Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast
Results 21 to 40 of 45

Thread: Shadow of the Colossus

  1. #21 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    Mie imi pare cam goala "lumea" , e atat de bun sau e doar ceva ce daca n-ai jucat la vremea lui nu o sa te prinda ?!
    Nu o lua ca pe-o ofensa dar nu toate jocurile trebuie sa placa tuturor. Lumea e goala in mod voit, ca sa se distinga de toate open-world-urile care incercau sa aiba de toate; avand in vedere ca practic, jocul e boss-fight peste boss-fight, are nevoie si de "downtime"/pauza asa ca explorarea lumii pana ajungi la urmatorul colos este o activitate in sine, mai ales ca jocul n-are minimap.

  2. #22 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    ^pe vremea aia nu existau open world-uri care sa aiba de toate.
    Lumea in SoC e goala pentru ca n-avea rost s-o umple cu ceva doar de dragul de a o face. Si probabil nici tehnologia n-o aveau. E un taram indepartat, izolat, populat doar cu colosii respectivi.

  3. #23 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    ^pe vremea aia nu existau open world-uri care sa aiba de toate.
    Lumea in SoC e goala pentru ca n-avea rost s-o umple cu ceva doar de dragul de a o face. Si probabil nici tehnologia n-o aveau. E un taram indepartat, izolat, populat doar cu colosii respectivi.
    Te contrazic. Pe vremea aia erau jocuri precum GTA VC sau SA, Godfather, Mafia, Bully, Okami, Dragon Quest, Scarface, etc etc. Toate cele enumerate incercau sa fie lumi verosimile, pe cand SOTC e asa din motivele enumerate mai sus plus atmosfera.

  4. #24 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Da dar niciuna din alea nu era asa mare precum lumea din SoC. Erau o fractiune din ea.

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk

  5. #25 SP
    Member Quasivasi's Avatar
    Lumea e intentionat "goala" (desi nu cred ca e cuvantul potrivit, mai degraba "sterila"), actiunea se intampla intr-un tinut izolat, pur...

  6. #26 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Da dar niciuna din alea nu era asa mare precum lumea din SoC. Erau o fractiune din ea.

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk
    Da, ai dreptate, dar cred ca acum pur si simplu ai deviat de la subiect doar ca sa ai dreptate. Nu vorbeam despre marime. Tu ai zis-o: " pe vremea aia nu existau open-world-uri care sa aiba de toate". Despre asta vorbeam.

  7. #27 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Pai ti-am dat dreptate prin acel "da" si dupa mi-am dat seama ca alde vice city si mafia erau concentrate pe o zona mica si densa spre deosebire de SoC care era rasfirat pe o zona cu mult mai mare deci ar fi fost oricum imposibil sa o populeze cu activitati.

    Nu inteleg de ce ai inteles altceva

    Sent from my LG-H870 using Tapatalk

  8. #28 SP
    Member clovnusor's Avatar
    Ma rog.

    In alta ordine de idei, cred ca o sa il iau sa-l am si pe pesepatru dar la o reducere sau ceva. Acum nu se justifica atata timp cat am collector's pesedoi.
    Pentru toti cei care nu l-au jucat, nu va uitati la review-uri pana nu il terminati si chiar daca nu va dati seama de vreo solutie la un colos, mai incercati.
    Jocul ramane unul din cele mai bune pe care le-am jucat ( si am jucat ceva jocuri ...)

  9. #29 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    acum am vazut ca s-a mai postat, sorry

  10. #30 SP
    Member geo971986's Avatar
    numai mie mi se pare aiurea controlul la cal?

  11. #31 SP
    Member Otman's Avatar
    Nu stiu, ai calarit vreodata?

  12. #32 SP
    Member geo971986's Avatar
    stiu unde bati cu sarcasmul insa un exemplu ar fi in zonele inguste unde se "infinge" in peretii de stanca si apoi pierzi juma' de minut sa il scoti de acolo ca sa continui. Caii sunt totusi animale inteligente...

  13. #33 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Calul lui John Marston din Red Dead Redemtion e inteligent, restu is prosti asa ca incearca sa nu-l mai infigi in pereti ca il indobitocesti mai rau.

  14. #34 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar
    Uitati o analiza interesanta. Nu este review, ci mai mult o comparatie tehnic si atmosferica cu originalul.


    Pe mine m-a convins si cred ca o sa-l cumpar. Tin minte vag ca l-am avut si pe PS2, dar nu cred ca am jucat prea mult, ca nu tin minte mai nimic.

    PS: Ce s-a intamplat cu Avatar-ul? Aveam unul custom, dar a disparut si acum nu pare sa se poate seta custom.

  15. #35 SP
    Senior Member kragod's Avatar
    In legatura cu avatarul, da banu` si poti pune ce vrei. Nu dai banu, ia din astea cateva.

  16. #36 SP
    Member Frankie.'s Avatar
    This game is pure art.I Love it.
    Incredibil ce sentimente imi provoaca acest titlu

  17. #37 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    Uitati o analiza interesanta. Nu este review, ci mai mult o comparatie tehnic si atmosferica cu originalul.

    Pe mine m-a convins si cred ca o sa-l cumpar. Tin minte vag ca l-am avut si pe PS2, dar nu cred ca am jucat prea mult, ca nu tin minte mai nimic.

    PS: Ce s-a intamplat cu Avatar-ul? Aveam unul custom, dar a disparut si acum nu pare sa se poate seta custom.
    Bah acuma vad ca asta e remake nu remaster, cool! O sa-l cumpar si joc cand e 5 USD.

  18. #38 SP
    Junior Member KodiaK's Avatar
    Pardon my ignorance, dar care e diferenta intre un remaster si un remake?

  19. #39 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Remaster: Un joc retusat pe ici pe colo ca sa arate bine in HD/FULL HD etc. Nimic major schimbat in cod.

    Remake: Un joc facut aproape de la zero, poate chiar alt engine, animatii, etc.

  20. #40 SP
    ymy
    Member ymy's Avatar
    Dupa ce l-am jucat pe vremuri pe ps2, l-am rejucat in weekend din nou, pe ps4 PRO, curios si de cum arata jocul dupa remake.
    Shadow of the Colossus a fost, este si va ramane un joc mare, cu superlative la aproape toate capitolele. Doar doua, trei lucruri m-au deranjat in timpul jocului: lupta continua cu camera, care se focuseaza mereu doar unde vrea ea, si controlul lui Argo, care este execrabil. Nici modul cum se trage cu arcul, nu este de loc inspirat. Daca ar fi facut un real remake si la aceste capitole, jocul ar fi primit de la mine nota 10, dar asa, ramane undeva la 8,5 - 9.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 2 of 3 FirstFirst 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. Ico & Shadow of the Colossus By ilie11 in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 13 Last Post: 29-09-2016, 20:39
  2. ICO and Shadow of the Colossus Collection By ReNeGaDe124 in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 56 Last Post: 24-01-2012, 00:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts