Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 64 of 214 FirstFirst ... 14 54 62 63 64 65 66 74 114 164 ... LastLast
Results 1,261 to 1,280 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #1261 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    1. Ce a facut Sony acum nu e deloc bad for business, din contra.
    2. PlayStation a rupt si o sa rupa in continuare in Europa, nu SUA da tonul cand e vorba despre PlayStation, poate pentru alte produse.
    3. Nu inteleg dezamagirea unora, probabil tineretea si curiozitatea maxima.
    4. Ne auzim dupa marea conferinta, sa vezi atunci iar plangaciosi.

    PS: In mare sunt de acord cu parerea ta dar vezi punctul 2

  2. #1262 SP
    Senior Member Srachi's Avatar
    Nu e vorba de tinerețe ca aia sa dus in cazul meu! Chestia e ca tot timpul se întâmplă ceva nasol pe pământul asta, nu e vorba de solidaritate ca unei companii asa mari nu le pasă! Coverage? Cine ar fi urmărit eventul oricum l-ar fi urmărit no matter the riots and other shait!
    Parerea mea? Marketing prost ca eu unul de acum nu mai dau doi bani pe ce anunta Sony si pe cand si poate ca mine mai sunt destui. Stau ei in umbra si tot creaza hype pana isi pierd acel hype!! De mine pot amâna si lansarea consolei ca nu mai imi pasa!

  3. #1263 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Mai vorbim dupa ce anunta data de lansare si pretul, plus vreo doua titluri exclusive

  4. #1264 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Vorbesti de parca stii exact despre ce e vorba, de data de lansare, de preturi si de titlurile exclusive

    Nu are nicio treaba. Hype-ul e hype. Pasiunea e pasiune. E normal sa fim nerabdatori, pentru ca cel putin momentan, inafara de cele 2 exclusive Sony + Cyberpunk, nu se arata nimic la orizont pe actuala generatie, asa ca e normal sa asteptam ce urmeaza.

    Oricum e o perioada si un an absolut mizer, macar cu asta sa ramanem, sa fim entuziasmati si sa vrem detalii concrete despre console si cat mai mult gameplay, ca sa vedem de ce merita sa investim in asa ceva. E ceva firesc.

  5. #1265 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Vorbesti de parca stii exact despre ce e vorba, de data de lansare, de preturi si de titlurile exclusive
    Esti cam agresiv si asta nu e atitudine de moderator, nu stiu care e problema ta. Nu am voie sa am o parere diferita? Am spus eu ca stiu ceva? Sau nu am voie sa speculez? Tragi concluzii aiurea si interpretezi orice, asa ai facut si pe topicul TLOU2.

  6. #1266 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Nu sunt deloc agresiv, eu chiar nu inteleg siguranta si certitudinea din raspunsurile tale si chiar pare ca vorbesti avand anumite informatii. Daca nu le ai, atunci ar trebui sa reformulezi cu ceva gen "eu cred...", pentru ca se intelege ca "eu stiu...".

    Iar comentariile de genul nr. 3 de la tine, le-am tot auzit pe internet si chiar nu le inteleg. Lasati oamenii sa fie entuziasmati sau dezamagiti de orice. Cam asta este si rostul marketing-ului si mentinerea hype-ului si asta e motivul pentru care se ofera detalii, mai ales cat mai aproape de orice lansare (filme, muzica, jocuri).

    Iar referitor la TLOU2 (desi nu inteleg ce cauta in discutia asta) este foarte clar - toleranta este 0 in ceea ce priveste spoiler talk.

  7. #1267 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Tittle :

    "Epic Games had to rewrite parts of Unreal Engine to keep up with the PS5’s SSD "

    Inside Article :

    a) “The ability to stream in content at extreme speeds enables developers to create denser and more detailed environments, changing how we think about streaming content. It’s so impactful that we’verewritten our core I/O subsystems for Unreal Engine with the PlayStation 5 in mind,”

    b)“The PlayStation 5 provides a huge leap in both computing and graphics performance, but its*storage architecture is also truly special,”

    c) " While it’s true that both Xbox Series X and PS5 have NVMe SSDs, Sony took things furtherby boosting the transfer speeds well beyond what’s possible on even the most expensive consumer-grade products available today, and certainly faster then Xbox Series X."

    https://www.vg247.com/2020/06/03/unr...ps5-ssd-speed/

  8. #1268 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Parerea mea e ca asta este un articol mega platit...
    to keep up with the PS5's SSD
    Pai ei dupa ce-l facusera initial? Cu fiecare engine ai set targets dupa hardware si daca e pentru PS5, atunci evident ca il ajustezi conform cu ce are PS5. Nu e nimic nou aici si nici special - asa functioneaza un engine, iar ei o zic de parca au trebuit sa rescrie engine-ul.
    it's storage architecture is also truly special
    Asta e literally comentariu platit

    UE5 fiind engine compatibil cu literally orice platforma, deci si PC, e clar ca nu este nimic special pentru PS5.
    Si la o comparatie cu Xbox, sa zicem ca xbox e cu 50% mai slow pe partea de SSD...so what? Vorbim de huge leap vs actual console, de la 100 MB/sec la 3000 MB/sec cat are Xboxu si e complet alta magnitudine; de la Xbox la PS5 e doar un bonus, cu care sincer nici nush ce vor face.

    Declaratiile alora sunt facute de parca traim intr-un univers cu HDD-uri de 100 MB si dintr-o data PS5 a inventat SSD-ul, ceva nemaivazut pana acum.

    Iar engine-ul propriu-zis este exact ca oricare altul.
    Cand zic ei ca trillion polygons sau ce zic acolo aia nu e ingame aia e la developer pe devkit sau pe server sau cum lucreaza ei - doar acolo pot avea ultra mega high res assets, pe care apoi engine-ul le ajusteaza dinamic la specificatiile targetate - dar nu o sa ai tu instalat pe PS5 acel 10 million polygon statue va fi doar la developer pe computer, ei vor lucra cu el full resolution si cand vor da publish, va fi lower polygon count, adica exact ce se intampla oricum cu orice engine, dar cum o zic ei o fac sa para ceva revolutionar si unic pt UE (again, marketing si nimic mai mult).

    Cat despre UE, nu o sa il vezi in top games (sunt foarte mici exceptiile) - UE e engine pt jocurile care nu isi permit sa-si faca ei propriul engine in-house.
    It’s so impactful that we’ve rewritten our core I/O subsystems for Unreal Engine with the PlayStation 5 in mind
    Adica vrea sa spunca a oricum a rescris sistemul de writing ca sa il adapteze pt SSD-uri.

    Pe mine ma enerveaza ce se intampla cu industria de gaming in ultimii ani - ma refer la atat de multe afirmatii ca in politica, revolutionare si pline de pupincurism peste tot, in realitate fraze goale - problema e ca foarte multa lume habar nu are de fapt ce se intampla si ia de bun ce vad scris pe toate site-urile de stiri care preiau declaratiile - a ajuns deja politica toata treaba.

    Adica inclusiv produse complet inferioare din toate punctele de vedere sunt "widely accepted" ca fiind superioare, doar pt ca asa se spune peste tot; e o reactie in lant apoi, gen daca peste tot zice de bine, rezulta ca asa e - dar asta este alta discutie pentru alt thread

  9. #1269 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Eu deja m-am saturat de SSD-ul asta.
    Imi va oferi el 60 fps constant? Datorita lui consola nu va fi aspirator?

    Asta ma intereseaza pe mine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  10. #1270 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    ^Daca tot ce iti doresti tu de la un joc e sa ruleze in 60FPS si sa nu ai consola aspirator, poti juca si pe un PC de buget jocuri mai vechi sau pe grafica mai modesta. Eu si acum ma bucur de seria Megaman X, de exemplu.


    SSD-ul le va oferi developerilor mult mai multa libertate creativa, pentru ca nu mai trebuie sa isi calculeze la fiecare frame ce si cate asset-uri incap in RAM. Cu metoda veche de incarcare a resurselor, Unity imi gafaie si daca incerc sa trec dintr-o pestera intr-o padure deasa foarte repede, pe cand cu incarcare dinamica direct de pe SSD poti face efectiv orice. Vezi ca am pus mai sus un clip in care explica treaba asta mai in detaliu.

  11. #1271 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Răzvan, ai mai jos inca o explicație pentru laudele dezvoltatorilor care tot spun ca arhitectura din PS5 este cea mai revoluționara din ultimii 20 de ani si nu gasesti nici in PC nici in alta consola asa ceva...
    Te-ai gandit ca poate in momentul in care i-a abordat Cerny pentru UE5 ei deja dezvoltase engine-ul pe arhitectura standard? si nu pe ce este mai jos? Poate de aici a si plecat discutia cu rescrierea engine-ului.

    “The I/O Complex (Hardware Accelerators for I/O Pipeline) and GPU Cache Scrubbers on the PS5 APU and the Custom Flash Controller with 6 Priority Levels and 12 Memory Channels in the PS5 SSD are the major innovations here. The PCIe 4.0 4-Channel Bus and 5.5 GB/s Rated NAND Flash Chips are standardized components.

    The innovative custom hardware highlighted above mitigates bottlenecks throughout the I/O Pipeline, further accelerates data transfer (via decompression/handling of highly compressed data), and keeps latency low, ensuring the high data transfer rates originating at the SSD are maintained through to copying the data into the Unified GDDR6 RAM pool and subsequently onto the point of consumption at the CPU and GPU within the APU.”

  12. #1272 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Răzvan, ai mai jos inca o explicație pentru laudele dezvoltatorilor care tot spun ca arhitectura din PS5 este cea mai revoluționara din ultimii 20 de ani si nu gasesti nici in PC nici in alta consola asa ceva...
    Guys, eu zic sa terminati cu fazele astea gen "PS5 este revolutia din ultimii 20 de ani" doar pentru ca are un storage mai rapid. Hai sa fim realisti. PS5 se lauda cu 5.5GB/s (raw) si aproximativ 8-9GB/s (compressed). Ceva ce va fi mainstream in maxim un an. Eu m-am jucat pe la începutul anului cu asa ceva: https://www.liqid.com/products/compo...0-pcie-aic-ssd. Desi ei in specificatii spun 24GB/s, am reusit sa prind undeva pe la 27-28GB/s (am schimbat SSD-urile Samsung Enterprise cu care venea initial). Da, costă cât un rinichi, dar e deja de x ori mai rapid decat "revolutia PS5". Si btw, nu te opreste nimeni sa pui mai multe in paralel, RAID it, and get even more speed.

    Un alt exemplu: de vreo 10 ani or more, folosesc pe PC un RAMdrive. Care ghici ce viteza imi da la citire (pe sistemul actual, care nici macar nu are PCIe 4)? Well, da peste 25GB/s. Si minunea, la scriere: peste 40GB/s (si asta in mod SCSI, ca daca il pun in Direct-IO Disk, da si mai bine). Wow, revolutie in storage? Nu, exista RAMdrive-uri de cand ma stiu... Singura problema, volabilitatea (dar care cu ajutorul unui M.2 rapid, se rezolva cu flush data before restart).

    Desigur, comparam mere cu pere... dar fix la fel suna chestia cu "revolutia". Eu v-am mai spus deja, treaba asta cu storage super rapid are si ea o limita. Nu poti doar transfera date cu un bandwith enorm, pentru ca nu doar playezi un film. E practic egal cu zero daca nu poti si procesa tot acel val de date. Ca idee, placuta aceea de la Liquid mie imi ingenunchea un Quad Xeon cu 96 de core-uri. Pur si simplu se ducea in load 100%, si asta doar pentru transfer de fisiere, nu procesare a datelor respective. De exp. la o arhivare/dezarhivare, cei zeci de giga pe secunda se transformau in sute de mega pe secunda, pt. ca atat puteau procesoarele. Si-atunci, daca masina respectiva ar face non stop compresie/decompresie (backups mostly), acei peste 24GB/s devin irelevanti. Acelasi rezultat l-as avea si cu niste SSD-uri standard (aici fac referire la comparatia cu "Xbox One X va avea un SSD mult mai lent" - surpriza: s-ar putea ca ambele sa aiba SSD-uri M.2 prea rapide pt. procesare, dar cu siguranta va ajuta la loading, savestates, dumps, etc.).

    So, pe scurt (mai ales ca urasc sa ma repet), PS5 poate avea si mai mult de 20GB/s la transfer de date de pe storage, bottleneck-ul va fi tot in CPU si GPU. Desigur, storage-ul via M.2 si PCIe v4 va fi mana cereasca fata de ce am avut pana acum, dar asta nu va ajuta prea mult la FPS-uri, de exp. OK, va invarca un joc in 2s in loc de 30s, ceea ce e genial, dar tot vom vedea titluri ce nu pot duce nici macar 4K la 60FPS, real. Sunt sigur ca or sa apara tehnici "destepte" de a face load/unload la chestii pe care nu le vezi (GDDR6 will help in here), cu dump pe M.2, dar, n-o sa vedeti nici macar cu tricks de genul asta, 4K la 120FPS. Sau chiar 8K, cum ii auzeam pe unii fani super mega inraiti.

    Ah, ca si la PS4, vor fi titluri "de exceptie", unde vor stoarce untul din tot ce poate consola, dar atata timp cat nu e valabil la 99% din titluri, parca vorbim doar de exceptia care confirma regula.

    Atat am avut de spus. In rest, let's just pray for US. Pentru ca daca incep aia vreo revolutie pe-acolo, covidul a fost mic copil...

  13. #1273 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ca sa nu creada cineva ca vorbesc aberatii la ora 04:40 dimineata, am facut rapid un test, tras o poza, and here it is, for the bandwith proof (acela e drive-ul meu de work). Cat despre Liquid, daca nu ma credeti pe mine, vedeti pe YouTube la pagina lui Linus, ca si el s-a jucat cu asa ceva si parca-i facuse review.

    Dar, hai sa lasam atata PC talk, si sa ne intoarcem la console games, cu mai putine informatii despre "how revolutionary PS5 SSD is"... Thanks!
    Attached Images Attached Images img_4009.jpg

  14. #1274 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Se pare ca nu ai inteles ce am avut de zis, nu este vorba despre doar despre SSD la PS5, este vorba de arhitectura in sine a consolei si cum isi distribuie puterea. Normal ca sunt SSD-URI mai performante pe piata decat ce este pe PS5, insa degeaba ai masina puternica daca nu ai si șofer.

    Sincer nu inteleg de ce este atat de greu sa acceptam unele lucruri, PS5 va funcționa in mod diferit fata de ce avem in acest moment pe piata, nici eu care nu dețin in totalitate atatea informații totusi am inteles cum funcționează acel hardware. Nu sunt aici sa fiu arbitrul lui Sony, doar postez anumite informații despre consola deoarece suntem pe topicul de PS5.
    Si daca unele persoane mult mai îndreptățire decat noi sustin ca consola este intradevar ceva nemaivăzut, cine suntem noi sa ii contrazicem?
    App, vezi ca pana la urma nici Linus nu deține in totalitate informațiile ba mai mult a fost luat si peste picior in mediul online de TIM Sweeney.

  15. #1275 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Răzvan, ai mai jos inca o explicație pentru laudele dezvoltatorilor care tot spun ca arhitectura din PS5 este cea mai revoluționara din ultimii 20 de ani si nu gasesti nici in PC nici in alta consola asa ceva...
    Ce zic eu si ce e absolut logic in toata chestia asta, e ca UE era oricum facut sa mearga pe SSD-uri si in continuare e facut sa mearga pe ceva mult mai bun/rapid decat hardware-ul curent iar totul este scalabil dupa aia pentru orice hardware, in functie de posibilitati.

    Deci cand ei spun ca a fost "rescris", probabil se refera strict la faptul ca au facut un nou "template", o noua optiune de export, de PS5, asa cum probabil exista pentru Xbox Series X, sau PS4, sau high end PC, low end PC, iPhone, samd.
    Dar altceva ei nu au ce face in UE cat timp, asa cum am zis si eu si cum a zis si MonkY, vitezele astea sunt "normale" pe PC de ceva timp, chiar daca doar pe super high end PC-uri.

    Oricum conteaza prea putin si sa nu crezi ca ne certam sau ne atacam intre noi, aici doar discutam despre lucrurile astea care tot apar pe internet si pe care tu le impartasesti cu noi si este absolut normal sa fim sau sa nu fim de acord cu ele.

    Dar trebuie tinut cont de faptul ca majoritatea lucrurilor de genu, sunt platite de cineva, iar in cazul de fata, cu siguranta Sony investeste masiv in "word of mouth" (exact ce ziceam mai sus de partea politica), tocmai pentru ca nu arata nimic altceva inca.

    Vad ca s-au mai linistit putin apele in US (cel poutin asa am citit) asa ca poate ce s-a amanat de saptamana asta, vom vedea saptamana viitoare, fara prea mari intarzieri

  16. #1276 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Sa speram ca vom avea saptamana viitoare acea conferinta. Din ce se aude Sony inca nu are o data stabilită, poate Luni primim un update.

  17. #1277 SP
    Member JohnnyUSA's Avatar
    Asta spun si eu, ce o dam atat cu SSD-ul ala de parca ar fi Sfantul Graal.

    Daca tot dau peste 500$ pe ea, vreau ceva mai mult decat loading times mai mici.

    Sper sa rezolve cu racirea, nu concep inca un aspirator in casa. Totodata, sper ca macar in 1080p sa am parte de 60fps constant indiferent de titlu.

    Cer prea mult? Sincer, nu cred. Restul, sunt doar cifre pe hartie prin intermediul carora lovim in “concurenta”. Pe mine asta ma lasa rece, nu sunt fanboy, experienta de joc conteaza.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  18. #1278 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Se pare ca nu ai inteles ce am avut de zis, nu este vorba despre doar despre SSD la PS5, este vorba de arhitectura in sine a consolei si cum isi distribuie puterea. Normal ca sunt SSD-URI mai performante pe piata decat ce este pe PS5, insa degeaba ai masina puternica daca nu ai si șofer.
    Eu nu pot decat sa ma bucur ca tu in schimb ai "inteles" perfect ce-am zis. Fix asta e buba la PS5, faptul ca are super masina, dar soferul tot limitat e. Nu stiu ce arhitectura speciala ai vazut tu, dar m-am lamurit referitor la afirmatiile tale de cand cu "revolutia". Este o arhitectura x86, made by AMD, impaturita frumos de Sony. Daca nu esti capabil sa intelegi asta, (si o spun fara sa incerc sa ofensez) esti doar prea mare fanboy si orice argument ar fi irelevant.
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Sincer nu inteleg de ce este atat de greu sa acceptam unele lucruri, PS5 va funcționa in mod diferit fata de ce avem in acest moment pe piata
    Daca ar functiona complet diferit, in primul rand nu ar mai folosit arhitectura x86 si nu ar mai fi facut de AMD cu "piese de PC". Iar in al doilea rand, nu ar mai fi backward compatible, ceea ce le-ar da foarte mari batai de cap. Nu pot risca sa fie atat de diferiti precum iti doresti tu. Sorry, it's marketing 1/1.
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    nici eu care nu dețin in totalitate atatea informații totusi am inteles cum funcționează acel hardware.
    You are really special. Tocmai ai inteles cum functioneaza un PC ceva mai custom.
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    Si daca unele persoane mult mai îndreptățire decat noi sustin ca consola este intradevar ceva nemaivăzut, cine suntem noi sa ii contrazicem?
    Asta suna ca vorba de o zice popa cu "crede si nu cerceta". Sa fim seriosi, nu mai punem botul la orice marketing sau articol platit. Cat despre "ceva nemaivazut", orice amarat de telefon este "de nemaivazut" si "nemaiauzit" pana apare pe piata. Si da, pana la proba contrarie, noi suntem aici sa ii contrazicem sau sa-i aprobam, pentru ca in final noi suntem clientul, nu invers. Momentan tu aclami o revolutie, eu contrez afirmatiile tale, altii le ignora, unii sunt mai realisti, altii au icoane prin casa cu PS5... That's just how life goes...
    Quote Originally Posted by fdkenzo View Post
    App, vezi ca pana la urma nici Linus nu deține in totalitate informațiile ba mai mult a fost luat si peste picior in mediul online de TIM Sweeney.
    Nu am spus nicaieri ca detine cumva Linus adevarul absolut, am spus doar ca el a facut review la placa aceea, in caz ca e cineva interesat de mai multe informatii despre ceva care e din start de x ori mai rapid decat "revolutia" in storage de la Sony.

    Sa nu uitam ca azi ar fi trebuit sa vedem ceva special de la Sony. Eu inteleg ca au dat vina pe ce se intampla in US. Personal, cred ca inca nu sunt pregatiti. Event-ul oricum nu ar fi fost unul live cu sala plina, deci ar fi putut transmite din orice studio din lume fara probleme. Sau urca un amarat de video pe YouTube... Nu-i nimic, rabdare si tutun. Doar ca in ritmul asta, am un feeling ca s-ar putea sa avem o surpriza si sa nu vedem consola lansata pana la sfarsitul anului.

  19. #1279 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Faptul ca esti ironic pe alocuri nu te face mai special si nici mai interesant. Nu doresc si nici nu incerc sa te conving de nimic, insa te sfătuiesc sa mai urmărești si alte forumuri in materie de informații cu privire la arhitectura din noile console si poate vei intelege exact despre ce este vorba. Si ca un ultim sfat, nu mai privi consolele ca pe niste componente standard de PC, chiar daca pe hârtie suna la fel asta nu inseamna ca si funcționează la fel.
    Si ca un raspuns separat de ce am discutat mai sus deoarece consider a fi un atac la persoana prin afirmația pe care ai facut-o, nu sunt fanboy, sunt doar un împătimit al jocurilor si stiu sa apreciez cand niste oameni poate fac o treaba buna sau incearca.
    Iti doresc o zi rodnica!

  20. #1280 SP
    Senior Member Khufu's Avatar


    Un clip interesant

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 64 of 214 FirstFirst ... 14 54 62 63 64 65 66 74 114 164 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts