Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 39 of 214 FirstFirst ... 29 37 38 39 40 41 49 89 139 ... LastLast
Results 761 to 780 of 4274

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #761 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pe hartie, este inferior, legea numerelor nu are cum sa minta. Ca realitatea din teren va fi alta, asta ramane de vazut. Tine de devi cum vor utiliza ce au la dispozitie. La lansare, cine cumpara PS5, cumpara consola ceva mai slaba dintre cele 2 (nu ii includem pe cei de la Nintendo).

    La multiplatforms cred ca vor fi diferente, dar in putine jocuri, pentru ca nu toate studiourile au oameni buni/talentati. La jocurile exclusive nici nu se pune problema, acel SSD va straluci cu adevarat acolo, cred eu.

    Timpul o sa ne raspunda la toate aceste intrebari si dileme, desigur.

  2. #762 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cu siguranta ai dreptate si asta s-a tot discutat pana acum. Ideea e ca nu este "atat" de inferior dpdv hardware incat sa fie cu 50-100$ mai ieftina, cat timp se va vedea clar ca putina optimizare e suficienta pentru a face totul identic pe partea de software.

  3. #763 SP
    Member GoroMare's Avatar
    SSD ul ala este foarte scump, costa ceva, si daca design-ul consolei este ceva mai slim vor avea nevoie de o racire foarta buna, respectiv scumpa. Asa ca parerea mea este ca vor ajunge tot pe acolo la pret

  4. #764 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Normal, nu este cu mult sub si nici eu nu am impresia ca oamenii care o vor cumpara isi vor lua teapa. Eu ma numar printre ei, chiar si asa mai "subnutrita" cum e consola, tot stiu ca o sa fie capabila de entertainment de calitate, nici nu se pune problema altfel.

    Si racirea poate fi un factor in ecuatia pretului, cu siguranta. Doar eu stiu cat injur consola asta pentru starea ei de acum, deci chiar as plati pretul mai mare pentru un PS5 mai silentios.

  5. #765 SP
    Member fdkenzo's Avatar

  6. #766 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Astia din atata disperare fac ca raposatu' care zicea ca o sa se duca pe Soare noaptea ca sa nu se arda , gata SSD-ul tine loc si de CPU si de GPU si de toate.

    E mai slaba gata, asta e... lasa ca apare God of War.
    It's a fact get used to it!
    Attached Images Attached Images et5qr-qxgaahk1r.jpg

  7. #767 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Poti spui ce vrei tu, pt sony ponies tot PS5 e mai puternica.Dar oare conteaza?

  8. #768 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by Crbl2001 View Post
    Dar oare conteaza?
    Sunt doua perspective din care pot raspunde.

    Din prima perspectiva raspunsul este 'nu neaparat', cel putin nu in primii 2-3 ani, intrucat specificatiile sunt oarecum apropiate desi clar, Xbox este mai puternic.
    Cel mult vad niste diferente de 4K nativ 60fps vs 4K upscaled@60 fps in unele multiplatforms, insa diferentele nu vor fi extreme.

    Acum perspectiva 2:
    PENTRU MINE CARE AM FACUT 7 CIROZE din 2013 pana in 2017 vazand cum Xbox One este batjocorit si numit Xbox 720p (desi n-am inteles niciodata de ce PS4 nu era numit PS900p, ca unde fortau 1080p nativ doar ca sa bifeze cadea FPS-ul in cur la 20), apoi vazand cum TOTI JEGOSII faceau comparatii pe internet la toti boschetii din jocuri ca sa demonstreze ca TOTUL e mai prost pe Xbox One, chiar si cand nu era, raspunsul este DA, CONTEAZA ENORM SI AM SA MA BUCUR IN FIECARE ZI A VIETII MELE DE FAPTUL CA ACEASTA GENERATIE XBOX ESTE MAI PUTERNIC, FIE SI DACA ARE UN PIXEL SAU UN FRAME IN PLUS.

    Gata, m-am racorit . A venit si Bringo intre timp, ma duc sa spal bananele cu sapun!!!

  9. #769 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Un clip foarte educativ pentru pasionatii de hardware. Necesita putine cunostinte in domeniu dar nu e extrem de tehnic. Vorbeste despre arhitecturi GPU in general, dar abordeaza in special placile din noile console, motiv pentru care il las aici.



  10. #770 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Aștept un rezumat, 45 de minute nu rezist, nu mai am 20 de ani

  11. #771 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Cateva idei interesante din clip:
    • GPU + CPU pentru PC apropiate de ce ofera Xbox Series X ar costa peste $1000
    • "Arithmetic is free, communication is expensive" - filosofia celor de la NVIDIA se reflecta in arhitectura PS5, nu asa mult in cea facuta de Microsoft
    • Prezinta cata putere consuma o operatie aritmetica pe GPU si cata putere consuma accesul la memorie pentru acelasi numar de biti(de mii de ori mai multa)
    • Explica de ce NVIDIA a crescut extrem de mult la bursa in plina pandemie si criza economica, si de ce e posibil sa scada odata cu noua generatie de console (vezi comparatia de pret de la punctul 1)
    • E pentru prima data in multi ani in care PC-urile se vor chinui sa tina pasul cu jocurile de consola, si in niciun caz la un pret accesibil. Pentru un SSD ca cel din PS5 si pentru capabilitati de ray tracing trebuie sa iti vinzi un rinichi in momentul asta.

  12. #772 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    in ce sens e mai slaba si inferioara? vor aparea jocuri 8K pe XSX in urmatorii 5-7 ani care nu le vom putea juca pe PS5? nu va putea "duce" jocurile 4K la 60/120fps? Explicati-mi si mie cu ce este superioara XSX? pt ca pana acum nu a impresionat cu nimic... si vb aia au cam aratat tot ce se putea. sper sa nu-mi dati poze, link-uri si citate de la devi care sunt platiti de Microsoft sa-i pupe'n fund si sa laude noua consola.

    si acum reversu monedei... daca PS5 = 400euro si XSX = 500 de euro => GAME OVER XBOX
    (lucru care s-a intamplat si generatia trecuta si stim cu totii rezultatul)

    btw acel APU de la AMD din cele 2 console va fi un game changer in viitor atat pt servere cat si pt utilizatorii normali. asta inseamna ca Nvidia trebuie sa-si reduca preturile ca altfel nu le mai cumpara nimeni placile. lucru bun pt toti gameri

  13. #773 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Da clar, dai mii de euro anual pe jocuri si pe televizoare si pe telefoane, sunt convins ca 450 RON diferenta pentru un HW care te va tine 5+ ani te va ingenunchia...

    De fapt, dupa ce astepti 7 ani un HW nou, asta este tot ceea ce conteaza, sa ramai cu 450 RON in buzunar, nu neaparat HW-ul in sine.

  14. #774 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by Cyberpunk77 View Post
    in ce sens e mai slaba si inferioara? vor aparea jocuri 8K pe XSX in urmatorii 5-7 ani care nu le vom putea juca pe PS5? nu va putea "duce" jocurile 4K la 60/120fps? Explicati-mi si mie cu ce este superioara XSX? pt ca pana acum nu a impresionat cu nimic... si vb aia au cam aratat tot ce se putea. sper sa nu-mi dati poze, link-uri si citate de la devi care sunt platiti de Microsoft sa-i pupe'n fund si sa laude noua consola.

    si acum reversu monedei... daca PS5 = 400euro si XSX = 500 de euro => GAME OVER XBOX
    (lucru care s-a intamplat si generatia trecuta si stim cu totii rezultatul)

    btw acel APU de la AMD din cele 2 console va fi un game changer in viitor atat pt servere cat si pt utilizatorii normali. asta inseamna ca Nvidia trebuie sa-si reduca preturile ca altfel nu le mai cumpara nimeni placile. lucru bun pt toti gameri
    Citeste paginile anterioare daca inca nu intelegi de ce este inferior PS5 dpdv hardware, comparativ cu Xbox Series X.
    Diferenta e mica, dar exista. Nu are nicio treaba cu ce zici tu acolo.

    Desigur ca probabil vor fi niste jocuri exclusive care vor rula in 8k pe Xbox sau pe PS si nu vor rula si pe cealalta platforma, dar mostly nu e vb de 8K vs 4K.

  15. #775 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Cred ca ambele console vor avea acelasi pret. SSD-ul din PS5 e mult mai scump decat cel din Xbox, contrabalansand placa video mai ieftina. Cat despre ce zice colegul mai sus, depinde mult si de cum iti organizezi cheltuielile. Eu incerc sa imi tin cheltuielile la minim cu jocurile si de obicei mai mult de 10-20 de lei nu platesc pentru unul (cumparat de pe olx - vandut cam la acelasi pret). 450 de lei sa tot fie bugetul pentru vreo 20 de jocuri. Dar, din nou, nu cred ca va fi cazul.

  16. #776 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Gata așteptarea, 20 noiembrie 2020, 399$, super preț!!!

    https://www.playstation.com/en-us/explore/ps5/


  17. #777 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Sare inima cuiva de pe aici, termina cu prostiile

  18. #778 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Gata așteptarea, 20 noiembrie 2020, 399$, super preț!!!

    https://www.playstation.com/en-us/explore/ps5/

    Fain

  19. #779 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Sunt doua perspective din care pot raspunde.

    Din prima perspectiva raspunsul este 'nu neaparat', cel putin nu in primii 2-3 ani, intrucat specificatiile sunt oarecum apropiate desi clar, Xbox este mai puternic.
    Cel mult vad niste diferente de 4K nativ 60fps vs 4K upscaled@60 fps in unele multiplatforms, insa diferentele nu vor fi extreme.

    Acum perspectiva 2:
    PENTRU MINE CARE AM FACUT 7 CIROZE din 2013 pana in 2017 vazand cum Xbox One este batjocorit si numit Xbox 720p (desi n-am inteles niciodata de ce PS4 nu era numit PS900p, ca unde fortau 1080p nativ doar ca sa bifeze cadea FPS-ul in cur la 20), apoi vazand cum TOTI JEGOSII faceau comparatii pe internet la toti boschetii din jocuri ca sa demonstreze ca TOTUL e mai prost pe Xbox One, chiar si cand nu era, raspunsul este DA, CONTEAZA ENORM SI AM SA MA BUCUR IN FIECARE ZI A VIETII MELE DE FAPTUL CA ACEASTA GENERATIE XBOX ESTE MAI PUTERNIC, FIE SI DACA ARE UN PIXEL SAU UN FRAME IN PLUS.

    Gata, m-am racorit . A venit si Bringo intre timp, ma duc sa spal bananele cu sapun!!!
    Dude, get a life. **** power and other **** !
    Consolele au fost concepute in special pt jocuri.Ne intereseaza si partea de hw, dar mai bine las-o pt PC.

  20. #780 SP
    Junior Member Cyberpunk77's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Citeste paginile anterioare daca inca nu intelegi de ce este inferior PS5 dpdv hardware, comparativ cu Xbox Series X.
    Diferenta e mica, dar exista. Nu are nicio treaba cu ce zici tu acolo.

    Desigur ca probabil vor fi niste jocuri exclusive care vor rula in 8k pe Xbox sau pe PS si nu vor rula si pe cealalta platforma, dar mostly nu e vb de 8K vs 4K.
    Pai tocmai ca am citit paginile anterioare si nu am gasit un raspuns concret la intrebarile pe care le-am pus. Daca pt voi acest hardware inferior al lui PS5 se rezuma la acei 12 Teraflops pe care ii are XSX inseamna ca nu prea aveti habar ce inseamna o arhitectura hardware sau ca va spalat Microsoft creierele cu prea mult marketing. Numar de Teraflops care apropo nu mai conteaza asa mult de cativa ani incoace (mai ales in gaming) si care are importanta mai mare in viitoarele servere xCloud care va fi folosi acelasi hardware ca si XSX. ca deh... doar nu sunt prosti Microsoft sa plateasca R&D pt 2 proiecte daca pot face unul universal. Dar oricat de bine ar suna acei 12 Teraflops din gura unor youtuberi si alti care sunt platiti sa le faca reclama asta nu schimba cu nimic faptul ca PS5 compenseaza mult acest minus de 18% cu alte lucruri care la XSX lipsesc sau diferentele sunt mult mai mari. Nu e atat de greu sa construiesti ceva dupa bunul plac... dar mai important e sa te incadrezi intr-un anumit buget, sa sti de unde sa scazi si ce compromisuri trebuie facute pt a face toate componentele sa se "pupe" intre ele cat mai bine. la XSX componentele par aruncate inauntru fara prea multa logica sau cu un scop anume pe cand la PS5 fiecare numar are o anumita explicatie si un anumit scop.


    Quote Originally Posted by Xander Ro View Post
    Da clar, dai mii de euro anual pe jocuri si pe televizoare si pe telefoane, sunt convins ca 450 RON diferenta pentru un HW care te va tine 5+ ani te va ingenunchia...

    De fapt, dupa ce astepti 7 ani un HW nou, asta este tot ceea ce conteaza, sa ramai cu 450 RON in buzunar, nu neaparat HW-ul in sine.
    problema nu se pune asa amice... ca nu imi cumpar consola sa o tin pe post de bibelou sau sa ma mai laud la prieteni ca are 12 Teraflos. intrebarea e: merita XSX acei 450 RON in plus? si raspunsul e clar NU. n-au aratat ca sunt in stare sa vina cu niste jocuri de doamne ajuta pt generatia viitoare de console si sa convinga pe cineva ca merita sa cumpere acea consola. tot jocurile de pe PlayStation sunt mai bune, tot PlayStation lanseaza jocuri de nota 10 si anul asta: Final Fantasy VII, The Last of Us Part II, Ghost of Tsushima. si tot PlayStation va lansa jocuri next gen care vor rupe gura targului. Iar cu aia 100 de euro prefer sa-mi platest abonamentul PS Plus pe aproape 2 ani de zile de unde primesc 48 de jocuri gratis.

    sa nu mai vb de faptul ca nu merita sa cumperi XSX daca ai PC pt ca toate jocuri apar si acolo, daca ai noroc si crack-uite/gratis.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 39 of 214 FirstFirst ... 29 37 38 39 40 41 49 89 139 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  3. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 147 Last Post: 21-10-2022, 12:14
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts