Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Results 1 to 14 of 14

Thread: Setari controller ps4

  1. #1 SP
    Junior Member dann778's Avatar

    Setari controller ps4

    In calitate de membru, destul de nou pe acest forum, dar si de antitalent al acestui tip de distractie, vin o intrebare ce poate fi penibila (pentru unii).
    Are idee careva cum draq pot inversa functiile butoanlor(Joystickurilor) up/down cu left/right??
    Stangacii stiu de ce!!!
    Mi-am pierdut vreo ora in setarile controllerului, dar tot n-am reusit

  2. #2 SP
    Admin MonkY's Avatar
    In afara de anumite jocuri ce iti vor permite customizarea controller-ului, nu ai ce face... decat sa te obisnuiesti. Cunosc si eu cativa stangaci carora la fel, li s-a parut un pic ciudat la inceput, dar s-au obisnuit repede. E aproape ca trecerea de la controlul via mouse/keyboard la gamepad. Acum timpul de acomodare depinde foarte mult si daca esti 100% stangaci sau partial ambidextru.

  3. #3 SP
    Junior Member dann778's Avatar
    Mdaa...nu-s stangaci 100%, sper sa ma acomodez....si totusi parca zic ca am reusit sa le inversez rolul cat am luat eu la puricat setarile controller-ului, dar odata cu asta am schimbat si alte setari,mult mai importante, noroc cu functia default setings...oricumm multumesc pentru promptitudine, MonkY

  4. #4 SP
    Junior Member Storm78's Avatar
    Eu sunt stangaci. Te obisnuiesti asa cum sunt

  5. #5 SP
    Junior Member extasy's Avatar
    Salut.
    Se face vreo formatare la controller, cand este folosit pentru prima data?

  6. #6 SP
    Admin MonkY's Avatar
    extasy: nu exista o astfel de idee de "formatare" la controllere pe console... Probabil te referi la ceea ce pe PC-uri se numeste calibrare, unde iti setezi deadzones, sensibilitatea, butoanele, etc... In cazul consolelor, acest lucru nu este necesar, pentru ca vorbim de un singur gamepad, de aceleasi deadzones, aceleasi butoane. Just "plug and play"!

  7. #7 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Cred ca se refera la 'formatarea' bateriei

  8. #8 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Ce Dzeu sa formatezi la 500mAh aia?
    Iei gamepad-ul, te joci pana se termina, incarci, te joci pana se termina, incarci...

  9. #9 SP
    Member blondutzu's Avatar
    lumea a ramas cu sechele de pe vremea Nokia, vad si acum multi care isi cumpara smartphone si formateaza bateria de parca ar avea vreo importanta

  10. #10 SP
    Admin MonkY's Avatar
    La majoritatea smartphone-urilor are importanta... si nu atat pentru baterie in sine, cat pentru software-ul care se ocupa de managementul de baterie. Fara asa zisa "formatare", softul respectiv nu iti va indica niciodata adevarata capacitate (face estimare). Dovada sta faptul ca fara formatare, poti vedea un smartphone care sta la 100% timp de 30 de minute de folosire, dar scade 1% in fiecare minut dupa... sau faptul ca stai la 1% pe baterie mai mult decat ai stat in ultimii 10-20%. De aceea de-abia dupa cateva "formatari" sau o perioada mai indelungata de folosire incepi sa vezi consumul real... atunci poti spune ca softul respectiv a "invatat" ce si cum poate bateria ta.

  11. #11 SP
    Member blondutzu's Avatar
    corect..dar nu iti influenteaza viata bateriei, e doar o problema software..pe cand la bateriile Li-Polymer (parca astea erau cu memorie) era recomandat sa le lasi sa se descarce aproape complet inainte de fiecare incarcare

  12. #12 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Mai nou poti spune ca iti influenteaza, pt. ca multi producatori au ales ca la 1 sau 2% sa faca shutdown la telefon, chiar daca acel 1 sau 2% e doar estimat si de fapt poate fi 20%

    Eu chiar recomand sa nu le lasati de obicei sa se descarce sub 10%... majoritatea bateriilor au protectie atunci cand scad sub un anumit voltaj. Si daca aveti noroc, se inchid... daca nu, se pot busi.

  13. #13 SP
    Junior Member extasy's Avatar
    Multam frumos, Monky pt. raspuns.
    La formatarea bateriei ma refeream .

  14. #14 SP
    Junior Member funboy's Avatar
    dann778 --- Daca vrei sa inversezi stickul de miscare cu cel de view ma indoiesc ca o sa mearga vreodata...jocurile nu sunt facute asa. Poti sa te adaptezi si sa inveti sa le folosesti asa cum sunt. Daca vrei sa inversezi doar stick-ul cu view ai in meniu la majoritatea jocurilor inverse view up/down si left/right. Dar cam atat se poate.

    extasy -- Din cate stiu nu se face formatare la bateria de controller. Am avut vreo 6-7 controllere de ps3 si nici unul nu a cazut din cauza bateriei. Si nici nu am auzit pe cineva sa spuna ca nu ii mai merge sau nu mai tine bateria de la sixaxis sau ds3. Si probabil ds4 e la fel. Sincer cred ca sunt clar superioare fata de bateriile de telefon. Adica risti mai mult sa tocesti stickurile sau sa inceapa sa scartaie sau sa se strice stickurile daca apesi prea tare pe ele...decat sa iti cada bateria.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts