Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 151 of 155 FirstFirst ... 51 101 141 149 150 151 152 153 ... LastLast
Results 3,001 to 3,020 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #3001 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Eu am rezolvat cu Zgomotul la modelul CUH7016B - Delta FAN.
    Am avut cateva tentative esuate:
    1. Prima incercare. desfacut, curatat (nu era foarte murdar) pus pasta Arctic Silver MX 4. forma de bob mazare.
    Rezultat: Aproape la fel ca inainte. Era o idee mai silentios.
    2. A doua incercare: Desfacut, curatat pasta veche si pus pasta asta:
    Pasta termoconductoare Thermal Grizzly Kryonaut

    A fost ceva mai silentios dar nu cu foarte mult. In jocuri gen ca: GOD of WAR, Horizon, Battlefield --> Avion.

    3. A treia incercare a fost cu succes.

    Cumparat dupa ebay: PS4 Pro Internal Fan G95C12MS1AJ-56J14 12VDC 2.10A -NIDEC brand
    Ajuns in Romania in 3 saptamani.

    Desfacut, curatat pasta veche, montat pasta noua sub forma de linie (deoarece APU-ul este sub forma de dreptunghi), montat FAN NIDEC.

    Rezulvatat exceptional.

    In momentul de fata in jocuri ca GOD of War, Horizon consola aproape ca nu se aude.
    Am scapat de zgomotul tipic de Boeing 747

    Fan-uril alea DELTA de la modelele 7016B sunt praf..

    Bafta.

  2. #3002 SP
    Senior Member cosminbad's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Pe langa pasta, trebuie sa arunci o privire si la heatsink, se aduna praf si acolo.
    In cazul meu, de aici provenea zgomotul, arata ca o vata neagra adunata acolo. Poti folosi o penseta sau un betigas de urechi umed sa aduni praful de acolo. Nu uita sa scoti consola din priza inainte.
    Poti incerca sa il cureti intai bine de praf si dupa aceea, daca nu se rezolva cu zgomotul, sa il desfaci si sa ii schimbi pasta (ai multe suruburi de desfacut si nu e chiar la indemana). Eu am schimbat pasta de 3 ori pana mi-am dat seama ca aveam praf si in lateralul ventilatorului spre partea din spate a consolei (unde e heatsink-ul)

  3. #3003 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Da, exact. Doar ca asa cum a punctat @gabridinu, problema majora vine de la acele ventilatoare proaste folosite de Sony.

  4. #3004 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Am vazut ca modelele astea noi: CUH 72XX, vin cu FAN-uri DELTA. Dar sunt foarte diferite fata de cele de la 7016B.

    PS: Tips: PS4 Pro se desface si se curata foarte usor.

    Inca n-am deschis niciun Xbox.

  5. #3005 SP
    Member Hazer's Avatar
    Am demontat astazi consola si am curatat-o (surprinzator de putin praf avand in vedere ca o am de cand s-a lansat) si i-am schimbat si pasta care era peste tot numai pe heatsink nu. Am aplicat un MX-4 si a facut minuni. Am masurat aseara cam 69db in fata consolei, iar acum dupa schimbul pastei 56-57db - ambele masuratori facute cu ps4 ruland Spider-Man in 4K HDR.

    Ma declar perfect multumit momentan, mai ales ca nu trebuie sa dau volumul mai tare ca sa acopar sunetul ventilatorului. Oricum, am facut comanda si de un ventilator Nidec sa vedem cat de silentios poate ajunge.

  6. #3006 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    mai pe la inceputuri eram si eu interesat de chestiile astea cu ventilatoarele acum chiar ca nu-mi mai pasa , important e sa mearga bine si din 2016 si pana azi merge ok asa ca da-l naibi de ventilator

    Cred ca pollul de sus nu mai are sens acum oricum sunt putine voturi

  7. #3007 SP
    Member cipvas's Avatar
    Quote Originally Posted by cipvas View Post
    Da, eu. E l-am desfacut mai mult sa-l curat de praf, dar am zis ca hai sa-i schimb si pasta. Am pus Arctic MX-4, si, la inceput, adica acum vre-o 3-4 luni, era destul de silentios, dar acum e motor de avion, si nu inteleg de ce. Vreau sa-l desfac din nou sa vad ce s-a intamplat acolo. Culmea este ca la unele jocuri precum BO4, Apex sufla foarte tare atunci cand e in meniu si nu asa tare cand e in joc. Cam in aceeasi perioada, adica cam acum 3-4 luni in urma, am desfacut si Pro-ul unui prieten ca sa-l curat de praf, dar la el am refolosit pasta originala care era pe procesor(nu aveam in momentul ala alta la indemana), si cand zic ca am refolosit-o spun ca am strans-o mai pe mijlocul procesorului. Culmea e ca prietenului meu nu i se aude mai deloc consola nici in momentul asta, adica e foarte silentioasa, iar a mea sufla de parca vrea sa decoleze. Mentionez ca in general ma joc doar duminica si ca nu sunt chiar afon in ale electronicii.
    Zilele trecute am desfacut din nou consola. Nu am gasit foarte mult praf, dar am curatat pasta de la procesor si ventilatorul. Peste procesor am pus MX4, ca alta nu aveam, de data asta am pus-o sub forma de linie. Data trecuta, adica acum cateva luni am pus-o pe toata suprafata procesorului. Rezultatul este ca cel de acum cateva luni, adica e foarte silentioasa. Nu inteleg, pasta asta isi pierde din proprietati odata cu trecerea timpului???

  8. #3008 SP
    Member Kratos666's Avatar
    Salut, am cumpărat azi o pereche de căști razer nari și nu pot sa conectez microfonul prin wireless. Un sfat dacă e posibil?

  9. #3009 SP
    Member chris diaz's Avatar
    Detin ultimul model de PS4 Pro, CUH-7216B, nu este chiar silentios, in momentul achizitiei m-am bucurat iar bucuria a tinut pana am descarcat digital jocul Metal Gear Solid V. Stiti faza cu tipul aflat in coma pe patul de spital, trezindu-se la viata? Ventilatorul scoate un sunet urat de tot, nu e apropiat de jetul din prima serie, dar se aude urat de tot. Din ce am inteles, au revenit la ventilatoarele Delta.
    Ca unul care am avut un Boeing in camera cu primul PS4 Pro lansat, trecand prin dead-silence cu un PS4 slim de 500 Gb, serie CUH-2116A, revenind din nou la PS4 Pro pot spune urmatoarele : PS4 Pro este foarte galagios comparativ cu PS4 slim, Xbox One S si Xbox One X.

  10. #3010 SP
    Member cipvas's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    Eu am rezolvat cu Zgomotul la modelul CUH7016B - Delta FAN.
    Am avut cateva tentative esuate:
    1. Prima incercare. desfacut, curatat (nu era foarte murdar) pus pasta Arctic Silver MX 4. forma de bob mazare.
    Rezultat: Aproape la fel ca inainte. Era o idee mai silentios.
    2. A doua incercare: Desfacut, curatat pasta veche si pus pasta asta:
    Pasta termoconductoare Thermal Grizzly Kryonaut

    A fost ceva mai silentios dar nu cu foarte mult. In jocuri gen ca: GOD of WAR, Horizon, Battlefield --> Avion.

    3. A treia incercare a fost cu succes.

    Cumparat dupa ebay: PS4 Pro Internal Fan G95C12MS1AJ-56J14 12VDC 2.10A -NIDEC brand
    Ajuns in Romania in 3 saptamani.

    Desfacut, curatat pasta veche, montat pasta noua sub forma de linie (deoarece APU-ul este sub forma de dreptunghi), montat FAN NIDEC.

    Rezulvatat exceptional.

    In momentul de fata in jocuri ca GOD of War, Horizon consola aproape ca nu se aude.
    Am scapat de zgomotul tipic de Boeing 747

    Fan-uril alea DELTA de la modelele 7016B sunt praf..

    Bafta.
    Revin cu problema "avionului" la PS4 Pro. Spre surprinderea mea, in interiorul Pro-ului meu(CUH-7016B), ventilatorul este Nidec. In disperarea mea era cat pe ce sa comand si eu unul de pe Ebay. Dar se pare ca nu e cazul, nu? Sincer nu stiu ce sa mai fac. Am incercat 4 paste termice...Am curatat tot ce posibil innauntru.

  11. #3011 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu am renuntat la a mai incerca ceva, tot acolo se ajunge intr-un final. Am inteles ca noile batch-uri din magazin tot Delta folosesc, deci se prea poate ca nici schimbatulei cu una noua sa nu fie o solutia salvatoare. Am vazut ca a cumparat un coleg forumist, asteptam niste pareri dupa ce o forjeaza putin in 4K.

  12. #3012 SP
    Member cipvas's Avatar
    Dupa ce vineri am pus alta pasta termica, argintata, cu vascozitate mai mare, AG Silver, asa se numeste, si fara rezultata(tot avion), a 2-zi, sambata, am desfacut din nou consola si i-am pus MX-4. Surpriza !!! Liniste absoluta. Deci pasta pusa cu o zi inainte nu face transferul termic cum trebuie. Dar MX-4 am mai pus de 2 ori pana acum, merge silentios 1-2 luni, dupa care incepe sa sufle ca nebuna. Se "consuma" pasta asta?

  13. #3013 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Scapai mai ieftin daca iti cumparai casti overhead sa nu mai auzi zgomotul. Zic si eu.

  14. #3014 SP
    Member cipvas's Avatar
    Am si din alea.

  15. #3015 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Si tot auzi consola?

  16. #3016 SP
    Member cipvas's Avatar
    Tot se aude, nu foarte tare. Dar chiar si asa, ma deranjeaza ca un lucru care il am sa nu merga cum trebuie.

  17. #3017 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Nu stiu cat de tare suna a ta, dar toate modelele sunt destul de zgomotoase. Nu inseamna ca nu merge cum trebuie, inseamna ca asa trebuie sa mearga, cu ventilatorul turat.

  18. #3018 SP
    Member cipvas's Avatar
    Quote Originally Posted by Espiritus View Post
    Nu stiu cat de tare suna a ta, dar toate modelele sunt destul de zgomotoase. Nu inseamna ca nu merge cum trebuie, inseamna ca asa trebuie sa mearga, cu ventilatorul turat.
    Inseamna ca nu ai citit ce am scris mai sus. Acum este pusa pasta termica MX-4 si e liniste deplina. Abia, abia se aude ventilatorul. Dar chesti asta tine doar 1-2 luni. Dupa care iar incearca sa decoleze.

  19. #3019 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Daca toate consolele decoleaza inseamna ca asa e normal sa faca, deci anomalia e la tine cand e silentioasa.

  20. #3020 SP
    Member westy9009's Avatar
    Va spun sincer ...eu am consola inca de la lansare si ..cum spun americanii 'it’s loud as hell, but solid as a rock"... deasemena la un moment dat am cercetat subiectul ..si rezultatul a fost : Sony are un procent de failure de 1% sau chiar sub acesta la console stricate si in paralel ...cele cu ventilatorul silentios au o temperatura o idee mai ridicata . Acum pentru ambele versiuni ..tind sa cred sau macar sper ca au testat in mod repetat in laboratoare ..innainte de a scoate pe piata avand o oarecare temere de o lansare esuata ' RRoD la xBox, Samsung Note 8 , etc '

    P.S - pentru zgomot folosesc..'vedeti poza '....unde chiar si cu un volum mic ..face ca zgomotul sa fie insezizabil

    Sent from my SM-N950F using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 151 of 155 FirstFirst ... 51 101 141 149 150 151 152 153 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts