Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 8 of 8

Thread: Noul HDD de 10TB cu Heliu vine de la Western Digital

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Noul HDD de 10TB cu Heliu vine de la Western Digital

    Nu stiu cati dintre voi va aduceti aminte de o stire postata acum aproximativ 2 ani, prin care va vorbeam despre viitorul HDD-urilor clasice, salvate de folosirea Heliu-ului (si a tehnologiei denumite HelioSeal). Well, astazi Western Digital HGST (fostul Hitachi Global Storage Technologies, achizitionat de WD), a anuntat primul HDD clasic (mecanic) cu capacitate de 10TB (10 TerraBytes). Acesta a fost posibil datorita folosirii heliu-ului, in principal pentru ca acesta are o rezistenta mai mica decat aerul si din acest motiv noile HDD-uri pot folosi chiar si 8 platane dar cu un consum de pana la 23% mai mic decat cele standard.

    Nici concurenta nu a stat degeaba, si va reamintesc ca acum cateva saptamani Seagate a anuntat HDD-ul de 8TB. In aceeasi ordine de idei, WD HGST va livra initial drive-urile cu heliu in varianta de 8TB, cele de 10TB urmand sa ajunga pe piata un picut mai tarziu in cursul acestui an.

    Versiunile de 8TB vor fi un pic diferite de cele de 10TB, intrucat primele vor folosi o metoda standard de inregistrare magnetica (PMR), in timp ce ultimele vor merge pe tehnologia SMR (care creste densitatea datelor per platan). Cu alte cuvinte, pot trage concluzia ca varianta de 8TB se va adresa celor care doresc spatiu mare si performanta pe masura, iar varianta de 10TB se va adresa segmentului care doreste spatiu cat mai mare chiar si cu un mic hit de performanta (cloud storage de exemplu).

    Un alt fapt interesant este dat de faptul ca WD HGST considera pretul pentru noul HDD de 10TB ca fiind "the lowest cost-per-gigabyte and power consumption-per-gigabyte of any drive on the market". Cu alte cuvinte, nu doar va fi un monstru ca spatiu, ci va avea si un pret bun. Well, ramane de vazut... oricum, e groaznic sa te gandesti cum faci backup la asa ceva .

    Old news: http://www.consolegames.ro/forum/f11...ate-sta-heliu/
    Sursa: Helium-Filled 10TB Hard Drive Announced | TechBeat
    Attached Images Attached Images 10tb_hdd.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Pt. userii inregistrati pe trakerele romanesti e vis )

  3. #3 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Ai idee cand vor aparea si in varianta 2.5" ma gandesc deja daca ar fi posibil sa pun unul in PS4

  4. #4 SP
    Member Snake's Avatar
    In varianta de 2.5" de-abia au aparut cele de 2TB si se gasesc cu greu si tu vrei deja de 10TB? Cred ca vor mai trece niste ani.

  5. #5 SP
    Junior Member Metaf's Avatar
    O sa zboare banii din portofel la fel de repede cum zboara un balon umflat cu heliu

    @djleo666
    O buna parte din acesti useri a inceput sa foloseasca SDD pentru ca au auzit ca e mai rapid ... il pun in genunchi in mai putin de un an.
    HDD-urile sunt "invechite"

    PS: eu sunt in cautarea unui SSHD bun. Am asa ceva pe un laptop si e prea tare. Acum daca ar scoate si Sony de exemplu pe piata o noua varianta cu SSHD sau HDD pe heliu de macar 1TB .. alta poveste.

  6. #6 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Poti inlocui hdd-ul din Playstation cu un sshd Fata Sa II pierzi garantia. Dar nu vei avea viteze ca la un laptop deoarece Ps4 SI Xbox One au SATA 2

  7. #7 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Eu as vrea sa am 2 din astea... unu de folosit si unul de backup...

  8. #8 SP
    Senior Member RaverX's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    e groaznic sa te gandesti cum faci backup la asa ceva .
    Pai asta e si ideea, nu faci backup la asa ceva, ci tocmai invers, hardul il folosesti pt a face backup la ce ai

    Sau stochezi pe el tot felul de chestii care ocupa mult spatiu (nu zic ce, se stie) si pe care daca le pierzi nu te doare deloc, faci "rost" iar.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts