Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 15 of 15

Thread: Samsung Galaxy Note 4 a fost dezvaluit la IFA Berlin!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Samsung Galaxy Note 4 a fost dezvaluit la IFA Berlin!

    Ce repede trec anii. Parca nu de mult primeam Samsung Note pe piata si eram uimiti de dimensiunile sale. In ziua de astazi insa, un ecran de peste 5" este ceva obisnuit. Gama Note a crescut in fiecare an diagonala telefonului, ajungand de la 5.3" pana la 5.7" pe Note 3. Anul acesta este prima data cand ecranul nu a crescut, Note 4 pastrandu-si proportiile in mare parte. Asa cum ne-am obisnuit, Note 4 vine cu cel mai capabil hardware de pe piata, suferind si mici modificari estetice in aceasta evolutie. Precum S5 fata de S4, nici gama Note 4 nu a fost complet regandita cum a fost pana acum la fiecare generatie noua, semn ca Samsung a ajuns la un produs echilibrat in care are incredere. Sau poate sunt doar lenesi.

    Ce e nou? Avem in continuare mult apreciatul SuperAMOLED, insa de aceasta data avem si o rezolutie mai mare, ajungand la 2560x1440 (QuadHD). Desi mai sunt cateva telefoane cu aceasta rezolutie, Note 4 este primul cu SuperAMOLED. In plus, pentru prima data, Samsung vine cu un frame metalic, construind in sfarsit un produs premium din materiale premium. Acel faux leather de pe spate nu a disparut, insa a primit o textura mai bogata si se simte mai bine la atingere.

    Sa trecem la ce ne doare cel mai tare, specificatiile: avem un procesor quad core Snapdragon 805 (varianta Oxynos cu 8 core se va comercializa doar in anumite piete), avem in continuare 3GB RAM, desi se zvonea de mult 4GB, si 32GB spatiu de stocare. Nu s-a pierdut nici slotul de microSD, avand astfel posibilitatea sa ne marim memoria interna cu inca 128GB in plus. Bateria este una de 3220mAh care se incarca de la 0 la 50% in mai putin de 30 de minute. Conectivitatea USB 3.0 a disparut in schimb, avand un clasic MicroUSB 2.0. Aceasta schimbare este una cel putin ciudata, fiind un pas inapoi. Probabil s-au saturat si utilizatorii sa nu nimereasca mufa la incarcare sau la transferul de date. Ca tot veni vorba de utilizatori frustrati, fingerprint scanner-ul de pe S5 isi face prezenta si aici. Camera foto, care dupa umila mea parere a fost slabuta pe Note 3, promite ca este cea mai buna de pe un smartphone. Avem un senzor de 16MP cu OIS (Optical Image Stabilization). Distanta zoom-ului a fost si ea dublata, ajungand acum la 8x fata de 4x de pe Note 3. Camera frontala este acum una wide angle care va face poze cuprinzand un fundal mai mare.

    Samsung s-a laudat in timpul conferintei ca a reusit sa vina cu un skin mai curat si aranjat, fiind mult inspirati de Android L. Telefonul va rula Android 4.4.4 KitKat. Culorile disponibile vor fi: negru, alb, bronz si roz.

    Pentru mai multe detalii, specificatii complete, imagini extra si prezentare, va asteptam pe threadul dedicat: http://www.consolegames.ro/forum/f11...laxy-note-4-a/.
    Attached Images Attached Images note4.jpg

  2. #2 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Plus VR
    http://www.consolegames.ro/forum/sho....php?p=1155335
    The system uses the just-announced Samsung Galaxy Note 4, which slots into the headset and uses its Quad HD super AMOLED 2.5k display to supply the dual images needed for a VR experience.

    PS: mi se pare o tâmpenie...

  3. #3 SP
    Junior Member shimrut's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Plus VR
    Oculus Rift - Page 2



    PS: mi se pare o tâmpenie...
    Poate și un argument pentru care ți se pare o tâmpenie?

  4. #4 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu mi-ar placea sa am un telefon lipit de ochi, poate ma suna cineva si nu vreau "imersiune" in apel

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cand venea de la Google treaba asta, era misto. Cand vine de la Samsung (si culmea, in colaborare cu Oculus Rift - asta m-a mirat cel mai tare), e "naspa".

    Mie mi se pare interesanta ideea. Vrei sa te uiti la un film si esti pe drum? Sau poate nu-ti permiti un TV cu diagonala de 100"? Pui frumos "VR-ul" si ai rezolvat problema. Conteaza ca vine imaginea de la un smartphone sau de la PS4 sau de la un PC?

    Eu sunt curios de claritatea imaginii... mai ales ca totusi vorbim de 2560x1440 (mult peste ce va putea PS4 in 1920x1080). In sfarsit o sa pot sa folosesc si eu Google Maps sa fac un tur virtual

  6. #6 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Nu cred ca m-ai auzit pe mine sa spun asa ceva, e parerea mea nu inteleg de ce nu am voie sa o spun fara sa fiu tras de urechi. O sa fiu mai atent in viitor. Eu nu vreau un telefon lipit de ochi, tie iti place, oameni diferiti, gusturi diferite, păreri diferite.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E cam aiurea sa vii sa spui despre un produs pe care nici macar nu l-ai testat ca "e o tampenie"... si ca argument sa vii cu "sa am telefonul lipit de ochi". Poti spune ca nu te atrage VR-ul, asta e de inteles. Sau ca nu-ti place telefonul in sine, si asta e de inteles.

    P.S. Daca Sony facea acelasi lucru cu Xperia Z3 si venea cu Morpheus, sunt sigur ca nu mai era o tampenie

  8. #8 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    MonkY tu ai citit ce am scris? Am scris mi se pare o tâmpenie, nu am spus e o tâmpenie, la fel am spus si in cazul celor de la Sony, nu cred in acel proiect, asta nu înseamnă ca eu nu îmi doresc sa visez cu ochii deschiși. Ma retrag din discuție, eu nu am spus asa ceva, doar presupuneri. Sau ma faci iar fanboy Sony? Nu mai contează, am terminat cu acest subiect, nu mai vreau sa intru in polemica.

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    E pe sistemul "potatoes - potatos"... "mi se pare ca - cred ca", tot ajunge la "e o tampenie". N-are nicio legatura cu Sony, puteam sa dau ca exemplu Oculus Rift, dar cum scrie "powered by Oculus" pe Samsung Gear VR, nu mi-a mai ramas decat un singur concurent pe care-l pot numi, si acela e Morpheus.

    Daca spui ca la fel ai procedat si in cazul lui Morpheus si ti s-a parut si acela o tampenie, atunci inseamna ca nu te atrage VR-ul, si ar trebui sa spui asta clar si nu sa explici ca nu-ti place pentru ca "ai un telefon lipit de ochi". Ar fi mai fair, zic eu.

    P.S. Si nu mai sari si tu in sus ca o tzatza cum posteaza cineva contra opiniei tale... Urasc asta aproape la fel de mult cat urasc si pe cineva care isi ia jucariile si pleaca. Stand up and fight, damnit! Convinge-ma (pe mine sau pe ceilalti de pe forum) ca e o adevarat ce spui, nu arunca piatra si gata, fugi.

    Hai sa-l vedem "la lucru":


  10. #10 SP
    Junior Member shimrut's Avatar
    Gear VR se anunță a fi un dispozitiv cel puțin interesant. Ca o notă suplimentară, legată de Samung și Oculus:
    Oculus Rift dk2 are ca display ecranele folosite de Samsung pentru Galaxy Note 3. sursa

    Sunt curios e dacă vor face o versiune compatibilă și cu Note 3.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by shimrut View Post
    Sunt curios e dacă vor face o versiune compatibilă și cu Note 3.
    De asta sunt si eu curios, ca sa stiu daca vand Note 3-ul sau mai astept. Insa ma indoiesc ca o vor face... nu cred ca este "universal", iar Samsung stim bine ca va face tot posibilul sa vanda cat mai multe telefoane noi, nu sa aduca features pe cele vechi.

    In alta ordine de idei, cum va place varianta de Note 4 cu ecran curbat? Nu de alta dar n-a zis nimeni nimic de el: http://www.consolegames.ro/forum/f11...um-altul-nu-i/

  12. #12 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    @MonkY nu vreau sa conving pe nimeni de nimic. Doar am spus ce cred in acest moment, poate anul viitor cand merg la Gamescom si vad jucaria live o sa imi placa. Nu cred ca am sarit in sus ca o tzatza cand cineva are o alta parere. Raspund doar atunci cand cineva ma cataloghează intr-un fel anume. Nici tu nu ai testat jucaria sa imi aduci argumente, doar crezi si presupui ca o sa fie ceva demential. Pana la urma ai dreptate, hai sa asteptam sa vedem ce oferă, eu sunt mai pesimist. Am fost optimist in trecut cu nebunia legata de 3D si am ramas cu buza umflata. Nimeni nu mai vorbește acum de 3D, nici macar cei de la Sony care au laudat tehnologia.

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu am zis ca mi se pare interesanta ideea... nici eu n-am testat, dar presupun ca este mult mai ok decat un HMD de la Sony (head mounted display), in special datorita rezolutiei. In al doilea rand, Gear VR asta ar trebui sa fie super cheap (nu cred ca va costa mai mult de 150$), fata de cei 999$ cat e acum solutia Sony. Si da, vreau de ceva vreme sa-mi iau asa ceva... si tot astept sa scoata cineva un produs RETAIL pe piata. Se pare ca Samsung a facut primul pas. Inca odata, bravos lor, mai ales ca in ultima vreme la inovatie au cam ramas in urma. Acum au venit si cu un Note 4 cu ecran curbat, si cu VR... vad ca incep sa inteleaga si cum e cu wearable devices... Daca o tin tot asa, poate imi recastiga increderea. Dar chiar daca am atatea belele cu ei, tot nu pot sa zic instant ca mi se pare o tampenie... in special pt. ca este ceva prea nou, si pe care n-a pus ochiul meu... mana!

  14. #14 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Cat mi-ar placea un Google Edition la telefonul asta

  15. #15 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Desi nu pot sa spun ca-mi place TouchWiz-ul, trebuie sa recunosc ca un Google Edition ar transforma Note 4 intr-un "dumb" phone. Are o tona de functii pe care le-ai pierde (de la multi-window, voice recorder, download booster si pana la ultra power saving and stuff). Chiar sunt curios, oare mai merge S Pen-ul in varianta Google Edition?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 6 Last Post: 06-09-2014, 00:22
  2. Samsung Galaxy Note 3 By tudyniuz in forum Android
    Replies: 17 Last Post: 03-02-2014, 21:59
  3. Replies: 7 Last Post: 24-05-2012, 14:04
  4. Samsung Galaxy Note By Dant3 in forum GSM
    Replies: 5 Last Post: 13-04-2012, 07:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts