Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 21 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast
Results 121 to 140 of 404

Thread: PlayStation VR

  1. #121 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Probabil încă nu au primit comunicatul de presă pe care la rândul lor ar trebui să-l trimită mai departe. Din ce stiu, ambele magazine mari de la noi, Emag si Altex vor avea PS VR începând cu data mai sus amintită de tine.

  2. #122 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    https://www.olx.ro/oferta/sony-plays...tml#c495796f3d
    Aruncati si voi o privire.
    Tare ma mananca cam de prin 13 luna asta.

  3. #123 SP
    Admin MonkY's Avatar
    Sir Dinu: anuntul de pe olx este fix legat de site-ul acesta: Sony PlayStation VR PS4 :: Accesorii din categoria PS4 :: GameStore.ro. Din cate vad eu e precomanda.

  4. #124 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Domnu' Baciu, hai domne cu impresii ca fierb

  5. #125 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    Nu e rau pretul,probabil ei le comanda din afara la cerere(precomanda).
    Pe mine m-a costat undeva la ~1840 cu tot cu transport (15E parca) , in 4 zile lucratoare l-am avut acasa.

    Pe cei de la gamestore.ro i-am intreb si eu de jocurile VR ( care aveau data de lansare 26 oct) si mi-au zis sa le spun ce jocuri vreau exact si le comanda de la furnizor din afara (si in 2-3 zile le vin).

  6. #126 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Ok. Am sa incerc sa expun cateva impresii dupa 5 zile de VR.
    Inainte de toate, am incercat urmatoarele jocuri: RIGS, Rez Infinite, Batman, Keep talking and nobody explodes si restul experientelor free si jocurile demo.

    Design

    Desi probabil cel mai putin important aspect pentru mine, pot spune ca exceleaza la acest capitol. Casca arata foarte bine si nu creeaza discomfort prin tehnica foarte usoara si intuitiva de pus pe cap. Desi este facut dintr-un plastic care nu arata tocmai premium, greutatea si aspectul "curat" o fac de nota 10.

    Tracking

    Stiu ca ati auzit/citit foarte multe pareri legate de acest aspect, si care desi sunt reale, pentru mine nu au creat niciun fel de problema. Atentie, sa nu se faca confuzie, problema de tracking nu deriva din casca ci din tehnologia invechita a PS Move. Este oarecum si normal avand in vedere ca urmareste lumina de pe Move, iar cand te intorci o acoperi in ceea mai mare parte cu corpul tau.

    Am incercat Job Simulator si Batman Arkham VR care au folosit aceste controllere, si dupa aceste experiente pot spune ca depinde foarte mult de devoloperi cum isi integreaza gameplayul. Daca pun obiecte in spatele tau pe care trebuie sa le ridici sau sa le muti, atunci mi se pare ca au gresit un pic si devoloperii, ei stiind cel mai bine de aceasta problema. Oricum, mie mi s-a parut o problema nesemnificativa si drept urmare nu mi-a stricat deloc experienta in niciunul din jocuri.

    A si daca va ganditi ca trebuie sa traiti intr-o pestera fara niciun pic de luminita ca sa nu aveti probleme de tracking, rasuflati linistit merge la fel de bine si cu lumina si fara lumina in incapere .

    Grafica

    La inceput am avut mici probleme cu grafica, in sensul ca nu m-am putut acomoda cu rezolutia si credeam ca este o problema la casca mea. Insa dupa 1-2 zile nu am mai avut nicio astfel de problema, este ca si cand ai incerca sa joci acum un vechi de PS3/Xbox 360, sigur nu va arata extraordinar dar asta nu te va opri din jucat. Iarasi ajung la concluzia ca developerii mai au de invatat, RIGS/Rez Infinite/Batman/Thumper arata foarte bine pe cand Until Dawn/Driveclub lasa de dorit.

    Motion Sickness

    Aici avem 2 variabile , ori esti tu tare ca piatra si nu simti niciun fel de motion sickness (ca sa iti dai seama daca o sa intampini asa ceva in VR, trebuie sa te gandesti daca ti se face rau pe drumuri lungi cu masina, excursii cu barca etc.), ori jocul e facut in asa fel incat nu iti da deloc aceasta senzatie. De exemplu in RIGS am cea mai mare problema cu motion sickness, inca sunt in perioada de acomodare , insa in EVE care la prima vedere ar parea ca te distruge, nu am avut deloc aceasta problema.

    WOW-Factor

    Prima oare cand am pus casca am testat Ocean Descent, ceva lejer sa nu ma sperii sau sa mi se faca rau, si am ramas uimit, intradevar este ceva cu totul diferit. Foarte greu de expus in cuvinte cum te simti, dar e mind-blowing! Ceea ce este extraordinar este ca si acuma dupa 5 zile inca am un feeling foarte placut cand ma joc in VR.

    Bottom line, pe scurt, MERITA! Au mai incercat inca 5 prieteni (gameri si non-gameri) si toti au avut numai cuvinte de lauda la aceasta casca. In plus mai ai si componenta sociala pe care o experimentezi din plin in Playroom VR si Keep Talking and nobody explodes (super joc!).

    Ma scuzati pentru eventualele greseli gramaticale, dar este scris putin in graba, si daca mai aveti intrebari va rog sa le lasati pe acest topic voi raspunde imediat ce le voi vedea.

  7. #127 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Cred ca pe mine m-ai convins. Gamestore sunt in regula cu comenzile? Ca daca la ei va fi pe stoc luni, e cam clara situatia )

    ---------- Post added 21-10-2016 at 14:27 ----------

    Sau lansarea e in 24 pe undeva. Sa vedem ce inseamna la ei curand.

  8. #128 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Din cate stiu sunt ok cei de la gamestore.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #129 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Apbaciu nu te opri din scris. Continua cu ce ai descoperit. Cum e cinema mode? Poti juca orice joc chiar daca nu e pentru VR, cu dualshock 4 in mana si casca pe ochi pe acel ecran virtual cat un perete? Ps move sunt aceleasi de la ps3? Deja sunt incantat de parca acum imi fac buletin la 14 ani.

  10. #130 SP
    Senior Member apbaciu's Avatar
    Cinema mode nu il vad sa il folosesc vreodata, si sincer sa fiu nici in generatiile urmatoare nu i-as vedea rostul. De ce spun asta? Pai ai o rezolutie mult mai mica la orice joc care arata decent pe PS4, si desi casca este foarte confortabila nu este la fel de confortabil ca atunci cand joci fara nimic pe cap .

    Mai exista pe store unele aplicatii gratuite prin care poti vedea anumite documentare sau prezentari de la diverse canale. Pe storeul de US am vazut si Hulu trecut la categoria pentru PSVR, insa nu am reusit sa testez.

    Pentru cei care aveti casca sau intentionati sa o cumparati va recomand cu caldura sa urmariti urmatorii pasi : https://www.reddit.com/r/PSVR/commen...t_ipd_setting/ . IPD setting sau eye-to-eye distance este o setare ce iti modifica drastic dimensiunile in joc si in consecinta field of view si putin grafica. Va recomand in principiu acesti pasi deoarece, SONY a facut aceasta setare destul de greu de interpretat si fara sa iti dai seama vei avea o lume mai mica/mai mare.

  11. #131 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    @apbaciu, ceva Motion Sickness ai simtit pe undeva? Citeam ca in nu stiu ce redactie nu au putut testa driveclub ca cica li se facea rau la toti, si ca nu au gasit pe nimeni sa poata juca jocul. Am asa o vaga impresie ca vor sa dea ceva reviewuri negative, banuiesc ca totusi Sony a facut cateva multe teste, si reparatii la sistem sau la joc, daca era chiar asa mare problema. Ma bate gandul sa il iau, chiar daca totusi e o investitie foarte semnificativa, pe langa aia 1900, sa iau si camera si wandurile si cel putin 2 jocuri, cam urca costurile destul de bine. SI parca nu l-as lua sa ma joc azi o ora, si peste o saptamana iara daca nu ma chiar prinde.

  12. #132 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    Salut,

    Eu unul, desi am jucat doar demo-urile , pot spune ca am simtit un mic disconfort/ameteala doar in RIGS si DriveClub. In nici un caz nu le-as cataloga ca nejucabile, cred ca trebuie doar sa te acomodezi un pic.Bine, eu nu am avut niciodata rau de miscare (in masina etc), probabil este mai accentuat pentru cei care au.

    Parerea mea , daca ai rau de miscare ... cred ca ar fi o idee buna sa testezi inainte casca undeva, la un amic etc. - este totusi o investitie maricica.


    In alta ordine de idei , Batman Arkham m-a impresionat intr-un mod foarte placut. Si Until Dawn - ca si idee si feeling - grafica insa lasa un pic de dorit.

    @apbaciu - ai incercat si Kitchen ? ( demo-ul de la Resident Evil)

  13. #133 SP
    Member Sir Dinu's Avatar
    Nu am rau de masina sau de miscare, stau si in cap in masina. Nu am ocazia sa testez la nimeni, am impresia ca pe o raza de 5 km numa eu am ps4 si inca cineva, fara sa mai povestim de avioane ca VR. Oare la gamestore merge vrajeala cu 30 de zile retur? Darkkiss disconfortul sau ameteala, au disparut cand ai dat jos casca? Si alta poveste, camera, sa o iau tot asta veche, sau sa caut modelul nou? Din cate am citit nu pare a fi diferenta in afara designului. Wandurile, merg alea de la PS3? Ca vad ca e plin OLX-ul de ele.
    Ce mi frica mie, e sa nu ajunga abandonata casca pe undeva, exact ca si Kinectul, care doar ca da bine ca ii prins de rama de la TV, si pare cool. Dupa ce am dat 650 de lei pe el in urma cu un an, si l-am folosit de vreo 10 ori pe skype.

  14. #134 SP
    Junior Member darkkiss's Avatar
    Nu am experienta cu gamestore, nu am luat nimic de la ei.Teoretic ar trebui sa mearga, la orice comanda online ai dreptul la retur.

    Disconfortul a disparut imediat cum am terminat jocul.De exemplu la Driveclub , imediat dupa cursa.. nu trebuie sa dau casca jos.Pentru mine cel putin, e foarte foarte mic - dar l-am sesizat. Cred ca dupa 5-10 curse va disparea senzatia... cum zicea si apbaciu, e vorba de acomodare.

    Cat despre camera , eu o am pe cea veche.Nu stiu daca sunt diferente in afara de design. Pe de alta parte ,daca tot nu ai camera .. poate merita cea noua , ma gandesc( bine , asta depinde si de cat de mare e diferenta de pret). In cazul meu, care aveam camera veche deja .. nici nu m-am gandit la upgrade.

    Controllerele de move , din ce am inteles , sunt fix cele de PS3. Eu le-am imprumutat de la un amic care are PS3. Functioneaza perfect , de exemplu in Batman care se joaca doar cu PS move, feeling-ul mi se pare incredibil.La fel si in Until Dawn sau London Heist din VR Worlds.
    Sony, din ce am vazut, tot ce au facut a fost sa scoata un Twin motion controller pack pentru PS4 + VR - in care sa puna 2 controllere move de PS3.

  15. #135 SP
    Senior Member poiuyt's Avatar
    nu e VR , dar merge


  16. #136 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    In concluzie pt. Ps VR de ce am nevoie (asta ca sa fac un calcul):
    1 - consola
    2 - casca - din cate am inteles casca mai are o cutiuta necesara, dar daca am varianta Pro a consolei mai este nevoie si de aceasta?
    3 - camera
    4 - 1 sau 2 controllere Move? - astea stiu ca era de 2 feluri, 1 simplu si unul cu bila. Am nevoie de 2 cu bila, sau le pot inlocui cu succes cu un controller clasic PS4?

  17. #137 SP
    Senior Member GabiCutlac's Avatar
    Cutiuța aceea e inclusa in pachet cu VR-ul.

  18. #138 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Da stiu asta, insa erau niste zvonuri conform carora daca ai Pro nu mai este nevoie de aceasta. Intrebarea mea este daca sunt adevarate?

  19. #139 SP
    CG Editor Dant3's Avatar
    Greșit, acea cutie nu creste puterea, nu ajută consola pentru a fi mai performanta, se ocupă cu altceva, prin urmare cutiuța "magica" se află în fiecare pachet VR.

    LE: Explicația destul de stufoasa
    PlayStation VR's processing unit doesn't add any power to the PS4

  20. #140 SP
    Senior Member Csander's Avatar
    Nici n-am presupus ca ar creste perfomanta consolei. Ideea mea era alta.
    In fine am gasit acest FAQ care mi-a raspuns la intrebari (PS VR = o gramada de cabluri si luminite lol ).

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 7 of 21 FirstFirst ... 5 6 7 8 9 17 ... LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation VR2 By paul in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 269 Last Post: 27-03-2024, 19:50
  2. Vand PlayStation Network Card Romania si PlayStation Plus By Dant3 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 6 Last Post: 25-04-2020, 17:20
  3. Acesta sa fie noul Playstation Move pentru Playstation 4 ? By andreiaka in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 0 Last Post: 14-12-2013, 19:26
  4. Replies: 0 Last Post: 21-02-2013, 09:03
  5. Replies: 0 Last Post: 14-04-2009, 09:29

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts