Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Apple prezinta noul iOS 8 si OS X 10.10

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple prezinta noul iOS 8 si OS X 10.10

    Asteptam ca multi dintre voi noul WWDC (Apple Worldwide Developers Conference) 2014 cu mare interes, si din punctul meu de vedere asteptarile nu mi-au fost dezamagite. Stiu ca multi dintre voi va asteptati (sau sperati) sa vedeti un nou iPhone, un nou iPad, iWatch sau vreun nou MacBook, dar nu uitati ca totusi vorbim de o conferinta orientata spre developeri... in special axata pe partea de software. Practic Apple a prezentat noul iOS 8 (disponibil deja ca beta pentru download) precum si noul OS X 10.10 Yosemite, impreuna cu serviciile noi adiacente.

    Intrucat nu vreau sa va retin prea mult, voi incerca sa fiu cat mai scurt si la obiect... asa cum am vazut eu ca simplu utilizator toate cele. Practic niste impresii "la cald". Oricum, in mare... daca faptul ca OS X incepe sa semene din ce in ce mai mult cu iOS-ul, in schimb iOS-ul incepe sa primeasca din ce in ce mai multe functii, si cel mai important pentru mine, devine din ce in ce mai deschis. So, let's shoot:

    - QuickType: lovely. In sfarsit oricine poate face o noua tastatura. Predictive e super interesant (fata de ce am vazut la concurenta).
    - Noul Spotlight mi se pare demential. Pur si simplu cea mai folosita functie devine mai desteapta.
    - Health si Healthkit sunt fericire pentru americani, mai ales de cand cu dezastrul Healthcare...
    - Family Share-ul e super tare - upto 6 members!
    - Noul Photos cu Smart Editing si modul in care modifici o imagine o sa-i cam lase fara paine pe cei de la Adobe. Pe iOS cel putin...
    - Widgets. Din pacate doar in Notification Center... dar tot e bine si asa. De-abia astept sa vad ce implementari aduce fiecare aplicatie...
    - Interractive Notifications: superb! Aici chiar au furat ideea de la aplicatiile din Cydia. Nu mai trebuie sa deschizi aplicatie dedicata pt. a da un Like sau a raspunde la un SMS.
    - Accesul in "taskmanager" la recent people mi se pare o idee geniala. E cea mai rapida metoda de a ajunge la ultimul apelant (just double tap).
    - Email-ul mi se pare ca a primit cele mai multe modificari. Mare parte din ele sunt incredibil de folositoare (si ma intreb de ce Dzeu le-a luat atat de mult sa le implementeze).
    - iMessage devine practic noul WhatsApp - vine cu atat de multe functii incat e o noua aplicatie.
    - iCloud Drive = moartea Dropbox & Co. Din pacate, cam putin spatiu for free (doar 5GB).
    - Functiile Enterprise sunt binevenite. Sunt curios cum va functiona modalitatea aceea prin care iti iei device-ul gata setat cu toate cele... out of the box.
    - Siri primeste functii de la Shazam, iti arata streamingul de voce, 22 de noi limbi (n-am vazut Romania pe-acolo).
    - AppStore-ul vine cu noutati interesante. Daca oricum mi se parea cu 2-3 clase peste Google Play, acum chiar ca nu are rival. Trending, related searches, App Bundles (lovely), App Previews si... TestFlight (acces la beta-uri).
    - 4000 de noi API-uri deschise pentru developeri!
    - Extensibility - aceasta mi se pare cea mai tare functie din iOS8. Practic iOS-ul primeste niste extensii prin care poate transmite date de la o aplicatie la alta via iOS. Adio limitarilor de sharing sau sending... the sky is the limit! Asa ceva nici pe Windows nu exista (decat foarte limitat), daramite pe un alt sistem de operare pt. mobile.
    - Safari improvements. De la widgets (un fel de extensions) pana la modul in care ai afisate tab-urile, pe foldere.
    - TouchID e acum available pentru developeri. Nu stiu despre voi, insa mie mi se pare un game changer.
    - Camera API's. Practic orice aplicatie poate sa aiba full acces inclusiv la partea de accelerare din CPU. Toti cei care fac aplicatii alternative la Camera sunt in extaz acum.
    - HomeKit - well, in momentul in care am vazut ce poate face, instant mi-a venit in minte Watch Dogs. I'm scared!
    - CloudKit - heaven pentru developeri. Free (with limitations). E prima oara cand vad cifre gen 1PentaByte la un serviciu oferit...
    - Metal - aici trebuie sa mai ma documentez. Nu inteleg daca vor sa elimine complet OpenGL-ul sau sa-l imbunatateasca prin Metal. Upto 10x faster graphics nu e rau... insa daca e ceva complet diferit, s-ar putea feri de el developerii.
    - Frostbite engine pe mobile. Arata incredibil! Epic cu al lor Zen Garden m-au dat pe spate (va fi free, btw). Daca la nivelul asta s-a ajuns pe mobile...
    - SpriteKit si SceneKit in aditie la noul limbaj Swift, sunt mana cereasca pt. game developers. Mai ales ca nu-i obliga nimeni sa faca replacement la Objective-C cu Swift... ci pot lucra in paralel.
    - Handoff - odata cu OS X Yosemite, orice job inceput pe smartphone sau tableta cu iOS poate fi continuat pe MacBook sau invers (intr-un mod foarte seamless). Ba chiar poti raspunde la apeluri, sms-uri sau alte nebunii de pe orice device vrei.

    Pe scurt, acestea sunt impresiile la o scurta privire dupa conferinta. Feel free to correct me. Voi updata cu link la conferinta in momentul in care va fi disponibila si ca inregistrare. Intre timp va astept pe http://www.consolegames.ro/forum/f81...81645-ios-8-a/, http://www.consolegames.ro/forum/f81...2014-discutii/ si http://www.consolegames.ro/forum/f81...clubul-mac-os/ pentru mai multe detalii.

    Update: puteti vizualiza Keynote-ul aici: Apple - Apple Events - Special Event June 2014.

    Update #2: Au aparut si paginile oficiale cu prezentarea fiecarei functii in parte:
    Attached Images Attached Images apple-wwdc-2014.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    WWDC 2014 Keynote in doar 10 minute (pentru cei grabiti)!


  3. #3 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Eu sunt destul de dezamagit de ce au prezentat, in schimb sunt foarte incantat de cat de mult au deschis iOS-ul. Viitorul se arata mult mai bun si in mod clar, fara jailbreak.

    Inca astept detalii despre DEV. Sunt sigur ca sunt multe lucruri care nu s-au specificat calumea. O sa ma documentez mai bine.

  4. #4 SP
    Mtb
    Junior Member Mtb's Avatar
    E fainut . Merge bine pe 4s

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 23 Last Post: 28-06-2015, 23:07
  2. Replies: 25 Last Post: 14-03-2015, 16:01
  3. Dell prezinta noul Alienware 13 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 12 Last Post: 28-10-2014, 16:14
  4. Sony prezinta noul PS4... Not! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2014, 19:17
  5. Apple lanseaza noul iOS 7.1 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 21 Last Post: 22-03-2014, 02:25

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts