Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 5 of 5

Thread: AMD intra in afacerea cu SSD-uri

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    AMD intra in afacerea cu SSD-uri

    Well, presupun ca aceasta este o veste buna pentru fanii AMD, si anume faptul ca incepand din acest an concurentul direct pentru Intel si nVidia va intra si pe piata de SSD-uri, unde va avea de infruntat si alti colosi precum Samsung, Sandisk sau Kingston. Cunoscutul fabricant de chip-uri va introduce noua serie de SSD-uri sub brand-ul Radeon R7. Acestea vor fi disponibile in capacitati de 120GB, 240GB si 480GB, cu viteze asemanatoare cu ale concurentei (Samsung 850 Pro). Din pacate, nu putem estima exact cat de mult merita intrucat AMD nu a publicat niciun fel de pret sau ce garantie va oferi la aceste noi produse.

    Desi nu sunt fan AMD, apreciez orice inseamna concurenta, mai ales pe o piata destul de "tanara", cum este cea a SSD-urilor. Ce ma mira insa este faptul ca desi se vor lansa de-abia la sfarsitul acestui an, nu au anuntat nimic care sa se apropie de 1TB... asta in timp ce concurenta are deja astfel de produse pe piata. Ramane de vazut insa... mai e timp.
    Attached Images Attached Images amd-ssd.jpg

  2. #2 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Din cate am inteles vor lucra impreuna cu cei de la OCZ. Eu am un ssd de la ei de aprox. 5 ani si functiomeaza perfect si in ziua de azi

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Pai da, se vede si in chart. Barefoot 3 M00 e chip-ul celor de la OCZ. Iar nand-urile flash sunt Toshiba. De fapt, corect ar fi sa spunem ca atat chip-ul cat si memoriile flash sunt Toshiba, intrucat de cand OCZ "s-a falimentat", au fost achizitionati de... Toshiba

  4. #4 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    Eu nu inteleg altceva ... de ce denumirea R7 ? hai sa confuzam si mai mult lumea, nu de alta, dar avem placi video R7 ...

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    R7 ca R7, dar se mai cheama si Radeon
    Probabil n-au mai vrut sa dea bani pe inregistrarea unui nou nume... sau se bazeaza pe faptul ca e un nume deja arhicunoscut. Intra "noob-ul" in magazin si vede SSD "cum are si placa video" si cumpara pentru ca se pupa perfect.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Discutii despre SSD-uri By MonkY in forum Hardware
    Replies: 14 Last Post: 05-12-2014, 22:17
  2. Toshiba lanseaza primele SSD-uri de 512GB By MonkY in forum Stories & Other News
    Replies: 4 Last Post: 13-01-2009, 03:58

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts