Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 13 of 13

Thread: Razer Leviathan: un nou soundbar si subwoofer 5.1

  1. #1 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar

    Razer Leviathan: un nou soundbar si subwoofer 5.1

    Sa fiu sincer ma numar din printre pasionatii de wireless (fire-less adica fara fire prin casa). Nu este normal pentru cineva pasionat de tehnologie fiind stiut faptul ca prin semnal wireless sau prin un numar mic de boxe nu numai ca se pierde din calitate dar si din profunzime. De aceea stirea asta pe mine ma incanta. Ce stire ca o tot lalai cu wireless si nu spui lucrul importat! Razer tocmai a lansat spre vanzare fara tam-tam, fara hype, fara mail de newsletter, noul lor soundbar 5.1 cu subwoofer la superbul pret de 200$.

    Pana acum nimic nou, dar sa vedem ce primim in acesti bani. Soundbarul de 30W are 4 difuzoare Dolby® Virtual Speakers, doua full-range de 2,5" si doua tweetere de 0.74" optimizate pentru surround sound gaming plus subwooferul de 30W cu difuzor pozitionat in jos (downfiring) de 5.25' care dupa specificatii coboara pana la 20Hz (nu uitati ca teoretic urechea umana poate auzi frecvente de pana 24Hz).

    Toate bunatatile astea sunt insotite de Blutooth v4.0 plus aptX Technology si NFC pairing, conectare analogica sau digitala optica, procesarea sunetului catre 5.1 Dolby Digital facandu-se indiferent de sursa de intrare a sunetului, analogica sau optica.

    Pagina produsului este: Razer Leviathan 5.1 Channel Surround Sound Bar for Gaming and Movies.
    Attached Images Attached Images razer_leviathan.jpg

  2. #2 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Mai multe imagini:
    Attached Images Attached Images razer-leviathan-5-1.jpg gallery-08-1-.jpg gallery-07.jpg gallery-06.jpg gallery-05.jpg gallery-04.jpg gallery-03.jpg gallery-02.jpg exploded-leviathan.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eu cand vad Bluetooth langa chestii gen Dolby, ma apuca pandalia. Ar putea si ei sa specifice ca pt. o calitate buna a sunetului de fapt nu e wireless, ci trebuie conectat pe optic.

    Also, daca tot e via bluetooth... mi se pare bizar sa nu specifice si ei cat tine bateria la asa ceva. In rest, pana nu le aud... n-am ce sa comentez. E suprasaturata piata de sound bar-uri si boxe pe bluetooth.

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Bluetooth cu baterie? MonkY bluetooth-ul lucreaza prin priza la soundbar. Dar telefonul care va face pairing prin Bluetooth va avea viata scurta in baterie

  5. #5 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by djleo666 View Post
    Bluetooth cu baterie? MonkY bluetooth-ul lucreaza prin priza la soundbar. Dar telefonul care va face pairing prin Bluetooth va avea viata scurta in baterie
    My friend, pai hotaraste-te! Ori sunt boxe wireless cu bluetooth... ori sunt la priza?!? Da, am zis bine bluetooth cu baterie, asa cum sunt alte cateva mii de boxe portabile cu baterie (eu am vreo 4-5 pe-acasa). Daca nu stii despre ce vorbesc, arunca o privire aici.

    M-am uitat si eu pe pagina Razer... si este un kit clasic "soundbar + subwoofer", nici gand de "boxe wireless". Se alimenteaza la priza (nu au baterie), au intrari clasice (optic si analog), plus ca suporta Bluetooth. Adica ceea ce poti face la orice receiver sau orice alt soundbar - cumperi un adaptor Bleutooth pe care-l conectezi la device-ul respectiv. Asta nu inseamna ca receiver-ul devine wireless. Un exemplu de astfel de adaptor ar fi asta sau asta.

    Nu prea vezi Bluetooth pe HiFi-uri serioase pentru ca se stie ca pe Bluetooth se pierde din calitate si semnal. Si asta pot sa o dovedesc oricand (am astfel de adaptoare). De fapt, nu e nevoie sa o dovedesc... orice audiofil serios va spune pass cand va auzi de Bluetooth audio. E ok pt. voce/telefonie... e ok pentru jucarii portabile sau pentru cei care nu cer prea mult... dar nu e ok pt. HiFi audio.

  6. #6 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Pe mine m-a convins, mi-ar placea unul.

  7. #7 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by Mayhem View Post
    Pe mine m-a convins, mi-ar placea unul.
    Deci se aude bine, da? Bun asa!

    P.S. Niciodata nu se cumpara jucarii audio dupa poze si specs. Decat daca nu-ti pasa cum se aud

  8. #8 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    MonkY don't be mean, Razer are multi fani indiferent de calitatea produselor lor. Si unele persoane ar cumpara un soundbar Razer, asa cum altii si-ar schimba televizorul tot cu un Samsung sau LG doar pe principiul "e marca mea favorita".

  9. #9 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Eheeee, daca se intampla asta la un produs Apple, sareau repede 20-30 de insi sa-i dea in cap, ca alege ca un fanboy. Asa, ca e Razer, nu mai conteaza

    Anyway, decat Razer soundbar + subwoofer de 60W (30+30) la 200 USD, mai bine pui mana si cumperi niste Klipsch-uri ProMedia 2.1 de 200W (70+130) la 140$ (au fost si 120$). Si garantez se vor auzi mai bine. Iar de restul de bani iti cumperi cate adaptoare Bluetooth vrei

  10. #10 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    But it's a bar that makes sound, I only expect drinks to come from the bar

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    LOL Mayhem

    Btw, daca stau bine si ma gandesc, nici soundbar nu prea-i poti spune. Un soundbar ar trebui sa aiba si el mai multe difuzoare, pentru a reproduce distinct canalele de spate (de obicei pozitionate diferit de cele care reproduc front si center-ul). Asa, ce e acolo e de fapt compozitia a doua boxe stereo lipite. In concluzie, pentru mine pare a fi un sistem 2.1 la care nici macar nu poti sa pozitionezi cele 2 boxe pentru un camp stereo mai bine definit. Ole!

    P.S. Hai ca am fost suficient de rau cu Razer Leviathan. Uite... numele imi place

  12. #12 SP
    Member Harkonnen's Avatar
    Am inceput sa citesc si dupa primul post mama incantat nevoie mare. A venit Monky si mi-a spulberat speranta... Partea si mai proasta e ca am terminat electronica deci sunt constient ca pe wireless si pe fire conventionale nu va fi niciodata un sunet ok... dar totusi mai sper...

  13. #13 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sorry Harkonnen. N-a fost intentia mea sa spulber sperantele cuiva, doar ca eu sunt mai direct de felul meu (si slobod la gura ).

    Se poate si pe wireless sunet exact ca si pe cablu... insa prin transport digital, asa cum face Apple de exp. via AirPlay (WiFi). Bluetooth-ul se comporta oarecum ca si analog-ul (over the air) si inca n-am gasit un device Bluetooth care sa nu piarda din calitate (volum, frecvente, etc.).

    Si ca sa fim on-topic pe ConsoleGames... mi-a placut de Microsoft ca la Xbox One a a trecut pe WiFi Direct in locul tehnologiei Bluetooth... in timp ce Sony a ramas pe Bluetooth 2.1 (whaaaaa').

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Recomandare soundbar! By djleo666 in forum HiFi
    Replies: 5 Last Post: 06-05-2014, 15:32
  2. Replies: 0 Last Post: 27-08-2012, 12:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts