Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 12 of 12

Thread: Problema conexiune internet PS4 DIGI Fiberlink 1000

  1. #1 SP
    Junior Member Andreim84's Avatar

    Problema conexiune internet PS4 DIGI Fiberlink 1000

    Salutare,

    Am o problema cu conexiunea de internet la ps4. Mai exact, joc in mare parte PES 2018 si dupa fiecare meci jucat imi apare urmatorul mesaj si merge foarte rau:

    "A PROBLEM HAS BEEN DETECTED WITH YOUR HOME NETWORK. POSSIBLE CAUSES MAY INCLUDE ISSUES WITH YOUR COMMUNICATION HARDWARE OR THE USE OF WIRELESS LAN. WHILE IT MAY BE ENTIRELY POSSIBLE TO CONNECT ONLINE USING A WIRELESS CONNECTION, WE RECOMEND THAT YOU USE A WIRED CONNECTION ON GROUNDS OF STABILITY".

    Pe langa asta, o data la cateva zile imi apare mesaj cu LAN CABLE NOT CONNECTED, desi cablul e la locul lui.

    Am facuta conexiunea prin cablu si nu prin wireless. Inainte am avut internetul de la UPC si nu am avut niciodata aceasta problema. Cei de la digi se jura ca internetul functioneaza perfect, au venit si au facut teste, dar degeaba. Am testat si pe consola unui prieten si a dat aceeasi eroare. A mai avut cineva aceasta problema? Nu am gasit nimic pe nici un forum, iar cei de la digi habar nu au ce sa-mi zica.

  2. #2 SP
    495
    Member 495's Avatar
    Ce cablu ai? Cat 5, cat 6? Trece pe o versiune mai veche si vezi cum se comporta. Pe wireless merge la fel, cu erori?

  3. #3 SP
    Member KiritoStefan's Avatar
    Verifica daca ai scris corect datele , eu inainte am avut netul de la nexgen si nu mia mers direct cablu .
    Am introdus date : ip .... etc si am gresit o cifra , pentru cifra aia avea erori ca ale tale.
    La UPC merge pe cablu direct fara sa faci setarile.

  4. #4 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Sa nu fie de la consola , placa de retea .

  5. #5 SP
    Senior Member paunstefan's Avatar
    Verifica setarile cum a spus KiritoStefan si cel mai bine configureaza-l cu varianta Easy. Apoi incearca sa schimbi cablul cu unul care sti ca merge, sa nu fie rupt pe undeva.

  6. #6 SP
    Member cj_quest's Avatar
    Cablul de la RDS intra intr-un router sau direct in consola? De cele mai multe ori e de vina cablul, ori nu e mufat bine, ori intrerupt, indoit, etc. Insa poate fi si un port pe duca dintr-un echipament, al tau sau al providerului.

  7. #7 SP
    Junior Member Andreim84's Avatar
    Am incercat si prin router, si direct din ONT-ul de la Digi...aceeasi problema. Cabluri am schimbat doua pana acum. Am incercat si tot felul de setari in router, cu portforward..nimic. Si prin wireless da aceeasi eroare. Tind sa cred ca ONT-ul furnizat de digi e problema fiindca doar el a ramas neschimbat.

  8. #8 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Ai cumva doua PS4 in acelasi LAN ?
    Incearca sa pui IP static in setarile de pe PS4.

  9. #9 SP
    Junior Member Andreim84's Avatar
    am doar un ps 4. am incercat si cu ip static, nicio diferenta

  10. #10 SP
    Member cosmin1088's Avatar
    Verifica in PS4 la network status, daca apare ca NAT Type 3.
    Ai router de la RDS ?
    Eu am tot Fiberlink 1000, routerul lor (care are si rol de ONT) l-am setat in mod bridged, deci face doar conversia din optic in rj45, si am conectat routerul meu la el. Nu am absolut nicio problema cu conexiunea (wired).

  11. #11 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Asa am si eu, ca si Cosmin si nu am probleme de conectare.

  12. #12 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Las aici si parerea mea, este posibil sa nu fie de la asta dar merita sa incerci. Daca s-a discutat deja scuze.

    Datele problemei: Xbox One/PS4 + router Kaon AR*something de la RDS cu abonament Fiberlink 1000.

    Am avut o problema similara la Xbox One, cat si la PS4 in 2017 in perioada cu ME Andromeda.
    Am jucat MP fara probleme si peste noapte nu a mai mers nimic. NIMIC. Fifa 17, Mass Effect, Battlefield 1, nimic, aveam internet si eram conectat la PSN si la Xbox Live dar nu se mai conecta in nici un joc la nici un server de online nici Xbox-ul nici PS4.
    Cum imi dadeam la console net din telefon prin hotspot cum se rezolva problema, mergea tot.

    Dupa ce-am trecut prin chinurile mortii ca si tine, am facut setari peste setari din router am dat drumul la porturi etc nimic, nici un rezultat.
    In cele din urma i-am intrebat pe cei de la RDS daca au facut vreun update la soft-ul routerului si mi-au spus ca da, coincidenta, in noaptea respectiva cand a picat totul.
    In momentul in care am facut downgrade la versiunea de soft de la router s-a rezolvat tot. Din momentul ala i-am rugat in mod expres sa nu mai umble, sa imi lase versiunea aia grobiana care vine instalata default pe router si nu am mai avut niciodata probleme.

    Concluzia, sunt anumite versiuni de soft la aceste routere default de la RDS care incurca ceva, cumva la conectivitatea consolelor. Nu ma pricep mai mult ca sa intru in detalii de networking dar 200% la mine asta a fost cauza.
    Am tot zis ca-l schimb dar sunt comod si daca nu am mai avut probleme l-am lasat in pace.
    Bafta!

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Fiberlink 1000, problema PS4 internet By alexandru92 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 6 Last Post: 04-05-2019, 12:37
  2. Replies: 13 Last Post: 14-10-2013, 01:21
  3. Xbox One necesita conexiune la internet By Dant3 in forum Console News
    Replies: 24 Last Post: 09-06-2013, 08:39
  4. Probleme Conexiune Internet Ps3 By hock3yboy in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 6 Last Post: 14-06-2010, 20:16
  5. Conexiune internet By maniac360 in forum Offtopic
    Replies: 26 Last Post: 14-04-2009, 19:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts