View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
342. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

120 35.09%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

102 29.82%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

54 15.79%
  • Nu stiu inca

66 19.30%
+ Reply to Thread
Page 139 of 145 FirstFirst ... 39 89 129 137 138 139 140 141 ... LastLast
Results 2,761 to 2,780 of 2885

Thread: PS4 Pro

1. #2761 SP
    Senior Member bicky1310's Avatar
    Nu rulează toate jocurile la 60 fps, nici la 4k. In plus de asta, pentru a beneficia 100% de toata puterea consolei jocurile trebuie sa fie updatate de către developeri anume pentru pro. Pentru cele vechi fara update exista "boost mode" in meniul consolei, dar mai mult de cateva frame-uri în plus nu câștigi. Mi-am luat Pro recent și sincer nu merita diferența de preț intre el si slim (joc pe tv 4k). Eu am luat-o ca mi s-a pus mie pata, nu regret achiziția, dar pot fi obiectiv si sa recunosc ca nu merita sa schimbi ps4 normal cu pro. Uita-te pe YouTube la analizele celor de la Digital Foundry si sigur vei fi lămurit.

2. #2762 SP
    Junior Member gabridinu's Avatar
    Eu zic asa...daca ai deja ps4...nu se merita upgrade ul. Daca n ai deloc..intre ps4 slim si pro..as alege Pro ul..

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

3. #2763 SP
    Junior Member G@by's Avatar
    Pai d.p.d.v hardware, X-ul sta mai bine decat Pro, dar asta pana la PS5 foarte probabil.
    Deja cu Pro mai toate jocurile "stau" la 60 fps (totusi nu toate ), asta din ce se spune si din testele facute de unii pe youtube (poti cauta acele teste), dar iti dai seama ca X-ul fiind mai puternic, duce si mai bine.
    Ca PRO-ul nu e nativ 4K si ca face o emulare, asta cam asa au spus-o si cei de la Sony, dar daca ai un TV de genul, nu o sa intampini probleme. X-ul in schimb, poate rula si blu disc-uri 4K UHD, Sony, nu.
    In mare isi fac ambele bine treaba, mai conteaza la alegere si jocurile scoase in exclusivitate pentru o consola sau alta, care iti plac mai mult. Si poate ar conta si cat de prietenos iti pare un meniu sau altul.
    Xbox-ul se vrea sa acopere si o utilitate multimedia, Sony fiind mai dedicat jocurilor.
    Eu am atat Xbox (nu X), cat si Pro si sincer sa-ti spun, daca as lua treaba de la zero, acum as lua X-ul, ca e cea mai puternica consola. Eu in schimb am apucat si am luat volan pentru PS, iar acum sunt oarecum legat de el, plus ca legat de redat discuri, am ultimul player de la Sony (X800), care e varful lor de gama si ruleaza tot ce e aparut pe piata. De aceea am si facut upgrade-ul de la Phat la Pro si nu de la Xbox One standard la X.
    Pe de alta parte, daca esti sau daca vei fi muscat de microbul unei casti VR, deocamdata doar Sony o ofera (vorbind doar de console). PRO ruleaza mai bine cu o casca VR, decat unul normal, asa ca si asta a contat pentru mine.
    Grea alegere, dar trebuie facuta din propria initiativa, ca sa nu dai vina mai tarziu pe cineva.
    Bafta multa...

4. #2764 SP
    Junior Member gabridinu's Avatar
    De acord cu ce zice si colegul de mai sus. Mai trebuie luat in considerare si daca vrei sa joci online. Pe ce platforma joaca cei mai multi prieteni de ai tai..

Sent from my SM-G920F using Tapatalk

5. #2765 SP
    ACT
    Member ACT's Avatar
    Multumesc pentru raspunsuri baieti, as ramane la PS datorita exclusivitatiilor, dar ma atrage si cea mai puternica consola din lume (xbox x). Sunt interesat ca jocurile sa ruleze la 60fps, asta e cam singurul motiv pt care as face trecerea, dar dupa ce am vazut lista de pe ign..parca as ramane la slim

6. #2766 SP
    Junior Member G@by's Avatar
    Si slim-ul este ok, dar daca te mai gandesti, poate prinzi un WE cu vreo promotie, sau chiar Black Friday (multi il asteapta, concurenta o sa fie mare ) si iti iei un Pro la un pret bun. Pai nu se stie cum suna viitorul pe termen scurt, ce jocuri mai ies si sa nu-ti para rau. Ca sa vinzi apoi Slim-ul si sa cumperi Pro, pierzi bani mai multi decat daca ai lua acum direct un Pro.
    Exista posibilitatea ca sa-tiniei slum si sante tot intrebi, "oare cum ar fi fost cu Pro ?". Te macina o stare de genul asta.
    Acum diferenta intre ele este de vreo 2 jocuri, ca pret. As spune ca nu e atat de mare. Iar daca prinzi o promotie, daca ai puterea sa astepti, chiar se merita sa iei direct un Pro, ca sa-ti iei de-o grija pana la PS5. Parerea mea.
    Dar tu sa faci asa cum crezi ca e mai bine...

7. #2767 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by ACT View Post
    Multumesc pentru raspunsuri baieti, as ramane la PS datorita exclusivitatiilor, dar ma atrage si cea mai puternica consola din lume (xbox x). Sunt interesat ca jocurile sa ruleze la 60fps, asta e cam singurul motiv pt care as face trecerea, dar dupa ce am vazut lista de pe ign..parca as ramane la slim
    Ia-ți Pro de sărbători, daca nu ai consolă deja. O sa găsești pachete faine.

8. #2768 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Daca nu ai TV 4K si poate si HDR, nu merita Pro-ul din punctul meu de vedere. Fata de Slim, ruland in 1080p, ai framerate ceva mai stabil si cateva detalii grafice in plus la unele jocuri cu suport de Pro. Si da, Pro-ul are iesire audio optica, in caz ca asta conteaza pentru tine, iar Slim-ul nu are.
    Daca ai TV 4K sau urmeaza sa iei unul in viitorul apropiat, nici nu se pune problema. Recomand Pro-ul. Nu iti va rula toate jocurile la 60 fps in niciun caz, dar cele cu patch vor rula la o rezolutie mai mare decat 1080p, unele chiar pana la 4K nativ. La fel daca vrei VR, e musai Pro-ul pentru o experienta mai placuta.
    De ce ai alege Xbox One X? Doar daca nu te intereseaza exclusivitatile PS, care momentan sunt destule si multe din ele bune, si te-ar interesa doar jocurile multi platform, care pe XOX vor rula mai bine decat pe Pro, cel mai probabil, si la o rezolutie mai aproape de 4K. Nici acesta nu va rula toate jocurile 4K nativ, ci va folosi aceleasi tehnici de pe Pro, gen checkerboarding. Iar din cate se lauda cei de la MS, vor oferii mai multe beneficii pentru cei cu TV 1080p decat ofera Pro-ul.

9. #2769 SP
    Senior Member AngelOfPain's Avatar
    Quote Originally Posted by MAGNUS2 View Post
    si HDR nu o sa fie niciodata asa de bun pe un OLED, OLED oricat de bun este el in unele domenii, 1) nu e destul de luminos, 2) are burn in, burn in il descalifica din prima secunda pt mine, nu stau sa am grija de el ca de un bebelus

si sa fie clar un lucru, oricat de bune sunt OLEDURILE, nici-un OLED nu bate Sony Z9D care este LED
    De unde le scoti astea?!
    E cel mai bun la tine in casa probabil, vino te rog cu niste dovezi, sunt curios cine spune ca tv-ul ala e mai bun decat un oled.

Trebuie inteles odata pentru totdeauna, oled-ul nu are burn in, eventual are image retention, plasma are burn in, a fost tehnologia mea preferata pana la oled. Cu oled-ul nu mi-am batut capul si nici vorba de burn in, la plasma trebuia dupa 1-2 ore de joc sa fac pauza si sa las ecranul sa se curete, altfel riscam sa imi ramana impregnat definitiv hud-ul.

Inteleg ca sunteti frustrati, ca v-ati luat led si cautati motive sa il faceti mai bun decat e, dar incercati sa fiti obiectivi. E aiurea ca cineva neinformat sa citeasca toate aberatiile astea.

10. #2770 SP
    Nu are rost sa mai faci polemica cu el. Eu am renuntat si nu i-am mai raspuns, cand am vazut ca n-am cu cine.

11. #2771 SP
    Member Vespa's Avatar
    Eu unul voi trece sigur la oled in cativa ani. Dar cu diagonala minim 65; preferabil 75. Sony sau Pansonic. Acum am fost prudent iar pretutile sunt cam prohibitive pentru mine la ce modele as cumpara. Nu stiu de tv samsung cu quaantum dot, cat de bune si ce viitor au dar sincer nici nu ma prea interseaza.

Sent from my iPad using Tapatalk

12. #2772 SP
    Member GoroMare's Avatar
    Este extrem de simplu băieți . Vreți sa vedeți cât de bun este un Tv și care este cel mai bun Tv.
    Totul profesional , teste , comparații si detalii , ... etc.

TVs : Reviews

13. #2773 SP
    Junior Member MAGNUS2's Avatar
    Quote Originally Posted by AngelOfPain View Post
    De unde le scoti astea?!
    E cel mai bun la tine in casa probabil, vino te rog cu niste dovezi, sunt curios cine spune ca tv-ul ala e mai bun decat un oled.

Trebuie inteles odata pentru totdeauna, oled-ul nu are burn in, eventual are image retention, plasma are burn in, a fost tehnologia mea preferata pana la oled. Cu oled-ul nu mi-am batut capul si nici vorba de burn in, la plasma trebuia dupa 1-2 ore de joc sa fac pauza si sa las ecranul sa se curete, altfel riscam sa imi ramana impregnat definitiv hud-ul.

Inteleg ca sunteti frustrati, ca v-ati luat led si cautati motive sa il faceti mai bun decat e, dar incercati sa fiti obiectivi. E aiurea ca cineva neinformat sa citeasca toate aberatiile astea.
    atunci contacteaza RTINGS, cel mai bun site de tv reviews, si zile ca testul lor facut din agust-prezent e imaginar si ca tv-ul oled nu "There are beginning to be signs of permanent image retention at the static logos in each corner.", ce experti sunt romanii astia ma, doar in a face un mic google search nu sunt experti

20/7 Burn-In Test
    OLED vs LCD VA vs LCD IPS

de ce este Z9D mai bun ca un OLED? simplu:
    1)nu ii scade valoarea la 2 lei daca ulti sa ai grija de el si isi face burn in
    2)are HDR extrem de superior din cauza luminozitatii avansate, (Backlight: Full-Array, versiunea folosita de Sony este cea mai avansata, peste Samsung sau LG),
    LG OLED:
    SDR Real Scene Peak Brightness: 383 cd/m^2
    HDR Real Scene Peak Brightness: 718 cd/m^2
    Sony Z9D:
    SDR Real Scene Peak Brightness: 741 cd/m^2
    HDR Real Scene Peak Brightness: 1375 cd/m^2
    rezultat=Z9D sterge pe jos cu OLED
    3)brightness este unul din cele mai importante aspecte pentru HDR, si nu doar HDR, brightness da avantaj si la culori in general
    4)Z9D are 3D, OLED nu are
    5)4K HDR Processor X1 Extreme, este cunoscut faptul ca Sony are cel mai bun procesor

mai lasa tu frustarile si incearca si tu putin research ba roman 100%, hai acum zi si ca Iphone iz za bezt fone evr, asa?

Quote Originally Posted by Vespa View Post
    Nu stiu de tv samsung cu quaantum dot, cat de bune si ce viitor au dar sincer nici nu ma prea interseaza.
    QLED/quantum dot sunt jafuri

14. #2774 SP
    Junior Member GaDeAs's Avatar
    Quote Originally Posted by MAGNUS2 View Post
    4)Z9D are 3D, OLED nu are
    Cu asta ai spus totu si demostreaza unele lucruri. Cauta putin pe acel site magic (care intradevar este foarte bun) si vei vedea ca OLED cu 3D exista.

Am un LG B6 de 1 an deja si nu are nici-o urma de burn-in, defapt nici nu are asaceva. Acele teste ce prezinta Rtings intradevar is foarte bune, dar daca tu-mi zici mie ca tu vei face aceasi chestie cu TV-ul tau, atunci ar trebuii sal lasi in magazin la demo area. Plus ca Rtings au zis clar, image retention, o diferenta cat casa fata de burn-in.

Treaba cu brightnessu, am o intrebare foarte serioasa, ce bec ai in casa? E ceva de genu? https://tachyonlight.com/ro/product/...-flood-lights/
    Daca nu, iti zic eu ca 718 cd/m^2 de brightness pentru seara si dimineata iti ajunge (asta daca nu ai TVu scos pe balcon sau sa deie soarele toata ziua in el, ce-a ce eu nu as lasa sa bata in TV), si daca e sa te uiti cu TVu pe max brigthness seara nici nu e ok la vedere, mai ales cand tot farmec-ul la un TV 4K de 55" ar trebuii sa stai maxim la 2 metrii, daca nu, deja pierzi detalii.

15. #2775 SP
    Member Vespa's Avatar
    noile oled nu au 3d prntru ca nici noile lcd nu mai au 3d. in 2017 doar panasonic mai are cafevs modeke mid range cu 3d. e o tehnologie l-a care au renuntat toti producatorii.
    p.s. eu pentru reviewuri tv si playere 4k ma orientez mai mult dupa www.hdtvtest.co.uk Tipul are si un canal de youtube interesant

Sent from my iPad using Tapatalk

16. #2776 SP
    Cei de la rtings lasa TV-ul aprins non stop de cateva saptamani pe o imagine statica. Normal ca dezvolta burn in. Cine face asa ceva acasa?
    Legat de partea de HDR, negrul e la fel de important ca albul. De ala de ce nu pomenesti in comparatia ta?
    Ia si cumpara tu linistit ZD9. Intelegeam daca ziceai de A1.
    Cand ai ambele tehnologii acasa si le folosteti zilnic, atunci chiar mi se pare ok sa te bati cu pumnii in piept. Pana atunci ia si citeste numai parerile negative de pe net. Bafta!

17. #2777 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Ăsta o sa ne plătească nouă pensia... Doamne, ajută!

18. #2778 SP
    Junior Member MAGNUS2's Avatar
    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Cei de la rtings lasa TV-ul aprins non stop de cateva saptamani pe o imagine statica. Normal ca dezvolta burn in. Cine face asa ceva acasa?
    Legat de partea de HDR, negrul e la fel de important ca albul. De ala de ce nu pomenesti in comparatia ta?
    Ia si cumpara tu linistit ZD9. Intelegeam daca ziceai de A1.
    Cand ai ambele tehnologii acasa si le folosteti zilnic, atunci chiar mi se pare ok sa te bati cu pumnii in piept. Pana atunci ia si citeste numai parerile negative de pe net. Bafta!
    daca te oboseai sa citesti postul complet, aflai ca brightness nu da avantaj doar la alb, ci la toate coluriole, asa ca i-ati tu OLED pt negru 1% cat il vezi pe ecran, eu ma inclin spre restul de 99% din cele 1 billion colors dintr-un 10bit panel

19. #2779 SP
    Junior Member GaDeAs's Avatar
    Voi lasa asta aici (stiu ca nu e aceasi frame, dar nu ar avea probleme OLEDu de bleed):
    Sony ZD9:

LG EG9600 OLED:

Si sa nu zici ca prima e abureala, black uniformity la Sony ZD9 de la Rtings:

Si unu de la X930E:

Nu am nimic cu lumea care isi cumpara un LCD, dar parerea mea e ca daca e sa dai 6k+ pe un TV, cel mai bine ar fi sa iei un OLED, fie ca e Sony cu panou de la LG (pretu clar e mult mai mare), direct LG sau Panasonic, diferenta de calitate nu va fi asa mare, dar ce e sigur, e ca nu as da asa mult pe un LCD, poate sa aiba ultima tehnologie in el, tot nu e aceasi.

Asta ca doar 1% din ecran e negru.. Noroc ca toate filmele is 16:9 fara black bars si nu exista scene seara sau unde e intuneric in film.

PS: LG E7 Wins 2017 Annual TV Shootout - Updated with HDR Calibration Charts - AVSForum.com
    Este si o categorie HDR, nu vreau sa dau spoilere.

20. #2780 SP
    Senior Member AngelOfPain's Avatar
    Ce experti sunt romanii, el vorbeste ).
    Tu te dai expert fara dovezi, nu noi

Prietene, site-ul specificat de tine are la sectiunea best 4k ultrahd tv winner LG C7, un oled. Nu ma intereseaza teste in care lasi imaginea pe tv saptamani intregi, noi vorbim de chestii realiste, asa am vazut si lcd-uri cu burn in.

+ Reply to Thread
Page 139 of 145 FirstFirst ... 39 89 129 137 138 139 140 141 ... LastLast