Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 9 of 9

Thread: Google Glass vine cu procesor Intel!

  1. #1 SP
    \ tudyniuz's Avatar

    Google Glass vine cu procesor Intel!

    In 2015 Google va lansa un nou model Glass, model care va folosi un procesor de la Intel, oferind astfel si o autonomie mai buna decat versiunea Explorer disponibila in acest moment. Dupa primul upgrade care a facilitat instalarea lentilelor cu dioptrii, iar al doilea care a dublat memoria RAM, pasul urmator pare a fi cresterea puterii si a autonomiei. Desi momentan pretul exorbitant impreuna cu autonomia slaba a dispozitivului au descurajat piata, noul model Google Glass ar putea creste interesul pentru produs.

    Desi nu stim momentan ce model de procesor vom avea in noul Google Glass, acesta ar putea fi acelasi MICA din bratarile de lux produse de Intel. Cu acest procesor atat performantele, dar mai ales autonomia, se vor dubla.

    Probabil entuziasmul general pentru Google Glass a scazut in ultimul an, dar cu performante sporite si o autonomie mai buna, Google poate starni interesul din nou. Sunt insa curios, cat ati fi dispusi sa cheltuiti pentru o pereche de Glass?
    Attached Images Attached Images googleglass-copy.jpg

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Avand in vedere ca in momentul de fata Google Glass se vinde cu 1500$ sau 1000£, e un produs complet ne-atractiv pentru consumatori. Gurile "rele" spun ca pretul retail va fi undeva pe la 900$... personal cred ca este un device care nu ar trebui sa coste mai mult de 299$. Stiu ca multi veti spune "da, este pretul mare pentru ca e un development kit". Well, si Oculus Rift se vinde ca devkit, si o face pentru 350$... iar daca e sa vorbim strict de tehnologia integrata as spune ca Oculus VR e o masinarie mult mai complexa si cu hardware mult mai scump.

    Problema mare cu Google Glass este data nu neaparat de entuziasmul scazut, ci de faptul ca multi au inceput sa vada partea negativa a acestui produs. De la cluburi, restaurante si locatii unde Google Glass e interzis si pana la faptul ca mai toate companiile il vad ca pe un produs "spion" si care nu respecta privacy-ul... ceea ce nu ajuta deloc in cresterea interesului.
    Attached Images Attached Images 030414-bar-sign-google-glass-thumb.jpg

  3. #3 SP
    Member razu's Avatar
    mai discutam cand stie asta --


  4. #4 SP
    Member Joystick's Avatar
    Sunt interzisi in cinema... deci din start da de inteles ca se vor lovii de cuvantul "privacy" de foarte multe ori . Costul este enorm ... si sa luam in considerare dioptriile ochilor la anumite persoane , proiectarea imaginii pe lentile cu gradatii diferite trebuie facuta la comanda, sigur sare pretul si la 2000 cred...

  5. #5 SP
    is the man! trickz's Avatar
    Cei de la Google au depus azi cerere de patent pentru un design nou, am atasat imagine. Arata mai ok asa, zic eu.
    Attached Images Attached Images glass_design.jpg

  6. #6 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Quote Originally Posted by MonkY View Post
    Problema mare cu Google Glass este data nu neaparat de entuziasmul scazut, ci de faptul ca multi au inceput sa vada partea negativa a acestui produs. De la cluburi, restaurante si locatii unde Google Glass e interzis si pana la faptul ca mai toate companiile il vad ca pe un produs "spion" si care nu respecta privacy-ul... ceea ce nu ajuta deloc in cresterea interesului.
    Mda, si la mine la serviciu e un afis asemanator la intrare.

  7. #7 SP
    Member felixanu's Avatar
    Sunt curios cum implementeaza lentilele cu dioptrii. Au ceva de -7? :-(. Vad ceva bun in viitorul acestor ochelari. Poate pe viitor ne vor ajuta in problemele vederii.

  8. #8 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Deja se lucreaza la aplicatii pt cei nevazatori care s-ar putea folosi de Google Glass. http://www.visionaware.org/blog/visi...aired-users/12

    Stiu ca exista si un proiect, OpenGlass.

  9. #9 SP
    Junior Member maxmaxuel's Avatar
    Baietii astia Oculus Rift Development Kit 2 vezii si 3D cu iei??

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Google Glass By tudyniuz in forum Hardware
    Replies: 10 Last Post: 25-05-2014, 16:23

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts