Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast
Results 1 to 20 of 97

Thread: Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus

  1. #1 SP
    Admin MonkY's Avatar

    Apple dezvaluie noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus

    Desi am promis in timpul conferintei Apple (pe care am urmarit-o discutand live pe ChatBox cu gamerii pasionati de tehnologie) ca voi astepta si nu voi posta o stire despre noile iPhone-uri la cald, nu cred ca am somn pana nu pun pe hartie (chiar si digitala) cateva cuvinte. Dupa cum probabil ma cunoasteti deja, sunt genul care pune plusurile si minusurile negru pe alb (in cazul nostru mai mult alb pe gri) si imi place sa trag o concluzie, chiar daca este cel mai probabil mult prea personala si nu foarte agreata. Pentru ca in final, aici vorbim despre un produs care ma intereseaza pe mine, si nu "vocea multimii". Prin urmare, nu are rost sa procedez precum mai toate site-urile si sa va zapacesc cu date tehnice pe care le puteti gasi pe orice site de specialitate, si ma gandesc sa listez un cat mai corect duo de argumente pro si contra, minusuri si plusuri, toate legate de ce este OK la noul iPhone 6 si iPhone 6 Plus - si bineinteles, ce nu este OK la ele. So, let's do it!

    iPhone 6 & iPhone 6 Plus positive features:


    1. Diversitate - in sfarsit ma voi bucura sa nu mai aud chestii de genul "Apple nu stie sa faca decat un telefon, cu un singur design". Daca stam si ne uitam la ce line-up avem in momentul de fata (si ce au avut), cred ca exista ceva pentru fiecare. Mai exact avem asa:
    • iPhone 3-3GS - policarbonat - diagonala 3.5"
    • iPhone 4-4S - sticla - diagonala 3.5"
    • iPhone 5-5S - aluminiu - diagonala 4"
    • iPhone 5C - policarbonat - diagonala 4"
    • iPhone 6 - aluminiu - diagonala 4.7"
    • iPhone 6+ - aluminiu - diagonala 5.5"
    Cu aceasta ocazie voi scapa si de cei care urau produsele Apple doar pentru ca nu se incadra in trendul de "let's all do phablets". Culmea este ca i-am vazut pe multi dintre aceia care spuneau ca vor diagonale mai mari, postand dupa lansare chestii de genul "pfoaai, e prea mare". In concluzie, pe unii nu-i poti multumi niciodata, no matter what. Un hater va ramane un hater pana nu va vedea probabil sigla preferata montata in mod penibil pe partea frontala a unui smartphone - in ideea ca nu care cumva sa uiti ce marca de telefon ai. Ah, am zis ca nu trec la rautacisme, asa ca pe scurt, cred ca Apple a demonstrat acum ca se poate "mula" si dupa ceea ce vrea publicul. Probabil Steve Jobs ofteaza de undeva de sus, dar, viata merge inainte.

    2. Upgrade software + hardware - asta e deja un "combo" obisnuit la Apple, care fata de competitie, nu scoate niciodata un model mai slab decat anteriorul. Probabil ati prins partea de prezentare cu noul procesor A8, care e a doua generatie pe 64bits, si care desi are un numar aproape dublu de tranzistori (2 miliarde vs 1 miliard), ocupa mai putin spatiu si consuma cu pana la 50% mai putin. Si asta desi ofera un spor de performanta de pana la 25% mai mult pe partea de CPU si pana la 50% mai mult pe partea de GPU. Totul desigur, in combinatie cu noul iOS 8 care se va lansa odata cu iPhone 6. Pe mine sincer deja ma plictisesc cei care posteaza chestii de genul "Welcome to 2012 Apple", injurand de mama focului ca Apple nu vine cu 16 core-uri, 4 GB RAM si procesoare tactate ca pe desktop PC-uri, de-ti iau foc in mana sau consuma bateria in cateva ore de full load. Probabil sunt cei care n-au pus in viata lor mana pe un iPhone si nu stiu cat de bine merg lucrurile pe un dual core optimizat in draci.

    3. Rezolutia - da oameni buni, o sa ma injurati aici. Feel free to do it! Eu sunt unul dintre cei care ma bucur ca Apple nu a trecut la aberatii gen "rezolutie QHD sau 4K". Mi se pare o risipa atat de mare de resurse si o chestie atat de useless sa pui pe un 5"-6" rezolutii care pana si pe un monitor de 24" ar fi un pic overkill. Un consum de curent aiurea pt. o rezolutie cu un ppi care depaseste cu mult vederea 20/20 a unei persoane normale care nu se uita la al sau smartphone de la distanta de 5cm. Mie orice in jur de 300-330ppi mi se pare mai mult decat OK pentru un smartphone normal la cap. Iar iPhone 6 are 326ppi (asa cum am avut si pe iPhone 5 si 5S), pe cand iPhone 6+ mi se pare ca a sarit un pic calul, cu 401ppi - mai ales ca este o rezolutie "atipica" pentru Apple. Dar nah, probabil acum vor fi multi fericiti pt. ca au "FullHD pe telefon".

    4. Conectivitate - nu mai aduc in discutie aici super LTE-ul lui peste (care acum suporta 20 benzi si ajunge pe la viteze demne de WiFi, cu upto 150Mbps), insa iarasi sunt happy pt. ca scap de plangaciosii cu "Apple, eu vreau NFC!". OK, am si eu vreo 3 device-uri prin casa cu NFC... nu i-am simtit nevoia (avand in vedere ca la noi in tara e aproape inexistent), dar daca poporul a vrut NFC, in sfarsit, Apple a introdus si asta. Iar pe partea de WiFi, stiti foarte bine ca Apple a fost cam tot timpul "rege" (v-am si facut nenumarate teste de-a lungul timpului)... Well, cam pierduse putin teren fara 802.11ac. Acum vine Apple si cu ac pe iPhone 6. Happy now?

    5. Touch ID - pe cand aveam iPhone 5, singurul motiv important pentru care imi doream un iPhone 5S, era "nebunia" de Touch ID. Ma bucur sa vad ca au continuat, ba chiar imbunatatit, tehnologia. La fel cum ma bucur enorm ca nu au adoptat o solutie stil Samsung, prin care sa micsoreze butonul de Home, iar scanarea amprentei sa se faca prin "swipe". I hate that! Chiar si cu riscul ca telefonul sa aiba niste margini mai mari, Home-ul este "iconic" pentru Apple. Ma bucur ca n-au renuntat la el, sau nu au venit cu idei ala LG cu buton pe spatele telefonului!

    6. Autonomie - la acest capitol sunt sigur ca vor sari multi pe mine. Eu am demonstrat de-a lungul timpului (vedeti threadul de i5 si cel de optimizari) ca la modul in care folosesc eu un smartphone, ma tinea linistit 2-3 zile (setari de genul WiFi Always On, Brightness 60% - adica nu ceva conservativ, cum stau acum pe Android, unde brightness mai mult de 25% imi termina bateria in mai putin de o zi - in acelasi stil de usage). Chiar si cu o baterie "batrana" (la urma urmei i5-ul are 2 ani de cand il "chinui") inca tine cel putin 2 zile. Ceea ce pt. mine e decent. Acum, Apple vine cu baterii mai mari atat pe iPhone 6 cat si pe iPhone 6+, dar nu trebuie sa uitam ca avem si rezolutii mai mari, si diagonale mai mari. Cumulate insa cu ideea ca procesorul consuma cu 50% mai putin, tind sa cred ca estimarile Apple (ca de obicei) sunt foarte realiste, si foarte OK. Astfel, daca la un i5 si i5S Apple estima upto 10hrs talk time pe 3G, la i6 avem upto 14hrs iar la i6+ avem upto 24hrs! Si internet usage-ul pe 3G a crescut: la i5 8hrs, i6 10hrs, i6+ 12hrs. Serios acum, nu e o revolutie, dar avand in vedere ca ambele sunt mai rapide, mai mari, imping mai multi pixeli, pt. mine e o evolutie al naibii de OK.

    7. Camera - aici o sa vedeti ceva ciudat. Sa nu va mire ca vedeti camera atat la pro cat si la contra. Fiind la partea de pro, ma bucur ca Apple a venit si cu OIS (Optical Image Stabilization), chiar daca doar pe iPhone 6+. Imi place ca au trecut si ei la filmari 1080p la 60FPS (fata de 5S unde aveam "doar" 1080p la 30FPS), dar cel mai mult imi place ca au dus Slow Motion-ul si mai departe. Daca pe 5S puteai face Slo-mo la 120FPS, acum poti face la 240FPS, and that's just crazy! Also, un alt punct pozitiv e faptul ca in sfarsit Apple a mai invatat ceva de la Sony (la urma urmei, le foloseste senzorii, nu?), si a introdus Video Stabilisation. Chiar era nevoie de asta, impreuna cu noul feature de Continuous Autofocus pe video. Mai multe puncte pozitive voi posta (daca vor exista) dupa un hands-on. E foarte greu sa spui ceva despre o camera daca nu o testezi, in special in low light. Si trebuie sa spun ca ma astept la acei Focus Pixels de pe noua camera iSight, sa actioneze ca in cazul HTC/Canon in low light. Acolo unde se prefera "faster & larger pixels", in locul a "cat mai multe milioane de pixeli, no matter what". Si nu trebuie sarit peste faptul ca acest nou senzor stie de Phase Detection Auto Focus, tehnologie care se regaseste pe camere foto DSLR profi.

    8. Storage heaven - da, stiu! Apple nu are suport pentru microSD-uri. Multe alte telefoane bune nu au, si nu moare nimeni. In schimb insa, a venit cu niste optiuni care ar trebui sa satisfaca si pe cel mai mare nebun dintre noi. Mai exact, acum avem optiuni de 16GB, 64GB si 128GB. Da, 128GB baby! Cine vrea mai mult pe un smartphone, il sfatuiesc sa se orienteze spre un HDD extern pe WiFi or something... sau sa se gandeasca daca nu face ceva aiurea.

    9. Designul - iarasi o ciudatenie, pentru ca o sa gasiti acest lucru si la parti negative. Fiind la partea de plus, voi spune ca imi place cum au mers pe ideea de "rotunjime" si cum au pastrat feelingul de premium. Nu am pus mana pe un i6, dar toti cei care au facut-o la prezentare au zis "wow, pare chiar mai usor decat vechiul iPhone". Asta pentru ca datorita greutatii distribuite si a marginilor rotunjite, totul continuat cu ecranul cu margini rotunjite (parca seama cu ce vedem la unele modele Lumia), la care vine metalul rotunjit... cum sa zic, e heaven. Butoane stilate si care arata intr-un mare fel, fara biz-biz-uri gen sigle pe partea frontala (cred ca daca scria Apple pe fata nici nu ma mai uitam la ei). Ce poti sa spui, e un produs Apple. E normal sa fie maniaci cu design de exceptie.

    10. Ecranul - Apple a avut dintotdeauna mania asta cu calibrarea unui panou, si este probabil si motivul pentru care am refuzat eu vreo 5-6 iPad Air-uri care nu se prezentau exemplar. In cazul de fata, avem acelasi IPS Full sRGB cu brightness la 500cd/m2, dar ca bonus acum, de la un contrast de 800:1 in cazul unui iPhone 5S (care stim ca nu era extrem de stralucit in lumina puternica), ajungem la unul de 1300:1 (pt. i6+) si 1400:1 (pt. i6). Mai avem si functii gen "Dual-domain pixels for wider viewing angles" care sincer nu stiu cat de bine lucreaza, insa eu n-am vazut nimic in neregula cu views angle la iPhone 5-5S.

    11. Features - la asta a stat intotdeauna bine Apple. Nu voi vorbi despre HealthKit, Pay, FaceTime, Motion & Co... ci la simple exemple care te ajuta cu adevarat sa folosesti un telefon, in special unul cu diagonala mai mare. Stiti ca Steve Jobs avea mania cu "ecranul trebuie sa fie fix cat sa ajungi cu degetul in toate colturile fara sa muti telefonul in n pozitii". Well, Tim Cook nu si-a tinut "promisiunea" si a facut diagonalele din ce in ce mai mari, dar a adus totodata si 2 functii care sa faca mai usor de folosit un telefon mai mare. Acestea sunt Display Zoom si Reachability. In felul acesta cu un double tap pe home ecranul "fuge" in partea de jos, pentru a ajunge mai usor la partea de sus a ecranului... sau icoanele sunt mai mari, etc... Sunt "micile" tweak-uri pe care doar folosindu-le zi de zi iti dai seama cat de folositoare sunt.

    iPhone 6 & iPhone 6 Plus negative features:


    1. Sapphire screen - hai mai oameni buni! M-ati omorat cu fab-urile alea de safir, cu faptul ca ajungeti sa produceti vreo 100 de milioane de unitati pe an... si in final, revenim la sticla (chiar daca e ea "ion-strengthened glass")? Asta e, probabil la Huawei e petrecere acum, iar tudyniuz isi comanda deja vreo 10 bucati (de Huawei P7 Sapphire Edition, desigur).

    2. Rezolutia fragmentata - unul din marile avantaje pentru Apple a fost (si inca mai este) faptul ca nu are parte de fragmentarea de pe Android. Au avut doar cateva rezolutii, si trecerea de la "standard" la Retina a insemnat dublare de pixeli. La fel si la iPhone 6, vorbim de multiplicare "automata" a rezolutiei (adica developerii nu vor munci extra pentru noul iPhone 6), insa iPhone 6 Plus vine ca... musca in, stiti voi ce. Da, probabil unii developeri se vor bucura de 1920x1080 (de exemplu cei care fac jocuri pentru console - pentru ei portarea va fi mai facila), insa majoritatea vor adauga un "frack it, one more resolution we need to take care of". Nu stiu exact cum va rezolva Apple problema, dar e o problema in plus, oricum am lua-o.

    3. Camera - aici vreau sa ma leg de faptul ca e urat sa vad cum Apple "copiaza" un "feature" care nu-mi place deloc. Acela ca iese in exterior acel ring al camerei. Chiar daca acest lucru te va ajuta sa "sprijini" smartphone-ul pe masa la un unghi mai OK pt. tine, si te scapa si de micro zgarieturi pe spatele din aluminiu... tot e urat. E urat! Apple si fanbotii vor explica probabil ca a fost necesar pt. ca nu era loc. Sa fiu sincer, preferam sa mai creasca grosimea cu 1-2mm decat sa vad chestia aceea. Dar pe mine unul probabil nu ma va afecta, pentru ca sunt genul care foloseste back cover. Si am vazut ca scot niste back cover-uri din piele foarte dragute... Anyway, un alt punct negativ la camera: upgrade de la ƒ/2.2 (pe i5S) la ƒ/2.2? Pai ce-i asta? Eu chiar speram la un ƒ/1.8 sau macar un ƒ/2.0... Sa speram insa ca vor face diferenta acei "ultrapixeli". Si ultimul downside, camera frontala. Pai daca vedeti ca e "mania selfie-urilor" si unii scot front cameras chiar si cu 5Mpx, voi ramaneti tot la 1.2Mpx? Nu zic, pt. FaceTime e super decent, dar... not good enough selfies. Macar la frontala s-a facut upgrade de la ƒ/2.4 la ƒ/2.2. Dar cel mai rau, pentru mine care imi doream un 4.7", cel mai aiurea e ca au introdus OIS doar pe varianta de 5.5". La naiba!

    4. Designul - Nu stiu sincer ce-a fost in capul celor de la Apple cand au venit cu "benzile" acelea pe spate. Da, inteleg ca e al naibii de greu sa gasesti solutii pentru antene (si antene serioase), sa vrei si semnal puternic, sa nu ai parte nici de inca un "antenna-gate", dar totusi, mi se pare oribile. Again, eu probabil voi avea back cover, nu ma deranjeaza, dar parca n-au legatura cu restul telefonului. As fi preferat sa vad chiar si ceva ca la iPad-urile cu 4G... o banda undeva sus... sau poate mai stilizat, ca la HTC. Insa, la naiba... aici au ratat-o!

    5. Wireless charging - eu unul nu sunt deloc atras de tehnologia asta, si de cele mai multe ori am observat ca face mai mult rau decat bine, insa trebuie sa recunoastem: iPhone 6 nu are wireless charging. Chiar daca-mi place mie sau nu, nu are! So it sucks! Acum, sa ma explic si de ce nu ma atrage ideea. In primul rand, pentru ca la mine la telefon se vorbeste in draci... cateodata primesc tone de telefoane pe zi. Ori daca as avea wireless charging si l-as pune tot timpul, iar l-as ridica, iar l-as pune la loc, si tot asa... varza s-ar face bateria aceea. Iar al doilea motiv este ca pana acum n-am vazut un charger wireless care sa incarce decent. Majoritatea nu se pot compara nici macar cu un amarat de USB 2.0 (450mAh), daramite sa vorbim de 2.1Ah. Ori asta de multe ori, la o baterie mare, e crima si pedeapsa (se incarca in jumatate de zi?).

    6. Extra storage - sunt iarasi cinstit, si daca mie unul 64GB mi se pare enorm pe telefon (avand si Dropbox si alte nebunii gen WiFi Storage), trebuie sa recunosc ca mi-ar fi placut un card reader integrat. Atentie, am zis card reader, ceva care sa vada SD-uri, nu microSD-uri. In felul acesta s-ar pupa cu majoritatea camerelor foto de pe piata. Da, stiu ca au adaptor/card reader, dar totusi, n-ar fi fost rau o solutie "integrata".

    7. Where is my favourite colour?!? Apple, pe bune acum. Hai ca dupa alb nu ma omor, dar ce-ai avut cu negrul meu? Chiar asa, de cand a devenit "Space Grey" o alternativa la "Black"? Sau "Silver" alternativa la "White"? Hai ca inteleg ca la alb e mai complicat din cauza acelor margini rotunjite ale ecranului, dar negru este deja pe fata... era chiar asa de greu sa faci spatele complet negru? Si benzile acelea pt. antene negre? Ca sa fiu si eu (si probabil multi altii) fericit? Frack it again!

    Cam acestea ar fi plusurile si minusurile pe care un om care doarme pe el la ora 04:51, le vede dupa conferinta Apple, dupa ce a studiat o groaza de "hands-on"-uri, de interviuri, de poze, de comparatii, etc... Sunt multe intrebari la care nu am raspuns: de exp. cat RAM avem pe iPhone 6 si 6 Plus? Ce alte diferente mai sunt de hardware intre i6 si i6+? Cand vor fi disponibile variantele pe alb si negru? Cand va fi disponibil oficial in Romania? Care va fi pretul la liber? And so on... dar cu siguranta vom primi ceva raspunsuri in zilele care urmeaza. Voi updata postul cu argumente pro si contra, in caz ca e cazul.

    Va las in continuare sa-mi spuneti ce va place si ce nu va place... imi cer scuze daca am gresit cate ceva prin articol sau daca am sarit ceva... iar pentru toate cele, va astept pe threadul oficial: http://www.consolegames.ro/forum/f81...38-iphone-6-a/. Will you buy one? Which one? And why?

    P.S. Sorry guys, dar pentru Apple Watch chiar nu mai am suficienta STA + INT ca sa produc ceva enchanted. Daca doreste cineva sa preia stafeta, be my guest. Btw, ii rog pe "haterii Apple" sa incerce sa fie decenti in caz ca vor sa posteze pe-aici. Am obosit de cate chestii anti-iPhone si anti-Apple am citit in ultimele ore... de parca ar fi firma lui Lucifer si produsele includ si doi-trei draci la pachet... Thanks!
    Attached Images Attached Images apple_iphone_6_iphone_6_plus.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai adaug si cateva imagini sugestive de pe site-ul oficial al celor de la Apple. Mai multe detalii si comparatii intre modele puteti gasi aici: Apple - iPhone - Compare Models.
    Attached Images Attached Images apple_iphone_6_iphone_6_plus.jpg iphone_5_vs_iphone_6_vs_iphone_6_plus.jpg iphone_5_vs_iphone_6_vs_iphone_6_plus_front.jpg iphone_6.jpg iphone_6_availability.jpg iphone_6_cpu.jpg iphone_6_detail.jpg iphone_6_detail2.jpg iphone_6_detail3.jpg iphone_6_gpu.jpg iphone_6_leather_case.jpg iphone_6_lenses.jpg iphone_6_plus_price.jpg iphone_6_preorder.jpg iphone_6_price.jpg iphone_6_vs_iphone_6_plus.jpg iphone_landscape.jpg iphone_landscape_2.jpg iphone_landscape_3.jpg iphone_line_prices.jpg

  3. #3 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Si hai sa punem filmuletele prezentate si reclamele de pe TV gasite:








  4. #4 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Chiar foloseste ecran de acesta?


  5. #5 SP
    Senior Member erik95's Avatar
    Mi se pare dezamagitor. In primul rand din cauza faptului ca si-au abandonat niste principii, lanseaza mai multe telefoane si lanseaza 2 telefoane mari. In al doilea rand nu mi se par un upgrade: rezolutia e mica la standardele actuale (cel putin la i6), camera nu aduce nimic nou (decat pe i6+) si designul mi se pare nereusit. Pe partea de putere de procesare n-am nicio grija, telefoanele lor s-au miscat intotdeauna bine. Singurele plusuri pe care le vad sunt autonomia si capacitatea mare de stocare, dar asta doar pentru unii.

  6. #6 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    mai dar in primul post zici:
    iPhone 4 - sticla - diagonala 3.5"
    iPhone 4S - sticla - diagonala 4"

    au aceeasi diagonala sa sti, le detin pe amandoua.

  7. #7 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Da, acolo a gresit el, obosit find. O sa modifice later.

    Oricum, o functie foarte misto, la camera, pe care ai omiso, este HDR video. Mie personal mi se pare interesanta.

    In rest, un articol foarte echilibrat si chiar astept sa pun mana pe el, eventual la un prieten (ca sa nu fie legat cu 1000 de chestii in magazine) si ma hotarasc dupa aia. In mod clar e cazul sa-mi retrag 4s-ul si sa trec la un alt telefon care sa ma tine 2-3 ani.

  8. #8 SP
    Senior Member cashonly's Avatar
    hm, hdr video? se poate asa ceva? chiar ca e interesant, probabil se foloseste de senzorul rapid, daca filmeaza cu 90 fps impartit la 3fps (atatea ai nevoie pentru hdr) rezulta video la 30fps, dar cred ca senzorul este muuult mai rapid de atat, era la 5s de 120fps...

  9. #9 SP
    \ tudyniuz's Avatar
    Totusi, e vorba aia cu: Da ce aduce nou? Intrebare la care poti raspunde doar spunand ca e mai mare si mai subtire. Cred ca am ajuns la un punct cu telefoanele astea la care nu mai vedem nimic nou si trebuie sa ne bucuram de micile imbunatatiri primite de fiecare telefon la fiecare noua generatie. Marimea ecranului e acum perfecta din punctul meu de vedere la i6, marginile insa nu sunt la fel de mici precum la competitie, asta cred ca ma deranjeaza cel mai mult. Dungile alea de pe spate nu arata chiar atat de rau pe varianta neagra. Trebuie insa vazute personal ca sa ne dam seama ce si cum. Ma bucura enorm faptul ca avem 240fps la 720p. Mi se pare wow. Nici GoPro nu are asa ceva. Sunt insa trist ca nu avem video in 4k. Si am mai zis asta, imi doream 4k doar pentru crop, nimic altceva.

    Ce mi se pare mie deranjant insa, si am spus-o de 1000 de ori si o voi mai spune in continuare pana inceteaza sa fie adevarat este ca: Atunci cand alti producatori preiau idei implementate de Apple, se spune imediat ca s-a copiat. Atunci cand intregul OS preia tot ce e mai bun de la competitie, creste in dimensiuni desi s-a mers mereu pe ideea de one-handed use, si cand blamezi NFC doar ca sa il preiei tu, e deranjant. Si nu e deranjant ce face Apple, putin imi pasa care de la care copiaza, ma deranjeaza fanboysmele. Sunt si de partea cealalta, dar nu intr-un asemenea hal.

    Cat despre smartwatch, nu m-a impresionat deloc. Design-ul mi se pare foarte nereusit, aratand exact precum competitia. Postase trickz un link interesant, v-as recomanda sa il cititi. Nu vreau sa repet ce scrie acolo, dar mi se pare un punct de vedere extrem de cinstit. Daca ar fi sa aleg un smartwatch acum, tot Moto 360 as alege. Apple Watch pare a avea un OS nu foarte intuitiv si destul de greu de folosit, insa a prezentat anumite aspecte noi. Rotita aia, pe cat o blamati voi, mi se pare o idee foarte buna. Poate nu neaparat toate felurile in care e folosita, dar faptul ca s-au bazat mult pe ea. Se vede ca au "furat" angajati de la companii de ceasuri. Si ca tot zicea Razvan de stangaci, sorry dude, ceasurile se tin doar pe mana stanga. Indiferent ca esti stangaci sau dreptaci, acolo e locul ceasului. Chiar si cu un pret mai mic si cu o autonomie peste cea de 1 zi anuntata, tot nu sunt interesat. Asa cum nu sunt interesat nici de Moto 360. Nu vad inca utilitatea la asa ceva. Am impresia ca Apple au intrat in jocul asta doar pentru ca au fost fortati de competitie.

  10. #10 SP
    Junior Member pitagora's Avatar
    Nu stiu ce culoare sa iau, parca goldul de pitzi nu mai e asa de sexy

  11. #11 SP
    iry
    Senior Member iry's Avatar
    Telefonul arata foarte bine, acele dungi de pe spate nu ma deranjeaza atata timp cat eu pun husa intotdeauna (nu cred ca m-ar deranja si fara).
    Singurul minus ar fi camera de pe spate, acel ring iesit in afara.

  12. #12 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Aha, deci se poate

    Nu ca m-ar interesa in mod direct acest accesoriu, dar e bine ca se poate

  13. #13 SP
    Junior Member thafifth2006's Avatar
    Am fost fan iphone din 2007, am avut de la 2g pana la 5 si sincer ma bucur ca am trecut pe android. Cum sa scoti un telefon care sa coste peste 3000 ron cu specificati din 2012....? si aici ma refer la i6 pe care multi o sa il cumpere.....de i6+ nu stiu ce sa zic aceasi treaba, pacat.

  14. #14 SP
    Senior Member OlBlueEyes's Avatar
    Treaba e clară , telefoanele bat pasul pe loc .

  15. #15 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu neaparat. Stai putin sa o luam altfel.

    Treaba e clara. Apple a facut in 2 ani (de cand se ocupa Ive de ambele) ce au facut restu in app 4-5. Momentan le-au adus la acelasi nivel cu restu. Poate mai adauga 2-3 chestii in S-uri, dupa care vin cu lucruri noi.

  16. #16 SP
    Banned nurv's Avatar
    OBS: Si eu am fost fan iPhone multi ani, am avut iPhone 3GS, 4 si 4S, iPAD1, 2 si 4. Acum folosesc Android.

    E doar un telefon cu un design bun, specificatii bune si un sistem de operare exceptional.

    Nu mai are nici pe departe impactul pe care l-a avut iPhone 4 [dpdv al inovatiilor privind design-ului si materialele folosite]. Se pare ca Jony Ive nu mai are inspiratia de alta data. Benzile de pe spate arata extrem de urat plus ca pentru mine are un look prea rotunjit.

    Nu are nevoie de specificatii mai puternice pentru ca sistemul de operare este foarte optimizat. Dar lipseste acel "nu stiu ce" care a facut o data din produsele Apple ceva ce s-a diferentiat fata de concurenta. Crede-ma, pentru mai mult de jumatate din succesul iPhone este meritul iOS si a bibliotecii imense de aplicatii de foarte buna calitate.

    Pretul iPhone nu este pentru hardware-ul relativ modest la nivel de 2014 ci pentru intreg ecosistemul Apple care este Premium [iCloud / AppStore / iOS / OSX].

    Insa la fel de premium este si ecosistemul GOOGLE si cel al Microsoft. Windows Phone este un sistem de operare mai rapid decat iOS...

    Cat despre gluma lui MonkY ca Apple e o firma satanica, s-ar putea sta la discutii oculte langa o bere rece multa vreme pe marginea acestui subiect

    A nu se uita că Steve Jobs a făcut parte, în tinereţe, din Mişcarea New Age. New Age este o mişcare socială şi religioasă ce are ca scop o “nouă ordine mondială” şi lupta împotriva creştinismului, adică exact aceleaşi scopuri ca şi organizaţia malefică Illuminati. Astfel se explică ataşamentul lui Steve Jobs (unul din fondatorul lui Apple) faţă de simboluri ce ţin de ocultism şi Illuminati.
    De asemenea, Wooz este si a fost ateu si mason [a declarat chiar el asta]. Marul muscat, simbolu pacatului, sigla Apple pusa in oglinda la 45 de grada una langa alta da imaginea unui sarpe vazut din fata si multe alte chestii dinastea, pretul primului computer al lor a fost 666.66$, etc. Astia care se stiu cu ocultismu [nu ma numar printre ei] au spus ca in siglele lor sunt tot feluri de simboluri oculte si masonice sau cu interpretare oculta.

    Totusi mult prea multa lume extra indoctrinata si disperata pentru a le cumpara produsele exorbitant de scumpe care, desi au meritele lor privind calitatea premium si sistemul de operare bine scris, la o analiza obiectiva nu fac nimic in plus fata de cele ale concurentei. Sincer nu am auzit pe nimeni vanzandu-si organe pentru vre-un telefon cu Android sau Windows dar am citit stiri de chinezi prosti care au facut asta pentru iPhone si iPAD.

    Acum desigur noi trebuie sa ramanem integrii si doar sa ne amuzam pe baza acestor lucruri, toate pot fi simple coincidente... sau nu. Insa eu cred ca e posibil sa fie influente oculte si un sambure de adevar in toata povestea. Asa ca mai stii, poate ca sunt satanici... Pur si simplu nu e normal sa fii atat de disperat la nivel mondial pentru un produs extrem de scump care la o analiza la rece n-are nimic in plus fata de concurenta.

    PS: Chiar daca te superi pe mine, poti sa punctezi cate puncte negative vrei tu, oricine te citeste isi da seama ca nu esti deloc impartial si chiar si in punctele negative pe care le expui te exprimi in asa fel incat ori par nesemnificative ori par "features". Sorry, asa esti perceput.

    Si nu oricine este impotriva Apple este hater Apple asa cum ne numesti. Poate nu suntem altceva decat oameni neindoctrinat de produsele lor overexpensive, pe care le-am detinut si ne-am lamurit de ele.

  17. #17 SP
    Member AndyTiME's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    negru este deja pe fata... era chiar asa de greu sa faci spatele complet negru? Si benzile acelea pt. antene negre? Ca sa fiu si eu (si probabil multi altii) fericit? Frack it again!
    +1

  18. #18 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Preturi relativ ok - Telefoane , Apple - Quickmobile

  19. #19 SP
    Banned nurv's Avatar
    Sa dai intre 35 si 50 de milioane pentru un telefon mobil nu inseamna ca firma e satanica, inseamna ca tu esti posedat. Sau poate ambele.

  20. #20 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Sau poate chiar vrei ceva de calitate, pe care sa poti sa-l tii mai mult de 1 an si sa poti face si update la software peste 1 an.

    Oricum, o parte fff mica il va lua cu banii jos. Cei mai multi dintre noi vor face rate sau vor lua la abonament.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 5 1 2 3 ... LastLast

Similar Threads

  1. iPhone 6 Plus By MonkY in forum Apple
    Replies: 98 Last Post: 08-04-2015, 12:29
  2. Replies: 97 Last Post: 04-10-2013, 12:12
  3. Apple iPhone 4 anuntat By naz in forum Stories & Other News
    Replies: 0 Last Post: 07-06-2010, 20:51

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts