Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: The Division - PS4 - 60fps... bug?

  1. #1 SP
    Junior Member tphaseitx's Avatar

    The Division - PS4 - 60fps... bug?

    Salutare tuturor. Am o nelamurire, am dat peste o chestie extrem de ciudata. The Division. PS4 PRO. Am fost in weekend la un prieten care nu avea jocul cumparat. Are un TV 4k HDR 127cm, nu conteaza detaliile. PS4 Pro. The Division - demo-ul. Pentru ca l-am batut la cap sa incerce jocul. Il instaleaza si surpriza... jocul ruleaza in 60fps. Nu am un counter si nici vre-o optiune in meniu, insa vin de pe PC dupa multi ani de 60fps & crap si imi dau seama foarte clar cand sunt 30fps cu oricat motion blur si cand sunt 60fps.

    The Division - demo-ul asta rula la 60fps. Am crezut initial ca e vre-un patch nou aparut care permite 60fps pe PS4 Pro.

    Vin acasa. PS4 Pro. The Division, dar nu demo, ci cumparat de pe PSN jocul full, un TV 1080p (nu 4K). Surpriza. Jocul merge cum il stiam eu de cand a iesit la 30fps... Jocul a fost cumparat de pe PSN. Acelasi binar de fapt ca si Demo-ul (care era de fapt jocul full cu time trial, aveai vre-o 5 ore de jucat si atat).

    Are cineva nervi (cu PS4 Pro si cu / sau fara TV 4K) care nu are The Division cumparat si poate sa dea jos demo-ul de pe PSN, sa faca un test si sa vada daca demo-ul ala merge la 60fps sau nu? Pentru ca 1000%, la prietenul meu Demo-ul asta de The Division ruleaza in 60fps iar la mine jocul full ruleaza in 30fps toata ziua. Simteam diferenta inclusiv la usurinta de a tzinti. Nu stiu si nu cred sa aiba vre-o legatura cu faptul ca eu am TV 1080p si prietenul meu 4K. In meniu nu exista nicio optiune de genul asta.


    Multam frumos tuturor care au nervi de experimentul asta.

  2. #2 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Activează supersampling din meniul consolei. Stiu ca nu are legătură cu framerate-ul, dar poate păcălești jocul cumva... Nu-ti ia mult sa incerci

    Acum vad ca pe net scrie ca e capped la 30fps. O sa descarc demo-ul daca am timp sa vad care-i faza.

    M-am mai gândit la ceva, dar puțin probabil pt ca ar fi un delay foarte sesizabil la controale. Nu cumva are activate prietenul tau ceva optiuni de "tru cinema", chestiile alea care dau "soap opera effect" in filme? Ca alea fac imaginea sa para foarte smooth, dar cu un mare delay la controale.

  3. #3 SP
    Junior Member tphaseitx's Avatar
    Pai la el se simtea inclusiv la controller imaginea mult mai cursiva, nu stiu ce optiuni are TV-ul lui, e totul pe Default, nu e un TV high end. Dar am sesizat foarte clar diferenta de framerate la el si la mine. Din motive suspecte, la el ruleaza in zona de 60fps clar, fara indoiala, stiu care e diferenta intre 30 si 60 fps, chiar daca motion blur si alte setari fluidizeaza miscarea.

    Nu sunt deranjat de cele 30fps la mine, sunt curios cum a ajuns sa se manifeste anomalia asta.

  4. #4 SP
    Member Ionutz83's Avatar
    Poate la el e activat Game Mode si are input lag mic iar la tine sa fie input lag-ul mare si de acolo sa sesizezi diferenta la controller.
    Asa e si la mine, daca dezactivez game mode merge greoi cand tintesc si misc din controller dar cand activez game mode e cu totul altceva.

  5. #5 SP
    Senior Member Mihail's Avatar
    Daca TV-ul este Sony, are optiunea Live Football On.

  6. #6 SP
    Junior Member tphaseitx's Avatar
    Nu are nicio treaba cu setarile TV-ului, e un Samsung. Demo-ul la el ruleaza in 60fps. Poate cineva sa confirme / infirme?

  7. #7 SP
    Member lukecelmare's Avatar
    ai tu vreo dovada ca ruleaza in 60 ? sau doar asa ti se pare? eu peste tot am gasit 30 fps .

  8. #8 SP
    Junior Member tphaseitx's Avatar
    Dovada (counter) nu am. Insa am jucat 10 ani pe PC si m-am ocupat printre altele cu grafica 3D. Pot sa fac distinctie clara intre 30 si 60 fps. Demo-ul ala ruleaza in 60fps la el. La mine in 30fps. La el pe acelasi TV si aceeasi consola ruleaza anumite jocuri tot in 30fps. E diferenta extrem de clara mai ales la consola intre 30 si 60. Din anumite motive, demo-ul trial de The Division la el ruleaza in 60fps. Stiu ce scrie pe net. Eram curios daca cineva cu PS4 Pro are nervi sa dea jos Demo-ul de la The Division si sa faca o proba.

  9. #9 SP
    Senior Member sexbobomb91's Avatar
    Quote Originally Posted by tphaseitx View Post
    Nu are nicio treaba cu setarile TV-ului, e un Samsung
    E de la TV, feature-ul cred ca se numeste "Auto motion Plus". Am observat si eu la un Samsung ceva asemanator doar ca era vorba de GTA V . Am dus PS3-ul meu la un prieten acasa si m-am mirat sa observ exact acelasi lucru. Si fara lag sesizabil la control, dar mai mult ca sigur ca intr-un joc bazat mai mult pe reflexe o sa se simta latenta. Uite un exemplu cu Zelda care in nici un caz nu ruleaza 60FPS dar cu feature-ul asta ai putea pacali aproape pe oricine:


  10. #10 SP
    Senior Member BizZare's Avatar
    Din cate stiu eu toate jocurile de la Ubi**** ruleaza in 30fps pe toate consolele.

  11. #11 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    Quote Originally Posted by bicky1310 View Post
    Activează supersampling din meniul consolei.
    Acea optiune este valabila pt un tv NON 4k.. ca sa pacalesti FullHd

  12. #12 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Quote Originally Posted by poiuyt View Post
    Acea optiune este valabila pt un tv NON 4k.. ca sa pacalesti FullHd
    Asta mi-ai explicat-o mie? Ca nu înțeleg de ce... Stiu ce înseamnă si de aia i-am si recomandat. Daca te uiti am si scris cuvântul "păcălești" exact ca si tine... Sau poate nu ai văzut ca e vorba de un TV 1080p.

  13. #13 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    deci tu nu ai citit bine :

    Quote Originally Posted by tphaseitx View Post
    Are un TV 4k HDR 127cm, nu conteaza detaliile. PS4 Pro. The Division - demo-ul.

  14. #14 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    @poiuyt : Da, dar citeste ce scrie mai jos. El, cel care a creat acest thread, are un TV 1080. Si pe acel tv se întreba de ce ii merge cu doar 30 fps, fata de tv-ul 4k al amicului. Asa ca i-am recomandat supersampling in ideea ca poate pacaleste cumva. Da, stiu ca n-are legatura cu framerate-ul.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand Tom Clany's The Division,The Crew Ultimate Edition,Watch Dogs Ps4 By Bogdan_Guu in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 7 Last Post: 11-11-2017, 08:07
  2. Vand Tom Clancy's The Division PS4 By dark18 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 5 Last Post: 21-08-2017, 17:46
  3. Replies: 0 Last Post: 03-03-2015, 11:18
  4. Replies: 0 Last Post: 07-06-2014, 18:35
  5. Replies: 13 Last Post: 10-12-2013, 12:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts