Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 18 of 18

Thread: Zvon: Batranul Nokia 3310 revine in forta!

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Zvon: Batranul Nokia 3310 revine in forta!

    Pentru ca m-a provocat colegul djleo666 cu stirea referitoare la Nokia C1, am zis sa raspund cu o stire pe masura. Asa cum spune si el "pe bursa zvonurilor" umbla vorba ca Nokia pregateste un remake demn de unul din cele mai cunoscute telefoane ale sale: Nokia 3310. Da, ati citit bine! Nokia 3310, cel lansat in anii 2000 si vandut in peste 125 de milioane de unitati, va reveni si va fi adus la zi. Aflam ca principalul sau atu este camera PureView de 41 Megapixeli (cu optica Zeiss si flash Xenon). Va rula un Windows Phone 8 care va fi modificat pentru a se adapta ecranului sau de 3 inch.

    Pe langa designul clasic "metallic dark blue", Nokia 3310 va putea fi achizitionat si in culorile galben, albastru, rosu si verde. Vom avea 3 butoane de navigatie (in stilul clasicelor Windows Phones), aplicatii preinstalate precum MS Office, Xbox Games, Outlook si OneDrive (cu 7GB de spatiu). Jocurile pentru nostalgici nu vor lipsi nici ele: Snake II, Pairs II, Space Impact si Bantumi.

    Sub capota vom avea un procesor dual-core, 2GB RAM, 32GB storage, microSD... si totul intr-o carcasa ce va incerca sa se apropie cat mai mult de original (113 x 42 x 22mm si 133g). Ce nu sunt sigur ca vom avea insa va fi autonomia incredibila a vechiului 3310. Pret si data de lansare nu avem, insa va tinem la curent cu noutatile. Eu unul il voi cumpara cu siguranta!
    I’m really excited that we’ve found a way to marry our innovative PureView technology with such a beloved device. With its durable design and iconic look, we think even more people will enjoy our signature PureView magic

    - Juha Alakarhu, Nokia head of Imaging Technologies
    It’s an historic day. For five years, we’ve worked hard to make our voice heard and now our dreams are about to become reality. Personally, I’d have preferred to keep the five-line, monochrome screen, six ringing-tone volume levels and original message templates, but you can’t win them all!

    - Norman Gage
    Update: Hmm, avem si specificatii (desi sunt pe o pagina creata de "1 Aprilie")... Luati-le si voi ca zvonuri...

    Dimensions
    Height: 113 mm
    Width: 48 mm
    Thickness: 22 mm
    Weight: 133 g

    Display and User Interface
    Display size: 3-inch ‘ClearDiamond’
    Display resolution: WXGA (1280 x 768)
    Display features: Brightness control, Nokia Glance screen, Refresh rate 60 Hz, Sunlight readability enhancements, Corning® Gorilla® Glass 3, PureMotion HD+, Sculpted glass, Wide viewing angle
    Display colors: TrueColor (24-bit/16M)
    Touch screen technology: Super sensitive touch
    Sensors: Ambient light sensor, Accelerometer, Proximity sensor, Barometer,
    Gyroscope, Magnetometer

    Keys and Input Methods
    User Input: Touch + Softkey
    Operating keys: Volume keys, Camera key, Power/Lock key, Microsoft Home, Navigation keys.

    Connectivity
    SIM card type: Micro SIM
    Charging connectors: Micro-USB
    AV connectors: 3.5 mm audio connector
    Bluetooth: Bluetooth 4.0
    Wi-Fi: WLAN IEEE 802.11 a/b/g/n
    Network: 3G

    Battery
    Battery capacity: 1430 mAh
    Battery voltage: 3.7 V
    Removable battery: Yes
    Wireless charging: No

    Processor
    Processor type: Dual-core 1.5 GHz

    Memory
    User data storage: In device
    RAM: 2 GB
    Mass memory3: 32 GB
    Free cloud storage: 7 GB

    Photography
    Primary camera sensor size: 41 MP, PureView
    Camera Focus Type: Auto focus
    ZEISS optics: Yes
    Sensor size: 1/1.5 inch
    Main camera f-number/aperture: f/2.2
    Camera focal length: 26 mm
    Camera minimum focus range: 15 cm
    Camera image formats: JPEG
    Camera Flash Type: Xenon flash
    Flash operating range: 4.0 m
    Flash modes: Off, Automatic, On

    Main camera features
    Main camera – other features: 6-lens optics, Backside-illuminated image sensor, High resolution zoom 3x, Optical image stabilization, PureView

    Image capturing
    Capture modes: Video, Still
    Scene modes: Automatic, Sports, Night
    White balance modes: Cloudy, Incandescent, Fluorescent, Daylight, Automatic
    Light sensitivity: Automatic, ISO 100, ISO 200, ISO 400, ISO 800, ISO 1600, ISO 3200

    Video
    Camera video resolution: 1080p (Full HD, 1920 x 1080)
    Camera video frame rate: 30 fps
    Camera video zoom: 6 x
    Video playback frame rate: 30 fps
    Attached Images Attached Images noul_nokia_3310.jpg

  2. #2 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    La bateria aia sa zicem mersi daca ne tine o zi. Dar daca-ti iei 10, te duce o saptamana (schimband cam 1-2 pe zi)

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu as fi atat de sigur. Uite de exp. al meu 730 are o baterie de doar 2200mAh si tine linistit 3-4 zile. Doar ca e quad core, are ecran de 4.7". Ma gandesc ca un 3310 cu un consum optimizat (ecran mai mic, procesor dual core), are sanse mari sa tina chiar mai mult. Acum depinde si pt. ce-l folosesti. Eu l-as lua strict pentru nostalgie, fotografie si telefonie - ca sa fiu in ton cu djleo666 (ah, si Snake)!

  4. #4 SP
    Cons. Mercedes-Benz djleo666's Avatar
    Acum serios dar arata cam hidos
    Scriem in rime ca sa sune bine...

  5. #5 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Daca n-are Snake, degeaba !

  6. #6 SP
    Junior Member ghezo's Avatar
    Va avea și Snake! Nu știu cum va fi tastatura la el ținând cont de forma ecranului..însă e o idee interesantă..să vedem prețul.

  7. #7 SP
    Member Hitman's Avatar
    Are !

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by FishyBon3 View Post
    Daca n-are Snake, degeaba !
    Ma simt nevoit sa ma citez singur:
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Jocurile pentru nostalgici nu vor lipsi nici ele: Snake II, Pairs II, Space Impact si Bantumi.
    Deci da, are Snake...

  9. #9 SP
    Senior Member FishyBon3's Avatar
    Sorry, m-am entuziasmat si n-am citit chiar tot

  10. #10 SP
    Junior Member zorber's Avatar
    Daca e de aici luat: https://blogs.windows.com/devices/20...hone-makeover/ , eu ma gandesc ca e gluma de 1 aprilie , plus ca e din 2014 stirea.

  11. #11 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu ne strica si tu optimismul

    "UPDATED SEPTEMBER 30, 2015 11:19 PM"

  12. #12 SP
    Member iUser's Avatar
    Sunt singurul care si-ar fi dorit sa reapara un Nokia 3310 clasic? Cu tastatura fizica, ecran monocrom, fara camera etc.

  13. #13 SP
    Junior Member ghezo's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Sunt singurul care si-ar fi dorit sa reapara un Nokia 3310 clasic? Cu tastatura fizica, ecran monocrom, fara camera etc.
    Dacă ar reapărea bateria ar ține maxim trei zile și nu cred că va mai avea "super-puterea" să spargă gresia la o cădere..

  14. #14 SP
    Senior Member Encman's Avatar
    Si eu care la un moment dat radeam ca as vrea sa am un 3310 in eventualitea unui zombie apocalypse ...
    Trebuie sa recunosc ca m-a amuzat putin stirea.

    PS: e cam uratel "reinventatul" asta. Il prefer pe-ala vechi oricum ... pentru ca zombies

  15. #15 SP
    Senior Member nightprowler's Avatar
    Quote Originally Posted by iUser View Post
    Sunt singurul care si-ar fi dorit sa reapara un Nokia 3310 clasic? Cu tastatura fizica, ecran monocrom, fara camera etc.
    Eu dupa ce am pierdut un SII mi-am luat la 100 lei un flip phone Samsung. Nu-l mai gasesc dupa ce am mutat cartela in altul. Foarte util. M-a tinut luni bateria stand in raft.
    Si dupa faza cu S2-ul, telefonul cel mai scump si singurul pe care l-am pierdut (celelalte tinute cate 5 ani), am renuntat la d-astea. Mi-a creat sila si faptul ca pulitia nu l-a gasit cand e lucrul cel mai simplu pentru ei sa il faca.

  16. #16 SP
    Junior Member sandrino3867's Avatar
    Arata oribil !

  17. #17 SP
    Junior Member OldSchoolGamer's Avatar
    Quote Originally Posted by sandrino3867 View Post
    Arata oribil !
    Ummm... Este pentru NOSTALGICI. Dupa cum a mentionat si administratorul.
    Eu am crescut cu doua versiuni de Nokia 3310. Una alb-negru si cealalalta color. Asa ca te rog frumos sa faci cum fac eu. Si anume ce nu-mi place sau nu stiu, nu ma bag.

  18. #18 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Nightprowler wrote :
    "Mi-a creat sila si faptul ca pulitia nu l-a gasit cand e lucrul cel mai simplu pentru ei sa il faca."
    "Pulitia", cum o denumesti tu, nu are ca obiect de activitate recuperarea bunurilor pierdute de orice gură cască. Judecând după raționamentul tau, furturile, talhariile ar trebuii lăsate de izbeliște ca sa fie repartizați in căutarea de bunuri pierdute lucrătorii de la poliția judiciară ori specialiștii în criminalistică.
    On-topic, cu scuzele de rigoare, am avut telefonul original prin 2002, a fost bun la vremea lui, dar acum nu l-as folosi nici gratis. Il vad purtat prin autobuz de vreun cocalar, in niciun caz de vreun "pulitist". Iar când spun că il vad purtat prin autobuz de vreun cocalar nu ma refer la nostalgici, pe care îi consider ok, ci ma refer la coloristica excesivă si forma inestetica pentru zilele noastre, dar suficient de atractive pentru a-l asemeni pe un cocalar.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Nintendo incepe anul in forta By solecon in forum Console News
    Replies: 14 Last Post: 25-01-2015, 11:47
  2. Zvon: Project Gotham Racing revine By erik95 in forum Console News
    Replies: 0 Last Post: 05-11-2010, 21:23
  3. Replies: 3 Last Post: 22-09-2009, 20:12
  4. Castlevania revine in forta pe Xbox 360 si PS3 By Bobby in forum Console News
    Replies: 4 Last Post: 14-10-2008, 01:23

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts