Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast
Results 41 to 60 of 87

Thread: OnePlus One: Nexus eater!

  1. #41 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si eu m-am inscris, dar pe langa faptul ca nu sunt increzator in sansele la asa ceva, sunt deranjat ca la modelul de 16GB te obliga la white iar cel de 64GB vine doar black. Vreau white de 64GB, iar fetele de schimb am inteles ca vor fi disponibile abia prin iulie-august. Imediat dupa o sa apara Note 4. Mi-a trecut tot cheful de One+.

  2. #42 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cine vrea un invite, poate aplica aici:

    https://forums.oneplus.net/threads/t...invites.63376/

  3. #43 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    haha deja au aparut oneplus oneuri pe OLX

  4. #44 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Acum ca am pus in sfarsit mana pe el, dupa o zi cu telefonul:

    + cea mai reusita experienta de unboxing la vreun produs, doar la Beats am mai intalnit asa ceva
    + cablul USB e rosu
    + design reusit, subtire, foarte placut in mana. Forma concava il face sa para foarte subtire
    + 64GB
    + mai ingust decat Note 3
    + mai rapid decat Note 3
    + Cyanogen e foarte curat, foarte apropiat de Vanilla
    + bateria deja pare sa fie decenta
    + am facut deja 3 update-uri
    + ecranul e de buna calitate, culorile sunt redate foarte placut, nu sunt saturate ca la Samsung sau sterse ca la Nexus
    + unghiuri de vizualizare bune
    + amplasarea butonului power mai jos decat la un Note 3 e perfecta
    + foarte multe optiuni de customizare, nu am apucat inca sa trec prin toate
    + pretul domne: 300EUR


    - doar USB 2.0, se incarca greu (3100mAh)
    - mici buguri
    - unele aplicatii precum Eye Sky nu functioneaza cum trebuie
    - boxele se aud incet
    - ecranul e cam glossy pentru gusturile mele
    - yellow tint in partea inferioara, adica il voi trimite inapoi la garantie

    Sunt multe probleme cu yellow tint, am gasit unele fix-uri care vorbesc despre lasarea telefonului sub o lampa UV. Am asa ceva, asa ca voi incerca sa vad daca se rezolva, altfel trimit telefonul la garantie.

  5. #45 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Referitor la faptul ca e "doar USB 2.0 si se incarca greu", nu este acesta neaparat motivul. Exista device-uri care sunt tot USB 2.0 si totusi reusesc sa incarce la 2.4Ah (iPad de exp.). Deci nu trebuie neaparat sa fie USB 3.0 pt. incarcare rapida... Incearca alt charger (btw, ce valori scrie pe chargerul lui?).

  6. #46 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Precum majoritatea androizilor, incarca la 5V.
    Attached Images Attached Images img_3633.jpg

  7. #47 SP
    Member denists66's Avatar
    Culoarea galbena de pe ecran e o problema comuna.

  8. #48 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Precum majoritatea androizilor, incarca la 5V.
    La 5V sunt toate. Important este la cati mAh. Si din cate vad, este un charger de 2100mAh, ceea ce este mai mult decat decent. Intrebarea este (fiind totusi o chinezarie), cat de reali sunt cei 2100mAh. Prin urmare, iti recomand ceva de genul acesta, cu care sa vezi real cat incarca. Am mai vazut chargere de 2000mAh (sau 2Ah) care de-abia reuseau sa incarce cu 800mAh (sau 0.8Ah). E si motivul pt. care recomand chargerul de la iPad Air pentru orice device clasic via USB (exceptie fac anumite modele de la Samsung, care sunt mai "cu motz" si au pinii inversati - pentru a te face sa cumperi cablurile si chargerele lor).

    Cat despre culoarea galbena (care multi spun ca se datoreaza rasinii cu care este lipit ecranul), stii bine ca asa am patit si eu cu niste iPad-uri. Pe care le-am schimbat pana am primit asa cum trebuia. Unii spun ca se duce in timp, altii recomanda sa folosesti caldura, altii UV...

  9. #49 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ma intereseaza prea putin cu cat incarca incat sa cumpar un device precum ai recomandat tu. O sa incerc si charger-ul de la iPad sa vad ce iese. Cat despre tint-ul galben, in seara asta o sa il las 15 minute sub lumina UV, sa vad daca se imbunatateste ceva. E greu sa fac poze la asa ceva, nici nu imi pot da seama daca in poze se vede ori ba. Live insa se vede si uneori e chiar deranjant.
    Attached Images Attached Images img_3640.jpg img_3641.jpg

  10. #50 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by tudyniuz View Post
    Ma intereseaza prea putin cu cat incarca incat sa cumpar un device precum ai recomandat tu.
    Poti sa iei si unul mai ieftin.

  11. #51 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    It (kinda) worked! Am pus telefonul sub lampa UV cat am stat 30 de minute cu cainele pe afara. Cand m-am intors, l-am oprit si dupa jumatate de ora l-am deschis iar. Tint-ul s-a minimizat incat abia se mai vede, a ramas o linie de 1mm in partea inferioara, asa ca probabil il voi mai lasa inca odata sub lampa astazi. Multi ziceau ca ceva lipici nu e uscat si da tint-ul asta, a ramas doar pe marginea inferioara, probabil lampa nu a batut cum trebuie acolo. Daca o rezolv pe asta, nu ma complic la garantia lor extrem de dubioasa si cu waiting interminabil si incep sa ma bucur complet de telefon.

    In afara de treaba cu tint-ul, am mai facut un update luat de pe forumul lor si nu mai am probleme in nicio aplicatie. So far so good!

  12. #52 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Pacat ca (inca) nu aparut si in Romania acest telefon ....

  13. #53 SP
    Member Bodolay Botond's Avatar
    Versiunea cu 64 GB este deja disponibilă la Emag. Prin comandă.
    Telefon mobil Oneplus One, 64GB, 4G, White - eMAG.ro

  14. #54 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Quote Originally Posted by Bodolay Botond View Post
    Versiunea cu 64 GB este deja disponibilă la Emag. Prin comandă.
    Telefon mobil Oneplus One, 64GB, 4G, White - eMAG.ro
    Foarte bun pretul. Daca e in jur de 13 milioane cel de 16gb o sa fie bataie pe ele.

  15. #55 SP
    Admin MonkY's Avatar

  16. #56 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Da MonkY ai si tu dreptate dar marea problema este cu garantia, poti sa il trimiti la garantie si sa il primesti mai rau decat starea in care l-ai trimis initial.

  17. #57 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Camera mi se pare chiar buna. Se misca repede si pozele sunt destul de reusite.

    Nu le-am modificat deloc. Toate sunt facute in modul Auto.
    Attached Images Attached Images img_20140901_175805.jpg img_20140901_180632.jpg img_20140901_180802.jpg img_20140904_145432.jpg img_20140904_145914.jpg img_20140904_150221.jpg img_20140904_150940.jpg img_20140904_152053.jpg img_20140904_152110.jpg img_20140904_164716.jpg

  18. #58 SP
    x2z
    Senior Member x2z's Avatar
    Confirma review-urile. Super haios catelul

  19. #59 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mbon, revin cu info dupa aproape 3 saptamani:

    Weak points:
    - calitatea audio in convorbiri e slaba, pe speaker e aproape inutilizabil
    - bateria tine o zi si atat, ma asteptam la mai mult
    - butoanele de volum sunt greu de atins si diferentiat intre ele

    Good points:
    - extrem de manevrabil cu o mana
    - la fel de rapid ca la inceput
    - memoria e inca fantastica (64GB)
    - ecranul e foarte bun, l-am pus langa un G3 iar albul pe O+ era alb, pe G3 galben
    - butoanele capacitive sunt excelente, castigi mult spatiu, desi pierzi din manevrabilitatea cu o singura mana. Luckily am maini mari
    - camera e foarte buna (peste Note 3, HTC One, S4, etc)
    - materialul de pe spate

    Per total sunt foarte multumit, insa sunt deranjat de calitatea audio in convorbiri. Vorbesc foarte putin la telefon, ma bazez mai mult pe mesaje si alte aplicatii de texting, dar cand saptamana asta am avut de vorbit la telefon, olandezi vorbind engleza cu un accent puternic + volumul si claritatea scazute ale speaker-ului telefonului m-au facut sa intreb de 10 ori pana sa pricep ce mi se spune. Not cool. Ori are al meu ceva, ori e ceva software, habar n-am pentru ca nu m-am interesat, dar e cam singurul lucru care ma deranjeaza cu adevarat. Bug-uri nu am mai intalnit, ruleaza perfect totul.

  20. #60 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Se aude nasol si la casti ? Ca doar asa poti vedea daca e din soft. Altfel, poate sunt difuzoarele praf...

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 3 of 5 FirstFirst 1 2 3 4 5 LastLast

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 21-11-2012, 11:53
  2. Nexus One By paul in forum GSM
    Replies: 18 Last Post: 19-07-2010, 22:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts