Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Dell prezinta noul Alienware 13

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Dell prezinta noul Alienware 13

    Dupa cum probabil stiati deja, Alienware reprezinta linia de gaming a celor de la Dell. Sau mai bine spus, linia de produse care vine cu cele mai bune componente disponibile pe piata, sau cu ultimele inovatii. In cazul de fata, Dell practic readuce la viata o mai veche serie (Alienware M11x), serie care a fost oprita undeva in 2012. De data aceasta insa se merge pe un ecran cu o diagonala de 13" in locul celei de 11" (care fie vorba intre noi, era cam mica pt. gaming pe un laptop).

    S-a lucrat enorm de mult la dimensiuni, noul Alienware 13 ajungand sa fie la 4.5 pounds (2Kg) cu aproape 1Kg mai usor decat "fratele" sau Alienware 14 (concurand cu succes cu Razer Blade). Desi Blade are o rezolutie de 3200 x 1800, Alienware 13 vine cu 2560 x 1440 IPS touchscreen, o rezolutie mai mult decat suficienta pentru un 13", in special atunci cand se lauda cu un brightness de 400nits (Alienware 14 se lauda cu maxim 300nits) si sub capota avem un GeForce GTX 860M si noile procesoare Intel Broadwell (dar nu de la lansare). Trebuie mentionat ca Dell va folosi doar procesoare full voltage pentru a folosi performanta oferita de cpu/gpu la maxim (dar asteptati-va la overheating atunci cand rulati totul la maxim). Bateria promite un uptime de pana la 8 ore de video playback. Detalii despre optionale (storage SSD de exp.) nu avem inca.

    Momentan nu avem preturile sau o data oficiala de lansare, insa Dell promite ca launch day-ul nu e departe. Pregatiti-va insa pentru preturi premium!

    Sursa: Alienware's Upcoming 13-Inch Quad HD Touchscreen Gaming Notebook Is Also Their Thinnest - Forbes.
    Attached Images Attached Images alienware_13.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avem si extra pictures:
    Attached Images Attached Images alienware-13-left.jpg alienware-13-keyboard.jpg alienware-13-lid.jpg alienware-13-right.jpg

  3. #3 SP
    Member BatsBike's Avatar
    arata interesant,evident .. faza cu supraincalzirea nu suna bine,chiar daca vad aerisirea in 4 locuri(?) .. oricum,doar pentru ca schimbam culoarea tastelor sau ca aveam full HD,nu am oprit un allienware in detrimentul unui Asus ROG(nu full HD dar mult mai silentios) ..

  4. #4 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Mi se pare butucanos si la 2kg cam greu. Razer Blade mi se pare o alternativa mai buna avand specs similare dar un ecran mai mare, design mai reusit si e si mai subtire.

    Inteleg ca e de gaming, dar cum Razer au reusit sa faca un laptop precum Blade cu placa dedicata si totusi atat de subtire, nu vad de ce baietii astia care sunt mereu considerati elita in domeniul asta, nu reusesc sa faca acelasi lucru. Doar portabil nu mi se pare laptopul.

  5. #5 SP
    Senior Member Trefla's Avatar
    Razer Blade nu are aceeiasi greutate ? Cam aceeiasi greutate are si Macbook Pro-ul de 15 inch si sincer mi se pare ca au facut niste progrese imense fata de "tancurile" din 2011.

    Tot nu cred ca placa aia este de ajuns macar pentru 1080p d'apoi pentru 1440p


  6. #6 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Ba da, dar vorbim de un ecran mai mare si un design mult mai subtire. Daca tot e mai mic asta, de ce e mai greu? De grosime nu mai zic.

  7. #7 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    Un compromis al celor de la Dell-Alienware ... care nu e nici cal nici magar nici ogar ... din punctul meu de vedere ar trebui ignorat de toata lumea.

    later edit:
    PS: nu isi are rost comparatia cu razer / macbook pro ambele sunt de 2-2.5 ori mai scumpe (si ma refer la modelul 14x cu specificatii similare... asta de 13" s-ar putea sa fie o idee mai ieftin).

    PPS tudy - macbook pro-ul este doar o baterie portabila cu ecran si totul este "minimizat" inclusiv performanta iar razer blade este foarte fierbinte (in caz ca nu stiai) - alienware este gros din cauza ca au lasat loc pentru a trece aerul nu ca cele 2 mentionate de tine.

  8. #8 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Fiind vorba de laptopuri eu tin sa cred ca portabilitatea e vitala, nu? Altfel am discuta de PC-uri. In cazul asta, monstruozitatea care e acest Alienware, ba chiar as spune intreaga gama de produse, sunt useless. Nu sunt portabile incat sa le poti lua cu tine oriunde fara mari greutati si nici nu ofera performante indeajuns de bune (vezi video mai sus) incat sa merite in vreun fel. Vorbesc desigur de mine. Eu as prefera un Razer Blade (sau ceva similar ca design si greutate) pentru gaming in loc de un Alienware de genul celui prezentat de MonkY.

  9. #9 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    maestre tu ai citit ce scrie acolo - laptopul are 2 kile atat are si razerblade ul .. ce naiba vorbim aici .... faptul ca nu e thin ? asta e alta mancare de peste si tine de design nu de portabilitate.

    later: am zis si mai sus - placa video e compromis, pe laptopul meu care are 7970m este cu 20 % mai rapida si tot nu face fata ecranului de 1080p ... ce sa mai vorbesc de 1440p - aberant, cred ca nici daca puneau 880m nu era suficient.

  10. #10 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Razer Blade are 2kg dar e subtire si cu un ecran mai mare. Alienware e si mic, si gros, si gras pentru doar 13". Asta nu imi convine mie la el. Prea multe compromisuri. De performante nu am zis doar ca, avand in vedere designul, la cat de gros e, incapea o placa mai serioasa gen 880M.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Stati usor, pentru ca va scapa o diferenta mare fata de Razer Blade, si anume faptul ca Alienware 13, ca orice alt Alienware dealtfel, va fi customizabil. Vei putea alege procesorul, placa video, diverse configuratii de storage (se zvoneste ca la cat de mic e vei putea avea RAID de SSD-uri - probabil maxim RAID 0). La fel, daca vi se pare overkill 1440p, puteti alege varianta cu 1080p (ba chiar au o varianta de TN cu 1366 x 768). Nu stiu daca in final va merita mai mult decat un Blade sau Macbook, cert e insa ca macar au scazut enorm de mult (ca greutate si dimensiuni) fata de Alienware 14, si au imbunatatit enorm racirea (o tona de cupru ajutata de 2 ventilatoare). Pretul si configuratiile disponibile vor fi cele care vor conta.

  12. #12 SP
    Mad Collector rodarkone's Avatar
    tudy tu cred ca te uiti la poze si tragi concluzii cat de gros e (wow cum suna asta ) - eu zic sa asteptam sa apara oficial niste specs si discutam dupa (nu putem sa-l comparam cu razer blade / mac book pro) alea sunt in alta liga ... de pret mai ales (Mac book proul fiind depasit complet si la performanta)

    Eu zic ca acest model va costa putin (probabil sub 1000 EU) si are target pe cei care nu au bani sa-si cumpere fratii mai mari 17/18x ... este doar pentru a umple o nisa si nimic mai mult, s-a vrut portabilitate (de la 4-5 KG -> 2 KG) cu performante decente (dar nimic stralucit). Exista pe piata solutii mai ieftine si mai bune ? nu cred sa fi vazut vreun laptop mic cu placa video dedicata puternica (dar nici nu am cautat intensiv - deci s-ar putea sa existe).

    Faptul ca nu este slim este o alta discutie si este la fel de relevanta ca si faptul ca nu e roz ... atata vreme cat pe piata exista doar 2 modele slim, restul competitorilor (Asus, MSI, Eurocom .. ) avand "tank-like" design.

    Pentru ca este un laptop ar trebuie sa fie:

    1. un display atat de mic incat sa satisfaca gusturile cumparatorilor - sincer nu as dori sa aibe 11" ... insa as fi preferat sa aibe 14" sau chiar 15" (si 2 KG)
    2. portabilitatea - cu alte cuvinte greutatea - daca te fatzai de colo-colo - conteaza enorm cat de greu este - 2 KG este foarte mult if u ask me (mai ales ca s-ar putea sa aibe si un power brick greoi motive CPU normal - placa video dedicate - mai mult de 1 HDD - duc cu gandul la consum mare )
    3. grosimea - ca sa nu credeti ca evitam subiectul ... eu personal prefer un laptop de plastic mai gros / la laptopurile metalice e ok sa fie mai subtire, insa trebuie sa existe siguranta la transport, un laptop de plastic subtire, poate avea probleme pe termen mediu si lung
    4. life time battery - iar nu vorbeste nimeni de asta - si este foarte important, mai important decat grosimea, iar Alienware are probleme cu asta tocmai pentru ca foloseste procesoare care nu sunt portabile/placa video dedicate si extra hdd-uri


    acum sa privim partea de gaming:

    4. ai nevoie de placa video puternica (probabil cel mai important lucru)
    5. ai nevoie de CPU / RAM suficient (si da pentru ca sunt mailitios -> Macbook proul nu are nici una/nici alta in varianta standard)
    6. ai nevoie de racire suficienta - o placa video puternica se incalzeste foarte usor

    alte chestii pe care eu unul le urmaresc:

    7. conectivitate - cate porturi ai disponibile, stiu ca unii or sa spuna vai dar poti sa adaugi un hub sau un docking station sau mai stiu eu ce - ei nu consider asta o solutie viabila (pentru ca vorbim aici de laptopuri nu de PCuri)
    8. upgradabilitatea - poate pe unii nu ii intereseaza gandindu-se ca la fiecare 2-3 ani il vor schimba oricum, insa cu cat avansezi pe scara banilor investiti simti parca nevoia sa beneficiezi mai mult de 2-3 ani, mai ales ca unele laptopuri high end sunt build to last, nu sunt jegurile care se vand la "hyper-market" care abea ies din garantie si crapa. (eu am facut nenumarate upgrade-uri la laptopul meu marindu-i performanta cu 100 % de cand l-am cumparat si parca tot nu sunt multumit si as vrea ceva mai mult )
    9. driverii - stiu ca pentru posesorii apple acest subiect poate fi "ce-s aia" insa utilizatorii de mac in lume si in special in Romania sunt un fel de "rara avis" (comparand evident cu utilizatorii de Micro****)

  13. #13 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Si pentru cei care vor mai multa procesare grafica de la laptopul lor Alienware a aparut Alienware Graphics Amplifier Alienware's new graphics amplifier and laptop make portable high-end gaming possible | The Verge
    Attached Images Attached Images alienwaregraphicsamp_1-100527292-large.png alienwaregraphicsamp_3-100527293-large.png alienwaregraphicsamp_4-100527294-large.png awgraphicsamp_caldera_lnb_0-100527296-large.png

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Replies: 10 Last Post: 07-09-2014, 17:02
  2. Apple prezinta noul iOS 8 si OS X 10.10 By MonkY in forum Tech News
    Replies: 3 Last Post: 05-06-2014, 23:27
  3. Sony prezinta noul PS4... Not! By MonkY in forum Tech News
    Replies: 8 Last Post: 15-05-2014, 19:17
  4. Replies: 0 Last Post: 25-07-2013, 09:58
  5. Sony prezinta noul firmware pentru PS3 si PSP By Bobby in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 29-10-2008, 13:19

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts