Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2
Results 21 to 32 of 32

Thread: Maine se lanseaza noul Surface Pro 3!

  1. #21 SP
    Senior Member Razzosinni's Avatar
    Articolele sunt scrise astfel deoarece Microsoft se raporteaza permanent la ce face Apple. Cu generatiile anterioare, au incercat sa eclipseze iPad-ul. Acum fac acelasi lucru cu MacBook Air-ul. Reclamele arata de ce sunt mai bune tabletele lor decat iPad-urile. Cum ai spus si tu, nu e cea mai buna la nimic. Incepe de la 800$. E mai ieftina decat un MacBook si mult mai scumpa decat un iPad. Iar faptul ca Microsoft o tine mortis cu comparatii de genu' deriva tot din dorinta lor de a inova, de a revolutiona anumite categorii. Dupa doi ani si trei generatii de Surface, inca au impresia ca produsul asta poate schimba totul. Dar lucrul asta nu se intampla. Si cred ca are legatura cu pretul, in primul rand. Iar dupa aceea, adeptii struto-camilelor par a fi infinit mai putini decat utilizatorii de tablete normale. Au incercat sa faca asta si cu gaming-ul - nu au reusit.

    Nu spun ca e un produs prost. Spun doar ca nu are un feature pentru care sa fie must-buy, iar 800$ pentru un Surface in fundu' gol... Nu prea cred.

  2. #22 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu-i nimic... daca va fi asa nu se va vinde prea bine si o sa apara noile preturi cu discount asa cum s-a intamplat la generatiile anterioare. Dupa care, poate o vor nimeri la Surface Pro 4. Ideea este ca se indreapta in directia buna. Acum le mai trebuie doar noul procesor din seria Broadwell de la Intel (dar pe care la urma urmei il va folosi si Apple la MacBook Air-uri), mai se scade un pic greutatea, se creste rezolutia... si asta este. Mai mult de atat nu ai ce sa ceri de la un asemenea monstru (unii i-ar spune strutzo-camila).

  3. #23 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Review The Verge:



    Bateria de 8 ore e foarte decenta zic eu. E interesanta, dar chiar nu m-as vedea umbland cu ea dupa mine. Daca sunt in tren, avion, autobuz, e prea mare sa o scot sa ma uit la un film sau sa joc ceva. E si grea, deci vrei sa o pui de regula pe o masa, caz in care e ca un laptop. Daca mai punem si tastatura care e 130$ in plus, deja isi pierde putinul appeal pe care il avea. Sunt laptopuri cu touch care fac acelasi lucru si au specs asemanatoare. Seria Yoga de la Lenovo e doar un exemplu, si HP are o serie de laptop-uri de 12" cu touch screen care se pot transforma in tablete. Toate ruleaza Windows 8.

  4. #24 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudyniuz tu de fapt ce vrei sa fie Surface Pro 3 asta? Ceva mic si usor cat un iPad Air dar care sa ruleze Windows 8.1 Pro cu i7 inside? Stiu, asta am vrea toti, dar nu se poate (momentan).

    Eu zic ca Microsoft incearca sa faca ceva diferit, fara sa copieze tot ce prinde ca altii. Surface Pro 3 nu este o tableta "clasica" asa cum nu este nici un laptop clasic, si totusi ofera posibilitatile ambelor device-uri. Eu inca nu stiu un alt produs care sa se compare... si ma distreaza cand dai exemple Yoga sau HP, care ori vin cu solutii din plastic, ori cu solutii de peste 1.3Kg.

    Am si eu o tableta Asus de 10" cu Windows 8.1 Pro dar sunt constient ca pe langa Transformer Book-ul asta, Surface Pro 3 e un premium device si eu am un low end cheap sh*t (l-as schimba intr-o secunda cu un Surface Pro 3 daca mi-as permite, chiar si cea mai lenta varianta cu i3). E ca si cand as compara Nexus 7 cu un iPad Mini cu Retina sau un iPad Air.

  5. #25 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Nu ai inteles exact. Eu nu ma plang de ce e Surface Pro 3. Eu doar spun ca nu are nimic care sa ma faca sa zic ca imi doresc unul, iar pretul e foarte mare. Eu nu stiu cat i-a costat pe ei constructia, as fi foarte curios sa aflu. Zic asta pentru ca ma gandesc in felul urmator: Macbook Air + iPad = 1700$; Windows Ultrabook + Surface RT = 1400$; Chromeboox + tableta Android = 8-900$; Surface Pro 3 (speced out) = 1700$. Fiind pus in fata alegeri asteia, nu stiu cati ar merge pe Surface Pro. Daca modelul de varf era, zic si eu, 1000-1200$, era super. Merita chiar si pentru mine.

    Intelegi ce zic? Nu am un motiv cu adevarat serios sa renunt la doua dispozitive si sa ajung doar la unul. Poate vreau Android pe unul, OSX pe altul, sau oricare alta combinatie. Si repet, eu nu am nevoie constanta de laptop, uneori imi e de ajuns tableta, caz in care prefer sa car doar 3-400g in loc de 900. Cand am nevoie doar de laptop, car unul cu 100g mai greu, iar la cat de comoda imi e utilizarea lui, castiga iar fata de Surface Pro.

    Imi place ideea din spatele lui Surface Pro, mi-a placut de la inceput, dar pur si simplu costul oportunitatii pentru mine e prea mare incat sa fiu atras cu adevarat. Pretul ma opreste pe mine cel mai mult. Il inteleg, stiu de ce costa atat, dar analizand piata si celelalte variante pe care le am la dispozitie, tot nu mi se pare o investitie rentabila.

  6. #26 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eh, sa asteptam si varianta Mini... chiar daca au anulat anuntarea ei, ma indoiesc ca au renuntat la idee.

  7. #27 SP
    Member cr0c0's Avatar
    calculul meu e altul: desktop statie de lucru (xeon and stuff) + un surface pro pt munca pe teren (pt ca ruleaza CAD/GIS) - chiar imi vine un surface pro 1 128GB sapt viitoare

  8. #28 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Am vazut si eu Surface Pro 2 intr-un review video zilele trecute. Mi se pare foarte tare pentru cei care sunt Windows all the way. Din pacate, nu am vazut-o pe nicaieri la retailerii nostri.

  9. #29 SP
    Admin MonkY's Avatar
    tudomih: nici nu o sa o vezi, decat ne-oficial. Sau poate isi va schimba Microsoft mentalitatea fata de Romania. Eu am sunat la ei si i-am intrebat de unde pot cumpara oficial din Romania, si mi s-a spus foarte clar ca NU SE POATE. Aici au o bila neagra si mare fata de Apple, Samsung & Co... acestia de bine de rau se chinuie sa-si lanseze produsele oficial si la noi si nu ne considera o tara bananiera...

  10. #30 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Eu nu inteleg politica asta, de parca banii nostri ar avea ceva ...

  11. #31 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    E vorba de altceva. Ei abia reusesc sa vanda pe pietele mari si importante, astfel incat i-ar costa prea mult sa patrunda si pe pietele mai putin dezvoltate cum e Romania. Pana nu castiga destul teren acolo, sau cel putin pana nu isi ating obiectivul, nu se gandesc la extindere.

  12. #32 SP
    Senior Member tudomih's Avatar
    Inteleg asta foarte bine. Dar daca totusi nu deschizi usa, nu va intra nimeni niciodata.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 2 FirstFirst 1 2

Similar Threads

  1. Replies: 8 Last Post: 27-11-2013, 17:22
  2. Replies: 7 Last Post: 05-11-2013, 18:55
  3. Motorstorm 3D Rift se lanseaza maine By erik95 in forum Console News
    Replies: 10 Last Post: 25-08-2010, 08:55
  4. Playstation Home 1.35 se lanseaza maine By erik95 in forum Console News
    Replies: 1 Last Post: 10-03-2010, 23:29

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts