Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 60 of 214 FirstFirst ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 160 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #1181 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Tocmai a fost confirmat si pretul noului controller, va fi tot 60€.

    https://twitter.com/IronManPS5/statu...834352644?s=20

    //Nu stiam ca a mai fost postat si nici nu am verificat data postului (my bad).

  2. #1182 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Yay, I was right!

  3. #1183 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Pai asta se stia de cand discutati voi. Aia e literally postarea de la care a inceput discutia acum 2 zile, o postare de pe 13 May

  4. #1184 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Nu stiu razvan, unii suntem mai batrani, le prindem mai greu. gabridinu a intrebat aici pe 18.05 daca va fi mai scump, eu mi-am dat cu parerea, nestiind despre acel tweet. Important e ca, bosorog asa cum sunt, tot am avut dreptate. Now, give me beer!

  5. #1185 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Totusi, un aspect destul de important in acel Tweet, nu cumva a fost dezvăluită data de lăsare pentru PS5???

    20 Noiembrie 2020, daca din aceasta data va fi disponibil controller-ul, este clar ca si consola va fi disponibilă la data respectiva.

  6. #1186 SP
    Senior Member dark18's Avatar
    Cel mai probabil consola va iesi cu cateva zile inainte.
    Parca si la varianta PS4 albastru translucid au bagat la vanzare controller-ul ceva mai târziu.
    La noi, va fi undeva la 299-319 lei.

  7. #1187 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by Dant3 View Post
    Cred că nu o sa depășească 70€, dar hai sa fac un pariu pe o bere virtuală, 60 la fel cum sunt acum
    Stai la coada MonkY, berea e a mea, deși acel tweet pe care l-am dat și eu nu este un anunț oficial

  8. #1188 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    M-au înnebunit, eu i-aș schimba numele in SSDtation.

    Fun fact: daca întoarcem cu fundul in sus logo-ul PS5, citim SSD
    https://www.gamespot.com/articles/ps.../1100-6477620/

    "In a recent Sony corporate marketing strategy meeting, Sony president and CEO Kenichiro Yoshida reiterated how much of a leap forward the upcoming*PlayStation 5*is, saying it's "100 times faster" than the current PS4.

    "In order to further enhance the sense of immersion in games, we expect to improve not just the resolution, but the speed of games. For example, through a custom‐designed high‐speed SSD, we plan to realize game data processing speeds that are approximately 100 times faster than PS4," states Yoshida in the presentation. "Game load times should be much shorter, and players should be able to move through immense game worlds in almost an instant."

    Attachment 287565

  9. #1189 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cand nici GPU-ul nici CPU-ul nu sunt vreo super mega revolutie, normal ca bat si ei moneda pe ceea ce suna cel mai bine. Faza funny e ca pe cand noi "urlam" la Sony ca suportul pentru SSD la PS4 Pro e jalnic, primeam raspunsuri gen "conteaza gameplay-ul, nu storage-ul, nu loading time-ul". Azi, minune, it's all that matters.

    Sincer, pe langa suport NVMe, pe mine cel mai mult la hardware-ul nou ma atrage treaba cu 16GB GDDR6. Nu doar ca pentru trecerea de la GDDR5 la GDDR6 putem avea bandwith aproape dublu (16Gbps vs 8Gbps), dar GDDR6 se incalzeste mai putin si consuma mai putin (1.35V vs 1.5V). Sorry, eu tot incerc sa ma leg de chestia cu treburile mai reci, pentru ca eu chiar imi doresc un PS5 silentios. Ladies Help!

  10. #1190 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Curios este ca nu SSD-ul pare cea mai avansată chestie din Ps5, mai degrabă arhitectura I/O, cred ca aici se afla acel “secret sausage”. Fara I/O revoluționar acel SSD nu ar fi decat un SSD de super viteza care nu ar avea rezultatele dorite.

  11. #1191 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    "Game load times should be much shorter, and players should be able to move through immense game worlds in almost an instant."

    Si de asta nu trebuie sa ne facem sperante, cel putin nu inca, pana nu vedem ce si cum. De la should la can/are e cale lunga.

    Ma mir ca nu au dat-o si ei cum o da Apple, cu o comparatie intre ultimul device scos si primul (PS5 si PS1 in acest caz), unde este diferenta de tzspe mii de ori mai mare, ca sa ne arate evolutia. Like, duh, nu imi spune ca e mai buna fata de ultima, ca asta isi imagineaza oricine. Fapte, boss, fapte...

  12. #1192 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Curios este ca nu SSD-ul pare cea mai avansată chestie din Ps5, mai degrabă arhitectura I/O, cred ca aici se afla acel “secret sausage”. Fara I/O revoluționar acel SSD nu ar fi decat un SSD de super viteza care nu ar avea rezultatele dorite.
    Nu stiu pana nu vad exact despre ce este vorba. Insa Sony are prostul obicei de a se lauda cu super features care de fapt nu sunt tehnologii ale lor, ci ale celor de la AMD, la care ei nu au avut niciun fel de aport. De fapt Sony nu a mai avut ceva cu adevarat gandit in-house, de la Emotion Engine-ul de pe PlayStation 2 (care totusi era facut de Toshiba). Hai sa iau totusi in calcul si Cell-ul de la PS3, dar si acloo a fost o chestie gen Sony + IBM + Toshiba + Nvidia. Acum, practic vorbim de un PC facut de AMD, cu o placa de baza custom (exact ca a unui laptop).

    Nu am nimic impotrivă, de fapt ar trebui nici sa nu-mi pese ce va fi sub capota, important e sa mearga bine, sa fie eficienta la consum si temperaturi si sa nu zbarnaie de parca ar vrea sa decoleze. Pentru ca in rest, Dzeule ce haos e pe PC! Am incercat niste PC gaming zilele astea si m-am ingrozit. Mi-a demonstrat inca odata cat de simplu si cool e sa te joci pe consola.

    Sper sa nu o dea in bara cu vreun design gen cel postat de Dant3 mai devreme... sa nu-mi fie naibii rusine sa pun asa consola in living.
    Quote Originally Posted by Khufu View Post
    "Game load times should be much shorter, and players should be able to move through immense game worlds in almost an instant."

    Si de asta nu trebuie sa ne facem sperante, cel putin nu inca, pana nu vedem ce si cum. De la should la can/are e cale lunga.
    Don't worry man. De la HDD de 5400 RPM la M.2 NVMe, e o diferenta de la cer la pamant. Nici nu trebuie ei sa optimizeze nimic si se va simti diferenta. De data asta cu siguranta AMD nu va mai "gatui" banda asa cum era la PS4 si PS4 Pro (unde nu prea conta mult daca puneai un SSD), si se va simti. Enorm. Singura chestie unde am mici intrebari, sunt legate de acel "instant load". Acolo, ca tot ai zis de Apple, sper sa foloseasca fix acelasi sistem de standby de pe iOS. Adica practic nu iti inchide niciodata un joc sau aplicatie, ci o trece in standby, probabil face un snapshot si salveaza intai in RAM, iar daca RAM-ul se umple, salveaza pe storage. Daca va fi in RAM, cu siguranta vom putea vedea un Instant On, dar in storage, chiar si la 8Gbps, tot vom vedea cateva secunde bune la load. Bine, si noi acum ne plangem de drobul de sare... eu am renuntat la a mai juca Xcom pe consola datorita loading time-ului... Una e sa astepti 5-10 secunde, si alta e sa stai 2 minute la fiecare load/save.

  13. #1193 SP
    Senior Member Clopotarul's Avatar
    Sony a facut un update pe site-ul dedicat pentru PS5. E posibil sa avem un "proper reveal" curand :

    https://www.playstation.com/en-us/ps5/

    Lightning speed
    Harness the power of a custom CPU, GPU, and SSD with Integrated I/O that rewrite the rules of what a PlayStation console can do.
    Stunning games
    Marvel at incredible graphics and experience new PS5™ features.
    Breathtaking immersion
    Discover a deeper gaming experience with support for haptic feedback, adaptive triggers and 3D Audio technology.

  14. #1194 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Cred ca au angajat pe cineva care invata Wordpress, si a facut prima pagina din viata sa.

  15. #1195 SP
    Member vladthegamer's Avatar

  16. #1196 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Games confirmed for the PS5 from the newest issue of playstation magazine UK.
    Toata revista aici, in format digital (vad ca mai e o pagina cu jocuri)
    Attached Images Attached Images 3gaf7s53y8151.jpg

  17. #1197 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Pe 3 Iunie vom avea conferinta Sony!!!
    (Jeff Grubb tocmai a confirmat + Jason Shrier)

    Mizez pe design-ul consolei si ceva teardown pentru sistem. Nu cred ca vom vedea multe jocuri acum...

    Jason Shrier:
    “Sony is planning a PlayStation 5 game reveal event for next Wednesday, June 3.”

    Se pare ca jocuri vor arata

  18. #1198 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Cine e acest Jeff Grubb? Adica postarea lui nu are nicio greutate si asa pot posta si eu chestii random

    Oricum, eventu asta e ala anuntat pt ultima sapt din mai/prima din iunie, deci era clar ca se intampla ceva acum.
    Attached Images Attached Images screenshot-2020-05-27-18.00.25.png

  19. #1199 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Cine e acest Jeff Grubb? Adica postarea lui nu are nicio greutate si asa pot posta si eu chestii random

    Oricum, eventu asta e ala anuntat pt ultima sapt din mai/prima din iunie, deci era clar ca se intampla ceva acum.
    Este un jurnalist de la Venturebeat, a avut foarte multe leak-uri in trecut care sau adeverit deci este o sursa destul de reputabila.

  20. #1200 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Pe langa cele spuse de zoli86, tot ce a declarat Jeff Grubb pana acum s-a adeverit la virgula. Omul a spus de acum o luna ca Sony va avea un event la inceputul lunii Iunie insa nu a dezvăluit data exactă deoarece nu era 100% sigur ca Sony nu va face vreo modificare de ultim moment.

    Iată si un articol:
    https://venturebeat.com/2020/05/27/ps5-e3-reveal-event/

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 60 of 214 FirstFirst ... 10 50 58 59 60 61 62 70 110 160 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts