Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 2 of 2

Thread: Conectorul USB invata ceva nou de la Lightning

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Conectorul USB invata ceva nou de la Lightning

    Dintotdeauna m-am intrebat de ce Dzeu nu se "fura" de la Apple si lucrurile extrem de practice, cum ar fi modul de conectare al mufei Lightning (cea folosita pe iPhone-uri si iPad-uri). Stiu ca multi au facut mult haz pe seama asta, insa mie unul mi se pare genial si al naibii de "worry free" faptul ca poti introduce mufa indiferent de pozitie. Nu de putine ori am stricat device-uri USB incercand sa le introduc in port-uri care erau inversate... Well, acum cateva zile cei de la "USB 3.0 Promoter Group" au facut in sfarsit acest pas si au spus ca au finalizat design-ul pentru ceea ce se va numi "USB Type-C".

    USB Type-C va folosi practic standardul clasic USB (cu backward compatibility la USB 2.0 si probabil si 1.1) insa are avantajul ca va indeplini si cerintele pentru standardul USB 3.1, cel care permite putere pana la 100W (5Ah) si viteze pana la 10Gbps. Din pacate insa, datorita noului design, acesta va fi incompatibil cu mufele actuale. Producatorii insa promit ca pentru inceput vor produce si adaptoare/convertoare, urmand ca in timp sa vedem pe toate device-urile cu USB 3.1 acest tip de conector.

    Mai jos aveti cateva din caracteristicile principale ale noului USB Type-C:

    Entirely new design
    • Tailored for emerging product designs
    • Robust enough for laptops and tablets; slim enough for mobile phones
    • Similar to size of USB 2.0 Micro-B
    Usability enhancements
    • Reversible plug orientation and cable direction
    Supports scalable power charging
    Future scalability
    • Designed to support future USB performance needs
    Mechanical specs:
    • Receptacle opening: ~8.4mm x ~2.6mm
    • Durability: 10,000 cycles
    • Improved EMI- and RFI-mitigation features
    • Power delivery capacity: 3A for standard cables and 5A for connectors
    Mai multe detalii puteti gasi aici: USB.org - Documents.
    Attached Images Attached Images usb_type-c.jpg

  2. #2 SP
    Member FlyingPotatoes's Avatar
    Cu toate ca abia astept sa vad ca toate deviceurile au USB Type-C si portul acela arata super fain insa asta va dura destul de mult (din cate am inteles primele deviceuri vor aparea la sfarsitul anului asta insa avand in vedere ca inca mai exista laptopuri cu USB 2.0 cred ca trebuie sa mai asteptam putin).
    Ceea ce mi se pare mie interesant este un nou patent al celor de la Apple care urmeaza standardul Type-A insa va putea fi introduce in orice pozitie (poze mai jos)
    Attached Images Attached Images 2014-08-18_11-55-03.jpg bvnuzqwcmaab7l-.jpg 2014-08-18_13-29-36.jpg

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Ceva jocuri wii online... ceva? By MihneaWii in forum Nintendo Wii
    Replies: 2 Last Post: 19-04-2012, 16:12
  2. Kinect invata sa faca Zoom By MonkY in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 07-09-2011, 01:40
  3. E3 2010: Kojima lucreaza la ceva nou By erik95 in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 15-06-2010, 21:32
  4. Miyamoto ne promite ceva nou By Tudoran in forum Console News
    Replies: 7 Last Post: 09-02-2010, 16:31
  5. BioWare lucreaza la ceva nou By erik95 in forum Console News
    Replies: 3 Last Post: 03-02-2010, 23:18

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts