Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 92 of 214 FirstFirst ... 42 82 90 91 92 93 94 102 142 192 ... LastLast
Results 1,821 to 1,840 of 4276

Thread: Clubul PlayStation 5

  1. #1821 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Nu stiu ce intelegi prin RTX ca nu mananca din resurse. E o implementare hardware fata de cele software, care intradevar sunt mai greu de implementat la un nivel sa joace cat m multa lume. Dar chiar si cu placa RTX, cand activezi optiunile din setari in joc iti ia serios din fps . Intratat incat 2060 e useless daca vrei sa joci la 1080p 60fps cu raytracing si de abia cu 2070 faci ceva la aceasta rezolutie. Bine, in afara de Control restul au raytracing cu jumatate de masura (ori pe shadows, ori pe reflectii, ori pe iluminare).

    Daca vor sa implementeze raytracing in console, ma gandesc ca tot prin hardware. Software nu cred ca ar fi sustenabil. Dar nici nu cred ca vor folosi raytracing la adevarata lui valoare (va fi gen cum a fost cu Battlefield V sau Metro Exodus sau ultimul Tomb Raider).

  2. #1822 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Eu zic sa asteptam un teardawn pentru console, inca sunt multe necunoscute. Cu siguranta noile console vor suporta ceva versiuni de DLSS sau FidelityFX. Astfel putem vedea jocuri la rezoluții mari cu 60fps si RTX activ.
    Eu sper ca fiecare joc sa aibe o astfel de optiune, ma gandesc ca si Spiderman MM va avea o astfel de optiune (chiar declarase de curand Insomniac ca jocul va avea si optiune cu 60fps).

    Cat despre putere, sincer sa fiu, si este doar o opinie personala, cred ca este gresit sa compari GPU-ul din PS5 si XSX cu ce este acum pe piata deoarece nu avem date concrete despre eficientă. Pe hârtie au doar numere similare insa nu si aceiasi putere de procesare.
    Ca sa dau si un exemplu dat de AMD, RDNA2 are o eficientă cu 50% mai mare decat RDNA1, nu prea ai cum sa compari decat arunci cand le pui la treaba/teste.
    Apoi iar este o greseala sa compari un sistem PC similar cu unul de consola deoarece in practica nu vor da acelasi randament. Consola fiind closed box, iai distribuie puterea dupa bunul plac, pe cand la Pc lucrurile stau total diferit si multa putere se pierde pe drum.

    Sa speram ca vedem un teardawn cat mai curand pentru console, chiar astept cu nerăbdare!

  3. #1823 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Quote Originally Posted by JohnConstantine View Post
    Nu stiu ce intelegi prin RTX ca nu mananca din resurse. E o implementare hardware fata de cele software, care intradevar sunt mai greu de implementat la un nivel sa joace cat m multa lume...
    Pai da, au zis deja ca vom avea noua generatie de RTX in care vom putea avea toate 3 implementate simultan fara a afecta fps-ul. Si again - RTX hardware, adica cu chip-uri dedicate = fix ce am zis. Nu are impact asupra fps-ului pentru ca d-aia sunt puse acele chip-uri acolo. Daca nu este cazul si in real life, atunci e o problema de optimizare, deci de devi.

    De software ziceam ca doar generatia asta ar fi cazul, pentru ca nu are acel hardware dedicat, dar sigur nu va fi cazul pentru ca aici au preferat si sigur asa vor ramane si urmatorii ani, sa mearga pe SSR si alte tehnici de pacalire a ochiului.

  4. #1824 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    @fdkenzo
    Corect. Ce e pe consola e custom ptr acestea si nu ai cum.sa gasesti echivalentul exact in zona PC. Faceam doar o aproximare. Ptr mine sa fie echivalent, DACA e asa, cu Ryzen 300 si 5700xt e ceva. Totusi ma gandesc fara sa am cunostinte aprofundate ca arhitectura similara le aduce intr-o zona similara. Tot ce ai zis e corect, consola e un sistem inchis facut specific ptr ceea ce face.

    @razvan
    Tu vb ptr viitor. Ce va fi, cand va fi. Acum chiar si cu RTX iti manaca din fps. Si presupun ca si pe console va fi la fel. De ce? Ptt ca tehnologia inca nu e destul de avansata, si chiar daca ar fi, cum zici, devs poate nu stiu sa o utilizeze la adevaratul potential. Plus AMD nu a zis nimic de implementare raytracing prin hardware. Nvidia pare ca e inainte cu asta. Acum ca AMD tine secret ce au dezvoltat ei, nu stiu.

  5. #1825 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ai dreptate cu ce spui, dar RTX pe console va fi prin DXR (direct x rtx) ceea ce va fi mai usor de implementat din ce am inteles.

    Oricum e clar faptul ca vor putea folosi toate 3 in acelasi timp, acum ramane sa vedem si cum le vor implementa. Preconizez ca majoritatea il vor folosi exclusiv la reflexii - eu as prefera sa foloseasca la GI si sa lase SSR-ul activat.
    Sa vedem.

  6. #1826 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Suna bine, sa speram ca va tine mai multe ore.

    https://twitter.com/galaxyrain666/st...658364933?s=21
    Attached Images Attached Images 928a27cf-4037-43cb-bf68-e0e64991fae8.jpeg

  7. #1827 SP
    One Man Army Cristy's Avatar
    Sper sa se poată da turn off la light bar și nu doar seta pe "dim". Bateria o sa tina oricum mai mult, important este cu cât?

  8. #1828 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Ciupercile alea par la fel de mizerabile ca la DS4 - efectiv nu pot juca nimic pentru ca-mi aluneca la orice miscare. Nu inteleg de ce nu au invatat si ei de la Microsoft ca sa faca acel grip bun cu textura.

    Sper sa fie identice ca marime ca sa pot folosi tot cauciucele pe care le am de la DS4.

  9. #1829 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Pana nu vedem exact ce si cum poate fiecare consola pe parcela ei (3rd party + own studios), putem doar sa speculam.

    Eu oricum nu imi fac sperante de 4K@60FPS or more, este nerealist de la o cutie care costa cu totul aproape jumate din cat costa o placa TI. Pe mine m-ar super multumi 1440p@60FPS or more, mi se pare un compromis bun pentru toata lumea. Multi probabil ca nu s-au jucat pe un PC bun cu un monitor cu o rata de refresh mai mare de 60 sau 120 ca sa isi dea seama ce pierd. Cand zic ca 30 de FPSuri este ok pentru 2020, mi se pare ca ne facem singuri un deserviciu. Este o senzatie prea buna ca sa nu ti-o doresti in orice tip de joc, mai ales cand esti gamer care incearca diferite jocuri si nu doar FIFA. Stiu, stiu, cinematic, bla bla...That shouldn't fly around here, dar na, fiecare cu parerea lui.

  10. #1830 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Problema intervine in momentul in care actual poti duce acel 1440p cu 60fps (pe One X cel mai probabil) si 1440p cu 30fps pe PS4 Pro - atunci ce rost mai are trecerea la new gen? De ce o generatie noua ca sa ne dea 2x putere sau poate nici atat?
    SSD daca voiau, puteau lasa liber sa ne punem si acum si le spuneau devilor sa programeze pentru SSD - si se simtea o diferenta mai mare de 20/25%.
    Basically, daca nu vine cu ceva mai mare - exact ce tot spun eu despre diferenta prea mica - atunci de ce ai investi in asa ceva? Doar pentru ca vor ei?

    Eu nu ma multumesc doar cu 1440p 60fps. Eu vreau un next gen care sa fie, sa se simta, sa se vada next gen. Altfel pot sa raman la ce am si 100% vor rula toate jocurile si aici daca se vrea si nu le limiteaza ei absolut degeaba

  11. #1831 SP
    Senior Member Khufu's Avatar
    Eu inteleg ce zici si tu si iti dau dreptate, o generatie noua ar trebui sa te dea pe spate ca sa te faca sa o cumperi, dar cred ca am ajuns intr-un punct in care daca vor mai exista console fizice de cumparat in viitor, upgradeul va fi incremental, nimic mind blowing, 2x ce aveai pana acum, new RTX effects, etc si aia e.

    Cand am zis ca ma multumeste asta, eu zic absolut orice joc care iese, indiferent ca este de la 3rd party sau studiourile proprii sa aiba acel minim 60. Desigur, vreau peste, dar 60 sa fie ceva constant. Degeaba am 30 pe PRO acum daca imi ofera 60 PS5 plus RTX si multe altele. Diferenta de la 30 care nu raman mereu constante (cum mai sunt unele jocuri facute pe genunchi) la 60 chiar se simte, chiar daca si la aia 60 mai fluctueaza, dar macar nu se duce in zona 20 si ceva...unde gamingul e cam crunt.

    Ar fi divin sa ii oblige pe toti sa tina cont de SSDurile alea din console si atunci chiar sa vezi un salt bun, dar stiu ca nu e posibil cu nimeni in afara de aia care dezvolta jocuri doar pentru platformele lor.

    Upgradeul il facem doar daca simtim ca aduce ceva in plus, nu ca vor ei. Sunt convins ca jocurile vor rula si pe Pro si pe One X in continuare, dar eu vreau racire mai buna, vreau SSD (pe care sa il simt cum trebuie intr-un joc 1st party, vreau noi functii, nou dashboard, noi integrari, RTX, 3D Audio si toate cele. De asta zic, pot face compromisul cu o rezolutie mai mica daca am FPSuri mai multe, desi ma joc pe un TV 4K. Daca aduc astea, eu tot cred ca iesim pe plus cu o consola pe care, realistic vorbind, o vei putea tine 5-6 ani.

  12. #1832 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    O generatie nou nu vine doar cu o rezoluție si un fps mai bun, vine cu un pachet de tehnologii noi, care fac jocurile sa arate mai bine. Cum am zis, sunt multe necunoscute, iar potențialul consolelor va fi vazut abia peste 2 ani.
    Pana la urma upgrade-ul vizual este unul foarte mare comparativ cu generatia trecuta (de la PS3 la Ps4), rezoluția si fps sunt tot cam pe acolo, daca ne luam doar dupa rezoluții si fps puteam sa rămânem lejer cu totii la PS3.

    Momentan eu sunt multumit din ce am vazut (R&C, HZD2 si chiar SMM), in opinia mea sunt un upgrade mare fata de generatia actuala din p.d.v. vizual. Acum daca ne mai servesc băieții astia si cu cateva opțiuni la alegere cum ar fi 4K Nativ si 30fps sau 4K Upscaling si 60fps, ar fi perfect.

  13. #1833 SP
    Member KurtKnispel's Avatar
    N-ar pune și ei un acumulator generos, de măcar 2000, 3000 de mA, nici să-i pici cu ceară. Asta e, apelăm la soluții third party și de data asta, dacă vrem ceva cu capacitate mare de stocare.

  14. #1834 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Despre ce upgrade vizual vorbesti? Ce anume este foarte mare? Daca rezolutia ramane la fel, RAM-ul este cam la fel, texturile vor fi cam la fel, vom avea RTX pt reflexii in loc de SSR (diferentele vor fi sesizabile doar de noi care cautam nod in papura), dar din ce au aratat ei pana acum, nu este niciun upgrade vizual care sa te dea pe spate - este doar evolutia fireasca a lucrurilor.

    Nu confunda ce ai vazut in acel UE5 engine demo cu vreun joc - ce era acolo e la ani lumina de ce vom vedea efectiv in jocuri.

    Da, R&C arata foarte bine, dar asa arata si ala vechi - ca un film Pixar. Doar ca aici se vede RTX-ul de al o posta, pentru GI si cam atat - in rest SSD-ul este cel care va conta enorm la el.

    HZD2 nu ma pot pronunta, pentru ca nu am vazit pic de gameplay.

    Din punctul meu de vedere, daca acum avem 4k cu 30fps - nu ar trebui sa avem acelasi lucru si pe next gen.

    Nu spun ca m-ar deranja in vreun fel o solutie fff buna gen DLSS 2.0 la o rezolutie de 2/3k cu totul pe ultra si RTX care sa te dea pe spate (inclusiv GI real time). Dar e penibil ca daca nu vii cu astea, sa zici ca este next gen ceva ce duce cam...ca acum.

  15. #1835 SP
    Member fdkenzo's Avatar
    Pai aici este problema, ca texturile nu sunt aceleasi! Ai dat un exemplu foarte bun cu R&C, daca te uiti la o comparatie intre imagini ai sa vezi un upgrade foarte mare in toate sectoarele, nu doar in iluminare si texturi.

    Sa stii ca te contrazic cu acel demo, pun de pe acum o lada de bere la bataie, ca acel demo va fi “apa de ploaie” in cel mult 2 ani.

  16. #1836 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar

    Clubul PlayStation 5

    Nu chiar in 2 ani, dar in max 7 asa va fi ceva normal acel demo de UE5 in anumite aspecte (heck, unele sunt deja normale, gen scalarea obiectelor la distanta).

    Cat de R&C normal, comparam un joc care iese la final de 2020 cu un joc aparut in urma cu 4 ani. Si daca ar iesi pe current gen, tot ar fi diferente de calitate si texturi, dar nu numai - ci si particule, mai multe poligoane, animatii mai fluide, samd - se numeste evolutie fireasca.
    Vezi Uncharted 4 vs TLOU2.

    Heck, dupa TLOU2 si Ghost of Tsushima, nici nu mai sunt sigur ca pentru acele loading instant (adica de 2-3 cat trec prin fiecare rift) e neaparat nevoie de SSD in noul R&C, dar asa-l marketeaza ei.
    + ca la cat de slow paced e jocul, nu cred ca ar fi vreo problema de texture pop-in nici pe base PS4 la urmatorul R&C. Dar da, cu anumite artefacte pentru a pacali ochiul lipsa RTX-ului.

    LE: Fun fact:

    PS1 launched with 12 games in NA, 5 are 60 fps.

    PS2 launched with 26 games in NA, 21 of those games are 60 fps

    PS3 launched with 13 in NA, 2 are 60 fps.

    PS4 launched with 17 in NA, 8 or 9 are 60 fps (must double check)

    De aici putem trage concluzia ca generatia curenta a fost mega fail si ca daca next gen nu revine cu 60fps standard, este o problema.

  17. #1837 SP
    Manager paul's Avatar
    Lightning artist de la Naughty Dog despre 30/60fps in Uncharted 4, da-ti click pentru tot threadul:

  18. #1838 SP
    Member zoli86's Avatar
    Quote Originally Posted by razvanrazy View Post
    Nu chiar in 2 ani, dar in max 7 asa va fi ceva normal acel demo de UE5 in anumite aspecte (heck, unele sunt deja normale, gen scalarea obiectelor la distanta).

    Cat de R&C normal, comparam un joc care iese la final de 2020 cu un joc aparut in urma cu 4 ani. Si daca ar iesi pe current gen, tot ar fi diferente de calitate si texturi, dar nu numai - ci si particule, mai multe poligoane, animatii mai fluide, samd - se numeste evolutie fireasca.
    Vezi Uncharted 4 vs TLOU2.

    Heck, dupa TLOU2 si Ghost of Tsushima, nici nu mai sunt sigur ca pentru acele loading instant (adica de 2-3 cat trec prin fiecare rift) e neaparat nevoie de SSD in noul R&C, dar asa-l marketeaza ei.
    + ca la cat de slow paced e jocul, nu cred ca ar fi vreo problema de texture pop-in nici pe base PS4 la urmatorul R&C. Dar da, cu anumite artefacte pentru a pacali ochiul lipsa RTX-ului.

    LE: Fun fact:

    PS1 launched with 12 games in NA, 5 are 60 fps.

    PS2 launched with 26 games in NA, 21 of those games are 60 fps

    PS3 launched with 13 in NA, 2 are 60 fps.

    PS4 launched with 17 in NA, 8 or 9 are 60 fps (must double check)

    De aici putem trage concluzia ca generatia curenta a fost mega fail si ca daca next gen nu revine cu 60fps standard, este o problema.

    In ce sens a fost mega fail ? De unde atata negativism ?


    Mai mult ca si orice generatie, pe generatia actuala am vazut jocuri si pe PS4 si pe ONE care au ridicat stacheta pe toate segmentele, storytelling, game design, grafica, servici de streaming, usurinta cu care developerii indie pot crea si lansa jocuri pe console cu sau fara publisher.


    O generatie noua este creata pentru ca limitele pe consolele actuale au fost atinse si se cere mai mult, nu doar de la noi gameri ci si de la developerii, despre care vad ca nu vorbeste mai nimeni aici cand vorbim de Next-Gen, R&D-ul la consolele noi se face dupa sute de ore de meeting cu acestia si sunt create dupa nevoile lor.


    Eu personal abia astept viitoarele console chiar daca poate nu voi cumpara decat una, ma bucur ca Series X este asa puternic si vine cu un serviciu ca si Game Pass, ma bucur ca Sony a facut acel SSD si ca incearca sa inoveze si in alte parti decat grafica.


    Everybody chill, aveti grija de sanatate si puneti bani sub saltea in Noiembrie mergem la cumparaturi.

  19. #1839 SP
    Why so serious ? razvanrazy's Avatar
    Stai putin ca nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. A fost mega fail dpdv jocuri care merg la 60fps. Inainte jocurile mergeau in 60fps si asta era considerat normal. Odata cu PS3 si PS4, normalitatea a devenit 30fps strict din cauza limitarii hardware.

    In rest e logic, au fost/sunt console bune, care au adus multe lucruri noi si care ne-au oferit o gramada de jocuri foarte bune.

    Also, ce zice lightning artistu de la Naughty Dog e la fel de simplu - nu pot face 60fps din cauza limitarii hardware - that simple.

  20. #1840 SP
    Member JohnConstantine's Avatar
    Quote Originally Posted by paul View Post
    Lightning artist de la Naughty Dog despre 30/60fps in Uncharted 4, da-ti click pentru tot threadul:

    Nu vad linkul.


    La reply imi apare TWEET 1293582212563050496 /TWEET (am scos parantezele sa se vada despre ce vb) dar pe pagina nu apare nimic.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 92 of 214 FirstFirst ... 42 82 90 91 92 93 94 102 142 192 ... LastLast

Similar Threads

  1. Clubul PlayStation 1 - PSX By steauacroitoru in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 148 Last Post: 09-04-2024, 10:45
  2. Clubul PlayStation 3 By MonkY in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 23485 Last Post: 09-04-2024, 10:42
  3. Clubul PlayStation 4 By krOOm in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 18052 Last Post: 20-03-2024, 12:27
  4. Clubul PlayStation 2 - PS2 By EvilG in forum Console Retro & Arcade
    Replies: 994 Last Post: 17-09-2022, 09:32
  5. Clubul PlayStation TV - PS TV By MonkY in forum Sony PSP, PSP Go & Vita
    Replies: 51 Last Post: 15-04-2019, 15:57

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts