar daca pentru Gamer(consumator) iese mai scump, nu se simte la buzunar .

    Una e cand dai 1100€ pe un pc(tot odata) si alta cand dai doar 400€/500€ si cumperi jocuri lunar cu triplu pret + PSN/XboxLive . Sa nu mai vorbim ca un monitor/tastatura si mouse le cumperi odata, doar faci upgrate la placa video si cam atat, jocurile pe PC sunt half price, la sfarsit de an tragi linie si vezi cat ai dat pe jocuri pe fiecare plataforma si iti vine sa lesini(in my case) .

    Ultimul punct ar fi : MIcrosoft si Sony stiu asta asa ca aici se "nasc" exclusivitatiile(acest joc murdar) care le ofera fiecare companie, ei baga banii in anumite proiecte si tot ei se asigura ca acestea sa nu vada "ever" versiunea in PC . MarketingStrategy

  12. #32 SP
    Member Caponescu's Avatar
    Pai nu vezi ca din ce in ce mai multi renunta la portarea pe PC? GTA, RDR... si inca o chestie, care pt. mine era de asteptat, faptul ca ce o data erau exclusivitati de PC (vezi diablo 3) acum apar pe console. Sper sa nu se inteleaga ca sunt "PC elitest" sau mai stiu eu ce fanboy dar pt. mine faptul ca noua generatie se chinuie sa ruleze un joc la 1080p si 60FPS reprezinta un mare minus... adica nu vad marea evolutie in materie de VIDEO-games (am scris cu litere mari "video" tocmai pt. ca din punctul meu de vedere, si chiar din denumirea lor - jocuri video - grafica trebuie sa reprezinte un punct forte, mai presus de story si gameplay la un joc).
    Eu unul as fi preferat de dau 2500 lei (imi dauc aminte ca prin 2006 sau 2007 am vazut ps3 la pretul de 2800 lei la carefour, dar atunci eu zic ca merita banii respectivi si tot s-a cumparat in draci chiar si in Romania) pe o consola dar sa stiu ca minimul va fi 1080p 60fps si chiar putin AA, chiar sa vad si cateva jocuri in 4k.

    Legat de Steam Machine, sincer nu stiu cine ar da o caruta de bani pt. un PC branduit, eu unul nu vad sa aduca ceva nou Steam Machine. Oricine are un Pc decent de gaming poate pune Steam OS si gata are steam machine. Nu cred ca Steam Machine reprezenta un pericol asa mare pt. Microsoft, poate doar sa faca un mantle-linux frendly si atunci sa vezi distractie.

    ---------- Post added 11-04-2014 at 15:04 ----------

    @Monky vad ca aici s-a deviat de la subiect si pt. a nu balacari postul asta nu crezi ca ar trebui facut un topic PC vs Console (stiu este un razboi fara sfarsit dar mereu apar argumente pro si contra) iar pe topicul respectiv sa fie niste reguli stricte, adica discutiile sa fie insotite de argumente si nu aruncat cu noroi unul in altul sau chestii de "e-*****" vezi tu placa mea video e mai tare decat consola ta pt. ca asa zic eu.
    Sau le poti lasa si aici, cum doresti.

  13. #33 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Din pacate atunci cand se discuta despre placi video scumpe, nu ai cum sa ocolesti alternativele... care chiar daca unora nu le plac sau nu, se numesc console. Eu unul nu cunosc multe persoane care sa-si permita placi video de 1500$, si majoritatea se multumeste chiar cu Xbox 360 sau PS3. Pentru multi PS4 si X1 sunt inca un vis... pe care ar incerca sa-l atinga mai repede daca ar fi mai multe titluri existente pe piata.

    Eu unul de exp. nu as avea ce sa fac cu o asemenea placa video, nici daca as primi-o gratis. Nu mai ma joc pe PC decat in extrem de rare cazuri, cand incerc cate o exclusivitate... lucru care repet, e din ce in ce mai rar si mai putin atractiv. Iar pentru ce lucrez 3D, graphics design and stuff, 660Ti-ul actual e overkill.

    Insa motivul pentru care postez asemenea stiri, este si pentru ca vreau totusi sa fiu echidistant... sa ofer acelasi lucru si celor care isi permit si care chiar vor ultimate performance gaming machine. N-am facut-o niciodata pentru a "face misto" de un produs, chiar si daca vorbim de o placa video de 30000$.

    E mare pacat ca userii de pe CG pasionati de performante, overclock, optimizari, ii vad foarte rar postand pe forum ceva constructiv, dar in schimb ii vad postand instant de cate ori e rost de "scandal".

  14. #34 SP
    Member COD.221's Avatar
    Pai in parere de rau spun asta dar daca ma pun si scriu un review la o placa video cu detalii si o tona de informatii si unicul reply o sa fie de genu: se scrie asa/ ai uitat un "i"/ nu ai pus virgula , zic "pass" .
    Trebuie sa petrec mai mult timp langa un dictionar decat la PC. Multi dintre useri CG cu asta se ocupa si sunt multi care pur si simplu te invita sa pleci , atunci intreb , - cine e cu rost de scandal ? Din greseli se invata,nimeni nu e perfect, da foarte adevarat, la inceput scrii cum sti si pe parcurs "you get better" ,din pacate e mai "cool" daca esti hater asa lumea da pe buronul de "thanks". Daca am dat reply la un post a fost pentru ca am avut informatii despre discutia respectiva, nicidecum sa ma dau mare cu ce am, nici nu am intrat in topicul "ce ne-am cumparat astazi" sau ceva de genu, atat mai lipsea ca toata lumea sarea in sus . poate am avut momente de "fanboy" marca x sau y dar am trecut peste). Eu vreau sa ajut sau macar incerc, dar cand esti singur impotriva lumii, better be quiet.

    Momentan nu am timp de probe pe cele 4 R9 290, sunt in concediu pana luna viitoare .

  15. #35 SP
    Senior Member Trefla's Avatar

  16. #36 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts