Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Noua serie de tablete Galaxy Tab S isi face in sfarsit intrarea!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Noua serie de tablete Galaxy Tab S isi face in sfarsit intrarea!

    Well guys (and girls), se pare ca pana la urma zvonurile despre noua tableta cu Super AMOLED si rezolutie mare a celor de la Samsung au fost adevarate. Ba mai mult, nu avem doar un model de 10.5" asa cum se zvonea, ci doua (al doilea fiind de 8.4"). Culmea este ca amandoua modelele au un ecran Super AMOLED cu rezolutie 2560 x 1600, si amandoua au aceeasi impresionanta grosime (doar 6.6mm). Samsung merge chiar mai departe, si echipeaza ambele modele cu procesorul Exynos 5 Octa (o combinatie dintre un procesor quad-core la 1.9Ghz si un procesor quad-core la 1.3Ghz), 3GB RAM si ruleaza Android 4.4 KitKat (peste care troneaza desigur TouchWiz-ul celor de la Samsung).

    Asa cum se zvonea, ambele au scanner de amprenta (similar cu Galaxy S5) si au clasicele butoane Samsung (Home, Back si Menu). Autonomia estimata suna si ea foarte bine, cu o valoare de 11 ore (culmea, pe ambele modele). Avem o camera frontala de 2.1Mpx si una pe spate de 8Mpx (cu flash!). Pe partea de conectivitate, momentan au fost anuntate doar modelele cu Wi-Fi 802.11 a/b/g/n dual channel si MIMO, dar o varianta cu 4G va fi lansata in curand (vor costa cu 100$ / 349£ mai mult). Ambele au 16GB de storage, insa via microSD puteti instala carduri de pana la 128GB!

    Revin la ce mi se pare cel mai important (pe langa upgrade-urile evidente de procesor, design & stuff like that): display-ul! Pe langa faptul ca via Super AMOLED veti putea avea in sfarsit negrul perfect, Samsung se lauda ca ar fi singurul ecran mobil capabil sa afiseze 90% din Adobe RGB. Ramane de vazut daca se comporta atat de bine pe cat il lauda Samsung, in special acum cand se folosesc de un senzor RGB si de tehnologia Samsung Adaptive Display pentru a modifica setarile display-ului.

    Ca accesorii, Samsung ne anunta ca vom avea 3 case-uri: Simple Cover, Book Cover si Keyboard Cover, precum si o tastatura Bluetooth standalone, un S Action Mouse, un USB LAN HUB si extra battery packs.

    Galaxy Tab S va veni asa cum v-am spus in doua dimensiuni (8.4" si 10.5") si in doua culori (Titanium Bronze si Dazzling White - o alegere foarte ciudata pentru mine, negru + bronz). Pretul va fi de 399.99$ (349£) si 499.99$ (449£).

    Mai jos aveti si introducerea oficiala pentru Samsung Galaxy Tab S. Enjoy!
    P.S. Voi reveni dupa ce aflam mai multe informatii (acum totul este la cald).

    Attached Images Attached Images samsung-galaxy-tab-s-10.5.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Au aparut si hands-on-urile, din care aflam ca avem WiFi 802.11ac si nu doar 802.11n. In plus, vad ca scriu si de optiunea cu 32GB storage (desi Samsung a spus doar de 16GB). Din pacate, nici macar un singur benchmark n-am vazut...

    Samsung Galaxy Tab S 10.5 Review | First Impressions
    Hands on: Samsung Galaxy Tab S review | Tablets Reviews | TechRadar
    Samsung Galaxy Tab S 10.5 and 8.4 hands on: First look - GSMArena.com
    Samsung Galaxy Tab S Hands-on Review - Forbes

  3. #3 SP
    Member Snoopz's Avatar
    Au terminat-o in sfarsit cu Dual-core-ul pe tablete, deja se cunostea ca "nu mai poate" . Sa speram ca au reparat glitchurile din trecut pentru a face loc la altele noi

  4. #4 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Snoopz View Post
    Au terminat-o in sfarsit cu Dual-core-ul pe tablete, deja se cunostea ca "nu mai poate".
    Poate pe Android. Pentru ca Apple aproape sigur tot un dual core va scoate - deh, mai bine optimizezi software-ul decat sa bagi atata hardware degeaba

    P.S. Eu chiar sunt al naibii de curios cum ar merge iOS-ul pe un quad core la 2.3Ghz cu 3GB RAM, avand in vedere ca zboara pe un dual core la 1.4Ghz si 1GB RAM....

  5. #5 SP
    Member Snoopz's Avatar
    M-am referit strict la Samsung, mi-a trecut prin mana si un tab 2 si un tab 3, mi s-au parut foarte lente in comparatie cu un Ipad mini spre exemplu, deci da, marul se ia la tranta cu orice quad core/"hexa core" din viitor si mai si castiga chiar daca pe hartie e un "amarat" de dual core

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Lasa ca poate reuseste totusi Google sa inlocuiasca de tot Dalvik-ul cu ART si gaseste o modalitate prin care sa optimizeze kernel and stuff... Eu tot sper la un update major pe partea de performante. Am crezut ca se va intampla la 4.x... acum sper la 5.x. Dar sincer, cred ca la un moment dat va evolua hardware-ul atat de mult incat nici nu-i va mai interesa optimizarea software. Ala Windows.

  7. #7 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Imi place cea de 8.4", as fi interesat de un Google Edition, dar daca il scot la toamna, ma resemnez. Pacat insa ca au avut o linie de tablete construite destul de ok cu acel faux leather, acum plasticul asta pe care l-au aratat initial la Galaxy S5 pe mine ma lasa rece. Grosimea si ecranul in schimb par de vis, pacat ca ruleaza Touch Wizz si nu un Android curat.

  8. #8 SP
    Banned cryyo's Avatar
    mda..f interesanta. ecran amoled, cutare, cutare, mega rezolutie (2.560x1600).... fiind interesat de tableta asta m-am dat si eu ca omu' pe net , aka youtube, si ce sa vezi..lag,lag...si iar lag.
    cum dracu fratilor, octa core (tactat la 1,9GHz), 3G RAM !!! Androidul asta te dispera uneori...si mai tot timpul.

    in teorie tableta asta ar trebui sa 'rupa' tot. rupe pe dracu. sunt indicnat ca vroiam sa iau, in sfarsit, ceva pe andriod, si constat ca pe un astfel de hardware inca gafaie la deschiderea unor programe. rusinica

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    O sa fiu iar facut fanboy Apple... dar eu sunt al naibii de curios cum va fi iPad-ul de anul acesta. Nu ma refer ca design (chiar sper sa nu-l schimbe), ci la ce va avea sub capota. Daca-mi vin iarasi cu 2x performance, baga si 2x RAM... iarasi o sa mai treaca un an la care dau /ignore la orice scrie Android. Nu de alta, dar iPad Air-ul inca mi se pare incredibil de OK.

    Ah, si sa-mi dea optiune de 256GB de stocare... pt. ca nu mai am

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. DayZ isi face debutul pe PS4 By AndRewqp in forum Console News
    Replies: 2 Last Post: 15-08-2014, 11:03
  2. O noua Lara Croft isi face aparitia By h0stile in forum Console News
    Replies: 34 Last Post: 22-08-2008, 17:17

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts