Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 4 of 4

Thread: Cea mai rapida camera: 4.4 triliarde de imagini pe secunda!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Cea mai rapida camera: 4.4 triliarde de imagini pe secunda!

    In cazul in care aveati impresia ca detineti o camera video rapida, well, dupa ce veti citi acest articol, cu siguranta nu veti mai spune asta! Vorbim aici despre o camera dezvoltata de 2 echipe ce provin de la Universitatea Keio si Universitatea Tokyo, camera capabila sa faca nici mai mult nici mai putin de 4,4 triliarde de imagini pe secunda! Da, ati citit corect cifra, iar tehnica folosita pentru a putea realiza asa ceva se numeste STAMP (Sequentially Timed All-optical Mapping Photography). Rezolutia este de doar 450 x 450 de pixeli, dar ramane totusi impresionanta la o asemenea viteza.

    Practic noua camera de mare viteza este de 1000 de ori mai rapida decat cea care detinea acest record. Desigur, o astfel de camera va fi folosita doar in domenii stiintifice, in fabrici de semiconductoare sau in domeniul medical. Nu doar ca nu avem un pret estimat, dar nici macar o poza sau un clip care sa demonstreze ceea ce poate (prin urmare ii credem pe cuvant). Bine, sa fiu sincer, nici nu as vrea sa stiu ce capacitate de stocare imi trebuie pentru un minut de captura (as putea incerca sa calculez, dar mi-e ca-mi da pe-afara)...
    Attached Images Attached Images slow_motion_capture.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si aceasta este diagrama pentru STAMP.
    Attached Images Attached Images stamp.jpg

  3. #3 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    Deh, japonezi.

  4. #4 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    destul de complicata camera. mereu m-am intrbat totusi, nu exista varianta mai simpla? cu 3 senzori de exemplu (cum sunt ccd-urile, care filmeaza fiecare cate o culoare) dar senzorii sa fotografieze acelasi lucru dar sincronizati sa faca pe rand lucrul asta, practic ai avea de 3 ori viteza unui singur senzor. (patent pending )

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 0 Last Post: 31-12-2014, 15:00
  2. Replies: 6 Last Post: 18-12-2013, 20:42
  3. Replies: 0 Last Post: 16-12-2013, 04:46
  4. Replies: 0 Last Post: 16-12-2013, 04:43
  5. Cea mai buna camera foto sub 500 RON ? By zinodaur in forum Foto & Video
    Replies: 5 Last Post: 25-02-2013, 01:41

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts