Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

View Poll Results: Iti vei cumpara PS4 Pro?

Voters
377. You may not vote on this poll
  • Da, voi cumpara cu siguranta!

    140 37.14%
  • Nu, sigur nu voi cumpara!

    111 29.44%
  • Probabil voi cumpara anul viitor

    56 14.85%
  • Nu stiu inca

    70 18.57%
Page 51 of 155 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast
Results 1,001 to 1,020 of 3086

Thread: PS4 Pro

  1. #1001 SP
    Member Remediu's Avatar
    Si legat de pretul jocurilor mai ieftine pe pc si "amortizarea in timp a investitiei"...
    Nu stiu cum simti tu ca amortizezi in timp investitia. In cat timp? Intr-un an, in doi? Astea sunt beneficii pe hartie. Pot face un pc bun sa zicem cu 4000 lei. Aici includ si monitor. Pentru ca in cazul unui gamer de consola, mai mult ca sigur ca are laptop, iar pc si tv nu prea e foarte des intalnit (mai ales mutare pc in sufragerie). Cu 4000 lei ai un pc bun, actual, nimic pentru entuziasti. Cu 1500 lei iei un ps4. Ca amortizezi investitia intr-un anumit timp prin jocuri, e posibil, dar asta e pe hartie. Eu nu simt dupa un an ca am amortizat ceva. Eu simt ca trebuie sa dau 4000 lei pe pc si asta nu imi place. Si nu e asa usor sa ma joc, nu e plug n play, etc etc. Ca sa nu mai zic ca, desi unele jocuri sunt mai ieftine pe pc, eu pe steam am vazut foarte multe jocuri noi la 50-60 euro. Ca sa nu mai zic ca oamenii fac schimburi cu jocurile de console sau le revand, sau le cumpara de pe olx sau le iau de pe store la promotii. Eu am facut o gramada de schimburi cu jocurile pe care nu le mai jucam. Deci zic ca ies mai ieftin cu consola si nici nu am batai de cap cu experienta de folosire.

    Poate am devenit eu mai comod, dar nici nu cred ca mai sunt anii 90-2000 cand pe pc faceai tot: lucru, jocuri, filme, muzica. Acum intram pe net de pe telefon, tableta, nu stau sa ma asez la desktop ca sa intru pe un forum, un site. Oamenii vor device-uri specializate, usor de folosit. Avem tablete, telefoane, console, laptopuri. Ideea de desktop care sa fie folosit la orice nu e pentru mine, cel putin.

    Desi am intrat si eu in hora, cred ca ar fi bine sa nu mai fim off-topic, aici se discuta despre noua consola. Buna sau rea, important e ca nu va fi lasata in urma cea veche (din cate spun ei).
    Sincer sa fiu, mi se pare fun sa te joci si pe ps3, nu mi se pare atat de deranjanta grafica. D-apai pe ps4 phat.

    Mai nasol mi se pare cu optiunile (4k sau 1080p si detalii grafice sau 1080 si fps mai mare). Daca asa va fi in jocuri, va exista dubiul daca sa alegi una sau alta varianta, probabil multi vir schimba de multe ori, neputandu-se hotari ce sa aleaga.
    Pentru mine nu va fi o problema totusi, mai mult ca sigur ca nu voi schimba ps4 phat, asa ca no worries

    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  2. #1002 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Bicky1310> Da, dar eu bag mai putin bani in jocuri, cu cel putin 100 lei la fiecare joc cumparat. Deci compensez la greu pretul dat pe unitate. Si nu mai vorbesc de calitate, frame-rate, etc. Si mai pot face si altceva pe PC, inclusiv activitate din care sa rezulte ceva bani : grafica, contabilitate, etc. Haideti sa inchidem aceasta disputa a consolelor cu PC-ul, eu doar am vrut sa arat o alta configuratie fata de cea oferita de Gamespot.

    @Remediu> Eu am cumparat Doom varianta PC cu 150 lei de pe G2A. Varianta de PS4 costa 260 lei. Nu voi vorbi despre diferenta covarsitoare la capitolul calitate, favorabila versiunii de PC. Fiindca m-ai intrebat in cat timp amotizez investitia e greu de dat un raspuns, fiindca Tomb Raider ala din 2013 il cumperi cu 29 lei pe PC, iar pe PS4 costa 80 lei. Gamingul costa si nu este pentru oricine. Eu nu am vandut vreodata jocurile de PC, le-am luat digital, la preturi uneori ridicol de mici. Si nu putem face vreodata comparatie intre viteza de pe Steam si PS Store. Ca sa nu mai vorbim ca nu dau bani sa ma joc multiplayer. Estimez ca fac anual o economie de vreo 1000 lei cumparand jocuri de PC si nu de consola.

  3. #1003 SP
    Member Remediu's Avatar
    Pai ai aratat o configuratie mai scumpa si ai facut apologia pc-ului cu jocurile lui ieftine.
    Nu ai inteles insa ca majoritatea schimba sau revand jocurile de consola pe care nu le mai joaca.
    Eu, de exemplu, prin schimburi ale jocurilor singleplayer mai ales, am cheltuit mai putini bani decat as fi cheltuit cu jocuri pe pc. Practic, de cand am ps4, doar 2 jocuri am cumparat la pret intreg de 260 lei. In rest am cumparat semnificativ mai ieftin (nu are rost sa zic de unde ca stie toata lumea) si am facut schimburi multe si vandut cateva din ele pe care le-am terminat si nu le mai jucam.
    Pana la urma, ca jucatori de console, pe un forum de console, nu prea ne pasa de pc. Daca ne pasa de pc, ne jucam pe pc.

    Edit: tomb raider o fi 80 lei, dar eu l-am cumparat acum aproape 2 ani cu 50 si ceva de lei de pe store. Doom nu am, dar l-as cumpara si maine mai ieftin decat e pe pc. Sau as da ceva la schimb pe el, foarte rapid.
    Deci, cu tot cu plata multiplayerului, economisesc bani fata de jocurile pe pc. Am si imprumutat jocuri de la prieteni. Deci nu ma convingi ca ies mai ieftin, neputand schimba titlurile pe care nu le mai joc. Si sunt 2 jocuri pe care le joc in multiplayer care pe pc sunt ruinate de hackeri. Nu imi trebuie asa ceva.
    Si ca sa explic de ce nu imi plac setarile grafice, dau un exemplu. Am avut un joc la care nu ma puteam hotari. Cu grafica pe medium-high aveam ~80 fps, pe ultra in jur de 50 si parca agata foarte usor. Am schimbat de zeci de ori, avea o droaie de setari grafice cu care jonglai. Comic, dar enervant.


    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  4. #1004 SP
    Cgx
    Member Cgx's Avatar
    chris diaz corect - sa inchidem off topicul - noi sa fim sanatosi tu pe pc noi pe console - jocuri si distractie sa fie

    On Topic - e clar ca la ce s a auzit de PS4 pro HDR plus 4K .. inseamna o investitie de aprox 1600-2000 euro ( pS4 pro 400 de euro + Led HDR 10 4K la vreo 1200 de euro cel mai ieftin - 1600 unul bun )
    Ceea ce mi se pare mult inca pt o investitie pt prea putin in plus .

    eu personal consider ca adevarata tehnologie noua este OLED si TV ul o sa il schimb cand o sa fie OLED HDR 10 si 4K pe la 1000-1500 de euro - cred ca pt PS 5
    altfel eu nu cred ca se merita atata upgrade de 2000 de euro ca bani iar Tv ul sa nu fie OLED caci sunt prea multi bani pt prea putina calitate in plus in acest moment.

    iar PS4 pro il iau ca practic vand la second PS4 ul normal plus vreo 200 de euro - si scap si de zgomot si de warningul ca e prea incins .
    daca Ps4 Pro se va dovedi neconvingator pt Ledurile 1080 - voi lua Ps4 slim de 1 T si gata

    sa vedem ce va fi si cum va evolua piata - ca poate ne schimbam opiniile

  5. #1005 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Remediu, asa este, vorbim de console, nu de PC, vorbim de locul unde oamenii platesc mai mult cu 100 lei pe un joc, pentru a-l juca la o calitate indoielnica, vorbim de locul unde bagi anual 250 lei ca sa poti juca multiplayer, vorbim de locul unde oamenii considera ca a juca pe PC iti trebuie inteligenta unui rocket-scientist, vorbim de locul unde oamenii nu au bani, cumpara si ei cateva jocuri si le revand pe forum sau olx si se compara cu cei care fac diferenta intre a da banii pe 10 jocuri pe an, in varianta de PS4 sau PC. Tu nu intri in categoria gamerilor, ci a descurcaretilor. Gata, ma bag la somn, am incheiat discutia asta.

  6. #1006 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post
    @Bicky1310> Da, dar eu bag mai putin bani in jocuri, cu cel putin 100 lei la fiecare joc cumparat. Deci compensez la greu pretul dat pe unitate. Si nu mai vorbesc de calitate, frame-rate, etc. Si mai pot face si altceva pe PC, inclusiv activitate din care sa rezulte ceva bani : grafica, contabilitate, etc. Haideti sa inchidem aceasta disputa a consolelor cu PC-ul, eu doar am vrut sa arat o alta configuratie fata de cea oferita de Gamespot.

    @Remediu> Eu am cumparat Doom varianta PC cu 150 lei de pe G2A. Varianta de PS4 costa 260 lei. Nu voi vorbi despre diferenta covarsitoare la capitolul calitate, favorabila versiunii de PC. Fiindca m-ai intrebat in cat timp amotizez investitia e greu de dat un raspuns, fiindca Tomb Raider ala din 2013 il cumperi cu 29 lei pe PC, iar pe PS4 costa 80 lei. Gamingul costa si nu este pentru oricine. Eu nu am vandut vreodata jocurile de PC, le-am luat digital, la preturi uneori ridicol de mici. Si nu putem face vreodata comparatie intre viteza de pe Steam si PS Store. Ca sa nu mai vorbim ca nu dau bani sa ma joc multiplayer. Estimez ca fac anual o economie de vreo 1000 lei cumparand jocuri de PC si nu de consola.
    Ai vrut sa arati o alta configurație, dar nu am înțeles scopul tau. Inca o data, ei au vrut sa arate cum rulează jocurile pe niște componente asemănătoare cu ce e in Pro. Nu sa faca o configurație într-un anumit buget.

    Si Tomb Raider ala din 2013 l-am luat nu de mult cu 22 de lei le PS4.

  7. #1007 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post

    Last Edit 2 : N-am nevoie de televizor 4k care sa stie de HDR, fiindca functia asta exista in gaming din 2005-2006, introdusa de Valve in Half-Life 2 : Lost Coast.
    Alege ce vrei tu, am inteles, PC gaming is your thing. Dar sa stii ca HDR-ul despre care se vorbeste acum n-are nicio legatura cu HDR-ul din Source care este cu totul altceva, chiar daca ambele sunt acronime ale aceluiasi High Dynamic Range. In cazul Valve/ Source (si a multor altora, n-au inventat ei apa calda insa implementarea lor a fost cea mai spectaculoasa la momentul respectiv) este vorba despre un algoritm de rendering care reproduce efectul luminii asupra pupilei umane, cu modificari de iluminare in functie de spatiile intunecate succedate de spatii iluminate.

    Acest HDR (care vine la pachet cu TV-urile 4K de top) aduce doua lucruri importante in plus, cu conditia ca anumite specificatii de luminozitate sa fie respectate de catre ecran:
    - profunzimea de culoare. Ca exemplu, codarea culorilor pentru un Blu Ray se face pe 8 biti, adica 256 de nuante intermediare pentru fiecare culoare. HDR (Dolby Vision spre exemplu) foloseste 12 biti, adica 4096 de nuante intermediare de culoare;
    - luminozitate crescuta, controlata dinamic. Este vorba despre imagine, nu despre panou. Poti avea acum multa claritate a detaliilor in zonele umbrite sau iluminate ale imaginii, fara sa pierzi nimic, fara auxiliul unui sharpness excesiv si fara sa stai cu nasul lipit de ecran. Bineinteles, toate astea sunt teoretice, este vorba despre o implementare timpurie, insa imaginile (jocuri sau materiale video) codate astfel vor arata suprinzator mai bine, independent de rezolutie.

  8. #1008 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @bicky1310>Ce dracului e asa de greu de inteles ? Manipularea oamenilor, care vor ramane in timp cu gandul ca cei de la Gamespot au facut un sistem PC care ruleaza mai prost jocurile decat PS4 Pro si costa 630 $ (euro in Europa). Si eu am aratat ca fara sa vedem testele lor, un PC facut cu doar 70 $ (euro) mai scump ( 700 euro), ruleaza Rise Of Tomb Raider cu 70 si ceva fps. Trebuiau sa faca un PC care in pretul ala sa ofere cei mai bun, nu componente Amd.

  9. #1009 SP
    Member Remediu's Avatar
    Pai "descurcareti" sunt majoritatea consolistilor. Asta e, e o comunitate, oamenii mai schimba jocuri Nu vad ce e rau in asta.

    Intrebare: daca ai un tv 4k "ordinar" fara hdr, nu functioneaza pe ps4 pro sau nu se vad niste imbunatatiri grafice?


    Sent from my SM-A510F using Tapatalk

  10. #1010 SP
    Senior Member AlanPoe's Avatar
    Functioneaza foarte bine insa nu va avea acel impact senzational (pe care de altfel le este foarte greu celor de la Sony sa-l demonstreze avand in vedere ca majoritatea imaginilor disponibile sunt oricum FHD).

  11. #1011 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    @chris diaz

    Eu cred ca esti intr-o mica eroare si o sa-ti spun si de ce. Preconceptiile tale despre majoritatea oamenilor de aici sau a celor pe care ii mai cunosti tu (jucatori pe consola) sunt mai invechite ca un mileu care are pescarul chinez pe el. Oamenii care sunt total debusolati de PC gaming si il considera "rocket science" sunt, de obicei, in magazine, intreband oamenii de acolo daca le pot face o configuratie sau daca au ceva de-a gata. Restul, oamenii care stau pe aici pe forum, sau pe altele, au resursele necesare sa se documenteze si o fac deja. Nu mai suntem in 2005.

    Doar pentru ca in titlu scrie Console Games, nu inseamna ca noi, astia, niste puberi cu controller in mana, nu avem PC, respective cunostiinte despre PC building. Arunca un ochi la ce isi mai cumpara oamenii aici si pe aria de PC. Asta se aplica si pe celalalt forum, au mai vazut si aia o consola la fata. Cum aleg unii sa "gamuiasca", este fix treaba lor. Calculele tale sunt bune pentru ideile din capul tau. Nu se aplica tuturor, ma gandeam ca este clar deja.

  12. #1012 SP
    Member chris diaz's Avatar
    @Khufu> Nu stiu cati ani ai tu sau altii, dar daca o sa citesti unele postari, vei vedea ca oamenii chiar cred ca a sta cateva minute printre setarile unui joc e o munca de rocket-scientist. Sau cand vorbesc despre incompatibilitatile hardware ori software, de parca asta ar fi regula si nu exceptia pe un PC.
    Las-o mai moale cu tonul tau virulent, te adresezi unuia care a jucat cam tot ce se putea pe PS2, PS3, Xbox 360 si PS4 (dupa Uncharted 4 mi-am vandut consola pentru a-mi cumpara un GTX 1070).

  13. #1013 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Man, ai nenorocit topicul ăsta, de vreo 3 ori ai spus ca te duci să te culci. Ai deviat rău de tot, serios. Ți-am mai spus o dată, ai reușit sa faci un sistem de 700 de euro, e normal sa ruleze jocurile mai bine, fa nene un sistem cu 400 si apoi arată-ne ca PS4 Pro e jalnic. Ma bucur ca ți-ai vândut consola si ți-ai luat GTX 1070, dar imi pare rău ca nu te poți bucura de Horizon, The Last Guardian, God of War, Days Gone, TLOU 2, samd. Noapte buna!

  14. #1014 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Eu cred ca toate alegerile intre o consola si un PC tine de preferintele fiecaruia si inevitabil de buget.
    Daca iti plac jocuri gen WoW, LoL etc. iti cumperi un PC, la fel si daca vrei sa joci Witcher 3 pe ultra in 4k la 60 fps, dar aici deja dai multi bani.
    Vrei o cutiutza langa TV, sa apesi pe butonul controllerului si sa fii in joc, iti iei o consola.
    Vrei sa joci Uncharted 4, Bloodborne si alte exclusivitati Sony, iti iei musai PS4. Vrei cea mai buna versiune a consolei celor de la Sony, iei PS4 Pro.
    Fiecare alegere isi are avantajele si dezavantajele sale, iar fiecare alege pentru el varianta ce ii ofera cele mai multe avantaje/buget/preferinte.

    Nu vad rostul atator discutii legate de PC aici, unde sunt jocurile mai bine optimizate etc. Stiti foarte bine ca aceste discutii n-au niciun final. Chiar daca acestea sunt despre PC vs Console sau Xbox vs PS, concluziile le trage fiecare din punctul lui subiectiv de vedere.

    Legat strict de PS Pro, ar trebui sa mai avem putina rabdare, sa iasa pe net mai multe detalii de la analisti, developeri sau chiar Sony. Cel mai bine vom vedea diferentele altunci cand vor fi prezentate clipuri intr-un format side-by-side, exceptand partea de HDR.

  15. #1015 SP
    Senior Member Mayhem's Avatar
    Deja innebunesc, rog un moderator sa binevoiasca sa mute undeva mai potrivit postarile despre ce PC iti trebuie ca sa "rastorni" un PS4. Multumesc.

  16. #1016 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    *Excuse Me Sir?! *Do you have a moment to talk about our Lord and Saviour PC Master Race?

  17. #1017 SP
    Member claudiutk's Avatar
    @khrus diaz, unii dintre noi nu vrem sa fim vazuti de cunostinte cu un turn PC in casa

  18. #1018 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    ma doare capul , deja construim pc-uri mai scumpe decat un ps4 pro pt a demonstra ce bun si ieftin poate fi un pc..

    lumea se gandeste daca sa cumpere sau nu ps4 PRO , nu cum sa-si faca un pc cumva asemanator dar mai scump..

    va zic eu , Chris acesta o sa-si vanda placa grafica din pc pt a-si lua ps4 PRO

    si eu care vedeam aici niste informatii noi despre PRO.. am inteles ca PS4 PRO + HDR iti da senzatia de uitat pe geam atunci cand stai foarte aproape de tv .. pai , eu zic ca e senzational , mai tare decat 3D-ul..

  19. #1019 SP
    Senior Member Einherjar793AD's Avatar
    Cum merge Uncharted și God of War pe pc-ul ăla?

  20. #1020 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Quote Originally Posted by chris diaz View Post

    @Remediu> Eu am cumparat Doom varianta PC cu 150 lei de pe G2A. Varianta de PS4 costa 260 lei. Nu voi vorbi despre diferenta covarsitoare la capitolul calitate, favorabila versiunii de PC. Fiindca m-ai intrebat in cat timp amotizez investitia e greu de dat un raspuns, fiindca Tomb Raider ala din 2013 il cumperi cu 29 lei pe PC, iar pe PS4 costa 80 lei. Gamingul costa si nu este pentru oricine. Eu nu am vandut vreodata jocurile de PC, le-am luat digital, la preturi uneori ridicol de mici. Si nu putem face vreodata comparatie intre viteza de pe Steam si PS Store. Ca sa nu mai vorbim ca nu dau bani sa ma joc multiplayer. Estimez ca fac anual o economie de vreo 1000 lei cumparand jocuri
    Inseamna ca esti necunoscător. Eu am luat Doom pentru PS4 cu 130 de lei de pe olx, si dupa l-am vândut cu 130 de lei. Practic jocul m-a costat zero lei, iar pe tine pe PC te-a costat 150.

    Faptul ca TU dai (dadeai) multi bani pe jocuri de consola nu înseamnă ca e scump sa te joci, inseamna doar ca fie ești înstărit (iar atunci nu ai de ce sa te plângi), fie un ipocrit, iar atunci te invit la torente, stim cu toții ca pe PC nu cumperi decât multiplayer.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 51 of 155 FirstFirst ... 41 49 50 51 52 53 61 101 151 ... LastLast

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts