Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 153 of 155 FirstFirst ... 53 103 143 151 152 153 154 155 LastLast
Results 3,041 to 3,060 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #3041 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Salut. Intrebarea asta este foarte des postata, mai ales acum, cu perioada asta dintre generatii. Raspunsul doar tu il stii. PS5 se va lansa anul asta, exista posibilitatea foarte mare sa fie stocuri mai putine din cauza pandemiei, deci se prea poate ca multi care isi doresc sa cumpere o bucata, sa nu poata la inceput si sa trebuiasca sa astepte. Mai trebuie tinut cont si de pret, va fi mai scumpa fata de un PS4 Pro. Jocurile vor fi si ele mai scumpe odata cu generatia asta.

    Ai o librarie de jocuri pe PS4 cat sa iti ajunga cativa ani buni, cu mentiunea ca multe din ele se vor putea juca si pe PS5 (la lansare, dar vor fi adaugate si dupa). Daca nu esti avid sa ai ultimul gadget, poti sa iei un Pro SH, jocuri gasesti destule si ieftine, ba pe la magazine, ba pe OLX. Asa vei putea sa lasi primii oameni care il cumpara sa faca testare, in caz de ceva, eviti niste probleme ce tin de prima revizie (putin probabil sa aiba probleme, dar nu stii niciodata).

    Dupa parerea mea, nu merita investitia acum, mai bine tii banii si iei direct PS5.

  2. #3042 SP
    Junior Member cartus's Avatar
    Doar daca joci 4k, altfel slim face acelasi lucru in full HD. Si daca o iei noua, chiar acum, preturile din magazine nu prea te ajuta in perioada asta. Fata de nov - dec anul trecut sunt aproape duble. PS5 ajunge in magazine cam peste 6 luni minim, tu stii cum stai cu banii, daca iti permiti acum, sau astepti sa iasa cea noua.

  3. #3043 SP
    Junior Member pac86's Avatar
    Hmmm sunt in dilema intre ps4 pro si ps5 ! Da clar 4 k la jocuri care au suport !
    Am vazut ps4 pro 18 mil nou ... nu stiu cat a fost acu un an
    Sunt constient de ps5 cu noul motor grafic si jocurile care vor veni ... va arata mult mai ok decat daca acel joc ar iesi si pt ps4 pro .
    Ma mai gandeam la o varianta sa iau ps4 pro si urmatorul Update va fi direct ps5 pro !

  4. #3044 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    PS4 Pro a fost 1800 lei de cand a apărut. Nu e nici o afacere pretu ala. Daca cauti bine găsești si pe OLX cu garanție. Eu mi-am luat Pro cu 1000 de lei cumpărat doar de 3-4 luni

  5. #3045 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pro-ul a fost 1800 aproape tot timpul, si eu am dat pe prima revizie tot atat acum niste ani. Au mai fost reduceri pe ici colo, dar cam asta a fost pretul de baza. Un PS5 se va duce pe la 2500-3000, as zice eu, deci clar e o diferenta de pret acolo. Daca ti-a intrat in cap sa iei Pro acum, eu te-as sfatui sa iei unul la mana a doua, se gasesc multe la bani buni pe OLX, dar acum cu perioada asta de autoizolare, au cam crescut preturile si la piata SH pentru ca multi stau in casa si se plictisesc, deci isi iau console sa se joace.

    Nu as da 1800 pe un Pro acum sub nicio forma. Poti sa gasesti si pe la 1100-1200 daca studiezi piata. Multi oricum le vand acum pentru ca vor sa puna bani deoparte pentru PS5.

  6. #3046 SP
    Junior Member pac86's Avatar
    Am gasit unul prin zona mea pe OLX la 12 mil . Dar eu nu prea cumpar SH .
    C-am nasol cu preturile astea mari la noua consola . Ps5 undeva la 500 - 600 e si jocurile noi pe ps4 incep de la 60 e pe cand la ps5 se asteapta cu 10 e mai mult .
    Motivul care ar fi !? ... oare Unreal Engine 5 sa fie motivul 100 % la preturile care ne vor astepta .

  7. #3047 SP
    Member G@by's Avatar
    Cine e fiert dupa PS5, poate sa astepte lansarea, ca o fi anul asta, sau la anul.
    Cine vrea sa se joace ACUM pe o consola, nu trebuie neaparat sa astepte atat si poate lua acum un PS4.
    De ce ?
    Cine a mai cumparat console PS, stie.
    E aiurea sa iei una din primul an.
    Si acum sa ne uitam inapoi...
    Ba au probleme cu racirea, ba sunt prea zgomotoase, ba schimba placa de baza dupa un an si apoi toti cauta varianta cu upgrade (unii vanzandu-si PS-ul din prima transa), etc.
    In general, mai tot timpul au avut ceva de rezolvat dupa lansare.
    Si sa nu mai spun ca din anul II apar versiuni limitate, eventual varianta SLIM si nu e exclus sa fie bagata si cea PRO.
    Avand in vedere toate astea si planificandu-mi sa sar la PS5 cel mai devreme un anul II de la lansare, daca nu as avea acum nicio consola, pentru 2 - 3 ani as merge linistit pe un PS4 PRO. E foarte ok...
    Asadar, depinde de ce vrei ACUM...

  8. #3048 SP
    Junior Member pac86's Avatar
    Adevarat pana acu am fost cu Pc-ul !
    Consola sa zic asa joc pe televizor a fost Terminatorul .
    Aici cu generatiile si prob lor nu le cunosc asa de bine , precum ai spus-o G@by !

    Merita sa ma risc cu un ps4 pro SH ? Daca da , cand merg la pers respectiva ... ce ar trebui sa verific sau ce prob pot avea in general consola ps4 pro !?!

  9. #3049 SP
    Member G@by's Avatar
    Ar fi de preferabil sa ai langa tine pe cineva care le stie cum merg, atunci cand te duci la o proba.
    In general daca racirea e buna, citeste ok discurile si integritatea “corporala” e cum trebuie, e de luat.
    Ca de, ce e SH, e SH.
    Care sunt pline de praf, sau deja au probleme cu pasta de la procesor, de atata “lucru”, il face sa bage ventilatorul cat mai repede si la turatie maxima, doar stii astea, daca ai zis ca ai fost pe PC pana acum.
    De asta spun ca ar fi preferabil, sa ai cu tine pe cineva care poate face o comparatie cu ce are el acasa si sa-si dea o parere.
    Ar mai fi si starea controlerului, viata bateriei, dar asta ar insemna ca cunosti persoana, sa fie o cunostinta, un prieten (sa poti si sa ai timp de de testare), ca altfel...
    (Schimbi acumulatorul sau iei controler nou. Alti bani...
    E la ghici si cand il iei nou, dar atunci ai garantie, dar SH ?
    Dar sunt destule care dupa cateva zeci de ore de functionare, au stat pe post de bibelou sub TV.
    Chestie de noroc sa gasesti asa ceva, dar cred ca asta de obicei se reflecta un pic in pret...

  10. #3050 SP
    Junior Member pac86's Avatar
    Cu intretinerea (parf , pasta etc ) aia nu este problema !
    Am auzit de prob la PRO cu zgomotul foarte tare ! citisem pe forum cu cateva pagini in urma !
    Nu am pe nimeni care sa cunoasca !
    Cum eu deobicei nu prea cumpar SH . Cred ca ma risc sa cumpar PS4 pro nou ... si pana expira garantia apare ps5 pro .

  11. #3051 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Nu e aiurea sa cumperi din primul an, daca te intereseaza sa faci asta si te pasioneaza tehnologia. Pentru gamerii de pe aici care au avut PS4 de la inceput, PS5 nu poate sa vina mai repede, generatia asta s-a nascut oarecum depasita (cu niste jocuri exclusive facute de studiouri capabile sa scoata orice farama de putere din console nu se face primavara).

    Sansele sa iasa un Slim sau Pro la PS5 dupa un an de la lansare sunt destul de mici si chiar nu as vedea de ce ai prefera un Slim fata de varianta normala. La PS4 Slimul venea cu aceeasi configuratie, diferentele erau de dimensiune, greutate si consum. Cand vor lansa un PS5 Pro, eventual, atunci sa te gandesti ca poate merita un upgrade.

    Cu racirea au avut mai toate probleme, indiferent de revizie, odata ce s-a avansat in lifecycle si au iesit jocuri mai "demanding". Calitatea ventilatoarelor si designul slabut au dus la asta, dar in toata aceasta generatie Sony nu a schimbat nimic legat de asta cu nicio revizie, deci daca stai cu gandul ca un PS5 Slim sau Pro o sa fie mai rasarit ca racire in cazul in care un PS5 normal nu ar fi...atunci s-ar putea sa ai o surpriza.


    Ca sa iti raspund la intrebare: verifici in spate sa aiba sigiliu (sa nu fie umblat pe la suruburi), verifici daca te mai poti conecta pe net cu ea (nu e banata in jocurile MP) si daca iti ruleaza jocuri digitale si de pe disc (daca le citeste). Cam atat.

  12. #3052 SP
    Member G@by's Avatar
    Si eu as face asta...
    Stai linistit, ca ai de jucat la el pana se maturizeaza PS5.
    Sanatosi sa fim si luam si PS5...

    Da, am auzit si eu ca de obicei fac “zgomot” cand mai redau pe 4K...
    Poate ca e si normal, la cat trebuie sa munceasca in plus.
    Eu nu il am pe pe un TV 4K si e chiar ok.
    Bine, il mai apuca din cand in cand cate o repriza de turatie mai mare, dar destul de rar. Si culmea, mai mult dupa ce ies dintr-o “actiune” si raman in meniul jocului...

    @Khufu...
    Stiu de tot ce spui si tu, dar in timp am devenit mai relaxat, am inceput sa am rabdare mai multa.
    Si hai sa avem totusi si o mica rezerva de scepticism, ca pot crede multe despre Sony, dar ca sunt niste perfecti, din prima, am oaresce rezerve. Bine ar fi sa scoata din prima un PS5 perfect. Crezi ca eu nu as vrea asta ? La fiecare am vrut...
    Fii sigur ca pana mai ieri as fi stat la rand doua zile inainte de lansare, ca sa fiu “din prima serie”.
    Si uite, de tot tot nu mi-a trecut. Am asteptat cu nerabdare lansarea lui Xim Apex si avand precomanda de vreo 2 luni, chiar am fost posesorul lui din PRIMA transa de productie, care s-a si terminat in prima zi. (De fapt am auzit ca au reusit sa onoreze doar o parte din precomenzi.)
    Dar avand acum PRO-ul si Xbox, chiar nu m-as mai arunca din prima la PS5. Sa vedem si cum o fi politica de pret, mai ales involutia lui...
    Nefiind disperat dupa el, nici nu as da pret de lansare.
    Da, asta e strict optiunea mea, fiecare face exact cum doreste...

  13. #3053 SP
    Junior Member pac86's Avatar
    Am inteles . Multumesc tuturor de info . Seara faina

  14. #3054 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Am un PS4 PRO versiunea 7116B iar in unele jocuri este destul de zgomotos, LA Noire de exemplu. Consola are doi ani vechime, a fost folosita destul de putin insa este intr-o camera unde mereu se pune praful pe ea.

    M-am gandit sa o curat de praf insa inainte sa ii dau stick-erul de la garantie jos am vrut sa vad cat de grava este situatia la partea superioara dupa ce dau capacul jos. ma asteptam sa gasesc panze de paianjen si un strat de 2mm de praf. Surpriza este ca arata excelent, aproape ca nou as putea spune, doar putin praf pe lamele de la cooler, arata chiar mai bine decat in poza fiindca ele sunt facute cu blit.

    Intrebarea pentru cineva care a curatat-o, la voi partea de sus arata la fel ca cea din pozele mele insa intern la radiator era mult praf?

    Intreb fiindca daca cei care au mai curatat au avut situatii similare, nu vreau ca stratul de praf sa fie insignifiant in interior si sa ma complic cu pierderea garantiei ( 2 luni ) si tot procesul.

    Este posibil sa fie invers totusi, la suprafata sa para ca noua iar in interior sa fie atat de mult praf incat sa opreasca racirea optima a consolei.
    Attached Images Attached Images whatsapp-image-2020-05-29-03.17.54.jpeg whatsapp-image-2020-05-29-03.17.54-1-.jpeg

  15. #3055 SP
    Member gabridinu's Avatar
    @teo. Da, la heatsink/radiator vei avea mai mult praf adunat. La mine il puteai aduna cu mana.
    La exterior, tot cam asa se vedea si la mine.

    Pentru mine a meritat desfacerea si pierderea garantiei (1 luna mai aveam la momentul acela). Modelul este 7016B.

    Cam ce-am folosit eu:
    -Cumparat un cap de surubelnita (bit) T8H - acel cu gaura in el
    -Spray cu aer (Aveam in casa)
    -Alcool izopropilic (aveam in casa)
    -Pasta termoconductoare thermal grizzly kryonaut. Am folosit ptr. un prieten MX-4. Si asta e f. buna.
    -Pad-uri Thermal Grizzly
    -Cooler inlocuit(optional). Am inlocuit Coolerul Delta cu Nidec. la coollerul initial (Delta) avea un sunet special care ma enerva, chiar si la turatii joase.

    Pot spune ca am facut mai multe teste cu modul de asezarea a pastei si a padurilor.

    Rezultatul optim l-am avut prin aplicarea pastei sub forma de linie pe mijlocul APU-ului.+ aplicarea de pad-uri aditionale intre primul strat de radiator(carcasa) si stratul cu APU. Gasisem un video pe youtube la momentul respectiv care explica.

    Cum am testat zgomotol. Pai cam asa: Daca vrei sa vezi care-i zgomotul maxim, testezi unul din jocurile de mai jos:
    -God of War
    -Horizon zero down - menu+Harta

    Daca testezi in jocuri cu cerinte slabe ca: Fifa, NFS etc , n-o sa ti dai seama.

    Apropo, rezultatul final o sa-l ai dupa 2-3 zile dupa ce schimbi/cureti consola. La mine asa s-a vazut.

    De desfacut nu e complicat. Mie unul chiar imi place.

    last edit: Eu m-am chinuit sa dau jos plasticul ala de la HDD. Nu stiu de ce dar la mine se da si intra foarte greu. Mi-am belit unghiile in el.

    Bafta!

    ---------- Post added 29-05-2020 at 14:53 ----------

    Din poza de mai sus pare ca tu sa ai FAN Nidec. Ceea ce e mult mai ok decat Delta.
    https://imgur.com/a/n9GOG5B

  16. #3056 SP
    Teo
    Senior Member Teo's Avatar
    Multumesc mult pentru raspuns, cu siguranta va ajuta mai multe persoane!

    Nidec este cooler-ul.

    Imediat dupa ce am citit raspunsul tau m-am apucat sa imi desfac consola. Am ajuns la partea cu radiatorul si surpriza, totul arata perfect. Praf este extrem de putin, chiar daca suflu nu se face niciun norisor. ca in poze arata.

    As mai avea de desfacut ultima parte, cea in care trebuie sa schimb pasta insa nu stiu daca are rost. Am comandata de la e-mag o pasta termica arctic mx-4 insa nu stiu daca merita tot efortul asta, 40 lei si drumul pana la easybox. Mi-as fi dorit sa fie acolo mult praf si sa am de lucru insa asa nu stiu daca merita sa schimb pasta termica, stratul de praf este insignifiant.

    Nu cred ca aceasta consola a fost folosita mai mult de 40 de ore, acesta o fi raspunsul pentru lipsa prafului. Totusi, cei care au console zgomotoase si le-au folosit mai mult, nu ar trebui sa ia in considerare exemplul meu dezamagitor.


    LE - Mi-am amintit ca am o camera periscopica cumparata de pe AliExpress si am folosit-o sa vad cat praf este in spatiul dintre ventilator si heatsink. Este mai mult praf decat la celalt capat insa nu stiu daca suficient incat sa continui cu planul initial.
    Attached Images Attached Images dsc09004.jpg dsc09006.jpg dsc09008.jpg win_20200529_17_47_09_pro.jpg win_20200529_17_47_14_pro.jpg win_20200529_17_47_18_pro.jpg win_20200529_17_47_28_pro.jpg

  17. #3057 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    @gabridinu Asa a fost si la mine, prima data cand am vrut sa scot partea de sus zici ca era sudata. Imi era frica ca o rup cu totul, dar asta se intampla pentru ca nefiind defacuta deloc pana atunci, era "copt" acel plastic.

    @Teo Mi se pare ca daca tot ai ajuns in acel punct, pasta oricum trebuia schimbata, cam pacat sa o lasi asa. Pasta lor era o sparcaiala obosita si asta te-ar fi ajutat, chiar daca nu era chiar asa mult praf. Desigur, asta e doar o solutie de moment, zgomotul revine cu timpul.

  18. #3058 SP
    Junior Member pac86's Avatar
    Salutare , revin cu alta intrebare : ce casti folositi la ps4 !?
    Eu momentan sunt cu niste doape de la Sennheiser prin gamepad . Sunetul este dat la maxim dar se aude incet ( castile pe telefon se aud de 2 ori mai tare ) .
    M-ar tenta niste casti fara fir ! Cele de la Sony platium multi spun ca este ok , dar nu prea ! Lipsa bass si sunetul slab

  19. #3059 SP
    Member musat's Avatar
    Eu folosesc asa ceva, sunt bune si la laptop
    https://www.emag.ro/casti-gaming-thr.../pd/DC5W04BBM/

  20. #3060 SP
    Member gabridinu's Avatar
    Eu folosesc unele HyperX Cloud. Se aud super ok si destul de tare. Atat muZica cat si in jocuri.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts