Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast
Results 1 to 20 of 26

Thread: Mouse + tastatura PS4

  1. #1 SP
    Junior Member relu-ps's Avatar

    Question Mouse + tastatura PS4

    Va salut.
    Pentru ca m-am saturat sa fiu umilit in mp pe consola, m-am gandit sa-mi iau un mause care sa ma ajute.
    Problema mea e ca nu ma pricep la console.. am avut un ps1 cand am fost mic, m-am jucat o perioada.. apoi am trecut pe pc pana de curand, cand mi-am luat un ps4 slim.. cu un regrat ca nu am asteptat varianta pro.. dar sa revin la subiect...

    Ce dispozitive se pot atasa la consola ps4 pt. a putea juca un shooter ca pe calculator.. sa tintesti cu precizie?

    Asta am gasit pe internet.

    HORI TAC Pro (Tactical Assault Commander)
    HORI TAC 4
    XIMO XIM4

    Vreau sa stiu daca aceste controlere sunt bune, sau sunt doar bani aruncati in vant.
    Multumesc.

  2. #2 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Bani dati pe mouse pentru consola sunt automat aruncati in vant, nu vei avea niciodata precizia de pe PC, se comporta mult mai prost si mai rau o sa te incurce, zic eu. Singura modalitate de a juca precis pe consola e sa continui sa te antrenezi cu controller-ul, lucru pe care o sa ti-l zica si alti useri de pe forum, toti am trecut prin faza in care eram umiliti in FPS-uri (pana si de AI, in MP ce sa mai zic...). Dar daca joci un pic in fiecare zi, iti garantez ca mai mult de 3-4 saptamani n-o sa-ti ia ca sa poti sa joci decent. Acum cunosc oameni care joaca cu controller-ul si pe PC...

  3. #3 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Pt ca te-ai saturat sa fi umilit in mp pe consola te-ai gândit sa iti cumperi ceva ce automat o sa iti dea un mare avantaj in fata unui jucător casual care folosește doar controller. Hmmm... Stiu ca am colegi de forum care nu sunt de acord cu asta, dar eu consider mouse-ul pe consola ca si aimbot-ul pe PC - un cheat. Nu o sa cred niciodată ca mouse-ul nu ofera avantaje in fata controllerului. Ma opresc aici, ca iar ma agit prea tare la subiectul asta.

  4. #4 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^In aceeasi măsură in care pe PC daca ai mouse scump e ca si cum ai avea aimbot pentru ca unii au mouse ieftin.

    Pentru OP: Nu poți pune mouse pe consola, din păcate, tot ce găsești sunt bani aruncați. E si motivul pentru care eu unul nu prea joc FPS-uri pe PS4.

  5. #5 SP
    Junior Member VladS's Avatar
    Daca foloseai functia search gaseai aici toate raspunsurile (discutia continua cu diverse intreruperi pana la pagina 22): http://www.consolegames.ro/forum/f11...a/index19.html

  6. #6 SP
    Junior Member relu-ps's Avatar
    De ce sa spui "e cum ai avea un cheat"? Mouse-ul e un controler de care gamerii sunt foarte atasati.. mouse-ul nu tinteste singur.

  7. #7 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    S-a mai discutat de multe ori pe aceasta tema. E o problema morala: tu joci cu mouse si tastatura impotriva majoritatii care joaca din controller. Cum ai spus si tu, un kit M+T o sa aiba precizie mai mare ca un controller in orice circumstanta. Asta inseamna ca iti da tie un avantaj asupra lor. Desigur, pot fi unii care rup norma cu un controller, dar media nu este asa. Deci, cumva, ai trisa oarecum. Cam asta vor sa zica baietii mai sus.

    Ceea ce trebuie sa stii este ca un kit de acest tip pentru consola nu face decat sa emuleze, nu va fi 100 % senzatia de mouse si tastatura. Si eu am background extrem de puternic pe PC si inteleg. Sa joci un FPS cu controller mi se pare primitiv, dar partea buna este ca te poti obisnui. Trebuie sa ai rabdare, sa treci peste frustrarea initiala ca toti te dovedesc pe acolo si restul vine de la sine. Nici la inceput cu mouse-ul nu erai zeu, aici este la fel. Joci campanii single player, te acomodezi, apoi sari in Mp si joci in continuare pana devii mai bun.

    Sau pur si simplu cumperi acel kit daca asta te face fericit. Indiferent de ce zicem noi aici, tot tu iei decizia asta.

  8. #8 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by relu-ps View Post
    De ce sa spui "e cum ai avea un cheat"? Mouse-ul e un controler de care gamerii sunt foarte atasati.. mouse-ul nu tinteste singur.
    avantajul este ca pe consola exista deja un aimassit menit sa te ajute pt ca joci cu un controller , ei bine aim assist + mouse = un user slab ,insa eu unul nu am probleme cu cei ce joaca in combinatia asta , un controller poate deveni destul de precis ca si utilizare in fps-uri daca joci aproape in fiecare zi.

    si ca sa fiu si on topic ,poti sa iti iei XIM4


  9. #9 SP
    Junior Member relu-ps's Avatar
    Va respect opinia.
    Ideea e urmatoarea.. eu mi-am luat consola pt a tine locul playerului video si pt a ma juca cu prietenii.. fifa mai mult.. m-am jucat si de la pc dar nu se compara cu statul pe canapea in sufragerie si cu controlerul in mana.. da stiu, pot muta pc-ul la tv.. am si controalere dedicate dar nu am chef sa le tot mut asa ca mi-am luat consola asta.

    Eu nu ma joc des pt ca nu am timp.. si ma plictisesc repede de SP chiar si de MP cateodata (depinde de joc) plus ca am pierdut cativa ani jucandu-ma MMORPG si nu mai vreau sa intru tare in jocuri.. cel mai mult imi place sa ma joc in 2,3,4..playeri de la o consola.. astea sunt pt mine cele mai distractive jocuri. Dar.. daca nu ma viziteaza nimeni o perioada se va pune praful pe consola.. plus ca am cumparat battlefield 1 pt ps4 si care nu m-a satisfacut, dar a costat 70e (mai bine il cumparam pe PC)

    Ce vreau eu.. pai vreau sa scot satisfactie din consola, nu nervi si nu ma consider trisor atata timp cat sony fabrica mouseuri pt consola.. ce ar insemna acum jucatorii de fifa PC sa joace doar de la tastatura ca asa e conceput PC-ul sa nu foloseasca gamepad pt. ca trisaza..

    Multumesc pt. opinii.. nu stiu daca din cei care a-ti raspuns, detine cineva un astfel de dispozitiv sau l-a incercat macar.. nu pot sa imi dau seama.. Pe google sunt multe pareri.. majoritatea din auzite.. de aceea am apelat la un forum dedicat consolelor.

    @poiuyt unde este aim asist-ul la battlefield 1 multiplayer?

  10. #10 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Sony nu fabrica mouse pt ps4. Ca-i lasa pe alții e altceva.
    Exista aim assist in BF1 pe PS4. Se observa clar cand te uiti prin cătare ca de multe ori tinta sare automat pe inamic daca e suficient de aproape.

  11. #11 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Toate shooterele au aim assist pe console.

  12. #12 SP
    Junior Member VladS's Avatar
    Pentru jucat cu mouse si tastatura le dezactivezi (la putine nu pot fi dezactivate), altfel e enevant sa vezi cum sare tinta.
    Cand joci cu controlerul se observa mult mai putin compensarea facuta de auto aim.

  13. #13 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Eu fps-urile le joc cu Hori tac pro, restul cu controlerul. Pur și simplu nu am precizie la fps cu controller-ul, asta e, sunt un inadaptat. Oricum, după cum am scris și în topicul cu accesorii, o sa trec pe Xim din cauza ca nu suport calitatea tastelor de la Hori.

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  14. #14 SP
    Senior Member CrysMM's Avatar
    Va spun eu, sunt defecte controlerele, mergeti cu ele la garantie sa vi le schimbe. Asa am patit si eu, am mers la garantie, mi-au facut o injectie si gata, acum ma descurc bine.

    Cand am pus prima oara mana pe un analog, prin 1998, pe Nintendo 64, era sa dau cu el de pereti. Mi-au trebuit zeci de ore, poate mai mult sa ma acomodez. Sa nu mai zic ca era si implementat destul de slab in multe jocuri si el ca si conceptie/constructie era destul de aiuristic. Abia la PS1 am intalnit un analog adevarat, cu care, la fel, mi-au trebuit multe ore de practica.

    Voi vreti ca in 2 ore sa stapaniti jocul si sa pocniti in MP jucatori cu sute, poate mii de ore de experienta? Nici o sansa. Daca nu ai timp, consola nu este pentru tine, cauta-ti alta pasiune, ca asta sigur nu te coafeaza.

    Si ce nu mai inteleg eu, cum vei mai sta confortabil pe canapea cu mouse si tastatura?

    Am testat un Tac Pro de la Hori, este ok, fata de controler te descurci mai usor, dar mai are niste momente cand mai mult te incurca. In 2 ore cat am testat, am concluzionat ca nu este pentru mine. Exact ca si volanul, in unele jocuri mai mult te incurca.

    ---------- Post added 28-01-2017 at 12:53 ----------

    In MP mai conteaza si tactica care o adopti in functie de clasa, echipa, etc ... Degeaba ai precizie de la mouse daca tu te avanti ca berbecul la intamplare fara tactica, fara viziune, sau stai si astepti sa-ti faca altii treaba. Intai trebuie sa inveti mecanica jocului, sunt tutoriale din care poti invata de la juicatorii cu experienta.

    Referirile mele sunt la modul general, nu punctez la o persoana anume.

  15. #15 SP
    Member ro_explorer's Avatar
    Sunt jocuri și jocuri. Nu as putea sa ma imaginez jucând Uncharted, Tomb rider sau The last of us la birou (jocuri de aventura, relaxante, pe care de obicei le consum cu niște cantități apreciabile de bere și snacks ) , cu mouse și tastatura. De altfel, nu ma simt bine jucând Overwatch, Paragon, BF (pvp, mp unde reacțiile de moment și atenția fac diferența între "victory" si "defeat" ) cu controller-ul, de pe canapea, pe un ditamai TV-ul. Am posibilitatea, așadar am ales sa fiu flexibil... unele jocuri le joc pe PC, altele pe consola în stil PC (mkb) și altele tolănit pe canapea.
    Mi-am montat un splitter Hdmi la consola asa ca am imagine simultan și pe TV și pe monitor și mutarea de pe unul pe altul presupune doar instalarea fundului meu pe scaun sau pe canapea.

    Lumea trebuie sa înțeleagă ca suntem diferiți și avem gusturi și nevoi diverse. Dacă exista posibilitatea sa ni le satisfacem, de ce nu?

    -= Sent from a parallel universe through a wormhole =-

  16. #16 SP
    Member parazitu86's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Toate shooterele au aim assist pe console.
    Din cate stiu si am observat seria Killzone nu are Aim Assist

  17. #17 SP
    Junior Member relu-ps's Avatar
    O ajuns..
    Dupa cateva ore de joc cu xim, sunt mai calm si mai multumit de scor.. pana sa il setez pt btf1 a mers mai prost dar am gasite pe forum-ul producatorului cateva setari si am mai adaugat eu cateva dupa bunul plac iar acum merge brici.
    Recoman acest produs si va sfatuiesc sa jucati cum credeti voi ca e mai placut..


  18. #18 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Cu placere ..

  19. #19 SP
    Junior Member VladS's Avatar
    De unde l-ai luat?

  20. #20 SP
    Junior Member relu-ps's Avatar
    L-am cumparat de pe amazon cu 149e

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 2 1 2 LastLast

Similar Threads

  1. Adaptor pentru tastatura/mouse By RaverX in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 26 Last Post: 05-10-2009, 13:12
  2. Xbox360 +tastatura & mouse By Noreason in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 12 Last Post: 15-09-2008, 14:04

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts