Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast
Results 1 to 20 of 55

Thread: PlayStation Plus nedumerire

  1. #1 SP
    Junior Member ionut12345611's Avatar

    PlayStation Plus nedumerire

    Salut , sunt nou pe acest forum am ajuns pe aici intrucat nu gasesc informatiile necesare pe net sau sunt nedumerit .
    In primul rand vreau sa imi cumpar o consola ( ps 4 sau xbox one ) in cele din urma urmarind zeci de reviewuri la console pe net am decis sa iau ps 4 datorita specificatiilor tehnhice mai superioare , acum intervine a doua problema a mea , playstation plus , am vazut ca ofera un joc gratis pe luna , daca da ce fel de joc ? adica pot primi si gta 5 sau ac4 black flag , sau doar nonameuri ? in al doilea rand am vazut ca ofera functia multiplayer in joc , dar trebuie sa iti faci cont sau sa cumperi playstation plus de pe net , cu regiunea de UK ( doar pentru a juca multiplayer ) si daca imi fac pe romania nu pot sa joc multiplayer ? alta nedumerire ar fi ca am vazut ca ofera discounturi semnificative daca le cumperi direct de pe playstaion plus jocurile , dar presupun ca daca am cont de UK nu ma pot bucura de aceasta facilitate , nu ?

    Va rog mult , sper ca m-am facut inteles sa imi raspunda si mie cineva detaliat pentru a intelege mai bine , sper ca nu am fost neclar in intrebari .
    Multumesc !

  2. #2 SP
    Member Buyk's Avatar
    1.Pe ps + ofera 2 jocuri free, ce zici tu de GTA si AC se numesc jocuri AAA, sunt oferite in cadrul programului de ps+ dar doar cca. 3 jocuri pe an restul sunt jocuri simple cuprinse intre 5-20 dolari
    2.Ca sa joci multiplayer ai nevoie de ps+, iar daca iti faci cont pe România si ai ps+ pe uk ca sa beneficiezi si pe celalalt cont trebuie sa iti activezi contul de Uk ca fiind primar pe consola, apoi poți juca multilayer si de pe cel din România.
    3.Poti cumpara de pe store uk jocuri, dar trebuie sa îți alimentezi wallet-ul cu prepay cards cumpărate de pe diverse site-uri cum ar fi www.allromedia.com Vei primi un cod si ii dai redeem din contul de UK, spre exemplu este exact ca la telefonia mobila cand iti cumperi 5 euro credit.

  3. #3 SP
    Junior Member ionut12345611's Avatar
    Deci , m-ai lamurit 60 % pentru ca raspunsurile nu le-am inteles prea bine la 2 si 3 , sa zicem eu iau playstation si imi iau ps + de pe un site gen altex , emag ( cred ca se poate cumpara nu stiu , sunt nou in lumea consolelor , nu prea stiu nimic ) si imi fac cont pe romania , cum pot sa am si pe uk ca nu inteleg imi fac 2 sau cum ? , cealalta nedumerire , ce e ala waller ? prepay cards si astea ? Nu ma pricep pentru ca nu am o varsta prea mare , nici reedeem nu am inteles ce e ..

  4. #4 SP
    Member Inuhanyou's Avatar
    "Waller" este portofel in engleza. Stii cum se incarca cartelele de telefon.. bagi 5 euro pe ele?. Asa este si pe Playstation Network te duci si cumperi cartele valorice online sau fizic ( altex), introduci codul ala in contul tau si o sa iti apara suma in portofel. Cu suma asta cumperi tot ce vrei tu inclusiv PLUS. NU SE POATE FOLOSI CARDUL DE ROMANIA de aceea se foloseste metoda asta.
    Poti sa iti faci cont pe ce tara vrei tudar la PS4 daca vrei online si PS Plus trebuie sa faci pe UK. In Romania nu este PLUS ( cica va veni da nu se stie). Pana si cardurile valorice de la Altex sunt tot pe UK parca( dar sunt mult mai scumpe decat cele online.
    IN CONCLUZIE, daca vrei PS4 trebuie cont pe UK si bani pentru a cumpara un card valoric pentru online si jocuri moca
    Poti avea in consola mai multe conturi... eu am UK si America.... merge sa joci jocuri luate de pe o tara pe alta.

  5. #5 SP
    Junior Member ionut12345611's Avatar
    Multumesc mult , am inteles , deci sa fiu sigur sa recapitulam : imi iau playstation , iau de undeva ps plus ( altex , emag . sau allromedia cum a pus Buyk , pe regiunea UK ) dupa aceea tot de pe siteul allromedia sau alt site cumpar cartele din acelea pe care le bag in contul de ps + si imi iau jocuri reduse !

    PS : sunt des jocurile la reducere pe ps + ?

  6. #6 SP
    Junior Member albastru's Avatar
    Quote Originally Posted by ionut12345611 View Post
    Multumesc mult , am inteles , deci sa fiu sigur sa recapitulam : imi iau playstation , iau de undeva ps plus ( altex , emag . sau allromedia cum a pus Buyk , pe regiunea UK ) dupa aceea tot de pe siteul allromedia sau alt site cumpar cartele din acelea pe care le bag in contul de ps + si imi iau jocuri reduse !

    PS : sunt des jocurile la reducere pe ps + ?
    Nu cumpara cardurile si abonamentele de la magazinele romanesti deoarece preturile lor sunt mai mari decat la magazinele straine.Cumpara de pe Cdkeys sau amazon,asa cum am mai explicat aici http://www.consolegames.ro/forum/f115-sony-playstation-4/18883-clubul-playstation-4-a/index400.html#post1140577

    Unele jocuri au reduceri iar altele deloc. Nu te astepta la reducerile pentru jocurile noi,exista doar pentru cele vechi . Eu te sfatuiesc sa cumperi jocurile in format disc ca sa le poti revinde si mai recuperezi niste bani de pe urma lor.

  7. #7 SP
    Junior Member ionut12345611's Avatar
    Multumesc de sfat , mi-ai dat o idee foarte buna , sa zicem ca eu am un prieten care are multe jocuri nu pot sa iau cd-urile cu jocurile de la el instalez jocurile si dupa aia i le dau inapoi ?

  8. #8 SP
    Junior Member albastru's Avatar
    Quote Originally Posted by ionut12345611 View Post
    Multumesc de sfat , mi-ai dat o idee foarte buna , sa zicem ca eu am un prieten care are multe jocuri nu pot sa iau cd-urile cu jocurile de la el instalez jocurile si dupa aia i le dau inapoi ?
    Sigur ca poti juca jocurile imprumutate de la altcineva dar ca sa-l joci, trebuie sa ai jocurile-disc mereu in unitatea optica. Mai clar,poti juca jocurile atat timp cat exista jocul varianta disc in unitatea optica(adica in dvd-rom).Poti sa instalezi jocul pe ps4,dar dupa ce il scoti din unitatea optica nu mai poti sa-l joci,nici singleplayer si nici multiplayer.In concluzie,trebuie sa ai mereu jocul varianta disc in unitatea de disc pentru a-l putea juca.

  9. #9 SP
    Junior Member ionut12345611's Avatar
    Ahaa , multumesc de raspuns era si culmea , m-am gandit eu ca asa se putea fura prea mult daca eram cum ziceam eu , puneam toti 20 colegi bani pt Battlefield 4 si il instalam toti pe rand si ne jucam ,,,, nu m-am gandit ca trebuie sa fie jocul mereu in dvd rom

  10. #10 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    Poti sa iti activezi ps+ si pe us ,te duce mai ieftin fata de uk iar jocurile le poti cumpara sh (100-150 lei aproximativ), iti bagi bani pe card apoi iti faci cont pe Amazon (.com ptr us si .uk englezi ) si poti cumpara PSN cu diferite valori 5...50€ sau $( te duce mai ieftin in $) si instant Primești un cod intri pe contul de PlayStation si de la store dai redeem code , bagi codul si iti baga banii apoi iti activezi ps+ sau cumperi jocuri si dlc

  11. #11 SP
    Member Emeraldu's Avatar

    Thumbs up

    Cumperi PS+ (12 luni) pe USA la oferta cu 39.99$ de pe ebay. Iti faci cont pe USA cu adresa din statul Nevada (ca sa nu platesti aiurea taxe). Settings-PSN Account-Activezi ca primary PS4 contul de USA. Copiezi toate jocurile de PS+ in fiecare luna. Daca ai PS4 activat pe contul de USA, te poti loga oricand cu celelalte conturi de UK, etc si vei juca multiplayer fara probleme pe toate celelalte conturi.
    Pentru a-ti copia jocurile si DLC-urile trebuie sa te loghezi pe contul cu PS+ de USA, intri la Store, copiezi tot, dai log out. Login pe UK - profiti !
    Chiar daca dai logout de pe contul de USA cu PS+ te vei putea juca jocurile gratuite PS+ cu multiplayer cu tot indiferent de joc (varianta pe blu-ray sau PSN)

    Jocurile noi pe USA Playstation Store costa 60$ fix (daca ti-ai pus adresa ce apartine de statul Nevada). Cumperi PSN currency de pe Amazon.com (sa ai biling address de USA - tot cu Nevada - tot din cauza taxelor)

    Verificat metoda-testat-bucuros-voios-voinic !

  12. #12 SP
    Senior Member Espiritus's Avatar
    Deja ai fost lamurit de colegii forumisti, insa daca tot am trecut pe aici m-am gandit sa ma si opresc putin. Daca esti nou in lumea consolelor, iti recomand PS3 in loc de PS4. Provizoriu, pana scad preturile la jocurile de PS4, pentru ca PS3 are o biblioteca imensa de jocuri extraordinare pe care le vei rata. Investitia e minima, pentru ca jocurile sunt ieftine. Mai primesti si de la PS Plus, mai strangi si jocuri de PS4 pe Plus pentru cand vei trece la un upgrade.

  13. #13 SP
    Junior Member Baloo's Avatar
    Salut si eu sunt nou in materie de console . Am un ps4 si incerc sa imi fac cont pentru cele 14 zile gratuite de ps+ si nu reusesc
    Vrea sa ma ajute cineva?
    Va rog mult!

  14. #14 SP
    Member Hansel31's Avatar
    da sigur, introduci datele la card, o adresa fictiva din UK sau USA depinde unde ai contu - se activeaza cele 14 zile dupa care stergi billing info

  15. #15 SP
    Junior Member Baloo's Avatar
    nu merge si gata !! ba zice ca nu ii valid cardu ba ca nu i buna adresa !!

  16. #16 SP
    Senior Member AndRewqp's Avatar
    pe ce tara ai contul? foloseste o adresa corecta din tara respectiva si incearca fiecare card din casa pana merge, eu asa am facut.

  17. #17 SP
    Member nutzule's Avatar
    parca era si pe faceebook, like ps+, si aveai 1 luna free de ps+, dar ai nevoie de card

  18. #18 SP
    Junior Member Blizzard_94's Avatar
    Salut colegi lamuritima si pe mine deci am incercat asa am activat contul de us primar cu ps plus de 14 zile si dupa accea am intrat pe cel de uk si nu mergea sa joc multiplayer deci va intreb cum se face exact ca sa poti avea ps plus de pe contul de america pe cel de uk ?

  19. #19 SP
    Senior Member 077danyel's Avatar
    poate nu iti merge deoarece sunt 14 zile de proba ,dar cand iti cumperi ps+ intri la setari si activezi contul ca fiind primar si apoi iti merge online -ul pe toate conturile care le mai ai in consola

  20. #20 SP
    Senior Member AndyZ's Avatar
    Pai..ar trebui sa-ti mearga. Pe consola primary a contului cu PS+, merge online-ul pe orice alt cont.

    Quote Originally Posted by Sony FAQ
    PlayStation®Plus benefits available to other non-subscribing users on your Primary PS4™:
    - Online multiplayer (subject to any parental control settings on sub accounts)
    Poate e din cauza ca e trial, posibil sa mearga doar pe subscriptii normale.

Your post count prohibits you from posting new replies in this forum!
Users with less than 1 posts cannot reply to threads here. Your post count is currently . You need to post first in the Intro thread.
Page 1 of 3 1 2 3 LastLast

Similar Threads

  1. PlayStation Plus By rulzmaker in forum Sony PlayStation 5
    Replies: 6048 Last Post: Yesterday, 12:23
  2. Vand PlayStation Network Card Romania si PlayStation Plus By Dant3 in forum Bazar Sony: Jocuri Console
    Replies: 6 Last Post: 25-04-2020, 17:20
  3. PlayStation Plus Free By ragnarlodbrok23 in forum Sony PlayStation 4
    Replies: 7 Last Post: 09-08-2015, 22:12
  4. Gift: Playstation Plus Code! By heLLboy :x in forum Sony PlayStation 3
    Replies: 36 Last Post: 30-07-2015, 17:44
  5. Ce este Playstation Plus? By AndRewqp in forum Stories & Other News
    Replies: 5 Last Post: 11-09-2010, 11:46

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts