Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 58

Thread: Samsung se pregateste sa lanseze... un iPhone

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Samsung se pregateste sa lanseze... un iPhone

    Ca urmare a faptului ca a avut cel mai scazut profit trimestrial din ultimii 2 ani, se pare ca domnii de la Samsung au tras o singura si dura concluzie: decat sa se mai chinuie sa "inoveze" si sa vina cu produse noi si originale, mai bine se intoarce la obiceiurile vechi, cele legate de copiere. Prin urmare, urmatorul lor flagship phone nu va fi un Galaxy S6, ci un telefon denumit momentan Galaxy Alpha, care seamana izbitor cu un iPhone. Trecand peste faptul ca in sfarsit Samsung va folosi aluminiu pt. frame, aceeasi pozitionare pentru butoane, se merge chiar mai departe si se renunta la "phablet" size in favoarea aceleasi diagonale care va fi pe iPhone 6: 4.7".

    Ce mai aflam "din surse" este faptul ca de la acest model Samsung va renunta la Qualcomm si va merge pe Octa-core-ul Exynos 5, 32GB storage si o camera de 12 Megapixeli. Sincer, daca renunta si la memory card slot sau baterie detasabila... va fi prea de tot.

    Anyway, pe deoparte sunt ferm convins ca vor urma ceva procese cu Apple... dar pe cealalta parte nu pot sa nu ma bucur ca in sfarsit aud cuvinte precum aluminiu si renuntarea la gigantism din partea celor de la Samsung. Sunt curios ce parere aveti, mai ales ca toate zvonurile spun ca Samsung va lansa acest nou Galaxy Alpha fix in perioada de lansare a noului iPhone 6 (Septembrie 2014).
    Attached Images Attached Images samsung_iphone_1.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem si ceva extra pics
    Attached Images Attached Images samsung_iphone_2.jpg samsung_iphone_3.jpg samsung_iphone_4.jpg samsung_iphone_5.jpg samsung_iphone_6.jpg

  3. #3 SP
    Member malpraxis06's Avatar
    Din fata nu prea mi se pare ca seamana cu un iPhone, insa din lateral...nu as stii sa le deosebesc

  4. #4 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Este EXACT un Samsung Galaxy S2 mai mare.
    Sunt curios din ce este spatele. Pare plastic...

  5. #5 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Nu stiu cum, dar tot pare mai mare decat iPhone 5 in poze... Oricum, urmatorul telefon e un Xperia, am cam terminat experminetul Samsung/Exynos; iar iPhone-ul tot nu ma convinge (folosesc un 5 pentru munca si nu e deloc ce vreau de la un telefon), dar asta e deja alta discutie.

    Oricum vorbind de phablet-uri - nu m-au atras niciodata si personal nu le vad rostul.

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by malpraxis06 View Post
    Din fata nu prea mi se pare ca seamana cu un iPhone
    Hai sa te ajut eu un pic. Nu am facut altceva la imagine decat sa inlocuiesc butonul de Home si sa sterg sigla Samsung. Ce zici, seamana?
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Nu stiu cum, dar tot pare mai mare decat iPhone 5 in poze...
    Pai nu doar pare, ci este mai mare. Se vrea a fi la aceeasi dimensiune cu iPhone 6, nu cu iPhone 5 (i5 are 4" diagonala, i6 va avea 4.7").
    Attached Images Attached Images samsung_iphone_alpha.jpg

  7. #7 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Ok, my mistake - m-am pierdut in inchi si branduri .

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Avand in vedere faptul ca au avut telefoane inaintea celor de la Apple cu un ecran de 4.7" nu vad cum fura de la ei. Also, partea frontala nu seamana de nicio culoare cu iPhone. Aduce mai mult cu un S2 decat cu vreun produs Apple. Sa nu uitam ca Apple nu a anuntat cum arata i6 pana acum, astfel incat asemanarea cu i6 pe care il stim din leak-uri chiar nu isi are rostul. Dar ma rog, stim ca tot ce e Apple e bun si inovator, iar restul e prost.

    Eu ma bucur ca se intorc la dimensiunile astea si sa pastreze gama Note pentru cei ce vor un phablet si gama asta sa fie cot la cot cu ce ofera competitia de la HTC, LG, Nexus, etc.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Ok, my mistake - m-am pierdut in inchi si branduri .
    Nu-i bai, cred ca si cei de la Samsung s-au pierdut... Macar daca se apucau si ei sa copieze pe HTC...

  10. #10 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    Cum se zicea si mai sus, e 95% S2.
    La dimensiuni nu au cum sa copieze Samsung, ei fac telefoane cu diagonala +4,5 de foarte multa vreme, daca o luam pe aceeasi gandire, Apple sunt cei care copiaza. Dar stiu, cand a spus tudy ca ios incep sa aduca chestii de la android nu s-a numit copiat, era "foarte bine ca iau chestiile bune de la concurenta" .

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sa stiti ca s-ar putea sa aveti dreptate si mi se pare mie de la prea multa caldura. E intr-adevar o pura intamplare ca Samsung vine fix in aceeasi perioada, aceeasi diagonala, acelasi design, si primeste fix acelasi tratament cu aluminiu... precum Apple cu iPhone 6. A naibii coincidenta... Aveti dreptate, n-au copiat nimic. Mi se pare chiar revolutionar!

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Gata, acum m-am convins si eu (singur) ca nu seamana
    Attached Images Attached Images samsung_iphone_vs_apple_iphone.jpg

  13. #13 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Mooooaaaa, pana si home button-ul ala de pe Samsung e ca de aifon. Iar proces...

    Aw, who gives a fcuk...

  14. #14 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu, butonul de Home l-am pus eu... si scoasa sigla Samsung. Dar oricum nu conteaza. Sunt sigur ca va fi de mare succes - mai trebuie sa ia si licenta de iOS si sa puna ecran de safir si gata. Problem solved!

    P.S. Si ma distreaza ca aceleasi persoane care sunt happy de ce face Samsung, sunt cele care la fiecare lansare de iPhone spun "ce dezamagire, n-au venit cu nimic nou". Eh, lasa ca vine Samsung si schimba TOT!

  15. #15 SP
    naz
    Senior Member naz's Avatar
    Quote Originally Posted by SublimingSun View Post
    Mooooaaaa, pana si home button-ul ala de pe Samsung e ca de aifon. Iar proces...

    Aw, who gives a fcuk...
    Ala e adaugat de MonkY in PS.

  16. #16 SP
    Senior Member SublimingSun's Avatar
    Va bateti joc de-un om batran...

    Si eu care credeam ca s-au dat Samsung pe fata gen "suntem coreeni; ne-am convins dupa sute de ani ca, oricat am incerca, nu putem deveni japonezi; sa incercam, deci, sa fim americani" .

  17. #17 SP
    Member AngelOfPain's Avatar
    - Galaxy S2

    Sa inteleg ca daca urmatorul Iphone va avea 2-3gb ram inseamna ca e furat de la Samsung?

  18. #18 SP
    Admin MonkY's Avatar
    AngelOfPain: la partea cu "iPhone cu 2-3GB furat de la Samsung" permite-mi sa nu raspund... Insa la asemanarea dintre Galaxy S2 si Galaxy Alpha pot sa-ti raspund: intr-adevar, au aceeasi sigla. Si intr-adevar, Galaxy S2 a fost si el inclus in procesul (pierdut de Samsung dealtfel) de copiere cu nerusinare a produselor altei companii (nici nu conteaza daca e vorba de Apple sau altcineva)

    Si pe principiul "o poza face cat o mie de cuvinte", incerc sa postez si eu un "rautacism"...
    Attached Images Attached Images samsung_before_and_after_apple.jpg

  19. #19 SP
    Banned cryyo's Avatar
    am o fantezie imaginandu-mi cum posesorul de iphone isi scoate scula pe masa terasei si primeste reactia: 'ce samsung misto ai !'

  20. #20 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Promit sa pun si text
    Attached Images Attached Images uploadfromtaptalk1407243631799.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 5 si Samsung Galaxy S3 in oferta RDS! By djleo666 in forum Stories & Other News
    Replies: 21 Last Post: 13-01-2014, 18:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts