Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 17 of 17

Thread: Cont PSN US?

  1. #1 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar

    Cont PSN US?

    Buna ziua,

    Am achizitionat de curand o consola PS4 PRO. Mi-am facut cont de PSN pe RO (momentan nu am nici un joc in afara de ce mi-au oferit ei la 14 days Free Trail PS Plus).

    Intentionez sa joc online si nu ma intereseaza f mult jocuri SH (desi sunt deschis la idee). Am vazut pe Reddit ca pe US au mai multe oferte si reduceri la PlayStation Store, deci ma gandeam sa imi fac un cont pe US. Am inteles ca cel mai sinplu e sa cumpar carduri valorice de pe Amazon si sa le folosesc.
    1. Am card VISA la ING, daca imi fac MasterCard, pot sa cumpar pe US?
    2. Voi intampina dificultati la Online play daca am cont de US? (Lag?, low pop din cauza la timezone?)
    3. Pot aparea probleme de la Sony din cauza ca nu folosesc PS-ul in alta zona d3cat in cea in care am contul?
    4. Alte sfaturi/experiente de la cei ce au cont PSN US?

    Multumesc pentru raspunsuri.

  2. #2 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Vezi ultimele postari din Clubul PlayStation 4. Exact aceleasi întrebări.
    Cu cardul nu poți plăti pe US. Cumperi carduri valorice si incarci contul cu ele. Nu te afectează la multiplayer. Din ce am observat sunt momente cand ofertele sunt mai bune pe Ro si momente cand sunt mai bune pe US. Cauta sa-ti pui pe contul de US o adresa dintr-un stat unde nu iti mai adaugă taxe la pretul din Store (Alaska parca e unul dintre ele)

  3. #3 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    Multumesc pentru raspuns.
    Imi cer scuze daca e repostat, nu am gasit post-ul/raspunsuri.

  4. #4 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    Revin la subiect. Am o intrebare pentru utilizatorii mai vechi(eu am consola de vreo 10 zile).
    Am observat ca in ultimele 10 zile au fost discount-uri mult mai bune si mai frecvente pe US decat pe RO. E ceva normal sau asa e perioada asta? Eu sunt obisnuit cu PC unde pe toate platformele (steam, origin, bnet, uplay) e acelasi discount (chiar daca pe unele trebuie sa platesti 10€ in loc do 10$)

  5. #5 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Eu unul am observat ca sunt momente când pe Ro sunt mai bune reducerile si momente cand pe US sunt mai bune. De exemplu acum pe Ro Battlefield 1 e 22 de lei si pe US e 40 de dolari.

  6. #6 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    A fost si pe US 5$ ceva timp. Dar urmaresc pe Reddit /PS4Deals si sunt multe oferte ce ma tentau, oferte ce nu sunt disponibile pe RO (de exemplu The last of Us Remastered 4$ la PS+ sau 5$ fara PS+, si la noi e 90 ron).

  7. #7 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Erm...ce nu inteleg eu e de ce te limitezi la un cont. Poti sa ai 2 conturi. Singuru minus e ca o sa pierzi la un cont anumite oferte valabile doar pentru abonatii PSN+. Zi mersi ca nu e store-ul ca in Japonia unde daca jocul e Rated R sau PG 13 trebuie sa cumperi numai cu cardu de credit si nu accepta wallet money

  8. #8 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    De cauza la PS+ si eram indecis. Am mers pe US, dar pastrez si contul de RO, unde momentan am doar BF1. Sunt mult mai bune preturile pe US.
    Problema e ca nu reusesc sa iau carduri valorice pt us. Pe Amazon am "Pending Verification" de vreo 6 zile atat la un card Visa de la ING si un MasterCard de la BRD. Daca nu se rezolva imi voi face un MasterCard la BT pt ca a mentionat cineva ca nu are probleme la a cumparat de pe Amazon

  9. #9 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Ce adresa ti-ai pus pe Amazon? Trebuie la shipping si la billing o adresa de US, preferabil din Alaska pt a nu mai plati taxe suplimentare.

  10. #10 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    Da, am pus o adresa din Anchorage, Alaska. Am sunat si la ING si mi-au spus ca la ei nu apare nimic.

  11. #11 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Sper din tot sufletul sa defiinteze astia PS Store Romania si sa ne intoarcem inapoi in epoca de piatra a gamingului alaturi de Armenia si Albania unde ne este locul si sa va imbogatiti toti cu diferentele astea ‘imense’ de pret intre US si RO care va raman in buzunare!!

  12. #12 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    Nu inteleg cu ce ai contribuit la discutie sau care a fost scopul mesajului tau.

  13. #13 SP
    Senior Member keanustar's Avatar
    Lasa-l. Asa e el mai boem. Ii vine greu sa creada ca pentru unii oameni chiar conteaza acei 30-50-100 de lei economisiti la un joc. A reusit sa transforme mai toate topicurile care au legatura cu cumpararea unui joc din alta tara decat RO intr-o polemica pe aceasta tema.

    Legat de subiectul topicului, eu folosesc un Visa de la ING pe amazon si nu am avut probleme. Nici nu tin minte sa imi fi stat cardul in verificare/validare cand l-am introdus prima data.
    Incearca sa pui datele de RO cand atasezi cardul, iar apoi sa le schimbi pe US dupa ce pare totul ok.

  14. #14 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    Multumesc pentru raspunsuri. Am reusit inntr-un final dupa ce am contactat Amazon support. Primele tranzactii au fost marcate ca frauda. Visa de la ING functioneaza ok. Spor la joc.

  15. #15 SP
    Senior Member Xander RO's Avatar
    Quote Originally Posted by keanustar View Post
    Lasa-l. Asa e el mai boem. Ii vine greu sa creada ca pentru unii oameni chiar conteaza acei 30-50-100 de lei economisiti la un joc. A reusit sa transforme mai toate topicurile care au legatura cu cumpararea unui joc din alta tara decat RO intr-o polemica pe aceasta tema.

    Legat de subiectul topicului, eu folosesc un Visa de la ING pe amazon si nu am avut probleme. Nici nu tin minte sa imi fi stat cardul in verificare/validare cand l-am introdus prima data.
    Incearca sa pui datele de RO cand atasezi cardul, iar apoi sa le schimbi pe US dupa ce pare totul ok.
    800 de milioane la un joc da, sunt bani de televizoare 4K, de consola in sine PS4 Pro ca aia slim 1080p nu-i place, dar ne impiedicam fix cand vine vorba sa sustinem SINGURUL store romanesc prezent in gaming in moneda noastra.
    Saracul gamer roman sarac, care isi cumpara an de an chestii de mii de euro si figurine si collector’s la collector’s si telefoane cat salariul mediu pe economie in UK din banii de C.A.R apoi na... trebuie sa-i amortizeze de undeva, mai un cont prin Alaska mai o combinatie prin Cozumel na, unde’s jocurile mai ieftine cu 15 lei, sa-i ramana de o promovare pe olx...

  16. #16 SP
    Junior Member LonelyWolf's Avatar
    Nu neg ca sunt si acest gen de persoane, dar cred ca generalizezi putin.

    Faptul ca platim in moneda noastra nu vad ca un argument pentru a plati in plus pentru acelsi lucru. Vorbim doar de un bun digital, care e la fel indiferent din ce zona il cumperi, deci nu vad de ce as plati chiar si 10 lei in plus pentru el.

  17. #17 SP
    Senior Member SYZYGY's Avatar
    Topicul deraiaza grav si nu cred ca este treaba nimanui cine unde prefera sa cumpere..la urma urmei fiecare are propriul stil de viata si o anumita suma de bani pe care si-o permite.

    Ca fapt divers eu unu nu sunt de accord ca intr-o tara de calibru Romaniei sa aibe un joc day 1 (spiderman) la pretu de 310 sau 320 ron standard edition in timp ce pe store-ul de America era 240 ron.
    Acum poti sa vii aici cu random teoria conspiratiei si sa predici cat vrei, dar la sfarsit de zi fiecare face ce vrea cu banii lui si nu iti ia nimeni tie din portofel ca sa isi cumpere un joc/figurina etc.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Similar Threads

  1. Vand Cont PSN By drthrax2011 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 0 Last Post: 20-06-2018, 23:00
  2. Alimentez Cont PSN U.S By iPaul in forum Bazar Servicii Console
    Replies: 135 Last Post: 03-12-2017, 12:21
  3. Cont PSN By gabytro in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 1 Last Post: 20-09-2014, 23:19
  4. Probleme cont PSN By sol1d in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 10 Last Post: 23-11-2013, 17:40
  5. Cont PSN UK By t3od0r in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 15 Last Post: 04-02-2013, 18:32

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts