Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Philips introduce un nou monitor 4K la pret mic

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Philips introduce un nou monitor 4K la pret mic

    Cred ca este cert faptul ca incet-incet mai toti producatorii de TV-uri si monitoare incep sa aduca pe piata produse compatibile cu noul standard 4K (Ultra-HD). Si daca pana acum pretul era prohibitiv (cu exceptia catorva producatori mai "no-name" gen Seiki), se pare ca extra concurenta face bine. Astfel, Philips intra pe piata cu un monitor de 28" din seria UltraClear Display cu rezolutia 3840 x 2160, la pretul de 599$.

    Ca extra features, panoul Philips ce foloseste tehnologia W-LED, vine cu un aspect ratio de 16:9, 1ms timp de raspuns si 300 nits brightness. Avem 10 bit color space si conexiuni precum: VGA x 1, DVI-D dual link x 1, MHL-HDMI x 1, Display Port x 1, USB 2.0 x 2 si USB 3.0 x 2. Ba mai mult, acesta are si 2 speakere de 3W. Eu zic ca "viitorul arata bine" si astept sa vad astfel de produse si pe meleagurile noastre.

    Sursa: Amazon.com: Philips 28-Inch 4K Ultra HD LED Monitor w/ 3840 x 2160 resolution (288P6LJEB): Computers & Accessories
    Attached Images Attached Images philips_28-inch_4k.jpg

  2. #2 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Si spre deosebire de toate chinezariile, are 60Hz. Inca putin sa mai scada preturile, inca putin

  3. #3 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Niste monitoare E-Ink de 22-26" nu vrea nimeni sa faca numai de a naibi...pt cei lucreaza la birou....HD, HD, HD...

  4. #4 SP
    Junior Member claudiu91's Avatar
    Taci mai cu E-Ink-ul tau! Noi la birou nu scriem lectura, avem nevoie de multitasking, iar timpul de raspuns la E-Ink-uri este foarte mare.

  5. #5 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Cu ce te ajuta HD la multitasking? Vezi virgula mai bine?
    Cu investitii si cercetare se trece peste timp de raspuns si la e-ink, ideea e ca nu se doreste.

    Lucrul cu 2 monitoare nu mai e o noutate, un e-ink si unul HD cred ca ar fi fain, sa nu mai spun de nivelul radiatiilor cauzate de monitoare...se creeaza o oboseala cronica/agitatie dupa indelungi ore petrecute in fata monitoarelor, cam asta e problema....

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E-ink-ul e bun poate in lumina naturala. Dar cum la birou de obicei nu ai parte de asa ceva... e cam useless. Iar daca vrei sa-l folosesti cand nu e lumina suficienta, automat vei apela tot la lampi, backlight leds and stuff... deci vei avea parte de aceleasi probleme legate de oboseala precum la un LED/LCD. Cat despre nivelul radiatiilor cauzate de monitoare, asta nu se mai intampla de pe vremea celor cu tub... au nivel mai mare de radiatii telefoanele mobile decat monitoarele cu LED/LCD.

    In rest E-ink-ul n-are ce cauta ca monitor de lucru. Rezolutie prea mica, refresh rate mult prea mare, are nevoie de sursa de lumina, etc... si oricum nu cred ca sta cineva sa citeasca o carte sau un ziar pe monitor. Pentru asta isi cumpara o tableta ieftina cu E-ink si a rezolvat problema. Parerea mea.

  7. #7 SP
    Junior Member claudiu91's Avatar
    Nu e vorba doar de claritate! Este vorba si de spatiul de lucru.
    Normal ca nu se doreste pentru ca este ineficient si costisitor.

  8. #8 SP
    Member Emeraldu's Avatar
    Kindle Paperwhite nu are nevoie de lumina naturala si este pe tehnologie e-ink.
    Ar fi o idee f buna pt un monitor de office.
    Attached Images Attached Images kindle-paperwhite-2013-browser-article-view.jpg

  9. #9 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Asta spuneam si eu, pentru segmentul office nu se incumeta cu investitii si cercetari, sa imbunatateasca E-ink, se merge pe rezolutii tot mai mari, ca urmatorul standard, cand cel actual e destul pentru office cel putin..si ramane doar pt multimedia.

    Sa nu mai vorbim ca in cazul la 28" o rezolutie 4k nu este valorificata la maxim decat de la digonala de 60" si o distanta de vizualizare de ~2m. Acelasi lucru valabil si la telefoane, pe 5" 1080.

    Pentru mine cel putin, rezolutiile HD 4k nu sunt decat o alta etapa de a vinde noi displayuri, 1080 la 60 fps, cred ca e destul de ok pentru acasa, unde distanta de vizualizare in general nu depaseste 2-4m pt o vizualizare decenta.

    @Monky, cred ca la birou se lucreaza cel mai mult ziua, iar daca ar fi nevoie, o lampa cu led cu lumina 3000k imita bine lumina naturala. Nu este atat de mult vorba de radiatie (mam referit gresit) cat de oboseala de la "lumina albastra", privind 10-12 ore in lumina.

    Nu sunt impotriva evolutiei, dar nu e benefica oricand si oricum.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Pai tu vorbesti de TV-uri unde as spune si eu ca inca nu e content-ul 4K destul incat sa merite investitia. La monitoare e alta treaba. Pentru cine lucreaza in Photoshop, rezolutia mare ajuta enorm. In plus de asta, spatiul de lucru e mult mai mare, la o editare video poti vizualiza intr-un colt al ecranului filmuletul in 1080p. E mana cereasca.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Emeraldu View Post
    Kindle Paperwhite nu are nevoie de lumina naturala si este pe tehnologie e-ink.
    Ar fi o idee f buna pt un monitor de office.
    Kindle Paperwhite are LED-uri pentru a fi lizibil fara lumina naturala. Cu alte cuvinte, e acelasi lucru ca la un LED/LCD, doar ca e de 1000 de ori mai lent. Why would they do that?
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Asta spuneam si eu, pentru segmentul office nu se incumeta cu investitii si cercetari, sa imbunatateasca E-ink, se merge pe rezolutii tot mai mari, ca urmatorul standard, cand cel actual e destul pentru office cel putin..si ramane doar pt multimedia.
    Ar putea sa-l imbunatateasca si nu am nimic impotriva acestui lucru. Dar citisem un studiu referitor la e-ink care spunea ca durata de viata ar fi limitata daca s-ar creste foarte mult timpul de raspuns. Cu alte cuvinte, ar deveni "consumabil"... ori numai monitoare consumabile nu cred ca-si dorea lumea.
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Sa nu mai vorbim ca in cazul la 28" o rezolutie 4k nu este valorificata la maxim decat de la digonala de 60" si o distanta de vizualizare de ~2m.
    Aici e o greseala de calcul. Pe acel 28" vei lucra la maxim 50cm (cel putin asa lucreaza majoritatea), si nu-ti trebuie vedere 20/20 ca sa distingi pixelii (sau mai exat distanta dintre ei)... pe cand de la 2-3m, da... iti trebuie un minim de 55" ca sa distingi.
    Quote Originally Posted by zyx1141 View Post
    Pentru mine cel putin, rezolutiile HD 4k nu sunt decat o alta etapa de a vinde noi displayuri, 1080 la 60 fps, cred ca e destul de ok pentru acasa, unde distanta de vizualizare in general nu depaseste 2-4m pt o vizualizare decenta.
    Din nou... vorbesti despre TV-uri, noi vorbim despre monitoare. 4K nu e un "gimmick". Gandeste-te ca vorbim de 8 Megapixeli (and above). Majoritatea camerelor foto in ziua de azi sar de 13 Megapixeli, iar cele profesionale sar de 24 Megapixeli. Cu alte cuvinte, nimeni nu-si poate vedea pozele intr-un ratio de 1:1. Probabil un 8K (33 Megapixeli) ar multumi pe toata lumea. Insa 4K e pasul necesar de facut... si se va intampla, chiar daca unora nu le place.

  12. #12 SP
    Junior Member zyx1141's Avatar
    Da, intradevar pentru graficieni si poze ar fi nevoie.
    Nu am zis ca nu sunt de acord, ci doar ca unele piete nu sunt exploatate si se incearca alte standarde, care nu sunt asa cerute.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sincer, imi doresc ca VR-ul sa fie tot ce mi-am dorit, and more... Nu mai trebuie sa ma agit ca nu am loc pt. un monitor de 50" or more... pot sa am si de 100-200" fara sa fie nevoie de un cm de spatiu. Insa tare ma tem ca va fi problematic pentru ochi (ca iti obosesc repede ochii stand cu niste ecrane atat de aproape de ochi - plus faptul ca nu-ti "respira" ochiul corect, sau ca uiti sa clipesti datorita focusului).

    Practic asta ar fi "monitor la purtator"... Hmm, acum mi-a venit ideea: un VR cu e-Ink

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Asus introduce noul monitor 4K: PB287Q By MonkY in forum Tech News
    Replies: 4 Last Post: 03-05-2014, 03:24

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts