Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 214 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 84 134 ... LastLast
Results 661 to 680 of 4274

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #661 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Răzvane, lasă-l că mai aduce viața forumului cum aduce băiatul ăla care fumează flori de tei și deschide noapte topicuri de-ți stă minte în loc. E o adevărată plăcere mai ales în perioada asta când lumea e cu curu in sus, sa citesc pe forum problemele cu adevărat importante ale lumii.

    @gabridinu nu despre tine vorbește Răzvan, chill

    LE: Apropos, aia cu SSD-ul nu înseamnă numai viteze de load mai rapide. E cum zice ăla de la DF.

  2. #662 SP
    Banned wd87's Avatar
    Quote Originally Posted by gabridinu View Post
    Cine-i Jason ?

    Nu exista teraflopi la viteza mai mici..

    Teraflopi inseamna puterea de calcul per total..
    citeste inca o data prietene, nu am zis de viteza la teraflopi, am zis de viteza de la GPU, 2.23 GHz, care bate orice pe PC acum, nu vezi asa viteze pe PC 99%, daca te uiti la videoul Road to PS5 cu Mark Cerny zice omul ca sunt efecte grafice care se rendereaza mai rapid cu viteze mai mari, deci chiar daca tu ai mai putina putere raw, lucrurile se misca mai repde

  3. #663 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Nu te contrazic ca am cam chiulit de la cursurile de hardware in facultate, dar hertzul este unitate de masura pentru frecventa, nu pentru viteza.

  4. #664 SP
    Member kkkotto07's Avatar
    Xsx este peste ps5 asa cum si xox e clar peste ps4 pro, cam tot 2 teraflopi d-astia, nu? Deci, n-are rost ciondaneala asta, indreptati-va atentia spre ceea ce cu adevarat conteaza. Eu in momentul asta am un amarat de ''avion'', ps4 de asta pro, are el motorul mai vechi spre deosebire de aratosul xox dar nu stiu cum se face ca mereu am avut ce sa astept ca sa-i fac plinu', nu cu mult in urma un Days Gone sau Death Stranding iar amu'l il pregatesc sa decoleze cu Tlou 2 sau Ghost of Tsushima. Sincer, ii compatimesc pe posesorii only de xo sau xox, s-o fi saturat saracii de atata lustruiala. Si, da, stiu, jocurile ps4 nu mai sunt, domnule, exclusive, sunt si in cloud, apar si pe pc apoi spor la joaca in conditiile de streaming si multa rabdare, cam 1-2, poate 3 ani, sa apara si pe pc. M-as fi asteptat sa vorbiti mai multe despre Ori sau Hellblade 2, ne mai amintim si noi ca xboxul e consola de jocuri. Va pupa un fanboy rautacios, al jocurilor imi place sa cred!

  5. #665 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    DigitalFoundry: It's not about load times. It's about accessing data super fast on the fly. It can change how worlds are designed. It's a fundamental shift.

    nu stii despre ce vorbesti, nu te mai baga, diferenta se vede in exclusive, nu exista nimic pe xbox one x exclusiv care o sa arate mai bune ca TLOU2 si alte exclusive, si asa o sa fie si generatia urmatoare

    Jason e un editor la Kotaku care are cele mai bune surse in gaming media, a dat informatii mai devreme cam despre toate studiourile AAA si a fost mereu corect
    Iti mai atrag odata atentia cu limbaju asta agresiv. Incearca, te rog, sa te linistesti cand raspunzi si sa formulezi textul in asa fel incat sa nu se simta ceilalti participanti la discutie atacati de ceea ce spui/protejezi.

    As fi vrut, sincer, sa-mi explici, ca la prosti, ce inseamna acea diferenta, de ce este mai rapida consola (nu doar 2x SSD) si nu prin link-uri de la persoane care explica. Chiar sunt curios cum gandesti si cum iti justifici aceasta protejare a consolei de suflet.

    Referitor la exemplu tau cu The Last of Us 2, este o comparatie foarte proasta. Pe principiu asta, toate jocurile de PS4 arata la fel de bine ca TLOU2 pentru ca e consola puternica, nu pentru ca devii sunt foarte priceputi. Si-ti pot da la exemple de jocuri care arata mai rau decat jocu asta...
    Again. Nu arata jocurile bine pentru ca-i consola buna ci pentru ca sunt devii foarte priceputi.

    Trecand inapoi la SSD, treaba sta in felul urmator:
    La SSD-uri e un controller (un cip) pe placa acolo - separat de cipul de storage. Controllerul prioritizeaza chestii, exista un sistem de queuing (pt citire/scriere), de caching (pt scriere - dar aici nu prea e cazul la console).

    La sony ziceau ca au ei un controller custom - asta nu inseamna aproape nimic, probabil e facut tot de o companie care oricum face SSD-uri si controllere pt ele, si ca pot prioritiza citirea, pe diverse nivele de prioritate - de ex cel mai critic nivel, care sa fie citit primul, vor fi chestiile care trebuie sa se intample realtime, apoi cu prioritate mai scazuta celelalte chestii gen texturi, landscape etc (vezi chiar exemplul lui cu inamicul din fata ta care este omorat si este prioritizat vs texturile din fundal sau alte detalii).

    Pe scurt - controlleru din SSD-uri fix asta face, prioritizeaza chestii (pe care tu apoi ti le poti customiza, ca si integrator, daca vrei - de ex la smartphones ei pot prioritiza orice tine de OS read/write sa fie prioritar fata de operatiunile utilizatorului); dar totodata, in incercarea de a folosi queuing-ul asta pe post de wow factor (fiind ceva complet nou pt console) se cam contrazic un pic chiar cu partea de prioritizare - adica nu prea mai ai nevoie realist de queuing daca ai real 5.5 GB/sec.

    In practica treburile astea nu au de ce sa te afecteze. Conteaza ca SSD-ul are read speed de pana la 5.5gb si apoi conteaza cum vor folosi game developerii chestia asta.

    Cu jocurile actuale nu ai niciun beneficiu cu un astfel de SSD atat de rapid deci vor trebui sa-si regandeasca modul de loading, cu totul.
    Practic, daca Xbox One are 100 MB/sec read speed (similar si pt PS4), iar PS5 are 5500 MB/sec, asta inseamna de ~55 ori mai rapid, adica un loading screen de 55 sec dintr-un joc de azi ar tb sa fie de 1 sec cu SSD-ul din PS5. Doar cu SSD-ul, nu mai vorbim de CPU care e mult mai rapid si mai reduce si ala cu inca 50% probabil.
    El practic in alea 55 sec de ex incarca sporadic date, gen in total 1.25 GB, dar ma indoiesc ca in realitate vor incarca jocurile cu max reading speed. Ca sa ajungi acolo va tb sa regandesti tot ce inseamna game engines si cum citesc ele informatia de pe storage la momentul start game pentru ca altfel, acel 55 sec loading screen de la RDR2 (random numbers/random game) e de fapt doar 1.25GB de date citit care chiar is pe HDD ar fi fost doar 12 secunde daca totul ar fi mers cum trebuie, sau 0.5 secunde pe un SSD normal (gen cum o sa fie la XSX) sau 0.2 secunde pe PS5.

    In realitate insa, evident ca nu vom vedea asemenea loading times sau nu prea curand.

    Poate reusesc cumva sa faca un agreement cu toti devii, atunci cand le da certificarea de "PS5 ready" sa fie conditionati de aranjarea fisierelor pt faster loading si sa renunte la video ads alea de la inceput si unskipable cutscenes si tot ce mai e.

    Ei pot, literally (dar doar ipotetic momentan) sa aiba 1 sec loading time si atat, sa fii direct in the actual game, dar sunt destul de sceptic ca se va ajunge acolo; vom vedea care e abordarea. Ma gandesc ca macar anumiti devi vor face eforturi in sensul asta, macar cei de la studiourile Sony.

  6. #666 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Urmarind partea asta cu 3D Audio, ma face sa ma gandesc cum ar suna War Tapes din BF cu asa ceva (pentru cine nu cunoaste, este probabil unul dintre cele mai "realiste" setari de sunet cand vine vorba de jocuri de genul). Neavand un range dinamic de sunet si cu un un boost pe gain, distorsiunile alea de pe campul de lupta chiar se simt altfel.

    Cred ca trebuie sa fac un upgrade si la casti, nu doar la consola.

  7. #667 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Daca-mi merg toate jocurile in 60 fps, pentru mine este de ajuns.

    Toata nebunia asta cu 4k, 8k, ma lasa fix rece.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #668 SP
    Vires Intus eagle-eye's Avatar
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    Urmarind partea asta cu 3D Audio, ma face sa ma gandesc cum ar suna War Tapes din BF cu asa ceva (pentru cine nu cunoaste, este probabil unul dintre cele mai "realiste" setari de sunet cand vine vorba de jocuri de genul). Neavand un range dinamic de sunet si cu un un boost pe gain, distorsiunile alea de pe campul de lupta chiar se simt altfel.

    Cred ca trebuie sa fac un upgrade si la casti, nu doar la consola.
    Well asta e misto la ce presupune sistemul lor de 3D audio, ca nu ai nevoie de upgrade la casti

  9. #669 SP
    Banned Crbl2001's Avatar
    Quote Originally Posted by wd87 View Post
    Jason Schreier: Playstation 5 more superior piece of Hardware in a lot of different ways despite of what you see in Spec Sheets

    de privit cu atentie, SSD-ul e cu mult peste ce e in xbox si orice e pe PC acum, 3D audio-ul custom din PS5 e o revolutie cu mult peste ce o sa fie in xbox, viteza la GPU mai mare chiar daca are mai putini TFLOPs inseamna ca se misca mai repede procesele chiar ca mai multi tflopi la viteze mai mici, 16gb viteza constant > 10/6gb viteza diferita, o sa vedem noi in jocuri ce si cum, cand arata God Of War 2, Horizon Zero Dawn 2, Spiderman 2, joc NaughtyDog, vedem noi daca poate ceva sa se compare macar pe xbox cu ce o sa fie pe PS5 in grafica
    Amigo, aberezi grav.N-ai sa vezi in viata vietilor tale consola cu hardware peste PC.O spun din nou, consolele sunt sisteme create strict pt entertainment, nu sunt bestii multifunctionale.Daca tu crezi ca Playstation 5 si Xbox Series X sunt cele mai puternice sisteme de pe piata EVER inseamna ca ai probleme grave si chiar ai nevoie sa consulti un doctor.Iti spun asta cu riscul de a primi ban, pt ca m-am saturat de specimene din astea ca tine.Inceteaza sa mai scrii tot ce iti trece prin cap.Si inca ceva : nu ne esti superior cu nimic.Daca te crezi vreun geniu nu esti in locul potrivit.

  10. #670 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Quote Originally Posted by eagle-eye View Post
    Well asta e misto la ce presupune sistemul lor de 3D audio, ca nu ai nevoie de upgrade la casti
    Oricat de mult mi-ar placea sa cred asta, pana nu vad aud, o sa cred ca doar pe anumite sisteme specifice/branduri vei putea sa ai parte de o experienta ca la carte. Din nou, sper sa ma insel.

  11. #671 SP

  12. #672 SP
    Banned Crbl2001's Avatar

  13. #673 SP
    Member VictusG's Avatar
    Pai cam tu esti singurul hater pe aici, nu vezi ca nu te baga nimeni in seama pe aici si tot incerci sa provoci, eu zic ca daca ai tacea ai parea mai inteligent putin, am inteles PS5 Power, cea mai buna consola, si eu am sa o cumpar dar mai taci odata ca deja exagerezi, intru aici sa citesc noutati nu peste tot posturile tale de fangay obosit

  14. #674 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    As vrea sa luam un moment pentru a aprecia valul de oameni care a iesit (ca valul a iesit, nu oamenii) din ascunzatoare dupa atatia ani sau si-au facut cont pentru a se contra discuta pe diferite subiecte, aici pe forum. In vreme de pandemie, si fratii lui Khan sunt primiti aici.


  15. #675 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    As prefera sa vad cat mai putine cuvinte injurioase si cat mai multe discutii constructive.

    De balacareala sunt satul ca de mere acre.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  16. #676 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Voi nu va dati seama CAT DE NOROCOSI suntem noi toti ca ne avem unii pe altii aici si ca in vreme de pandemie si depresie internationala noi ne mai luam creierele de la daily struggle si vorbim aici despre ce ne pasioneaza .
    Sincer, flames or not, este un escape grozav pentru cateva minute ori de cate ori fac browse pe acest thread.

  17. #677 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    O analiza buna făcută de NXGamer. In final totul se rezuma la jocuri exclusive, servicii si cat de usor va fi pentru developeri sa optimizeze jocurile pe fiecare platforma. (App, cei care se asteapta la diferențe de grafica, FPS sau rezoluție pentru jocurile multiplatform vor fi dezamăgiți, nu va fi nici o diferenta! Ba chiar vor fi surprinși de anumite performante dupa cum declara deja o sumedenie de developeri)


  18. #678 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Adica fix ce ziceam eu in urma cu cateva luni si lumea zice ca sunt nebun, pentru ca asta inseamna next gen

  19. #679 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sincer sa fiu in momentul de fata imi doresc mai mult ca oricand sa vad niste demo-URI la jocurile NextGen! Chiar sunt curios daca va fi o diferenta vizibila cum a fost de la PS2 la PS3 sau de la PS3 la PS4.

  20. #680 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai deja s-au vazut, dar o sa mai vedem si la E3.
    Gandeste-te la Cyberpunk 2077 ce au aratat ei pana acum. Aia era pe PC cu setarile la maxim. Aia vom vedea si pe noua generatie de console.
    la fel, Watch Dogs Legion in video cu RTX. Aia o sa vedem si pe noua generatie.

    Cam tot ce stim ca se lanseaza si au prezentat si se va lansa in toamna sau inca nu au data de lansare, aia o sa fie grafica next gen.

    Oricum chiar si doar streaming, o sa fie un E3 foarte interesant cu prezentarile Microsoft, Ubisoft, EA si altii, iar pe langa ei, pun pariu ca si Sony va avea un State of Play tot prin Iunie, in care vor prezenta niste jocuri interesante Mai sunt 2 luni si jumatate

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 34 of 214 FirstFirst ... 24 32 33 34 35 36 44 84 134 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23484 Last Post: 07-02-2023, 22:50
  3. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 147 Last Post: 21-10-2022, 12:14
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts