Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 52

Thread: PS4 - Intrebari frecvente

  1. #21 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Poti sa pui orice adresa din US, chiar si de hotel sau KFC. Cauti pe Google adresa exacta si o sa ai si cod postal si tot. Ideea este sa alegi un stat care nu are Sales tax.

    Mai multe detalii aici: https://www.thebalance.com/states-wi...es-tax-3193305

  2. #22 SP
    Junior Member STRADI's Avatar
    Quote Originally Posted by otelandrei27 View Post
    Salutare, am o problema, am cumparat de la cineva un Ps4 pro cu câteva jocuri digitale pe el, băiatul mi a lăsat contul lui și mi au rămas jocurile pe care el le a cumparat înainte, astăzi am vrut să-mi cumpar un joc, am bagat datele cardului și am observat ca contul este pe us, și mi-a cerut ceva adrese și cod Postal, și N am nici o ideee ce adresa sa introduc și nici cod Postal. Are cineva ceva adresa și cod Postal pe care sa l scriu și sa pot cumpra jocuri? Mulțumesc!
    Faza e ca oricum nu o sa mearga cardul ca e de Romania...

  3. #23 SP
    Junior Member otelandrei27's Avatar
    Quote Originally Posted by STRADI View Post
    Faza e ca oricum nu o sa mearga cardul ca e de Romania...
    Și Atunci cum as putea face să-mi pot achiziționa jocurile?

  4. #24 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Iti mai faci un cont pe Romania, unde vei putea cumpara cu cardul de RO. Daca vrei neaparat sa iei de pe US, mai ales ca acum au niste promotii bune, trebuie sa cumperi carduri valoroce de $10, $20, $50 etc.
    Eu asta fac atunci cand cumpar jocuri de pe contul de US. Cel mai simplu este sa achizitionezi cardurile valorice de pe amazon.com. Iti faci un cont aici, dar la adresa iti pui una de US (o adresa random din Alaska, sa nu ai taxe). Daca iti pui adresa de RO, nu te va lasa sa cumperi cardurile valorice. Apoi dupa ce le achiti, le vei primi pe mail sau le vezi gasi in contul de amazon.
    Odata primte codurile pentru cardurile valorice, mai ramane doar sa le dai redeem pe contul de US si iti va baga banii dolarii respectivi in portofeul virtual.

  5. #25 SP
    Junior Member otelandrei27's Avatar
    Daca mi fac cont pe pay Pal și alimentez acolo, oare pot plăti asa? Ca am
    Vazut ca îmi apare și pay Pal ca metoda de plata

  6. #26 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Nu merge nici cu PayPal. Cel mai simplu e cu amazon. Prima dureaza mai mult, pana iti faci cont si iti pui adresa, dar dupa cumperi imediat. Singurul neajuns este ca mai niciodata nu vei putea plati exact cat costa jocul. Daca vrei sa iti iei ceva de $16, iti iei un card de $20 si iti mai raman $4 in contul de PS pentru o viitoare achizitie.


    E ca si cum ti-ai lua carduri valorice de 100 sau 250 de lei de la Altex sau eMag pentru store-ul de RO. Iti incarca portofelul din cont si din portofelul respectiv iti platesti jocurile. Diferenta iti ramane in cont pentru o cumparatura viitoare.


    Daca te hotaresti sa ramai pe ala de US, atunci cand iti cumperi jocuri fizice de la noi, va trebui sa iti iei DLC-uri de pe store-ul de RO sau alt store din EU. De ex: daca iei jocul de la Altex si DLC-ul de pe contul de US, acesta din urma nu iti va merge.

  7. #27 SP
    Member TravisPastrana's Avatar
    Risti sa primesti bani daca o sa platesti cu cardul personal de RO pe un cont de US, nici nu stiu daca se mai poate. Cel mai simplu mod de a-ti alimenta contul este prin carduri valorice de US, cumparate de pe amazon US(de 10, 20, 50 USD), folosind o adresa de US, de preferat din Alaska pentru ca este tax free.

  8. #28 SP
    Junior Member tapric's Avatar
    Unde si cum pot plati taxa sa pot juca si eu Fifa online ? Era un abonament anual parca.

  9. #29 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Iti cumperi abonament PS Plus de pe PS Store cu un card de RO, daca ai contul pe RO sau alta tara din UE.

  10. #30 SP
    Junior Member tapric's Avatar
    Si daca consola e cumparata din alta tara si folosita tot in acea tara, pot face cont pe Romania ? E vorba si de limba aici...prefer romana.

  11. #31 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Limba in care este meniul consolei este independenta de tara pe care e facut contul. Poti sa ai cont pe US si meniul in RO. Cont iti poti face pe ce tara vrei. Daca iti faci cont pe RO, vei avea preturile in RON, pe US in $, pe UK in lire, pe DE in euro etc.
    Recomandat este sa iti faci cont de RO, dar e bine sa ai si unul secundar de US pentru momentele cand sunt promotii mai bune pe Store-ul de US.

  12. #32 SP
    Junior Member Paulelo's Avatar
    Salutare la lume!
    Mi.am facut si eu un cont pe US, am vazut ca nu merge cardul , am intrat aici si am citit...
    Am mai facut unul pe RO. Nelamurirea mea e urmatoarea:
    Daca imi cumpar PSN pe RO , il pot folosi si pe US?
    Voi cum stati pe console ? De pe ce cont va jucati ? Unde e mai ok sa iti activezi jocurile cumparate din Altex (de exemplu) ? Presupun ca nu se pot activa pe US , jocurile cumparate din Altex fiind luate din Ro...

  13. #33 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Salut. Daca te referi la Plus, acela va fi activ doar pe contul pe care ai cumparat, dar daca acel cont este setat ca Primary, si celelalte conturi de pe consola pot benefica de MP sau jocurile cumparate de pe cel cu abonament activ. Eu joc de pe cont de UK, pentru ca e facut de mult, dar intre timp am facut si de RO (plus ala de US pentru oferte bune cand si cand). Jocurile din Altex o sa iti mearga si pe contul de RO si pe cel de UK si pe cel de US. Diferenta este data doar de jocurile/dlc-urile digitale. Daca sunt cumparate pe o anumite regiune, doar pe acea regiune pot fi activate.

    Sugestia mea este sa iti faci contul de RO primar, pentru ca poti plati direct cu cardul sau poti lua top-ups cards din Altex/MG, etc. E mai usor decat pe alte tari unde trebuie sa iti bati capul cu pre-paid cards cumparate de pe net.

  14. #34 SP
    Junior Member yoosilas's Avatar
    Salutare!
    Vreau sa deschid o sala de jocuri cu 6 ps4 pro si intrebarea este daca se poate face ca jocurile sa fie share-uite.

  15. #35 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Salut. Daca sunt digitale, poti face share 2 cate 2 console (vezi aici).

    Referitor la "sala", o sa mergi tot pe principiul "clientii ne dau bani ca sa stea in "sala" timp de x minute si acolo fac ce vor ei", ca sa pacaliti legislatia?

    Sau exista vreo alta lege care permite lucru asta?

  16. #36 SP
    Junior Member YamiMc's Avatar
    Am jucat un joc digital pe un cont al unui prieten si acum vreau sa achizitionez CD cu jocul. Salvarile dupa ce deconectez contul pot sa le fosesc dupa reinstalarea de pe CD?

  17. #37 SP
    Manager paul's Avatar
    Nu. Salvarile sunt legate de cont. Trebuia sa joci de pe contul tau ca sa poti continua.

  18. #38 SP
    Member tudort's Avatar
    In primul rand la multi ani tuturor. Sa fie un an mai bun decat ultimul pentru noi toti !
    As avea si eu o intrebare. Daca pun niste jocuri la download si intru in rest mode cu ps4pro-ul, de ce gasesc mereu erori la error history cu titlul : the application could not start ! Cand verific in downloads notez ora exacta cand a instalat consola jocul si merg in error history , va coincide cu o eroare de lansare a aplicatiei pentru acel titlu. Este clar ca eroarea apare cand jocul termina instalarea. Nu se intampla cand consola ruleaza normal , doar in rest mode. Din cate am observat nu afecteaza cu nimic functionalitatea consolei sau a aplicatiilor dar este putin ciudat si mereu m-am intrebat !

  19. #39 SP
    Junior Member Razvan_2007's Avatar
    Salut , am desfacut capacul si am curatat ventilatorul , cand lam pus inapoi am observat ca in partea din spate acel capac se mai misca putin , este normal?

  20. #40 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu stie nimeni sa-l ajute pe baiatul asta, ca sa nu posteze de 15 ori pe 15 threaduri diferite acelasi lucru?

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Intrebari si informatii despre - Xbox one si PS4 By staedler in forum Console Club
    Replies: 6 Last Post: 02-04-2021, 00:56
  2. PS4 intrebari By Tigaie in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 21 Last Post: 24-10-2015, 10:39
  3. 5 intrebari By cedry2k2001 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 3 Last Post: 20-08-2015, 01:15
  4. Intrebari despre ps By venzor in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 4 Last Post: 19-07-2014, 16:07
  5. Probleme Frecvente la Xbox 360 By tmsgaby in forum Microsoft Xbox 360
    Replies: 10 Last Post: 29-07-2010, 09:45

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts